Θανάσης Βέγγος 29 Μαϊου 1927 - 3 Μαϊου 2011

Αν υπάρχει μια έκφραση που μπορεί να περιγράψει τον Θανάση Βέγγο είναι το «Καλέ μου άνθρωπε». Την τήρησε πιστά μέχρι το τέλος της ζωής του και έτσι έχει μείνει στην συνείδηση του κοινού. Όπως αποκάλυψε ο σκηνοθέτης Τάκης Παπαγιαννίδης στη «Μηχανή του Χρόνου», μια ημέρα τυχαία ο Βέγγος έπεσε πάνω σε ζευγάρι ηλικιωμένων. Ο άνδρας αναγνώρισε τον ηθοποιό και τον πλησίασε για του μιλήσει....

«Καλέ μου άνθρωπε σ’ ευχαριστώ για τις ταινίες και για το γέλιο που μας χαρίζεις. Όταν σε βλέπω στον κινηματογράφο ξαλαφρώνω για τρεις μέρες από τις έννοιες μου», του είπε.

Τα λόγια του καθώς φαίνεται επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό τον Θανάση Βέγγο και μέσα σε αυτή την ειλικρινή έκφραση, βρήκε και ο ίδιος την δική του αλήθεια..
 
Είμαι πολύ στεναχωρημένος που έφυγε ένας τέτοιος άνθρωπος και δε θα ξεχάσω το αμέτρητο γέλιο που μας χάρισε όλα αυτά τα χρόνια...

Απ'την άλλη είμαι πολύ περήφανος για τον πατέρα μου που κατάφερε να τον γνωρίσει και μάλιστα να συνεργαστεί μαζί του κιόλας...

Στην ταινία "Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας" υπάρχει μια σκηνή που μένει ο Θανάσης με το αυτοκινητάκι και κάνει ωτοστόπ. Σταματάει ένα φορτηγό και δένει το αυτοκινητάκι από πίσω...

Ο οδηγός του φορτηγού είναι ο πατέρας μου τον οποίο σταματάνε και μπουζουριάζουν κιόλας χεχεχε. Το καλό είναι οτι τον δείχνει κιόλας και λέει και ατάκα :)

Ο πατέρας μου μου λεγε οτι όσες μέρες γυρνούσαν τη σκηνή αυτή δεν τους είχε μείνει άντερο απ το γέλιο, ο Θανάσης Βέγγος ήταν όπως ακριβώς τον βλέπουμε στις ταινίες τρελός και παλαβός μαζί να τρέχει πέρα δώθε και όπου ακούγε γέλια ήξερε οτι ήταν εκεί....

Στεναχωρήθηκε πάρα πολύ μόλις το έμαθε...Του άρεσε πάρα πολύ...

Θα μας λείψεις Θανάση....
"Ε πατριώτη είσαι εντάξει; " μήπωςήταν αυτη η ατάκα που έλεγε ο πατέρας σου στην συγκεκριμένη σκηνή;
 
Πίσω
Μπλουζα