Θανάσης Βέγγος 29 Μαϊου 1927 - 3 Μαϊου 2011

Πραγματικά λυπάμαι πολύ. Πλήρης ημερών, αλλά σε αυτούς τους ανθρώπους αξίζει υπεραιωνοβιότητα. Χάρη στη ψηφιακή τεχνολογία, θα χαρίζει γέλιο και χαρά για εκατοντάδες χρόνια σε μικρούς και μεγάλους.
 
Ευχαριστω για ολα μεγαλε Θαναση Βεγγο..Ραντεβου αυριο για να σε χαιρετησω για τελευταια φορα..
 
αντιο συνονοματε χαιρομαι που ειχα την ευκαιρια να σε δω απο κοντα και να μιλησουμε....καντους να γελανε εκει πανω οπως εκανες και εμας τοσα χρονια....
 
Στενοχωρηθηκα πολυ απο τη στιγμη που εμαθα για τη δυσαρεστη ειδηση του θανατου του.Ανθρωποι σαν το Θαναση Βεγγο δεν πρεπει να φευγουν ποτε και στην ουσια δεν φευγουν ποτε γιατι αφηνουν πισω τους τεραστιο εργο που θα μας τους θυμηζει παντα.Ενας πολυ μεγαλος ηθοποιος οχι μονο κωμικος αλλα και δραματικος και το σημαντικοτερο οτι ηταν ενας πολυ καλος ανθρωπος.Λυπαμαι πολυ δεν καταφερα να τον γνωρισω απο κοντα γιαυτο λυπαμαι πολυ.Καλο ταξιδι Θαναση Βεγγο θα σε θυμομαστε παντα.
 
Δεν θα πρωτοτυπήσω...

Καλό σου ταξίδι καλέ μας άνθρωπε...

Μόνο αυτό... :(
 
Η νεκρώσιμος ακολουθία θα τελεστεί στον Ι.Ν. Αγίας Μαρίνας στο Θησείο, στις 14:00 το μεσημέρι.
 
Maddog είπε:
Δεν συνηθίζω να γράφω σε threads θανάτων, αλλά εδώ θα κάνω μια εξαίρεση:
Επειδή μαζί σου μεγάλωσα, καλό κατευόδιο και ευχαριστώ για όλες τις ωραίες στιγμές.
Μια από τα ίδια...

Πιθανότατα ο κορυφαίος Έλληνας κωμικός (και όχι μόνο κωμικός, φυσικά)... έτσι απλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντίο καλέ μου Άνθρωπε.
 
Έφυγε ένα κομμάτι του ελληνικού πολιτισμού! Ένας γνήσιος, σεμνός, αξιοπρεπής ηθοποιός! Ποτέ δεν προκαλούσε με δηλώσεις και πολύ σπάνια έδινε συνεντεύξεις. Δεν τον είχα γνωρίσει προσωπικά, αλλά μέσα από τις ταινίες του. Πιστεύω όμως ότι θα ήταν και στην πραγματικότητα ο καλός μας άνθρωπος, ο Θανάσης, με το γέλιο, τις γκάφες του και την καλή του την καρδιά. Ειρωνεία ότι έβλεπα πριν λίγες μέρες δυο ταινίες του και γέλαγα με την ψυχή μου!

Ας τον αποχαιρετήσω με έναν αστείο διάλογο από ταινίες του:

Διανέλλος: Ροχαλίζεις πάντα;

(προς τον Λαυρέντη Διανέλλο): Βέγγος: Μόνο όταν κοιμάμαι!

-------------------------------------------------------------------

Πελάτης στο ζαχαροπλαστείο (ο Γιώργος Ξύδης μάλλον): Θα ήθελα μια τούρτα για το σπίτι μου!

-(ενώ μαίνεται ο τουρτοπόλεμος) Βέγγος: Δεν πειράζει, θα τη φάτε εδώ , μαζί μας!!! Ναααααα

(μπλαμπ)!
 
Καλό του ταξίδι! Θα μας λείψει...
 
γη καλει θαναση γη καλει θαναση οβερρρ....

για σου ρε θαναση καλη ξεκουραση και καντους ολους εκει πανω να γελανε..σημερα θα δω θου βου να γελασω..

ας σκεφτουν τα γελοια υποκειμενα της χουντο τροικανης τηλεορασης ποσο σκουπιδια ειναι.................ΑΝΤΙΙΙΙΙΙΙΙΧΡΙΣΤΟΙ..................
 
Mεγάλος κωμικός, μεγάλη ψυχή, μεγάλος άνθρωπος.

Αντίο...
 
Α ρε Θαναση...Ισως και η μοναδικη σου φορα που μας εκανες να δακρυσουμε..Καλο σου ταξιδι.
 
καλο ταξιδι καλε μας ανθρωπε!!!

ευχαριστουμε για το ατελιωτο γελιο που μας εχεις προσφερει και θα σε θυμομαστε για παντα
 
Ρε Θαναση... Θυμασαι ποσες φορες ειχα δει εκεινη την ταινια που ετρεχες συνεχεια για να βρεις τον "Θαναση";... Οχι;... Δεν πειραζει, το θυμαμαι εγω. Καλο Ταξιδι...
 
Έχοντας ο ίδιος γλιτώσει από τροχαίο με τρένο, είχε βγάλει σποτ κάπου στο 2000 και έλεγε: Κλα-ρί-νο! Διάβαση τρένου! Παλαιότερα, κοντά στην δεκαετία του 1980 ο Θανάσης μας είχε πρωταγωνιστήσει σε διαφήμιση που προειδοποιούσε για τους κινδύνους από την αλόγιστη χρήση των φαρμάκων. Θυμάμαι όλο το σποτ αυτούσιο:

Κάποιος έλεγε υποτίθεται στον Θανάση για την υγεία του και εκείνος απαντούσε:

- Φάρμακα, παίρνω πολλά φάρμακα! (έδειχνε τα φάρμακα)

ΓΡΙΠΕΞ για τη γρίπη, ΒΗΞΕΞ για το βήχα ΚΟΜΑΡΕΞ για τις κομάρες.

Είμαι άρρωστος, σου λέω!!!

Αλλά να! (αλλαγή σκηνικού, ο Βέγγος μπροστά σε ένα τεράστιο χάπι με το όνομα ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΕΞ):

Αυτό το χάπι θα με σώσει! Θα το παίρνω λίγο λίγο....

(ο Βέγγος αρχίζει να πριονίζει το χάπι, το οποίο είναι τεράστιο και τον καταπλακώνει...)

Αααααααααα! Συνάρρωστοι!!!!!!

Σλόγκαν: Λιγότερα φάρμακα, περισσότερη υγεία!

Αφιερωμένο στη μνήμη του Θανάση Βέγγου, του μεγάλου μας ηθοποιού. Πρέπει να χρονολογείται το δεύτερο σποτ από το 1987-88 (περίοδο που προβάλλονταν τα Βεγγαλικά).
 
Καλά, τι μνήμη είναι αυτή!! Είναι σαν να ξαναβλέπω τον αγαπημένο μας Θανάση Βέγγο στη διαφήμιση μετά από τόοοοοοοσα χρόνια...

Σε ευχαριστούμε stakovie
 
Είμαι πολύ στεναχωρημένος που έφυγε ένας τέτοιος άνθρωπος και δε θα ξεχάσω το αμέτρητο γέλιο που μας χάρισε όλα αυτά τα χρόνια...

Απ'την άλλη είμαι πολύ περήφανος για τον πατέρα μου που κατάφερε να τον γνωρίσει και μάλιστα να συνεργαστεί μαζί του κιόλας...

Στην ταινία "Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας" υπάρχει μια σκηνή που μένει ο Θανάσης με το αυτοκινητάκι και κάνει ωτοστόπ. Σταματάει ένα φορτηγό και δένει το αυτοκινητάκι από πίσω...

Ο οδηγός του φορτηγού είναι ο πατέρας μου τον οποίο σταματάνε και μπουζουριάζουν κιόλας χεχεχε. Το καλό είναι οτι τον δείχνει κιόλας και λέει και ατάκα :)

Ο πατέρας μου μου λεγε οτι όσες μέρες γυρνούσαν τη σκηνή αυτή δεν τους είχε μείνει άντερο απ το γέλιο, ο Θανάσης Βέγγος ήταν όπως ακριβώς τον βλέπουμε στις ταινίες τρελός και παλαβός μαζί να τρέχει πέρα δώθε και όπου ακούγε γέλια ήξερε οτι ήταν εκεί....

Στεναχωρήθηκε πάρα πολύ μόλις το έμαθε...Του άρεσε πάρα πολύ...

Θα μας λείψεις Θανάση....
 
Ελα!! Ωραιες πληροφοριες
 
Πίσω
Μπλουζα