Θανάσης Βέγγος 29 Μαϊου 1927 - 3 Μαϊου 2011

Amstrad1981

RetroActive
Αντιδράσεις
37
Μόλις το έμαθα! Άνοιξα τον υπολογιστή μου και το έμαθα από εδώ μέσα! Για να πω την αλήθεια όμως δεν σοκαρίστηκα, το περίμενα επειδή είχε ταλαιπωρηθεί πολύ τους τελευταίους 6 μήνες. Ένας διαφορετικός άνθρωπος, αγωνιστής, αξιοπρεπής στη δουλειά του, που έπλασε μέσα από το έργο του τον σύγχρονο Καραγκιόζη, όπως είχε πει ο επίσης αλησμόνητος Ευγένιος Σπαθάρης. Είχε μια μοναδικότητα στο να συνδυάζει τη θλίψη με το γέλιο. Η νευρικότητα και το τρέξιμο του, μοναδικά χαρακτηριστικά του που θα αφήσουν ιστορία. Η μετριοφροσύνη του ας γινόταν κάποτε κύριο χαρακτηριστικό της τέχνης που υπηρέτησε τόσο παθιασμένα, που οι περισσότεροι ξέρουν μόνο να την ντροπιάζουν. Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν τον θεωρώ μόνο μεγάλο κωμικό ηθοποιό, αλλά και δραματικό, όπως έδειξε από τη δεκαετία του 1970 και μετά.

http://www.veggos.gr/

(και κάτι που δεν θα ήθελα ποτέ να πω)

Καλό σου ταξίδι καλέ μας άνθρωπε!

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

BETTY BOOP

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
1.734
Ένας σπουδαίος, ξεχωριστός ηθοποιός...ο δικός μας άνθρωπος...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

joe

RetroMasteR
Αντιδράσεις
81
To περιμενα αλλα λυπηθηκα παρα πολυ. Οπως πιστευω και ολη η Ελλαδα. Ηταν μια σπανια περιπτωση ηθοποιου και ανθρωπου. Κυριως καλου ανθρωπου.

FORD231

RetroNuts!
Αντιδράσεις
529
Καλό ταξίδι........

Leon

RetroNuts!
Αντιδράσεις
887
Ίσως ο μεγαλύτερος Έλληνας κωμικός. Το "σουρεαλιστικό" χιούμορ των ταινιών του ήταν τελείως διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα. Ακόμα γελάω με τις ταινίες του αν και τις έχω δει αμέτρητες φορές. Ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

spyros_s

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
99
Μόλις το έμαθα από την διευθύντρια μου και στενοχωρήθηκα ρε γαμώτο...καλό ταξίδι καλέ μου άνθρωπε! Θα σε θυμόμαστε για πάντα!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
100
Όχι ρε γμτ. Θυμάμαι τα σαββατόβραδα παιδί που περίμενα πως και πως μπας και παίξει ταινία του Θανάση.

Καλό του ταξίδι. Θα τρελάνει τους αγγέλους στο τρέξιμο εκεί που πάει.

sunset89

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
87
Πάνω απ' όλα ήταν άνθρωπος. Σεμνός, τρυφερός και προσιτός.

Θεωρώ πολύ σημαντικό ότι πρόλαβε να τιμηθεί και να δεχθεί μεγάλη αγάπη και αναγνώριση, καθώς για αρκετούς από τους "μεγάλους", η αναγνώριση έρχεται μετά...

Καλό του ταξίδι λοιπόν....

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Retro Member
Αντιδράσεις
4
Δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ! Ομόρφυνε την ζωή μας. Είναι αναντικατάστατος. Θα μας συντροφεύει για πολλά ακόμη χρόνια μέσα από τις ταινίες του. Καλό του ταξίδι...

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
83
Φοβερό ταλέντο . Μόνο από την έκφραση του στις ταινίες λύνεσαι στα γέλια.

Other_Reality

RetroNuts!
Αντιδράσεις
55
Ένας και μοναδικός, αληθινός. ο Αθανάσιος Βέγγος

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
5.977
Τα λογια φανταζουν φτωχα....

Σε ευχαριστουμε, αγαπημενε μας Θαναση.

Θανασης Βεγγος, 1927 - 2011

cyberknight

RetroActive
Αντιδράσεις
3
Εδώ έβρεχε όλη ημέρα ίσως γιατί και ο καιρός θλίβεται που έφυγε από κοντά μας ο Θανασάκης. Καλοτάξιδος και αξέχαστος.

Mitch Bucannon

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
10
Πείτε μου έναν που δε δάκρυσε μόλις έμαθε οτι έφυγε ο Θανάσης Βέγγος... Καλό ταξίδι :(

kornizoliza

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Αχ στενοχωρηθηκα τοσο πολυ. Αραγε θα ξαναεμφανιστουν τετοιοι ηθοποιοι? Καλοιιιι μου ανθρωποι.... :(

Mitch Bucannon

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
10
Και η ειρωνία είναι οτι σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα γέλιου... Α ρε Θανάση. ¨ησουν τεραστιος ανθρωπος, τεραστιος ηθοποιός παγκόσμιας εμβέλειας... :(

mariadegrecia

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
21
cyberknight είπε:
Εδώ έβρεχε όλη ημέρα ίσως γιατί και ο καιρός θλίβεται που έφυγε από κοντά μας ο Θανασάκης. Καλοτάξιδος και αξέχαστος.
Είπα και εγώ να το γράψω όταν έγραφα το μήνυμα αλλά το μετάνιωσα. Χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική που πέρασε από το μυαλό μου έστω και λίγο αυτο....

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Αντιδράσεις
157
Aθάνατος... ο καλός μας άνθρωπος, ο γλυκός μας γείτονας, θα ζει για πάντα μέσα στις καρδιές μας...

Μακάρι το ήθος, τη σεμνότητα και το μεγαλείο της ψυχής του να το είχαν και άλλοι "Έλληνες"...

Καλό σου ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων που πας και ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσα απλόχερα μας πρόσφερες...

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
66
Δεν συνηθίζω να γράφω σε threads θανάτων, αλλά εδώ θα κάνω μια εξαίρεση:

Επειδή μαζί σου μεγάλωσα, καλό κατευόδιο και ευχαριστώ για όλες τις ωραίες στιγμές.

Μπλουζα