Θαυμάστε!!!!

Wally αυτό είναι το site με τις διαφορετικές εκδόσεις WB ανά Kickstart που είχα ξεχάσει να βάλω σε άλλο thread.

:thumbup:
 
akmakas είπε:
Panos Gr με εφτιαξες με το MMC..Δουλεύει format SΤ κανονικά από το Atari TOSEC?
Αυτό ακριβώς που επισήμανε και ο Shock. Πρέπει να μετατρέψεις τα .ST αρχεία (ανάλογα με τα .ADF της Αμιγκα) με το αντίστοιχο πρόγραμμα είτε στον ST σου είτε στο PC σου βαζοντας τα σε δισκέτες (φορμαρισμένες σε 720Κ η ώς έχουν για ΤΤ-Falcon). Αν αφορά παιχνίδια, και είναι Installable, μπορείς να τα εγκαταστήσεις κανονικά. Τα προγράμματα εγκαθίστανται όλα. Έχεις να κάνεις με κανονικό σκληρό. :thumbup:
 
Το θέεεεεεεεελωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Δεν συγκρινα υπολογιστες.Απλα η συζήτηση το εφερε.Και θα συμφωνησω οτι ο Φαλκον ηταν ο καλυτερος αταρι.
 
Καποιος φιλος ειπε εδω που ειναι τωρα τα Αταρι?Και εγω ρωτω που ειναι τωρα βρε η Amiga?Και το Tos ειναι στο 4.06 αλλα τι σημασια εχει αφου και οι δυο πεθαναν χαρισ τα PC?Γι'αυτο και εγω τα μισω και εχω μονο mac πλεον μιας και ειναι πιο κοντινος στον Atari.Και αν θελετε το πιο κορυφαιο Atari στην κατηγορια του ηταν μονο το Lynx αλλα τα μυαλα της μαμας Atari το σκοτωσαν οπως το Jaguar.Για πιο Gameboy στο 1mhz ή πιο Sega GameGear στα 3.5 mhz μου λετε οταν εν ετει 1988 o Lynx ετρεχε στα 16mhz?

Μονο το Lynx μπορουσε να εχει απειρα sprites στην oθονη ακομα και πιο μεγαλα απο αυτην και επισης ομαλο και πολυ τρελο ζουμαρισμα των χαρακτηρων.Δεν θα ξεχασω το ΤΟΚΙ που ακομα το παιζω και ειναι ολοιδιο με τα arcades ακομα και στον ηχο.Τυχερος που εχω 2 lynx.
 
Tο Jaguar το σκοτωσαν οι αχρηστοι προγραμματιστες της Atari2 (οπως συνηθιζω να την λεω) με τα αθλια devtools....

Μονο το IronSoldier2 μπορουσε να βγαλει γραφικα ανω του αθλιου με ~20 frames...τα αλλα κυμαινοντουσαν κοντα στο μονοψηφιο

EDIT:Παντα γουσταρα να εχω ενα Lynx!!
 
με βάλατε στην πρίζα με το lynx ..είχα παλιά κα το πούλησα ..μάλλον θα δω να χτυπήσω κανένα από ebay εκτός και αν βρω κάτι στο ελλαδα
 
Οποιος θελει εχω ενα δευτερο Lynx 2,αλλα εχει ενα μικρο προβληματακι.Οταν βαζεις την καρτουλα του παιχνιδιου ανοιγει απευθειας μονο του.Οταν το κλεινεις απο το κουμπι και μετα ξαναπροαπαθησεις να το ανοιξεις δεν ανοιγει.Αμα βγαλεις την καρτα και την ξαναβαλεις τοτε αναβει ξανα.Δηλαδη με αυτον τον τροπο μονο παιζεις.Κατα τ'αλλα το μηχανακι δεν εχει κανενα προβλημα.Οποιος το θελει ας μου πει.Το δινω σε συμβολικη τιμη 60 ευρω χωρις καρτα παιχνιδιου.Ξερω ενα site που εχει μεγαλη ποικιλια σε καινουργια και παλια παιχνιδια σε καλες τιμες.Ψωνιζω απο εκει συνεχεια χωρις προβλημα.
 
macmarios είπε:
Καποιος φιλος ειπε εδω που ειναι τωρα τα Αταρι?Και εγω ρωτω που ειναι τωρα βρε η Amiga?Και το Tos ειναι στο 4.06 αλλα τι σημασια εχει αφου και οι δυο πεθαναν χαρισ τα PC?Γι'αυτο και εγω τα μισω και εχω μονο mac πλεον μιας και ειναι πιο κοντινος στον Atari.Και αν θελετε το πιο κορυφαιο Atari στην κατηγορια του ηταν μονο το Lynx αλλα τα μυαλα της μαμας Atari το σκοτωσαν οπως το Jaguar.Για πιο Gameboy στο 1mhz ή πιο Sega GameGear στα 3.5 mhz μου λετε οταν εν ετει 1988 o Lynx ετρεχε στα 16mhz?Μονο το Lynx μπορουσε να εχει απειρα sprites στην oθονη ακομα και πιο μεγαλα απο αυτην και επισης ομαλο και πολυ τρελο ζουμαρισμα των χαρακτηρων.Δεν θα ξεχασω το ΤΟΚΙ που ακομα το παιζω και ειναι ολοιδιο με τα arcades ακομα και στον ηχο.Τυχερος που εχω 2 lynx.
Εχω την εντύπωση πως μιλάς για εμένα. Βασικά δεν σοβαρολογούσα και νομίζω οτι ήταν άμεσα αντιληπτό απο όλους. Και spectrum vs commodore vs amstrad κάναμε. Χαβαλέ κάνουμε δεν θα χαλάσουμε και την διαθεσή μας.

Για το gameboy δεν το συζητώ. Μπορεί το lynx φίλε μου να έτρεχε στα 16mhz αλλα για δες πόσα "δυνατά" και αξιόλογα παιχνίδια είχε και πόσα είχε το gamegear. H sega ήταν στις δόξες τις βέβαια τότε.
 
Μα φυσικα και δεν μαλωνουμε
 
macfan είπε:
Τώρα όσον αφορά τον Atari καθιερώθηκε στα μουσικά στούντιο λόγω του ενσωματωμένου midi και λόγω του Cubase.Δεν έιχε ανώτερο ήχο.Ανώτερο ήχο είχε ο Falcon(16bit-50KHz απ'οτι θυμάμαι).
Πράγμα που όμως είναι απολύτως αδιάφορο γιατί τα κομπιούτερ με MIDI δεν χρησιμοποιούνταν για να παράγουν ήχο, αλλά για να 'ελέγχουν' (κυρίως με τα σίκουενσερ τύπου, βλ. Cubase) άλλες συσκευές που παρήγαγαν ήχο όπως (κυρίως) συνθεσαϊζερ, αλλά και drum machine και άλλα καλούδια. Με λίγα λόγια ο ήχος ήταν του συνθεσάιζερ και το Ατάρι (γιατί ολα τα στούντιο με Ατάρι δουλεύανε) απλά έδινε τις εντολές για το τι νότα (κτλ) να παίξει. Τρελή ευκολία στα χέρια των μουσικών, ιδίως αυτών που κάνανε μουσική στο σπίτι, ή αυτών που γράφανε ενορχηστρώσεις και θέλανε να ακούσουν το αποτέλεσμα πριν πάνε τις παρτιτούρες στους μουσικούς.

Όσο για τον JMJ και τα πειράματα του με κομπιούτερ αυτά δεν αφορούσαν το MIDI που (απ όσο γνωρίζω) βγήκε κάπου στα '83 ως συμφωνία της Yamaha, Roland και νομίζω της Sequencial Cirquits (τρελό όνομα τότε, φαλήρισε μετά) αλλά διάφορα σίκουενσερ, ιδέα άλλωστε ήδη από τις αρχές του 70 μαζί με τα αναλογικά συνθεσάιζερ. Το MIDI έδωσε συμβατότητα σε όλα αυτά τα πράματα και κυριάρχησε για 2 δεκαετίες μέχρι που μπήκε το USB στη ζωή μας. Τώρα πολλά πλήκτρα δεν έχουν καν MIDI. Μόνο USB πλέον.
 
Ωραίος Κώστα. Να προσθέσω ότι βασικά η Sequencial Cirquits ήταν η εφευρέτρια του Midi, όχι η Yamaha όπως ειπώθηκε στην αρχή του thread. Μάλιστα στο DX7 (αναφέρθηκε το όνομα του) καθυστέρησε η παραγωγή του γιατί η Yamaha είδε τα μοντελα της SS με midi και το πρόσθεσε στο best seller της.

Τα πρώτα μοντέλα της μάλιστα που είναι και συλλεκτικά δεν είχαν τυπωμένα πάνω στα πλήκτρα (την 32δα δεξιά) τις επιλογές midi. Δεν ήταν και τόσο μπροστά η Yamaha στο midi λοιπόν.

Το ότι οι ST είχαν το Yamaha τσιπάκι για ήχο ήταν καθαρά λόγω μείωσης κόστους.

Μια παρατήρηση τα σύγχρονα usb βασικά δεν αλλάζουν κάτι στο midi, απλά έχει αλλάξει το μέσο. Από σειριακό πήγαμε σε usb με αποτέλεσμα να πολλαπλασιαστούν οι 16δες. Π.χ το Motif ES έχει 4χ16 midi κανάλια κάτω από USB.

Υ.Γ O JMJ ποιος είναι;
 
Σωστός :thumbup:

Να πούμε τότε ότι το midi δεν ήταν το πρώτο πρωτόκολλο επικοινωνίας μουσικών οργάνων. Πριν από αυτό υπήρχαν αρκετά αναλογικά (π.χ ACV) απλά δεν υπήρχε ένα standard. Με αυτά μια χαρά έκανε τη δουλειά του ο Jarre.
 
shock είπε:
Σωστός :thumbup: Να πούμε τότε ότι το midi δεν ήταν το πρώτο πρωτόκολλο επικοινωνίας μουσικών οργάνων. Πριν από αυτό υπήρχαν αρκετά αναλογικά (π.χ ACV) απλά δεν υπήρχε ένα standard. Με αυτά μια χαρά έκανε τη δουλειά του ο Jarre.
Ακριβώς! Το MIDI έδωσε την επικοινωνία μεταξύ των οργάνων, σίκουνσερ, υπολογιστών, κτλ. Παρεπιπτόντως για τη voltage (ACV) επικοινωνία να αναφέρω πως ο Παπαθανασίου είχε προσλάβει 2 τρελαμένους ηλεκτρονικούς/ηχολήπτες στα 1975 περίπου εκεί στο στούντιο του στο Λονδίνο που κάνανε κάτι τρελά modification με τα ACV, πολύ μπροστά από την εποχή τους. Τους είχε μέρα νύχτα στο στούντιο μέχρι που τα παίξανε!
 
Τα πρώτα mod από ότι νομίζω τα έκαναν οι kraftwerk στις αρχές του 70!
 
Χμμμ τον θαψατε τον Αταρι.Για την ιστορια πρωτο το DX7 σαν FM synthesis synthesiser χρησιμοποιησε το MIDI και πρωτος υπολογιστης το Atari.Και το firewire το εβγαλε πρωτη η Apple αλλα τωρα το βαζουν ολες οι εταιριες στους υπολογιστες τους και τις καρτες ηχου με αποτελεσμα να εκθρονιστει το USB σιγα σιγα με το firewire 800.Kai οσο για τον φιλο που λεει οτι τα synths μερικα εχουν μονο usb ειναι ΜΕΓΑ λαθος.Μονο μερικα midi keybords και controlers εχουν μονο usb.Ολα τα hardware syths απο εταιριες σαν :Access,Clavia,Yamaha,Korg,Roland,Moog,Big Briar εχουν midi ports.Με ολο τον σεβασμο να μην λεμε οτι να'ναι.Πιανομαι με τετοια οργανα απο το 1989 και ξερω λιγα πραγματακια.
 
macmarios είπε:
Χμμμ τον θαψατε τον Αταρι.
Το μόνο που είπα για τον Atari ήταν για το chipάκι ήχου ότι ήταν χάλια. Δε νομίζω να έχεις καμία αντίρρηση πάνω σ' αυτό.

macmarios είπε:
Για την ιστορια πρωτο το DX7 σαν FM synthesis synthesiser χρησιμοποιησε το MIDI
Μιλάγαμε για πότε εμφανίστηκε το midi στα synths γενικά και όχι συγκεκριμένα για κάθε τρόπο σύνθεσης.

macmarios είπε:
και πρωτος υπολογιστης το Atari
Χμμ δε νομίζω. Χωρίς να το έχω ψάξει θυμάμαι τουλάχιστον μια περίπτωση

Yamaha_CX5M_System.jpg


πριν τον ST.

macmarios είπε:
Και το firewire το εβγαλε πρωτη η Apple αλλα τωρα το βαζουν ολες οι εταιριες στους υπολογιστες τους και τις καρτες ηχου με αποτελεσμα να εκθρονιστει το USB σιγα σιγα με το firewire 800.
Εδώ δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να πεις. Μη με παρεξηγείς εδώ δεν κατάλαβα τα JMJ! !!! :biglaugh:

macmarios είπε:
Kai οσο για τον φιλο που λεει οτι τα synths μερικα εχουν μονο usb ειναι ΜΕΓΑ λαθος.Μονο μερικα midi keybords και controlers εχουν μονο usb.Ολα τα hardware syths απο εταιριες σαν :Access,Clavia,Yamaha,Korg,Roland,Moog,Big Briar εχουν midi ports.
Agreed. Το σειριακό Midi βύσμα δεν έχει εκθρονιστεί και βλέπω να αργεί αυτή η μέρα άλλα πρέπει και εσύ να παραδεχτείς ότι τα περισσότερα σύγχρονα συστήματα έχουν KAI USB/Firewire συνδυασμούς γιατί πολύ απλά μπορούν να περνάνε πολλές 16άδες από πάνω. Δες όλα τα νέα Motif, Fantom, Sh201, Fusion, V-Synth, triton extreme και πάει λέγοντας.

macmarios είπε:
Με ολο τον σεβασμο να μην λεμε οτι να'ναι.Πιανομαι με τετοια οργανα απο το 1989 και ξερω λιγα πραγματακια.
Ε δε νομίζω να μίλησε κανείς στον αέρα, ούτε είναι κανείς εδώ αλάνθαστος. Συζητάμε και μαθαίνουμε ΟΛΟΙ μας.
 
macramarie το Atari βγήκε το 1985..Μέχρι τότε με τι έγραφαν μουσική...Αυτό στο ρωτάω γιατί ο jarre το 1981 είχε και υπολογιστή και δούλευε siquencer.

Όλα τα synths έχουν midi και μέχρι στιγμής αυτό χρησιμοποιείται αλλά πιστεύω πως η επανάσταση των υπολογιστών στην μουσική θα φέρει και πολλές αλλαγές στο προσεχές μέλλον όπως από ότι δείχνει η κατάργηση των hardware samplers από software samplers στο cubase όπως και τα πολυεφέ που σιγά σιγά γίνονται software με το ανάλογο κόστος βέβαια..
 
akmakas είπε:
macramarie το Atari βγήκε το 1985..Μέχρι τότε με τι έγραφαν μουσική...Αυτό στο ρωτάω γιατί ο jarre το 1981 είχε και υπολογιστή και δούλευε siquencer.
Υπήρχαν αναλογικά sequencers, μετά ψηφιακά sequencers και φυσικά υπολογιστές με εξωτερικά midi interfaces. Δες εδώ και εδώ τον Vince Clark (Yazoo, Depeche Mode) που γράφει σε BBC Model B!!

akmakas είπε:
Όλα τα synths έχουν midi και μέχρι στιγμής αυτό χρησιμοποιείται αλλά πιστεύω πως η επανάσταση των υπολογιστών στην μουσική θα φέρει και πολλές αλλαγές στο προσεχές μέλλον όπως από ότι δείχνει η κατάργηση των hardware samplers από software samplers στο cubase όπως και τα πολυεφέ που σιγά σιγά γίνονται software με το ανάλογο κόστος βέβαια..
To midi δεν έχει λόγο να φύγει. Μήπως μπερδεύεις το μέσο με το πρωτόκολλο; Εδώ μιλάμε για το σειριακό και το USB μέσο. Το midi δεν έχει ακόμα αντικαταστάτη γιατί δεν έχει λόγο να έχει.
 
Πίσω
Μπλουζα