Θα ήταν παράλογο να ξεκινήσει κάποιος να συλλέξει τώρα όλα τα Μίκυ Μάους;

kingtiger077

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2011
Μηνύματα
583
Αντιδράσεις
178
Εδώ και καιρό μου έχει εντυπωθεί η ιδέα να μαζέψω όλα τα τεύχη του Μίκυ Μάους αλλά το μόνο που με συγκρατεί είναι φυσικά το οικονομικό. Ψάχνοντας σε διάφορα site δημοπρασιών είδα ότι υπάρχουν σχεδόν όλα τα νούμερα (μέχρι και το #4 βρήκα στα 80 ευρω-μπρρρρρ). Όμως με έναν πρόχειρο υπολογισμό βλέπω ότι ειδικά για την πρώτη κατοστάδα θέλω κάπου 3.000 ευρώ χωρίς να υπολογίσω το #1 που δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω γνήσιο αλλά είχα ακούσει ότι πωλήθηκε πριν 1-2 χρόνια σε δημοπρασία προς 1500 ευρω!!! Ας είναι, έχω την ανατύπωση. Όπως και να 'χει πάντως, είναι μια απόφαση που την παίρνεις μόνο αν έχεις αρκετό χρήμα να ξοδέψεις...κρίμα που δεν ανήκουμε σ'αυτή τη κατηγορία
 
επειδη μικυ μαους μαζευα απο παιδι και εχω κοιταξει και τωρα στο μοναστηρακι, οι τιμες ειναι το λιγοτερο παραλογες!!!!
 
Δεν είναι παράλογο να κάνεις το χόμπυ σου.

Ίσως να περάσει όλη η ζωή σου και να μην καταφέρεις να κλείσεις τη συλλογή σου, ειδικά αν μιλάμε για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή των τευχών του Μίκυ Μάους.

Υπομονή, χρόνος και χρήμα είναι αυτό που απαιτείται.

Το μεράκι υποθέτω το έχεις άφθονο, οπότε καλή τύχη στην προσπάθειά σου αυτή, αν την ξεκινήσεις... :)
 
Να κάνω μία ερώτηση πρακτικού περιεχόμενου (για να μην ψάχνω τα threads του Μίκυ) :) . Για πόσα τεύχη συζητάμε; Το οικονομικό και τη σπανιότητα κάποιων τευχών τα αναλύουμε στη συνέχεια.
 
αξίζει να το προσπαθήσεις αλλά το να ολοκληρώσεις τη σειρά μάλλον είναι αρκετά δύσκολο,και είναι και το θέμα του χώρου... (πχ εγώ μαζεύοντας τη συντριπτική πλειοψηφία των περιοδικών ντίσνεϋ,εκτός από μίννι και τα άλλα γυναικεία,των τελευταίων 12 χρόνων και έχοντας αγοράσει και πολλά από διάφορες περιόδους έχω γεμίσει πλέον περίπου 4 ντουλάπες)

@caprice

μόνο 2348 μέχρι τώρα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είμαι και τόσο fun του περιοδικού ,αλλά το κόλλημα που έχεις φαει με τη συλλογή το επικροτώ!

Ελπίζω να καταφέρεις να τα μαζέψεις.
 
caprice είπε:
Να κάνω μία ερώτηση πρακτικού περιεχόμενου (για να μην ψάχνω τα threads του Μίκυ) :) . Για πόσα τεύχη συζητάμε; Το οικονομικό και τη σπανιότητα κάποιων τευχών τα αναλύουμε στη συνέχεια.

2348!!!!!!
 
caprice είπε:
Να κάνω μία ερώτηση πρακτικού περιεχόμενου (για να μην ψάχνω τα threads του Μίκυ) :) . Για πόσα τεύχη συζητάμε; Το οικονομικό και τη σπανιότητα κάποιων τευχών τα αναλύουμε στη συνέχεια.
Μιλάμε για 2350 τεύχη μέχρι σήμερα και συνεχίζει! Εγώ άντε να 'χω καμιά 50αριά!!!! Δύσκολο το εγχείρημα μεν αλλά όχι ακατόρθωτο όπως ανέφεραν και πιο πάνω τα παιδιά το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος χρήμα και φυσικά χώρος. Έχω κι εγω γεμίσει ένα δωμάτιο ήδη! Το μεράκι το έχω, τις εκδόσεις Disney τις λατρεύω, έχω ότι έχει κυκλοορήσει εως σήμερα, εκτός βέβαια απο τα Μίκυ Μάους!
 
btw μιας και αναφέρθηκε το 1ο τεύχος κοιτάξτε εδώ .... δυστυχώς πολλοί είναι σαν και αυτόν πράγμα που δυσχαιρένει πολύ τη συμπλήρωση μιας τέτοιας συλλογής...
 
DINO είπε:
Δεν είναι παράλογο να κάνεις το χόμπυ σου.Ίσως να περάσει όλη η ζωή σου και να μην καταφέρεις να κλείσεις τη συλλογή σου, ειδικά αν μιλάμε για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή των τευχών του Μίκυ Μάους.

Υπομονή, χρόνος και χρήμα είναι αυτό που απαιτείται.

Το μεράκι υποθέτω το έχεις άφθονο, οπότε καλή τύχη στην προσπάθειά σου αυτή, αν την ξεκινήσεις... :)
Ξέρεις DINO όταν κάποιος δεν ασχολείται με το θέμα όπως εσύ σου λέει καλά ακόμα Μίκυ Μάους διαβάζεις; Δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν ποτέ όμως το πάθος μου ή γενικά το πάθος ενός συλλέκτη οτιδήποτε κι αν είναι αυτό που συλλέγει!

krem13 είπε:
btw μιας και αναφέρθηκε το 1ο τεύχος κοιτάξτε εδώ .... δυστυχώς πολλοί είναι σαν και αυτόν πράγμα που δυσχαιρένει πολύ τη συμπλήρωση μιας τέτοιας συλλογής...
Καλά μιλάμε τύποι σαν κι αυτόν περιμένουν να ξεχρεώσουν τα δάνεια που έχουν πάρει καθώς υπήρξαν τυχεροί τόσο ώστε να έχουν στα χέρια τους πανάκριβα συλλεκτικά τεύχη...τι να πει κανείς...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kingtiger077 είπε:
τις εκδόσεις Disney τις λατρεύω, έχω ότι έχει κυκλοορήσει εως σήμερα, εκτός βέβαια απο τα Μίκυ Μάους!
Γλουπ! Εννοείς οτι έχεις ΟΛΑ τα τεύχη ΟΛΩΝ των υπόλοιπων περιοδικών της Disney;

kingtiger077 είπε:
Ξέρεις DINO όταν κάποιος δεν ασχολείται με το θέμα όπως εσύ σου λέει καλά ακόμα Μίκυ Μάους διαβάζεις; Δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν ποτέ όμως το πάθος μου ή γενικά το πάθος ενός συλλέκτη οτιδήποτε κι αν είναι αυτό που συλλέγει!
Σαφως! Εμένα ούτε η ίδια μου η γυναίκα δε με καταλαβαίνει σε αυτό το θέμα...
 
παντως αυτο με τον χωρο ειναι ειναι μεγαλο και πονεμενο θεμα..!!!
 
Ναί εκτός βέβαια από μινι και τα λοιπά κοριτσίστικα γιατί δε με συγκινούν! Όσο για τον χώρο, πριν μου φώναζε η μάνα μου, τώρα μου φωνάζει η γυναίκα μου! Τα ντουλάπια είναι έτοιμα να εκραγούν καθώς παίρνω και πολλά αμερικάνικα Disney χεχε! Και φυσικά καμάρι της συλλογής μου η βιβλιοθήκη του Καρλ Μπάρκς αλλά όχι αυτή τη φτηνή που εκδίδει ο Τερζόπουλος εδώ αλλά...καλύτερα δείτε τη εδώ: http://www.brucehamilton.com/AR/Books/CBL/CBLmain.htm
 
kingtiger077 είπε:
Ναί εκτός βέβαια από μινι και τα λοιπά κοριτσίστικα γιατί δε με συγκινούν! Όσο για τον χώρο, πριν μου φώναζε η μάνα μου, τώρα μου φωνάζει η γυναίκα μου! Τα ντουλάπια είναι έτοιμα να εκραγούν καθώς παίρνω και πολλά αμερικάνικα Disney χεχε! Και φυσικά καμάρι της συλλογής μου η βιβλιοθήκη του Καρλ Μπάρκς αλλά όχι αυτή τη φτηνή που εκδίδει ο Τερζόπουλος εδώ αλλά...καλύτερα δείτε τη εδώ: http://www.brucehamilton.com/AR/Books/CBL/CBLmain.htm
πολύ ωραία :) ,σου κόστισαν όσο γράφουν στο site που παραθέτεις :eek: ;
 
Καθώς μεγαλώνει η συλλογή σου, θα μπορούσες να σαρώσεις τις διαφημίσεις παιχνιδιών δεκαετίας 70, 80 & 90;

Θα δημιουργούσε ένα φοβερό αρχείο για όλους μας...
 
Για απορίες και βοήθεια και ΟΥΧΙ για ξεζούμισμα οικονομικό κοιτάχτε εδώ: http://www.greekcomics.gr. Εχουν αναρτηθει ολα τα εξωφυλλα του περιοδικου και στη σχετικη συζητηση αναφερονται οι περιπετειες των παιδιων και οι καταστασεις-τιμες των παλιων τευχων. Βασικα αυτη η παρεα θα βοηθησει αρκετους με τη γνωση και την εμπειρια της. Η βιβλιοθηκη τους ειναι στο Μοναστηρακι κι ειναι ανοιχτη στο κοινο.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Για απορίες και βοήθεια και ΟΥΧΙ για ξεζούμισμα οικονομικό κοιτάχτε εδώ: www.greekcomics.gr. Εχουν αναρτηθει ολα τα εξωφυλλα του περιοδικου και στη σχετικη συζητηση αναφερονται οι περιπετειες των παιδιων και οι καταστασεις-τιμες των παλιων τευχων. Βασικα αυτη η παρεα θα βοηθησει αρκετους με τη γνωση και την εμπειρια της. Η βιβλιοθηκη τους ειναι στο Μοναστηρακι κι ειναι ανοιχτη στο κοινο.
Γνωστή και μη εξαιρεταία η λέσχη των φίλων των κόμικς, στο site της της οποίας είμαι ήδη εγγεγραμμένος! Αν τελικά το αποφασίσω να αρχίσω τη συλλογή σίγουρα εκει θα απευθυνθώ καθώς στα διάφορα site δημοπρασιών ζητάνε...τα δάνεια της Αγγλίας, πράγμα ολίγον τι απαγορευτικό για συλλογή! :sealed:
 
Τι γίνεται όμως και με αυτούς που έχουν ένα σωρό τεύχη Μίκυ Μάους και άλλων περιοδικών Disney και δε τα θέλουν πια?? Έχω γεμίσει απ' αυτά αλλά δε μου πάει η καρδιά να τα πετάξω.
 
Πίσω
Μπλουζα