ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ! Στην πυρά! Στην πυρά! [ Υπερεκτιμημένα παιχνίδια ή όχι; ]

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.199
"... and will rot in Hell, he who shall not respect the classic games of the past!"

Gaming Apocalypse 3:16




attachment.php

Με τον κίνδυνο να καεί στην κόλαση, ο συντάκτης του άρθρου "Don't believe the hype", στο δέκατο τεύχος του Retro Gamer, αψηφά την ιερά εξέταση και σπιλώνει παιχνιδάρες με τις οποίες μεγαλώσαμε και λατρεύουμε όλα αυτά τα χρόνια.

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για αυτά που θα διαβάσετε παρακάτω και φυσικά μπορείτε να ρίξετε άφθονη χολή σε παιχνίδια που εσείς θεωρείτε υπερεκτιμημένα.

Gaming God σχώρα με...

attachment.php

XENON 2: MEGABLAST




Yep! Δε διαβάζετε λάθος...

Αυτό που αναφέρεται για το δημιούργημα των Bitmap Brothers, είναι οτι είναι ένα music video με ένα βαρετό shoot'em up κολλημένο, για ξεκάρφωμα!

Επίσης αναφέρει οτι "πούλησαν" gameplay και playability για μια multimedia εμπειρία την οποία αγκάλιασαν οι Amiga fanboys οι οποίοι ήταν τόσο πιστοί στο μηχάνημά τους, όπου ξέχασαν τι θα πει "καλό παιχνίδι".

Καταλήγει οτι είναι ντροπή τους και ότι καλά θα κάνουν να ξεθάψουν το Uridium και να του δώσουν λίγη στοργή! :eek:

Γνώμη μου: Εξαιρετικό παιχνίδι, όχι μόνο για τα γραφικά και τον ήχο αλλά για όλο το στήσιμο. Το μόνο μεμπτό σημείο του ήταν η αυξημένη δυσκολία του στα επόμενα επίπεδα.

Αλήθεια, τι gameplay μπορείς να ζητήσεις από ένα shoot'em up;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψτ! Κανονίστε! Οποιος γράψει για το Shadow of the beast, να του καεί το βίντεο!
 
Γι'αυτό θα γράψει ο ChrisTOS...

[OffTopic]

Δεν είσαι στο γήπεδο; :p
 
Kudos Dino αρχηγε για το θεμα!

Λοιπον...δεν χωνεψα ποτε στην Amiga μου τα Xenon II και Blood Money.

Yπηρχαν αρκετα ανωτερα shoot em ups στη πλατφορμα (πχ Z-Out, ProjectX, Hybris κτλ)

Καποια παιχνιδια που δεν χωνευω ενω αλλοι τα θεωρουν περιφημα ειναι τα Mortal Kombat (σπαστα digitizations, κανενα βαθος, καθε περσυ και καλυτερα), τα Metroid (απο την πρωτη αποπειρα που ειναι και μπερδεψουρα και απο τα λιγα 2D της εποχης που φταναν σε μονοψηφιο αριθμο καρε μεχρι τα Prime που κινουσες την Samus με τον ενα αναλογικο και strafe με αστειους συνδιασμους!!), τα Assasin's Creed (μετα την πρωτη ωρα χασμουριεμαι αφορητα), τα MGS (ολα ειναι ααααααρρρργγγγγααααα με πππποοοολλλλλλλααααα vvvvviiiiiidddddeeeeeeoooosssss).

Εχω καμια 20αρα ακομα αλλα δεν τα ανεφερω διοτι κινδυνευω να με επικυρηξουν (γκουχ Zelda γκουχ) :p
 
Mortal Kombat;... AAAARGHH!!!!!!

Αν θες να με τιμωρήσεις, βάλε με να παίξω MK....
 
Wally είπε:
Λοιπον...δεν χωνεψα ποτε στην Amiga μου τα Xenon II και Blood Money.

Yπηρχαν αρκετα ανωτερα shoot em ups στη πλατφορμα (πχ Z-Out, ProjectX, Hybris κτλ)

Καποια παιχνιδια που δεν χωνευω ενω αλλοι τα θεωρουν περιφημα ειναι τα Mortal Kombat (σπαστα digitizations, κανενα βαθος, καθε περσυ και καλυτερα), τα Metroid (απο την πρωτη αποπειρα που ειναι και μπερδεψουρα και απο τα λιγα 2D της εποχης που φταναν σε μονοψηφιο αριθμο καρε μεχρι τα Prime που κινουσες την Samus με τον ενα αναλογικο και strafe με αστειους συνδιασμους!!), τα Assasin's Creed (μετα την πρωτη ωρα χασμουριεμαι αφορητα), τα MGS (ολα ειναι ααααααρρρργγγγγααααα με πππποοοολλλλλλλααααα vvvvviiiiiidddddeeeeeeoooosssss).

Εχω καμια 20αρα ακομα αλλα δεν τα ανεφερω διοτι κινδυνευω να με επικυρηξουν (γκουχ Zelda γκουχ) :p


Nαί, είναι φοβερά τα Project-X, Hybris (και ο διάδοχός του, το Battle Squadron), αλλά σοβαρά θεωρείς τόσο καλό το Z-Out σε σχέση με το Xenon II ? Aν παιχνίδια όπως το Xenon II και το Blood Money σε εκνεύριζαν μία φορά με τη δυσκολία τους, το Z-Out σε έφτανε στα άκρα...

Το Mortal Kombat το θεωρώ μεν κλασσικό, αν και προτιμούσα ανέκαθεν Street Fighter ΙΙ.

Tώρα για Metroid και MGS, είσαι σίγουρος ότι δεν επηρεάζεσαι απο αντι-nintendo/αντι-sony αισθήματα; :diablotin: (ασε που δεν νομίζω πως υπάρχει fan του Turrican που να μην του αρέσει έστω και *λίγο* το Metroid).

Οσο για τα games που δεν αρέσουν σε μένα, δεν τα αναφέρω γιατί θα φρικάρει πολύς κόσμος (εκτός απο τα ποδοσφαιράκια, είναι και ένα άλλο παιχνίδι που μισώ. Το είχα γράψει εν έτει 2005 στην παλιά καλή CPC Zone...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Final Fantasy 7

Κουραστικο και υπερβολικο. Δεν ακουμπησε καν μικρο μερος του Επους του Final Fantasy VI (III στις ηνωμενες πολιτειες). Η square επενδυσε πανω στη διαφημιση και στο hype και τα καταφερε. Δυστηχως για την square, το "αριστουργημα" της ειναι ανυπαρκτο μπροστα το ογδοο θαυμα του συγχρονου κοσμου, του υπεροχου Panzer Dragoon Saga.

Grand Turismo

Οχι, το οτι μπορεις να βαλεις αλλα λαστιχα και ζαντες, δεν το κανει το "the ultimate divine driving simulator". Πρωτιστος ενα "παιχνιδι" φτιαξε το δικο σου καγκουραμαξο, με το gameplay καπου στο βαθος μακρυα.

Tekken 3

Το ανεκδοτο. Ναι το καταλαβαμε πως η sony μοιραζε πολλα $$$ στους "ειδικους" των εντυπων και ολα οσα παιχνιδια θελανε, το Tekken 3 ηταν ενα επισης απο αυτα. Προσοχη! Δεν ειναι κακο παιχνιδι.. αλλα οταν βγαινει ο Χ ακυρος και λεει "μαγκες Tekken 3 τοπ ξυλικι στα 32bit" μου γυριζει το ματι. Το tekken 3 θα μεινει στην αιωνια σκια του Fighter's Megamix, κατι που το ξερουν καλα ολοι οσοι παιζαν παιχνιδια ξυλου.

Mario 64

Γιατι ρε Nintendo;

Ναι, το παιχνιδι εδωσε τις βασεις για ολα τα παιχνιδια πλατφορμας τριων διαστασεων.

Ναι, ειχε πρωτοποριακο σχεδιασμο και ιδεες.

Ναι, ειναι θαυμα που το χωρεσαν σε μια πολυ απλη κασετα.

ΑΛΛΑ! Ειναι αδειο! Ο Mario περιφερεται σε τεραστια επιπεδα που δεν κανει τιποτα! Οι εχθροι ειναι σχεδον ανυπαρκτοι! Τα τοπια εχουν ελαχιστη λεπτομερια και επαλαμβανοντε διαρκως! Η μουσικη δεν ειναι αξιομνημονευτη! Που ειναι τα power-ups που μαθαμε και αγαπησαμε; Μα που ειναι οι σωληνες!

Το παιχνιδι το ειχα δει ελαχιστο καιρο μετα την αρχικη κυκλοφορια του, και παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες που εχω κανει, αλλα και κανω για να το δω θετικα, δεν τα καταφερα ποτε. Το Mario 64 ειναι ενα φοβερο tech-demo οπου δυστηχως κυκλοφορησε ως εμπορικο παιχνιδι..

Υγ. Φιλοι και γνωστοι μου εχουν αποδωσει το συνδρομο Γκετταρομπισμος, η αρνηση του κοινα αποδεκτου. Θα επανερθω με μερικες δεκαδες ακομα παραδειγματα συντομα!
 
billy είπε:
Οσο για τα games που δεν αρέσουν σε μένα, δεν τα αναφέρω γιατί θα φρικάρει πολύς κόσμος (εκτός τα ποδοσφαιράκια, είναι και ένα άλλο παιχνίδι που μισώ. Το είχα γράψει παλιότερα στην παλιά καλή CPC Zone...)
Αυτή είναι και η ουσία! Εκτός και αν φοβάσαι την... κόλαση! :biglaugh:
 
Xαχαχα !!

Λοιπόν, επειδή αυτή τη στιγμή δεν επιθυμώ να γίνω πιό μισητός απ' όσο ήδη είμαι, θα το φυλάξω γι' αργότερα. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα παιχνίδι από το άρθρο:

attachment.php


RICK DANGEROUS

"Το πιο άδικο παιχνίδι του κόσμου!


Προχωρώντας, αναγκαστικά πέθαινες. Μάθαινες πως πέθαινες και το απέφευγες στον επόμενο γύρο.



Αυτό δεν είναι παιχνίδι... Είναι τεστ μνήμης και μάλιστα όχι καλό..."


Τείνω να συμφωνήσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπερβολές γράφει ο τύπος για τον Rick.

*Αυτό* ακριβώς το σημείο του gameplay, είναι βασικό μέρος της "γοητείας" του. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως το παιχνίδι πούλησε τρελλά, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει και sequel.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οτιδήποτε βγήκε αποκλειστικά για PC μετά το 1999. Οτιδήποτε όμως.
 
billy είπε:
Υπερβολές γράφει ο τύπος για τον Rick.
*Αυτό* ακριβώς το σημείο του gameplay, είναι βασικό μέρος της "γοητείας" του. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως το παιχνίδι πούλησε τρελλά, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει και sequel.
Καμμία γοητεία, ένα ατελείωτο trial and error ήτανε το ρημάδι. Ζήτημα είναι να ασχολήθηκα 10 λεπτά με δαύτο. Το ότι πούλησε τρελά δείχνει 2 πράγματα: 1ον-υπήρχαν πολλοί μαζόχες gamers στα 80s 2ον-ακόμα και τότε, τα καλά γραφικά μπορούσαν άνετα να κρύψουν ένα "κενό" παιχνίδι.

@DINO: που το θυμήθηκες ρε θηρίο αυτό το άρθρο; Κατέβασα το RG από το ράφι και το ξαναδιαβάζω. :)
 
Wally είπε:
Kudos Dino αρχηγε για το θεμα!
Λοιπον...δεν χωνεψα ποτε στην Amiga μου τα Xenon II και Blood Money.

Yπηρχαν αρκετα ανωτερα shoot em ups στη πλατφορμα (πχ Z-Out, ProjectX, Hybris κτλ)

Καποια παιχνιδια που δεν χωνευω ενω αλλοι τα θεωρουν περιφημα ειναι τα Mortal Kombat (σπαστα digitizations, κανενα βαθος, καθε περσυ και καλυτερα), τα Metroid (απο την πρωτη αποπειρα που ειναι και μπερδεψουρα και απο τα λιγα 2D της εποχης που φταναν σε μονοψηφιο αριθμο καρε μεχρι τα Prime που κινουσες την Samus με τον ενα αναλογικο και strafe με αστειους συνδιασμους!!), τα Assasin's Creed (μετα την πρωτη ωρα χασμουριεμαι αφορητα), τα MGS (ολα ειναι ααααααρρρργγγγγααααα με πππποοοολλλλλλλααααα vvvvviiiiiidddddeeeeeeoooosssss).

Εχω καμια 20αρα ακομα αλλα δεν τα ανεφερω διοτι κινδυνευω να με επικυρηξουν (γκουχ Zelda γκουχ) :p
Mortal Kombat, Metroid, Assasins Creed, MGS...Υπερεκτιμημένα...και φοβάσαι για το Zelda ?

Το MK είναι μακράν απο τις αγαπημένες μου σειρές beat'em'up και με το τελευταίο μάλιστα να δείχνει who's the boss σε κάτι φλωροξυλίκια τύπου SF ! Πικάρω τώρα προφανώς, αλλά το προτιμώ στα αλήθεια, είναι πολύ σκοτεινό, βίαιο και μυστικιστικό, κάτι που έλειπε από τα beat em ups, και για την ακρίβεια ακόμα μόνο αυτό προσφέρει. Για το metroid, ότι και να πώ είναι λίγο, ακόμα και στο GBA είναι αριστουργήματα, πόσο μάλλον το Super Metroid αλλα και τα Prime του GC. Όπως είπε και ο Bill, είναι και άμεσα συνδεδεμένο με το Turrican στα μυαλά μας, κάτι σαν την adventure εκδοχή του που δεν είδαμε ποτέ στα home. Το Assasins θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα franchises της εποχής μας, με πόρωσε όσο ελάχιστα σύγχρονα games ενώ τα Metal Gear είναι απίστευτα έπη που είναι κρίμας και άδικο να μήν έχει παίξει κάθε θεο(kojimo)φοβούμενος gamer. O τύπος έχει δώσει ρέστα στη διήγηση, με σκηνοθεσία και πλοκή που ζηλέυει το hollywood. Ϊσως η δράση να μήν είναι ένα συνεχές κρεσέντο, όμως έχει αλλού το ζουμί. Κοινώς διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως !!!

Για μένα δεν υπάρχουν υπερεκτιμημένα games, συνήθως όσα δεν άξιζαν φάνηκε στην πορεία και απο την προτίμηση του κόσμου και από τις κριτικές. Το Skyrim μου έρχεται στο μυαλό από πρόσφατους τίτλους, αν και σαφώς δεν το λες και μέτριo. Προβληματικό και υπέρμετρα φιλόδοξο είναι μάλλον καταλληλότερες ετικέτες. Το WoW είναι άλλο ένα, αφού πέραν του online καψίματος δεν νομίζω ότι πρόκειται για το υπέρτατο RPG που πίνεις νερό στο όνομά του.

Απο παλαιότερους τίτλους θα έλεγα το πρώτο Sonic του Mega Drive, σαφώς καλό platform, σίγουρα όχι mario killer και μάλλον ούτε τόσο καλό ώστε να αποτελεί μασκότ και system seller μιας Sega, η οποία έχει αρμέξει ένα μπλέ σκατζόχοιρο σε σημείο που φτάνει μόνο ένα ρεκόρ γκίνες. Για τα πρακτικά, δεν είμαι νιντεντάκιας.

Στα home δέν μπορώ να πώ με σιγουριά. Το Shadow of the beast μας προσέφερε γραφικάρες και φοβερή ατμόσφαιρα. ΟΚ, πανδύσκολο και στρυφνό στο παίξιμο, αλλά πόσοι ξεχνάνε το ξεσαγόνιασμα του πρώτου φορτώματος ; To xenon τώρα,εντάξει υπήρχαν χειρότερα shoot em up στην amiga, αλλά σαφώς και πολύ καλύτερα. Τα γραφικά συνήθως όταν γίνονται με επιδειξιομανία, οδηγούν σε φόλες, όπως ας πούμε στην περίπτωση του περίφημου Rise of The robots. Ακούστηκαν πολλά πρίν, μετά όμως...ακούστηκαν περισσότερα ! Για τα Zelda θα συμφωνήσω, και θα το πάω παραπέρα αναφέρωντας και τα Final Fantasy. Όμως, ποτέ μου δέν κατάλαβα τα Jrpg's και για να υπάρχουν τόσοι που τα γουστάρουν, τί να πώ, απλά πάω πάσο !
 
Maddog είπε:
Γνώμη σου ασφαλώς, όπως και γνώμη δικιά μου (και των οπαδών του συγκεκριμένου παιχνιδιού), το ακριβώς αντίθετο. :p

Maddog είπε:
1ον-υπήρχαν πολλοί μαζόχες gamers στα 80s 2ον-ακόμα και τότε, τα καλά γραφικά μπορούσαν άνετα να κρύψουν ένα "κενό" παιχνίδι.
O... "μαζοχισμός" μπορεί να ερμηνευθεί ποικιλοτρόπως !! Είναι γνωστό πως τα επίπεδα "ανοχής" στην δυσκολία κάποιων παιχνιδιών ποικίλουν ανάλογα με τον κάθε άνθρωπο.

Οσο για τα "καλά γραφικά", θα έλεγα πως το Rick Dangerous στηρίζεται λιγότερο στα γραφικά του, και περισσότερο στο εθιστικό gameplay του.

Other_Reality είπε:
Το MK είναι μακράν απο τις αγαπημένες μου σειρές beat'em'up και με το τελευταίο μάλιστα να δείχνει who's the boss σε κάτι φλωροξυλίκια τύπου SF ! Πικάρω τώρα προφανώς (...)
Χεχε !! Μη φοβάσαι αδερφέ, "χώσε". Αντέχω. :D (εδώ έχω αντέξει τα μύρια όσα στις "κόντρες μηχανημάτων"...)

Προσωπκά, δεν είναι ότι "δεν μου αρέσει καθόλου" το MK. Είναι καλή φάση, αλλά εξακολουθεί να με "ελκύει" περισσότερο το SFΙΙ. Γούστα είναι αυτά...

Other_Reality είπε:
Για τα Zelda θα συμφωνήσω, και θα το πάω παραπέρα αναφέρωντας και τα Final Fantasy. Όμως, ποτέ μου δέν κατάλαβα τα Jrpg's και για να υπάρχουν τόσοι που τα γουστάρουν, τί να πώ, απλά πάω πάσο !

Ναί, αν δεν βλέπεις τα jrpg με καλό μάτι, τότε καλά κάνεις και μένεις μακριά απο τα FF. :D

Eγώ, αν και -σαφώς- μεγαλύτερος fan των "δυτικών" rpg (yeah baby !! :headbangdude: ), δεν λέω ποτέ όχι στα καλά jrpg, συμπεριλαμβανομένων και των FF - έστω και αν φαντάζουν αφόρητα "φλώρικα" μερικές φορές.

Mε αυτή τη σειρά η επαφή μου είναι λιγότερο "ρετρο" διότι ασχολήθηκα αργά ('97-'98).

Αν και πρέπει να είχα πετύχει είδηση σχετική με FF σε παλιό Pixel (νομίζω για το 7ο FF - πριν γίνει αποκλειστικότητα του PS), η πρώτη "hands-on" επαφή ήταν σε Playstation συναδέλφου όταν πρωτοκυκλοφόρησε το FFVII το '97.

Με είχε εντυπωσιάσει ιδιαίτερα αυτό που έβλεπα, όχι μόνο απο άποψης γραφικών, αλλά και "στησίματος" γενικότερα (σενάριο, κλπ.)

Mε το που βγήκε στο PC μου το αγόρασα αμέσως, και *έλιωσα* στο παίξιμο - κίνηση για την οποία δεν μετανοιώνω ούτε στο ελάχιστο.

Ψάχνοντας να δω που "εξαφανίστηκαν" τα προ-FFVII παιχνίδια της σειράς (είχα κονσολάδες φίλους και πριν το '97, αλλά κανείς δεν είχε Final Fantasy), ανακάλυψα ότι *δεν* είχαν κυκλοφορήσει επίσημα στην ευρώπη !! (εκτός απο Ιαπωνία, μόνο Αμερική, και εκεί με αλλαγμένη αρίθμηση για να διατηρηθεί το continuity).

Aυτό στάθηκε αφορμή να περάσω μεγάλο διάστημα του 1998 ψάχνοντας και δοκιμάζοντας όχι μόνο τα παλιότερα FF, αλλά και ό,τι jrpg έβρισκα !! (και μιλάμε για εποχές που δεν υπήρχαν patches μεταφράσεων σε αρκετά απο αυτά - τουλάχιστον όχι όπως στα σημερινά επίπεδα).

Για το FFVII θα πω κάτι τελευταίο:

Φίλος που είχα απο το γυμνάσιο, αγόρασε Megadrive γύρω στο '92 και στη συνέχεια Saturn (αργότερα και Dreamcast, αλλά ας μην προτρέχω).

Oταν του είχα μιλήσει περί FFVII και PS, μου είχε πεί (and I quote) : "Δεν ασχολούμαι με κατώτερα μηχανήματα" :D (ίσως εννοούσε απο άποψη hardware? Δεν ξέρω).

Ενα τρίμηνο αργότερα είχε "ξεπέσει" στην αγορά ενός PS, όπου τελείωσε πανηγυρικά το FFVII !! (και εντελώς συμπτωματικά, έγινε και κορυφαίος παίκτης στο Gran Turismo - αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι ότι ποτέ μου δεν το χώνεψα αλλά...

...εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, πλην του πλέον συμπαθή μου και μη εξαιρετέου mod, ποιοι από εσάς, έχουν ασχοληθεί βαθιά με το Elite;

Το παράτησα το άτιμο, θυμάμαι, μετά από ν προσπάθειες να προσγειωθώ στον πρώτο μου space station! Κάποια στιγμή όμως, θα ήθελα να βρω τον χρόνο, ώστε να δώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου, να το γνωρίσει καλύτερα...
 
Εντάξει, τον πρώτο τίτλο που μου έρχεται στο μυαλό δεν θα τον αναφέρω καν, γιατί όσοι εδώ μέσα με γνωρίζουν έστω και ελάχιστα μπορούν να μαντέψουν ποιος είναι... (hint: είναι μπλε και τρέχει σαν να του έχουν βάλει νέφτι... στα οπίσθια αγκάθια!)

Από εκεί και πέρα, δυστυχώς τα περισσότερα παιχνίδια που θεωρούνται αριστουργήματα κι εγώ τα απεχθανόμουν ανήκουν κυρίως σε είδη που ούτως ή άλλως με αφήνουν αδιάφορο, οπότε μάλλον έχει να κάνει με τις προσωπικές μου προτιμήσεις απέναντι στα εν λόγω είδη γενικότερα. Π.χ. ήθελα να αυτοκτονήσω από βαρεμάρα κάθε φορά που δοκίμαζα να παίξω κάποιο Gran Turismo, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, γιατί πάντα προτιμούσα τα arcade racing από "ψευτο-εξομοιωτές οδήγησης"... Αντίστοιχα, δεν μου έκαναν αίσθηση τα Metal Gear Solid, αλλά ανέκαθεν έβρισκα το stealth gameplay βαρετό και απέφευγα τα παιχνίδια όπου τα cut-scenes διαρκούσαν περισσότερο από το gameplay. Και φυσικά δεν έχω αγγίξει κι ούτε πρόκειται να αγγίξω ποτέ στη ζωή μου ΜΜΟ, αλλά αυτό είναι κάτι που το κάνω συνειδητά γιατί δεν θέλω να αφιερώνω τον ελεύθερο (και μη) χρόνο μου σε ένα μόνο παιχνίδι. Αλλά όλα αυτά είναι περιπτώσεις όπου μπορώ να καταλάβω πως σε κάποιους άλλους είναι αρεστά, αλλά απλώς δεν είναι του γούστου μου...

Τώρα αν το διευρύνουμε λιγάκι, μάλλον θα έλεγα το... Angry Birds, το οποίο (αν και το παραδέχομαι ότι το έχω κι εγώ στο κινητό μου από τότε που ήταν ακόμα παγκοσμίως άγνωστο κιόλας!) ουδέποτε κατάλαβα γιατί έπιασε τόσο ώστε να γίνει το πιο επιτυχημένο εμπορικά παιχνίδι στην ιστορία!!! Ναι, ναι, είναι φτηνό, είναι απλό, είναι εθιστικό, προσφέρεται για σύντομες δόσεις gaming, έχει χαριτωμένη παρουσίαση... Ναι, αλλά ΟΛΑ αυτά υπάρχουν δεκάδες άλλα παιχνίδια σε κινητά και μη που τα διαθέτουν. Ακόμα και το gameplay είναι ξεδιάντροπη αντιγραφή άλλων παλιότερων παιχνιδιών όπως το Crush the Castle (δεν σας κρύβω ότι τις πρώτες φορές που έδειχνα το ΑΒ σε φίλους το παρουσίαζα ως "ένα συμπαθητικό κλώνο του CTC" και τώρα το CTC δεν το έχει σχεδόν κανείς ακουστά, ενώ το ΑΒ έχει γίνει το μεγαλύτερο success story της δεκαετίας...)
 
Ace είπε:
...εγώ θα ήθελα να ρωτήσω, πλην του πλέον συμπαθή μου και μη εξαιρετέου mod, ποιοι από εσάς, έχουν ασχοληθεί βαθιά με το Elite;

Το παράτησα το άτιμο, θυμάμαι, μετά από ν προσπάθειες να προσγειωθώ στον πρώτο μου space station! Κάποια στιγμή όμως, θα ήθελα να βρω τον χρόνο, ώστε να δώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου, να το γνωρίσει καλύτερα...
Μουαχαχα !!

Λοιπόν, αν πω ότι θεωρούσα θέμα χρόνου το πότε θα γίνει αναφορά στο παιχνίδι αυτό, θα με πιστέψεις; :D

O λόγος που ορισμένοι δεν έκατσαν να ασχοληθούν όσο έπρεπε την εποχή εκείνη, είναι φυσικά γνωστός: Δεν ανήκει στην κατηγορία των "pick up & play" παιχνιδιών. Xρειάζεται επιμονή, διάβασμα του manual (αρκετοί δεν το είχαν), και φυσικά λίγη εξάσκηση.

Ολα αυτά συνοψίζονται στην λέξη "challenge". Δυστυχώς ορισμένα ανυπόμονα παιδιά παρερμήνευσαν την πρόκληση αυτή, ως... "πρόκληση" για hackεμα και κλέψιμο στο παιχνίδι ώστε να γίνει "πιό εύκολο" :p - κίνηση εντελώς λανθασμένη κατά την γνώμη μου, διότι καταστρέφει την όλη εμπειρία (είναι ανάλογη με την ολοκλήρωση ενός adventure διαβάζοντας "ξερά" ένα walkthrough, χωρίς έστω να έχει γίνει πρώτα καμμία σοβαρή προσπάθεια να λυθούν οι γρίφοι του).

Γενικά το Elite μπορεί να μοιάζει "δύσκολο" στον αρχάριο, αλλά προσωπικά σε καμμία περίπτωση δεν θα το κατέτασσα στα "υπερεκτιμημένα" παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπερεκτιμημενα ειναι καταρχην οι πληοψηφια των παιχνιδιων στα κινητα τηλεφωνα.Κλασικο παραδειγμα το infinity blade.Mας πρηξανε με τα γραφικα,την ποικηλια του εξοπλισμου του και απο ουσια τιποτα ειδικα το πρωτο γιατι δεν εκανα τον κοπο να παιξω αλλα.Ελαχιστα μερη που πηγαινεις και δεν φτανει αυτο αλλα πολεμας συνεχως τους ιδιους και τους ιδιους εχθρους με την μονη διαφορα οτι ειναι μεγαλητερο level οταν θα τους ξαναπολεμησεις.Αλλο κλασικο παραδειγμα ειναι το Angry birds που αναφερθηκε απο καποιον παραπανω.Ενα απλα καλο παιχνιδακι που περνας ευχαριστα την ωρα σου καθως περιμενεις σε καμια δημοσια υπηρεσια τιποτα χαρτια κτλ.Σε καμια περιπτωση ομως δεν συμφωνω με τον ντορο που εχει κανει.

Στης κονσολες θεωρω υπερεκτιμημενο το Crash bandicoot.Eνα βαρετο,γελοια ευκολο χωρις καμια προκληση παιχνιδι που επεσαν τα φωτα πανω του γιατι επρεπε και η sony να βρει μια μασκοτ.Tekken και Virtual fighter:Αργοκινητα παιχνιδια,βαρετα παιχνιδια,σπαστικα παιχνιδια.Αν ομως ο καθε μαιντανος μιλαει και εκθιαζει το tekken λογικο ειναι να κανει επυτηχια.Περισοτερη δραση και ευχαριστηση θα νοιωσει καποιος παιζοντας το πρωτο street fighter παρα να ασχοληθει μαυτα.Ηalo:Η προσπαθεια της Micro$oft να μας πησει οτι ειναι το κορυφαιο fps.Εκτος απο τα γραφικα που τραβηξαν τον πολυ κοσμο και το πολυ καλο Multiplayer δεν εχει τιποτα αλλο που δικαιολογει τον θορυβο γυρω απο αυτο.Ας ειναι καλα τα εκκατομυρια δολλαρια της Micro$soft για την προωθηση του.Metal gear solid 4:Ελεος ρε kojima παιχινδι αγοραζω και θελω να παιξω οχι να δω ταινια.Αμαν πια με αυτα τα cut scenes και το ελαχιστο gameplay.Final fantasy VIII,Final fantasy X,Final fantasy XII,Final fantasy XIII:Γουσταραμα ολα τα υπολοιπα final fantasy γιατι παντα ειχαν το κατι διαφορετικο γιατι ειχαν μια αξιοπρεπη δυσκολια και γιατι ειχαν εξαιρετικες ιστοριες.Το VII ειχε μονο ιστορια και γραφικα για την εποχη του και τιποτα παραπανω.Γελοια ευκολο παιχνιδι που δεν χρειαζοταν καθολου να ψαξεις και να κουρασεις το μυαλο σου.Εδω το τερματισε φιλος μου που το επιπεδο των αγγλικων του ειναι Dog,cat,house.To Χ ειναι κλασικο παραδειγμα παιχνιδιου που πετυχενη μονο κασι μονο με την εμφανιση του σε μια νεα κονσολα.Ρηχο gameplay ανυπαρκτη δυσκολια και γενικα τα ιδια που ειπα για το VIII.Για τα ΧΙΙ,ΧΙΙΙ δεν εχω να πω πολλα.Ο μονος λογος που πουλησαν ωσο πουλησαν ειναι γιατι εχουν το ονομα final fantasy για κανεναv αλλον λογο.Mπορει να ειμαι Nintendo κοκαλο αλλα γουσταρω την sega γουσταρω εκατονταδες παιχνιδια της και εχω φαει απειρες ωρες παιζοντας τα.Αυτο το Sonic oμως το θεωρω απο τα πιο υπερεκτιμημενα παιχνιδια.Η προσπαθεια της sega να αποικτηση μασκοτ.Παιχνιδια χωρις βαθος χωρις ουσια χωρις τιποτα που να σε τραβηξει σαυτα.Το μονο που ειχε ηταν η ταχυτητα που εντυπωσιασε τον κοσμο.Γιαυτο και εκτος sega fans δεν προκειται να ασχοληθει αλλος μαυτα ενω εκκατομυρια ειναι οι sega fans που εστω και μια φορα στην ζωη τους εχουν παιξει super mario.Φυσικα υπαρχουν εκατονταδες αλλα παιχνιδια αλλα προς το παρον βαριεμαι να τα γραψω.

Ωσα αναφερθηκαν παραπανω για τα Metroid και τα zelda ειναι για να γελαει ο κοσμος.Μιλαμε για δυο παιχνιδια που εθεσαν τα στανταρ για χιλιαδες αλλα που ακολουθησαν.Δεν πηραζει ομως ειναι ωραιο να ξεκιναει η μερα σου με ενα καλο ανεκδοτο σου φτιαχνει κατευθειαν την διαθεση.
 
Ρε Βασιλη εσυ δεν πρεπει να κρινεις με βαση τη δυσκολια! Αφου τα ξετιναζεις. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
Πίσω
Μπλουζα