Ιούλιος Βερν [Jules Verne]

Πολύ καλή επιλογή , εύγε.
Like για το λουλούδι!
 
Το 5 εβδομάδες με το αερόστατο ειναι το πρώτο μυθιστόρημα που εξέδωσε ο Βερν στα μεσα φης δεκαετίας του 1860. Είναι περισσότερο εξωτική περιπέτεια με λίγα στοιχεία φαντασίας. Σίγουρα όχι το καλύτερό του.
 
Προκειται για μια σειρά 37 τόμων, την είχα αγοράσει ολόκληρη προ ολίγων ετών απο βιβλιοπωλεία, πρωτίστως γιατί μου άρεσε η ποιότητα της έκδοσης.
 
Ειχα παρει και εγω κανα 6αρι-7 τα πιο γνωστα.
Δεν ξερω γιατι αλλα τα εχω στην συσκευασια τους ακομη ,περιτυλιγμα τι ειχανε.
 
Ξέρουμε αν θα συνεχίσει και τις επόμενες κυριακές και αν ναι πόσα βιβλία είναι?
Στο περίπτερο της γειτονιάς μου οι 2-3 τελευταίες εφημερίδες που είχαν απομείνει είχαν το ίδιο βιβλίο και αρχικά συμπέρανα πως θα τα δίνουν κάθε κυριακή ένα-ένα. Τελικά διαβάζω πως υπήρχαν διάφορα και μπορούσες να διαλέξεις, κρίμα να μην το ξέρω νωρίτερα θα είχα πάρει σβάρνα τα περίπτερα για να τα βρω όλα -εντάξει όχι αν είναι 50 :)
 
Σίγουρα και την άλλη Κυριακή ,το ανακοίνωσαν.
Καλοκαίρι έρχεται βιβλία θα δίνουν όπως συνηθίζεται, πιστεύω να το κρατήσουν.
 
Ξέρουμε αν θα συνεχίσει και τις επόμενες κυριακές και αν ναι πόσα βιβλία είναι?
Στο περίπτερο της γειτονιάς μου οι 2-3 τελευταίες εφημερίδες που είχαν απομείνει είχαν το ίδιο βιβλίο και αρχικά συμπέρανα πως θα τα δίνουν κάθε κυριακή ένα-ένα. Τελικά διαβάζω πως υπήρχαν διάφορα και μπορούσες να διαλέξεις, κρίμα να μην το ξέρω νωρίτερα θα είχα πάρει σβάρνα τα περίπτερα για να τα βρω όλα -εντάξει όχι αν είναι 50 :)
Ενα , ένα είναι μην ανησυχεις
 
Γίνεται ακόμα καλύτερο και βιβλία με μεγάλους ζωγράφους ! Από αυτήν την κυριακη
 

Συνημμένα

  • IMG_20200519_195010.png
    IMG_20200519_195010.png
    844,3 KB · Προβολές: 7
Τελευταια Κυριακη η επομενη για οποιον θελει καποιο απο αυτα.
 
Έχω διαβάσει και τους 51 τόμους των εκδόσεων "Αστέρος". Στις παλαιότερες εκδόσεις, είχαμε τους σκληρόδετους κόκκινους τόμους, με την ίδια εμφάνιση, πλην του τίτλου και οι οποίοι περιβάλλονταν από πολύχρωμο ζωγραφισμένο κάλυμμα. Στις μεταγενέστερες εκδόσεις, αφαιρέθηκε το κάλυμμα και η απεικόνιση που υπήρχε κάλυψε το εξωτερικό των σκληρόδετων τόμων. Συνεπώς οι ομοιόμορφοι κόκκινοι τόμοι αλλάζουν και αποκτούν ο καθένας διαφορετική εξωτερική απεικόνιση.
Επίσης, στην πορεία υπήρξε και μια μικρή διαφοροποίηση στην αρίθμηση των τόμων. Έτσι, ενώ στις παλαιότερες εκδόσεις το "Αστέρι του νότου" ήταν το Νο 5, στις μεταγενέστερες έγινε το Νο 24. Συνεπώς, υπάρχει αλλαγή στην αρίθμηση των τόμων μεταξύ των Νο 5-24, με τους παλαιότερους τόμους να έχουν αριθμό κατά μια μονάδα μεγαλύτερο από τους νεότερους στην προαναφερθείσα περιοχή, για να υπάρξει ξανά ταύτιση της αρίθμησης μετά το Νο 25.
 
2002 GR-Ιούλιος Βερν
Μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ σαν παιδί ο Ιούλιος Βερν, είχα τα πιο διάσημα από τα έργα του, Από τη Γη στη Σελήνη, γύρω απ' τη Σελήνη, Ταξίδι στο κέντρο της Γης, θα ήθελα να τα διαβάσω στα Γαλλικά, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχω κ'εγώ την σειρά του Ιουλίου Βερν από τις εκδόσεις ΑΣΤΕΡΟΣ, όπως τα ποστάρει ο @Aardvark !!! Πανέμορφα βιβλία!
Έχω επίσης βιβλία του Ιουλίου Βέρν των εκδόσεων ΡΕΚΟΣ, επίσης πανέμορφα.
 
Πίσω
Μπλουζα