Ιστορία Υπολογιστών 1975-1980 [RetroManiaX TV]

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Μια νέα σελίδα γράφεται σήμερα στο Retromaniax με τη δημιουργία της RetromaniaxTV. Μιας και δε τα πάω καλά με το γραπτό λόγο και τις παρουσιάσεις, πάρτε το πρώτο video που έφτιαξε η ομάδα της RetromaniaxTV.

Είναι η ιστορία των υπολογιστών από το 1975 ως το 1980, θα ακολουθήσουν φυσικά και οι συνέχειες.

Αυτό που θέλουμε από σας είναι αν σας ενδιαφέρει να συμμετάσχετε στα επόμενα video να δηλώσετε συμμετοχή.

Στο δεύτερο μέρος (1981-1985) εκτός από προσωπικές ιστορίες μπροστά στο φακό θα έχει και μερικά εξωτερικά γυρίσματα εκεί στην Ελληνική Silicon Valley της εποχής...στη Στουρνάρη.

https://player.vimeo.com/video/28600752
 
Εξαιρετικό!

Έλιωσα με το χιούμορ και την όλη παρουσίαση!

ΕΥΓΕ!!!

Καλορίζικη η RMX TV!!!
 
Άψογη παρουσίαση !
 
Νομιζω οτι η δουλεια που εγινε ειναι πολυ καλη και οτι η συνεχεια θα ειναι ακομα καλυτερη...
 
Θα είναι μας και βρήκαμε ήδη παρουσιαστή!

Βαγγέλης FTW
 
Φανταστικη δουλεια.Ενα τεραστιο μπραβο σε ολους ωσους πηραν μερον για την διμηουργεια αυτου του βιντεο και γενικα της ολης ιδεας.
 
Eξαιρετική δουλειά. Είμαι σίγουρος ότι η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη.
 
Κοιτα να δεις,πριν μερικα χρονια λεγαμε για Retromaniax TV και γελαγαμε,συνδεσα το λαπτοπι στην 32" lcd του καθιστικου εβαλα το βιντεακι να παιζει,εβαλα fullscreen,ειδα και το logo πανω αριστερα και απορω τι μας επιφυλασει το μελλον.


Sky is the limit!
 
Το ωραίο είναι ότι είσαι μέλος σε μια απίστευτη κοινότητα που στερείται ορίων.

Έβλεπα εχτές στην Κιβωτό τι έχει μπει και θαύμασα για άλλη μια φορά τα παιδιά που feedάρουν εκεί.

Μετά έκανα κάτι διορθώσεις που μου ζήτησε ο Mandrake (αν και μου έσπασε το ηθικό) και εκεί κάνουν απίστευτη δουλειά.

Με τη Retromaniax TV δεν πάμε ένα βήμα παραπέρα αλλά αλλάζουμε λίγο τον τρόπο που "λέμε" τα πράγματα. Είναι πιο εύπεπτα για τον πολύ κόσμο

Αυτή τουλάχιστον ήταν η λογική

Αν μπορούμε και "δώσουμε" λίγο από το retromaniax "έξω" θα είναι καλό.
 
Πραγματικά θερμά συγχαρητήρια!! :D
 
Ενδιαφέρον video, καλή παρουσίαση, φαντάζομαι ότι ξέρετε ήδη τις διαφωνίες μου πάνω στο περιεχόμενο αλλά ως γνωστόν αυτά βασίζονται στις εκάστοτε απόψεις του συντάκτη για το τι είναι σημαντικό..
 
τπτ! το λέω και θα το λέω. και μέσα απο ροδιόφωνο και το χειμώνα και μέσα απο την τοπική tv κρήτης:

το retromaniax ΕΙΝΑΙ το ΚΑΛΥΤΕΡΟ forum μακράν!

εκπληκτική δουλειά παίδες!!!!!

(δεν προλαβαίνω να είμαι ενεργός στο forum αλλά παρακολουθώ ;) )
 
Ντών!!! Καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!! Τώρα το είδα ;) . Η φωνή που ακούγεται μοιάζει με ενός τύπου που εχει ενα μακ που θελω :p .
 
Η έκφραση της εποχής είναι ¨Βάλτε πλάτη¨Βάλε πλάτη για το δεύτερο μέρος λοιπόν!
 
Έμεινα άναυδος, δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που κάνατε. Αρτιότατη και άκρως επαγγελματική δουλειά. Απλά και μόνο η συλλογή όλων των πληροφοριών θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο υλικό, αλλά με μια τέτοια παρουσίαση γίνεται αριστούργημα. Υποκλίνομαι και δηλώνω υπερήφανος που είμαι μέλος της παρέας σας. Αν και το πρώτο αυτό μέρος αναφέρεται σε μια εποχή που δεν έχω ζήσει (αναμένω με λαχτάρα το 2ο μισό των 80s), το βρήκα απολαυστικότατο και εξαιρετικά εύπεπτο, θα έλεγα μάλιστα πως μπορεί να το παρακολουθήσει άνετα και κάποιος που δεν έχει σχέση με την τεχνολογία.

Το μόνο που μου έλειψε ήταν τα credits! Θα ήθελα να δω στο τέλος να ρολάρουν τα ονόματα στα οποία οφείλουμε αυτό το έπος.
 
alkis21 είπε:
Το μόνο που μου έλειψε ήταν τα credits! Θα ήθελα να δω στο τέλος να ρολάρουν τα ονόματα στα οποία οφείλουμε αυτό το έπος.
Σωστόν!!!!

Α-λα STAR WARS φυσικά!!! :D
 
Μπράβο, χίλια μπράβο!! Εμένα μου έκανε εντύοωση ιδιαίτερα το video editing, είναι (σχεδόν) επαγγελματικό!!

Και εις ανώτερα! Άντε, πάμε για το επόμενο τώρα!! Θέλουμε να δούμε το δεύτερο μέρος!!!! :)
 
460 video και φωτογραφίες, δεν χρησιμοποιήθηκαν όλα βέβαια...

final cut pro.jpg

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια, είμαι σίγουρος ότι το δεύτερο μέρος θα είναι πολύ καλύτερο μιας και θα έχει μέσα πολύ περισσότερο στοιχείο, καλύτερο σπικάζ μιας και τώρα βγήκε με τη δική μου φωνή και φυσικά καλή πρωταγωνίστρια ....την Amiga!

Credits δεν θα μπουν στο πρώτο μέρος, από το δεύτερο

@Dino. Όπως σου έχω πει πάρα πολλές φορές, ήσουν είσαι και θα είσαι πολύ μπροστά. Μόνο σε ένα σημείο χωλαίνεις, ελπίζω το Retromaniax να σε βοηθήσει να βρεις το δρόμο σου :)
 
Πίσω
Μπλουζα