Ιστορίες PCακης τρέλας......

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Νομιζω οτι το topic αυτο κολλαει καλυτερα εδω,μια και αφορα retro μηχανημα και συγκεκριμενα τον P-ΙΙΙ μου.....

Αφορμη λοιπον για να ανοιξω το topic αυτο,σταθηκαν ολα τα δεινα που περασε το PC αυτο τις τελευταιες μερες και σκεφτηκα να σας τα αφηγηθω....

Πισω στον Νοεμβρη του 2005 λοιπον,οταν και εβαλα την ADSL γραμμη,αποφασισα να χρησιμοποιησω ως κατεβαστηρι το συγκεκριμενο μηχανημα....

Εκτοτε,το μηχανημα λειτουργουσε ΑΔΙΑΚΟΠΑ εως προχτες,δηλαδη 20 μηνες σερι,με απλα restarts καθε 10-15 ημερες....

Στο διαστημα αυτο,αχρηστευτηκαν δυο τροφοδοτικα 300 watt μαρκας ''Καψοπουλος'',(δεν ειναι τυχαιο η ονομασια οπως θα καταλαβετε παρακατω),το ενα δε θυμαμαι ποτε και το αλλο προχτες,αλλα θα τα πουμε μετα γι'αυτο....

Το κουτι Πουλιαδης που ειχα απο το 1999,οποτε και απεκτησα τον P-III αυτον,δεν ειχε κανεναν ανεμιστηρα μεσα,ουτε μπροστινο,ουτε στο πισω μερος,με αποτελεσμα να βραζει το PC αλλα χωρις ποτε να δημιουργηθει το παραμικρο προβλημα!!

Στην πορεια βεβαια πολλα αλλαχτηκαν στο PC αυτο,καθοτι η Creative PCI 128 εγινε Soundblaster Live! 5.1,οι δισκοι 20 και 40 GB εγιναν 80 και 120 GB αρχικα και 80 και 250 GB μετεπειτα,απεκτησε DVD-RW Nec 3520,η μητρικη Asus CUSL2 εγινε Asus CUV4X-EA,η 256 ΜΒ SDRAM μνημη εγινε 1 GB SDRAM (256+256+512),κοινως το μονο που ειχε μεινει απο τοτε ηταν η CPU,ο P-III 866 Μhz....

Eκτος αυτου ομως,παλια ηταν και τα 2 τροφοδοτικα (ανωνυμα 300 watt) και το tower του Πουλιαδη,το οποιο ηταν,αν μη τι αλλο,με τα σημερινα δεδομενα,κακιστο....

Προχτες λοιπον,αποφασισα να βαλω εναν ανεμιστηρα στο ερημο το PCακι,για να μην ψηνεται τοσο πολυ....

Το τι ακολουθησε δε περιγραφεται..!!!

Το τροφοδοτικο,ΜΗ μπορωντας να σηκωσει τον ενα αυτο επιπλεον των αλλων εξαρτηματων που τροφοδοτουσε,ανεμιστηρα,αρχισε να κανει κολπα,μη δινοντας επαρκες ρευμα ποτε στον 80αρη δισκο,που ειχε και τα ΧP εγκατεστημενα πανω και ποτε στο floppy...

Αποτελεσμα αυτου ηταν να γινουν corrupt πολλα αρχεια στο δισκο και να χτυπησουν utilities οπως Peerguardia,Net Limiter κ.α που τοσο καιρο λειτουργουσαν απροσκοπτα..!

Προτου μαλιστα χτυπησουν αυτα,στην προσπαθεια μου να κανω ενα Ghost image file του C: δισκου στον D: απετυχα,καθοτι η διαδικασια κοβοταν αποτομα στο 75% της δημιουργιας του image file,ενω ακομη και boot δισκετα δε μπορουσα να φτιαξω καθοτι κολλουσε επισης κατα τη δημιουργια..!!

Παραλληλα,τα XP μια φορτωναν,μια οχι,με αποτελεσμα να σκεφτω αρχικα να αφαιρεσω τον ανεμιστηρα και βεβαια μετα να αλλαξω τροφοδοτικο,αλλα....

...ανοιγοντας το κουτι ξανα,ειδα οτι η ψυκτρα του chipset της VIA επανω στη μητρικη ειχε ξεκολλησει,καθοτι ενα ποδαρακι της ειχε σπασει..!!

Ευτυχως ειχα προνοησει να κρατησω μια ολοιδια ψυκτρα απο μια αλλη Asus P4P800-SE καμμενη μητρικη ενος φιλoυ,συνεπως τοποθετηθηκε το ποδαρακι στη θεση του και η ψυκτρα ξανακουμπωσε κανονικα....

Στη συνεχεια αφαιρεσα εκ νεου τον ανεμιστηρα,με αποτελεσμα το PC να ερθει στα ισα του ξανα,αλλα πανω που ελεγα οτι θα πηγαινα μαλλον σημερα να παρω ενα τροφοδοτικο,και την ωρα που σερφαρα ψαχνοντας για ενα τετοιο, ,συνεβη το απιστευτο!

Το τροφοδοτικο παρεδωσε πνευμα κανοντας ενα ''τσουφ'' και αρπαζοντας κυριολεκτικα φωτια,ενω την ιδια ωρα το PC φορτωνε τη σελιδα του e-shop που ειχα μπει κατα την αναζητηση τροφοδοτικου..!!

Φανταζεστε σουρεαλιστικη εικονα..;;Το τροφοδοτικο να εχει τυλιχτει στις φλογες και την ιδια στιγμη το PC να λειτουργει ακομη κανονικοτατα!!!

Βεβαιως,με συνοπτικες διαδικασιες το PC εφαγε ενα ξεγυρισμενο shutdown και το τροφοδοτικο αφαιρεθηκε επι τοπου,ενω εκει καταλαβα οτι ηταν ωρα να αλλαξω οχι μονο αυτο,αλλα και το παναρχαιο,περιοριστικο κουτι που χρησιμοποιουσα...

Ως εκ τουτου λοιπον,ο P-III μεταμοσχευτηκε στο Coolermaster Cavalier κουτακι που μου ειχε μεινει απο τον P4 που ειχε μετακομισει ηδη στο Coolermaster CM Stacker που απεκτησα προ ημερων,ενω για καλη μου τυχη ενα φιλος μου εδωσε ενα Heroichi τροφοδοτικο 350 watt,το οποιο δειχνει παρα πολυ καλο,βαρυ και αξιοπιστο,καμια σχεση με ταο ''Καψοπουλος'' που με ειχε χαιρετησει προ ολιγου....

Συνεπως,κατοπιν ολων αυτων,καταλαβα ποσο πολυ σημαντικο ειναι να εχουμε τροφοδοτικα της προκοπης,ενω πλεον το μονο κομματι που εχει απομεινει απο εκεινο το θρυλικο PC του 1999,ειναι η αγεραστη CPU του,η οποια λειτουργει αδιαμαρτυρητα ακομη.....

Ελπιζω να μην σας κουρασα,αφηγουμενος ολο αυτο το σκηνικο παρ'ολιγον καταστροφης :)biglaugh: :biglaugh: ) που περασε το ερημο το μηχανημα το τελευταιο διημερο...!!
 
Όταν ο τρελοPooky φωνάζει για τα τροφοδοτικά από την εποχή που έγραφε στα περιοδικά, οι περισσότεροι γελούσαν.

Μάνο, η λύση είναι η εξής: ΚΑΛΟ και επώνυμο τροφοδοτικό που να έχει επάρκεια ισχύος. Ακόμα και σε ένα ταπεινό κατεβαστήρι, δώστου τροφοδοτικό με πάνω από 450 Watts rated ισχύ. Αυτό γιατί ενώ το τροφοδοτικό θεωρητικά μπορεί να δώσει γύρω στα 390 watts (μείον η ισχύς που μετατρέπεται σε θερμότητα), το κατεβαστήρι σου θα τραβάει κανά κατοστάρι, με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να μην καταλάβει μία. Παράλληλα έχεις επάρκεια σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις έναν έξτρα δίσκο ή μια έξτρα οπτική συσκευή.

Επίσης, μην ξεχνάς: Κάθε μήνα shut down του PC και εξονυχυστικός έλεγχος του. Ελέγχουμε τους πυκνωτές μήπως και έχει φουσκώσει κάποιος από αυτούς, ή ακόμα χειρότερα έχει τρέξει, και αφαιρούμε τη σκόνη που συσωρεύεται σε ανεμηστηράκια. Κάθε χρόνο αφαίρεση των ψυκτρών και επανατοποθέτηση thermal paste στις επαφές ψυκτρών - ολοκληρωμένων, γιατί με την 24ωρη λειτουργία και την θερμότητα λογικό είναι το thermal υλικό να ξεραίνεται.

ΑΛΛΑΓΗ του τροφοδοτικού με νέο έπειτα από την πάροδο τριών ετών αδιάκοπης λειτουργίας. Αυτό γιατί επέρχεται γήρανση των υλικών του με αποτέλεσμα να μην είναι πιά αξιόπιστο και γιατί συσσωρεύεται σκόνη. ΜΗΝ ανοίξετε ΠΟΤΕ τροφοδοτικό, οι πυκνωτές του είναι υπό 230 Volts ακόμα και μια βδομάδα από την στιγμή που θα βγάλετε το καλώδιο. Μπορεί να πάθετε μεγάλη ζημιά αν ακουμπήσετε σε ακατάλληλο σημείο. Δώστε ένα 70άρι και πάρτε καινούργιο να έχετε το κεφαλάκι σας ήσυχο.

Τέλος ΠΟΤΕ ΔΕΝ κάνουμε εργασίες συντήρησης hardware στον υπολογιστή μας με το καλώδιο τροφοδοσίας στην πρίζα. Κίνδυνος - θάνατος.
 
Pooky δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι υπαρχουν πυκνωτες "γεματοι" ρευμα...βαλε ολη τη προταση με bold γραμματα
 
ola ta extra pou eixes balei pano manos, roufousane poly! oi diskoi, h RAM...

einai kanonas, den aggizoume psu, eksallou ti na episkeuaseis? ama pathei kati den einai pleon aksiopisto...
 
@ Wally: Bold and red my friend. Δυστυχώς έχει σκοτωθεί τεχνικός φίλος μου ανοίγοντας τροφοδοτικό που δεν ήταν σε τάση. Τον χτύπησε το ρεύμα, έχασε τις αισθήσεις του και χτύπησε με το κεφάλι σε γωνία με αποτέλεσμα να πεθάνει.

@ Keropi: Μην απατάσαι, ένα config σαν του Μάνου δεν τραβάει πολύ. Αλλά με τις συνεχείς αυξομειώσεις τάσης και με τα κάκιστης ποιότητας υλικά των ανώνυμων φτηνιάρικων τροφοδοτικών, σκέφτεσαι με καλό μάτι την ασφάλεια πυρός στο σπίτι σου.

Για παράδειγμα όση ώρα γράφω αυτό το post ο σταθεροποιητής έδωσε τρεις καλές στιγμιαίες βυθίσεις τάσης, ότι πρέπει για κάποιο απροστάτευτο φτηνό τροφοδοτικό..............
 
Τουλαχιστον με αφορμη ολα αυτα που συνεβησαν,το PC ειναι πεντακαθαρο τωρα κι απαλλαγμενο απο καθε ιχνους σκονη...!!
 
Επισης,για την ιστορια,να αναφερω τις θερμοκρασιες των δισκων (250 και 80 GB αντιστοιχα),οπως μου τις εδιναν HDD health,HDD Lifepro,Hmonitor και Everest....

-Στο παλιο κουτι,χωρις κανεναν ανεμιστηρα:54 και 58 βαθμους

-Στο παλιο κουτι με εναν 8αρη ανεμιστηρα μπροστα:44 και 47 βαθμους

-Στο νεο κουτι,με εναν 8αρη ανεμιστηρα μπροστα και εναν 12αρη πισω:34 και 37 βαθμους...!

Κοινως,εχω 20 βαθμους διαφορα στις θερμοκρασιες σε σχεση με πριν....!
 
Γκαντεμια.....!!!!

Ειπα χτες να καθαρισω και να ''ανανεωσω'' και λιγο το PC,και αρχισανε τα απροοπτα ξανα...!

Συγκεκριμενα,διαπιστωσα οτι ο ανεμιστηρας της Asus Ti4600 Ultra Deluxe ειχε σταματησει να στροφαρει...!

Η καρτα ψηνοταν πραγματικα,συνεπως δε γινοταν να παραμεινει εκει..!

Ακομη χειροτερα,βγαζοντας και τσεκαροντας την,διαπιστωσα οτι δεν ηταν μονο οτι ο ανεμιστηρας δεν στροφαρε διοτι ειχε καει η πλακετιτσα του,αλλα κι οτι και η ιδια η καρτα δεν εδινε ρευμα,καθοτι δοκιμασα κι αλλον ανεμιστηρα χωρις επιτυχια....!

Eτσι λοιπον,η πολυ καλη -για το συστημα αυτο βεβαια- αυτη καρτα,ειναι μαλλον πλεον πρακτικα αχρηστη,καθοτι ρευμα δεν δινει σε ανεμιστηρα κι ανεμιστηρα δεν εχει κιολας αυτη τη στιγμη,εκτος αν καταφερω να κοτσαρω εναν ανεμιστηρα που αφενος να κουμπωσει στην καρτα και αφετερου να τραβα ρευμα απο τη μητρικη...!! (τρεχα γυρευε δηλαδη..!! )

Εδω,αν καποιος εχει καποια ιδεα/προταση,ας τη ριξει...!!

Συνεπως,ενα ακομα κομματι που ειχα απο παλια,αυτη η καρτα γραφικων,εγκατελειψε το συστημα,μαζι με τη CPU,καθοτι επεσε στα χερια μου ενας P-III @ 1 Ghz κι αντικατεστησε τον 866 Mhz....

(Καλα,το τι σκονη εβγαλα εν τω μεταξυ απο τον ανεμιστηρα της CPU,δεν μπορειτε να το φανταστειτε...!! )
 
Την κάρτα μόνταρέ τη.

Μια παρόμοια που έχω έχει μονταριστεί με ανεμιστήρα 7άρη που παίρνει ρεύμα απευθείας από το τροφοδοτικό.

Μάνο μήπως έχεις motherboard κατά τύχη που να είναι για P-III;
 
pooky είπε:
Την κάρτα μόνταρέ τη.
Μια παρόμοια που έχω έχει μονταριστεί με ανεμιστήρα 7άρη που παίρνει ρεύμα απευθείας από το τροφοδοτικό.
Aυτο θελω να κανω,αλλα το θεμα ειναι πως ενας aftermarket ανεμιστηρας θα εφαρμοσει και θα κουμπωσει στις πολυ μικρες εγκοπες της ψυκτρας της καρτας....!

pooky είπε:
Μάνο μήπως έχεις motherboard κατά τύχη που να είναι για P-III;
Ναι,εχω..!

Βεβαια δεν ειναι απο τις πολυ καλες μαρκες,στο λεω,ειναι μια QDI,δε θυμαμαι ακριβως ποιο μοντελο (νομιζω Legend),αλλα μπορω να το κοιταξω αν τη θες...!

Εχει να λειτουργησει καποιο διαστημα βεβαια,αλλα τελευταια φορα που λειτουργουσε ηταν μια χαρα...!
 
OK την θέλω. Πες μου τιμή.

Όσο για την κάρτα δώς τη μου και θα της ξηγήσω εγώ αν προσαρμόζεται ή όχι. (Τον ανεμιστήρα τον κολάς πάνω στην ψύκτρα, αλλά πρέπει να γίνει μόντα. Ψωμοτύρι φίλε!!!!! )
 
manos426f είπε:
Γκαντεμια.....!!!!
Ειπα χτες να καθαρισω και να ''ανανεωσω'' και λιγο το PC,και αρχισανε τα απροοπτα ξανα...!

Συγκεκριμενα,διαπιστωσα οτι ο ανεμιστηρας της Asus Ti4600 Ultra Deluxe ειχε σταματησει να στροφαρει...!

Eτσι λοιπον,η πολυ καλη -για το συστημα αυτο βεβαια- αυτη καρτα,ειναι μαλλον πλεον πρακτικα αχρηστη,καθοτι ρευμα δεν δινει σε ανεμιστηρα κι ανεμιστηρα δεν εχει κιολας αυτη τη στιγμη,εκτος αν καταφερω να κοτσαρω εναν ανεμιστηρα που αφενος να κουμπωσει στην καρτα και αφετερου να τραβα ρευμα απο τη μητρικη...!! (τρεχα γυρευε δηλαδη..!! )

Εδω,αν καποιος εχει καποια ιδεα/προταση,ας τη ριξει...!!
Se mia Ati paliotera ,ena Fan apo mia arxaia pentium psiktra

+

Adaptor Cable 4 on 3 pin 12V/7V http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976887&product=929468

ekane thn doylia ....
 
Παιδια τα καταφερα..!!

Πηρα εναν 7αρη ανεμιστηρα,τον εδεσα ( :animeek: ) σφιχτα με συρματα πανω στις τρυπες της ψυκτρας,και του εδωσα ρευμα απο τη μητρικη...!!

Δουλευει μια χαρα (τουλαχιστον προς το παρον),απλα θελω να τσεκαρω θερμοκρασιες λογω του οτι ο ανεμιστηρας αναγκαστκα αφου καθεται τωρα στο πανω μερος της ψυκτρας,απεχει λιγο παραπανω απο το σωμα αυτης που ακουμπαει στο chipset της καρτας γραφικων,οποτε δε ξερω αν απαγαγει το ιδιο αποτελεσματικα την θερμοτητα απο την καρτα γραφικων....

Φιλε Nemo,thanks για την απαντηση σου,κραταω υπ'οψην για το μελλον (ελπιζοντας να μη χρειαστει βεβαια) τη λυση που προτεινες....

Pooky,για τη μητρικη,μην ακουω για τιμες και βλακειες,γιατι θα τσακωθουμε...!!!!

Λοιπον η μητρικη ειναι η QDI Legend Advance 9 και το Σαββατο θα την εχεις.... :)

Τhanks again guys...!!! :) :) :)
 
Ενταξει,μολις ετρεξα 3D Mark 2001 SE για δοκιμη και η καρτα τα καταφερε ανευ προβληματος,συνεπως η μοντα μαλλον δουλευει ΟΚ....

(για την ιστορια σκοραρε 5831,oχι και πολυ ασχημα για P-III...)
 
1026265995XVRLEnILCZ_1_5_l.jpg


1026265995XVRLEnILCZ_1_4_l.jpg


Source

http://www.hardocp.com/article.html?art=MzI1

Gi auta edw den milame ????

Entaxei isws na einai dyskolo na vreis fan/anemistiraki apo pentium alla nomizw oti polles mobo eihan sto chipset fan se aytes tis diastaseis nomiw, .....

Akoma yparxei i poio kompsi lysi

http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?language=el&main_page=product_info&products_id=224
 
Thanks Manos.

Καλά τα βρίσκουμε εμείς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή έπεσε στα χέρια μου κουτί + τροφοδοτικό με 1000άρη Celeron socket 370 και μνήμη και 20άρης δίσκος αλλά και μια Geforce 2 MX σκέφτομαι ένα μηχανάκι για win 98, θα του βάλω και Voodoo II και μιά χαρά.

Δυστυχώς η μητρική του έχει τιναγμένους πυκνωτές και δεν λειτουργεί πιά.
 
Nemo είπε:
Α-Μ-Α-Ν...!!!! :eek::eek: :animeek: :animeek:

Τι κομψοτεχνημα ειναι αυτο ρε...;;!;!;!; :animeek:

Oχι,EYTΥΧΩΣ δεν ειναι αυτο το συστημα ψυξης διοτι αν ειχε αυτο,θα την ειχα την καρτα σε ενα τοιχο αντι για το PC και θα την κοιταζα...!! :biglaugh:

Η δικια μου ειναι αυτη

http://active-hardware.com/english/reviews/video/asus-v8460-ti4600.htm

αλλα λογω των συνθηκων απεκτησε ενα πολυ πιο απλο αλλα κι ασχημο ανεμιστηρι,προκειμενου να συνεχισει να προσφερει τις υπηρεσιες της..... :D
 
Τελικα Nemo,επρεπε να γινει ολο αυτο το θεμα με τον ανεμιστηρα και με αφορμη παραλληλα και το post σου,να συνειδητοποιησω οτι η καρτα που εχω ειναι η G-Force 4 Ti4600 Ultra και οχι η Ultra Deluxe...!!!!

Δε βαριεσαι,καλλιο αργα παρα ποτε...!!! :D :D :D :D
 
Αρκεί να μην την είχες πληρώσει παραπάνω!!!!!!
 
Μπα τι παραπανω ρε,την καρτα την ειχα παρει το 2003 μονο με 45 ευρω...!

Ηταν πολυ καλη τιμη για τοτε,θυμαμαι ο τυπος την πουλουσε γιατι ηθελε να παρει μια FX...!
 
Πίσω
Μπλουζα