Ιστορίες PCακης τρέλας......

Ένα σενάριο που σκέφτομαι να "παίζει" είναι IRQ conflict.

Οι κάρτες αυτές ήθελαν πάντοτε ένα IRQ δικό τους και το σύνηθες config ήταν να παίρνουν το IRQ 5. Σε περίπτωση που αυτή έχει "κάτσει" στο ίδιο IRQ με κάτι άλλο (λόγω συμπτωματολογίας ίσως με τον IDE controller), είναι πολύ πιθανό να φρικάρει το σύμπαν. Για έλεγξε το! (αυτά παθαίνει όποιος θέλει legacy hardware...σχεδόν είχα ξεχάσει τον όρο IRQ) :)
 
Πρόσεξε μήπως η νέα κάρτα έχει τίποτε IDE controllers πάνω της και γίνονται τίποτε conflicts.
 
Πάντως αν θυμάμαι καλά, επειδή ήμουν και είμαι ακόμα κατοχος AWE 64 gold, κάτι έπαιζε με το σετάρισμα της με windows 98 και ειλικρινά δεν μπορώ να θυμηθώ. Πάντως είμαι σίγουρος πως κάτι γινόταν.

Γενικά ψιλοέψαξα και βρήκα αυτό. Αν και η συμπτοματολογία δεν είναι η ίδια δεν κάνει κακό να κοιτάξεις

http://www.techimo.com/forum/multimedia-audio/126169-sound-blaster-awe64-gold-ct4390-drivers-windows-xp.html
 
Λοιπόν,κάποια...νεότερα κουφά !

Σε δοκιμές που έκανα το απόγευμα,έχοντας συνδεδεμένα όλα τα εξαρτήματα που προανέφερα πάνω στο PC (AWE64,NEC,δεύτερο δίσκο),το μασίνι δείχνει να ξεκινάει και να μπαίνει κανονικά στα windows την πρώτη φορά που θα το ανοίξω.Αν όμως κάνω restart,μετά..."καληνύχτα σας" !!

Ο μοναδικός τρόπος για να μπορέσω να ξαναμπώ στα windows χωρίς να κολλήσει στη γνωστή οθόνη,είναι να μπω σε safe mode αρχικά και μετά να κάνω shut down και ξανά εκκκίνηση του PC....!!!!

Αυτό όμως που παρατήρησα μπαίνοντας σε safe mode ήταν το εξής:Ότι στον device manager,στα CDROM devices,αντί να έχει μόνο το NEC,ανέφερε και το Lite-On,αλλά κι ένα ASUS CD-ROM drive που είχα συνδέσει μόνο μια φορά για δοκιμή..

Φυσικά τα έκανα remove,και κατόπιν,στις δύο προσπάθειες που έκανα να μπω στα windows,τα κατάφερα και τις δύο.Δυστυχώς δεν είχα περαιτέρω χρόνο να το διασταυρώσω καλύτερα με περισσότερες επαναλήψεις αν έπαιξε ρόλο αυτό τελικά ή ήταν απλά μία σύμπτωση...Αύριο θα δείξει...

Thanks άπαντες ασφαλώς για τη διάθεσή σας να με βοηθήσετε !

Maddog είπε:
(αυτά παθαίνει όποιος θέλει legacy hardware...σχεδόν είχα ξεχάσει τον όρο IRQ) :)
Μόνο αυτό δεν είχα ακούσει μέχρι στιγμής...! :D

***EDIT***

Όχι,τελικά δεν ήταν ούτε το θέμα με τα CD-ROM drives η λύση....

Αλλά ούτε και η AWE64 φταίει,έβαλα ξανά την Vibra και πάλι τα ίδια.Απλά μάλλον έτυχε να συμπέσει η τοποθέτηση της ΑWΕ64 με την εμφάνιση του όλου θέματος..

Σίγουρα υπάρχει θέμα με τους δίσκους του μηχανήματος πάντως,καθώς με ένα scandisk που έκανα,ειδικά στον έναν,στον D:\,βρήκε διάφορα λάθη σε file allocation tables και τα τοιαύτα..

Αποσυνδέοντάς τον μπαίνω περισσότερες φορές στα windows,αλλά όχι πάντα,άρα πάλι δεν είναι αυτή η λύση...

Κάτι το οποίο με πηγαίνει βέβαια πάλι σε θέμα τροφοδοτικού,αλλά διάολε,300άρι PSU από P4 είναι,να μη μπορεί να τροδοφοτήσει επαρκώς έναν ταπεινό P3 με 2 HDD's (10+8 GB),1 DVD-RW,1 Voodoo PCI,1 Hercules AGP και μια AWE64 ISA ;Δε το πιστεύω...!

Δε θα κάνω format γιατί τώρα τσαντίστηκα και θέλω να βρω τι φταίει.Θα ξεσυνδέσω τα πάντα και θα το πάω βήμα βήμα να δω τι το χαλάει το σύστημα,δε γίνεται αλλιώς ! :armed: :armed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτα από όλα αφού έχεις το μηχάνημα σε συνεχή λειτουργία, άρχισε από τα βασικά.

Προμηθεύσου ένα ΚΑΛΟ τροφοδοτικό για το υπολογιστάκι. Μην μπαίνεις στο τρυπάκι "έλα μωρέ παλιό είναι τι ανάγκες έχει ένα Ρ-ΙΙΙ σε ρεύμα, καλά είναι με το κινέζο πάνω".

Ένας καινούργιος Core 2 Duo, σε Idle καταστάσεις έχει ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ απαιτήσεις σε ρεύμα. Ένας παλιότερος P-III με παλιούς δίσκους και μητρική με τεχνολογία κατασκευής δεκαετίας, ρουφάει ρεύμα με τη σέσουλα, ενέργεια που στην ουσία πάει χαμένη. Γι' αυτό το λόγο είμαι υπέρ της κατασκευής νέου υπολογιστή αν είναι να χρησιμοποιηθεί για κατευαστήρι.

Πήγαινε Πλαίσιο και με 50 ευρώ πάρε ένα PC Power & Cooling τροφοδοτικό (το μικρότερο που θα βρεις) και ξεμπέρδεψες μια 5ετία από απαιτήσεις τροφοδοσίας. Πέτα το κινέζο αμέσως.

Η μητρική που έχεις μήπως έχει κύκλωμα ήχου ενσωματωμένο; Μήπως λόγω του ότι έσβησες το μηχάνημα έγινε κανένα reset στο bios και, λόγω χαμηλής εσωτερικής μπαταρίας, ενεργοποιήθηκε το εσωτερικό κύκλωμα ήχου και έχεις conflicts;
 
Γιώργο,δε μιλάω για αυτόν εδώ τον P-III που έχω σε λειτουργία αδιάκοπα και από τον οποίο γράφω κι εδώ καθημερινά,μιλάω για τον άλλο,που εκτελεί χρέη Win98 συστήματος...

Το οποίο είχε να λειτουργήσει κάνα μήνα και πριν από αυτό,ήταν όλα στην εντέλεια !

Κύκλωμα ήχου δεν έχει πάνω η μητρική του πάντως,είναι η Asus CUV4X (ενώ αυτή σε αυτό το P-III που γράφω τώρα είναι η CUV4X-EA,η οποία έχει κύκλωμα ήχου,απενεργοποιημένο εξαρχής φυσικά...! )
 
Χμ. ΟΚ τότε. Ρεκόρ βλέπω. Ο άνθρωπος με τους περισσότερους Ρ-ΙΙΙ σε λειτουργία!!

Ρε Μάνο κάνε κάτι τελευταίο. Αφαίρεσε την επέκταση μνήμης από τη κάρτα σου. Μπορεί να φταίει αυτό.
 
Pooky είπε:
Ρεκόρ βλέπω.Ο άνθρωπος με τους περισσότερους Ρ-ΙΙΙ σε λειτουργία!!
Σώπα μωρέ,δύο είναι μόνο...

Pooky είπε:
Ρε Μάνο κάνε κάτι τελευταίο. Αφαίρεσε την επέκταση μνήμης από τη κάρτα σου. Μπορεί να φταίει αυτό.
Αν και δε το νομίζω,διότι,όπως είπα πιο πριν,και με τη Vibra παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα σε μια δοκιμή που έκανα,θα το ξαναπροσπαθήσω κι αυτό...
 
Εχεις βάλει και το panelάκι που σου έστειλα ?

Μήπως φταίει το software που διαθέτει??????

:wait2:

Λέω μήπως........ :D :D
 
Pooky είπε:
!
Ρε Μάνο κάνε κάτι τελευταίο. Αφαίρεσε την επέκταση μνήμης από τη κάρτα σου. Μπορεί να φταίει αυτό.

manos426f είπε:
Σώπα μωρέ,δύο είναι μόνο...


Αν και δε το νομίζω,διότι,όπως είπα πιο πριν,και με τη Vibra παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα σε μια δοκιμή που έκανα,θα το ξαναπροσπαθήσω κι αυτό...
Αφηστε τις :tease: ανοησιες :tease: ,και κoιταξτε εδω π.χ.

http://support.microsoft.com/kb/202633

http://www.aumha.org/win4/a/shtdwnse.php

και δοκιμαστε π.χ.

“Creative SB16 Emulation” setting (for his Creative Labs Sound Blaster Player 1024) was causing the problem; specifically, Creative SB16 Emulation/Settings | Advanced Settings | Allow LPT Interrupt Sharing. Once this check box was turned off, the computer correctly shut down. (He had installed The Patch, discovered it didnʼt work, uninstalled it, and then began researching the causes.)

ή

DISABLE FAST SHUTDOWΝ

e.t.c.
 
Ώπ,εδώ λέει πολύ χρήσιμα πράγματα !!

Thanks a lot Nemo !!!!
 
Λοιπόν.....

.....μπορείτε όλοι μαζί να σηκώσετε τα χέρια και να μου ρίξετε συντονισμένες μούτζες,όσες περισσότερες μπορείτε !!! :D :D

Κι αυτό γιατί ξέχασα (το γιατί είναι το ωραίο όμως) ν' αναφέρω και τι άλλο ήταν συνδεδεμένο στο μασίνι και το οποίο προκαλούσε όλο το πρόβλημα !!!

Για μαντέψτε,για μαντέψτε....

Μια ethernet κάρτα !!!!!!!!!!!!!!!!

Ω ναι,ήταν συνδεδεμένη κανονικότατα πάνω και δημιουργούσε όλο αυτό το χάος !!!!

Η κάρτα αυτή είχε συνδεθεί πάνω στο PC για τον απλούστατο του lan gaming,όταν είχαν έρθει τρεις φίλοι προ καιρού σπίτι,ακριβώς δηλαδή την τελευταία φορά που είχε λειτουργήσει το PC αυτό !

Τότε λοιπόν είχε bootάρει κανονικά το PC,δεν είχα αντιληφθεί το πρόβλημα φυσικά,έκλεισε το μηχάνημα,δεν αποσύνδεσα την κάρτα ασφαλώς και άρχισε τα τσαλίμια όταν το ξανάνοιξα προ 3-4 ημερών....

Το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι,ανοίγοντας να βάλω την AWE64,δεν είδα την ethernet,καθότι την έκρυβε από κάτω της η Voodoo 3000 !!!!

Μόλις διάβασα λοιπόν αυτό εδώ

"NETWORK CARD or DRIVER PROBLEMS

 


If a network card is installed in the computer, do the following: Remove the network in Device Manager. Shut down Windows. Physically remove the network card. Restart Windows. Shut down Windows (observe whether it shuts down normally). Reinstall the network card. Restart Windows and let it detect the card as new hardware
."

στο δεύτερο link που παρέθεσε ο Nemo,τότε μου φώτισε !!!

Θυμήθηκα ότι είχα την κάρτα επάνω,και με το που αφαίρεσα,όλα αρχίσαν να λειτουργούν ρολόι στο ερείπ...,εμ συγνώμη,στο Win98 μηχάνημά μου !

Με όλα συνδεδεμένα κανονικότατα πάνω,AWE64,DVD-RW,δεύτερος HDD (που έφαγε ένα πολύ καλό format βεβαίως επ' ευκαιρία ),καθότι δεν έφταιγε τίποτα από όλ' αυτά τελικά φυσικά,το PCάκι ανοιγοκλείνει κανονικότατα...!!

Τι να πω,ώρες ώρες απορώ κι εγώ με τη στραβομάρα μου (μη πω τίποτα χειρότερα... :D ),αυτό πραγματικά ξεπέρασε τα όρια,κι έτσι έκλεισα κι ένα ραντεβού με οφθαλμίατρο ήδη ! :p

Nemo,χίλια thanks μεγάλε !

(όπως φυσικά έχω ξαναπεί ότι ευχαριστώ και όλους εσάς τους υπολοίπους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα αυτό,που θα μπορούσα να έχω λύσει,απ' ότι αποδείχθηκε,πολύ νωρίτερα !Αλλά δε βαριέσαι,απ' όλα αυτά όλο και κάτι μαθαίνεις τελικά ! Κάποια δικαιολογία πρέπει να βρω να πω,έτσι όπως τα κατάφερα..... :D )

Τέλος καλό,όλα καλά λοιπόν και μ' αυτό....
 
Αυτό που τράβηξα απόψε με τα PCs μας,σίγουρα είναι ένας απ' αυτούς τους λόγους που κάνουν άλλους να τα μισούν,κι άλλους να...τα λατρεύουν !

Αφού έκατσα και με υπομονή πέρασα το Mame 0.117 και στα 2 PCάκια μας,ξαφνικά άρχισε το ένα να κάνει..."κόλπα" κι ασυνήθιστα κιόλας !

Αρχικά δεν έβρισκε τα IDE devices,μετά έβγαζε κατά το boot λάθος στα CMOS settings,μετά δεν έμπαινε στα XP και μετά απλά...σταμάτησε να bootάρει !!!

Η πλάκα μάλιστα είναι,ότι ακόμη και τώρα "διαμαρτύρεται" για την IDE καλωδιοταινία,επειδή δεν είναι 80άρα,αλλά με τις τρεις 80άρες που δοκίμασα δεν έβρισκε τις IDE συσκευές !!!

Anyway,αρχικά τρόμαξα για μητρική,μια και δεν postαρε καν !

Ύστερα από 7-8 cmos clear και κάμποσα βάλε-βγάλε στις μνήμες,ξεκίνησε τελικά το PC μια φορά και κατόπιν...κόλλησε μέσα στο BIOS !!!

Αναγκαστικά λοιπόν έκατσα και ξήλωσα το PSU από το άλλο PC για να το δοκιμάσω στο "προβληματικό" PC και τότε...δούλεψε !

"Ώπα" λέω,"καινούργιο PSU το άλλο,και μας άφησε χρόνους ;!;"

(εντάξει,συμβαίνει κι αυτό,αλλά σπανιότατα...)

Με τα πολλά άφησα ξανά μια -την 512άρα- από τις δύο RAM μνήμες πάνω κι εκεί άρχισε να λειτουργεί σωστά.Ξανάβαλα και τη δεύτερη -τη 256άρα- πάλι τα ίδια !!

Έλα όμως που και νωρίτερα,με κάθε μία εκ των μνημών,το PC δεν postαρε καν,ούτε ακόμη κι όταν δοκιμαστικά το άφησα χωρίς καθόλου RAM!

Μιλάμε είχε φάει χοντρό "κόλλημα" !

Χμμμ....

Τελικά,αποδείχθηκε ότι μάλλον (και το ελπίζω να ) έφταιγε η....εξυπνάδα που πήγα να κάνω κατά τη συναρμολόγηση των PCs.Τι ακριβώς..

Επειδη έχουμε 2x512 και 2x256 ΜΒ RAM,φυσιολογικά σκέφτηκα να βάλω ένα κι ένα module σε κάθε PC.Έλα όμως που οι 512άρες είναι double-sided ενώ οι 256άρες single και τα προβλήματα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πάμπολλα !

Έτσι,τελικά έβαλα τα 2x512 ΜΒ στον Celeron και τα 2x256 ΜΒ στον P4.Μέχρι τώρα,δεν ξαναπροέκυψε θέμα,ευτυχώς...

Το αστειότερο όλων είναι ότι εδώ και μέρες,ΔΕΝ είχε προκύψει στο PC αυτό το παραμικρό,ούτε κατά την εγκατάσταση των XP,ούτε κατά το πέρασμα των διαφόρων utilities,πράγμα ΠΟΛΥ περίεργο,που με ανησυχεί κιόλας,καθότι δυστυχώς,δεν έχω πειστεί ακόμη για την ακεραιότητα της MSI μητρικής που έχει το "ναζιάρικο" PC μας,οπότε θα το παρακολουθήσω για 2-3 μέρες πιο...στενά,να δω αν όλα θα είναι ΟΚ..

Όλη αυτή η...περιπέτεια λοιπόν μου "κόστισε" 3 ώρες και,ομολογώ,λίγα νεύρα,αλλά,μια κι ανήκω στη δεύτερη κατηγιρίων αυτών που ανέφερα στην αρχή του post μου,τελικά χαμογέλασα στο τέλος της όλης φάσης,ειδικά αφού τελικά -έστω προς το παρόν- δεν τέθηκε εν τέλει θέμα μητρικής,που απευχόμουν κι απεύχομαι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τράβα τις μνήμες και ρίξε ένα καλό πλύσιμο με οινόπνευμα και μπατονέτες. Ε, στις επαφές εννοώ!!!!!

Κάτι παρόμοιο πάθαμε με κοινό μας φίλο την Παρασκευή!!!!!!!
 
Θα το κάνω κι αυτό Γιώργο....

Γι' αυτό το "κουφό" θέμα με την καλωδιοταινία πάντως,δεν έχω καταφέρει ακόμη να βρω λύση..

Εντάξει,δεν είναι πρόβλημα (οι συσκευές και πάλι σε UDMA mode είναι άλλωστε) αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει λόγος,άρα και λύση,σ' αυτό που συμβαίνει !
 
Μια που αναφέρθηκαν οι μνήμες, έχω δει το εξής πρόβλημα σε 2 (ΔΥΟ!) PC:

Σε προσπάθεια εγκατάστασης των ΧΡ, κατά την αντιγραφή αρχείων, αποτύγχανε η αντιγραφή ενός συγκεκριμένου αρχείου. Επανεκκίνηση, πάμε πάλι, το ίδιο. Καθάρισμα δισκακίου, το ίδιο. Επιβεβαίωση του δισκακίου σε άλλο PC και κάψιμο νέας κόπιας, το ίδιο. Κόντευα να βάλω τα κλάμματα μέχρι που άρχισα το troubleshooting και ο ένοχος ήταν το ένα από τα δύο ντιμμάκια που είχα επάνω... Κάποιο πρόβλημα είχε (ή ασυμβατότητα κάποιου είδους ;) και χτύπαγε πάντα στο ένα και αυτό αρχείο!

Αρκετά κουφό...
 
Bέβαια φίλε,μα γι' αυτό και είπα παραπάνω ότι μου έκανε εντύπωση ότι τέτοιο πρόβλημα δεν είχε το PCάκι αυτό που λέω...!

Κλασσική περίπτωση να βγάλει error κατά την αντιγραφή αρχείων στην εγκατάσταση XP,αυτή των ασύμβατων μεταξύ τους μνημών!

Μάλιστα,αν θυμάμαι καλά,το αρχείο που "χτυπάει" στην περίπτωση αυτή έχει κατάληξη .sys

Αν συμβεί κάτι τέτοιο,πλέον το πρώτο που κάνω είναι να ελέγχω τις μνήμες (μεταξύ τους πρωτίστως) και μετά όλα τ' άλλα...
 
manos426f είπε:
Bέβαια φίλε,μα γι' αυτό και είπα παραπάνω ότι μου έκανε εντύπωση ότι τέτοιο πρόβλημα δεν είχε το PCάκι αυτό που λέω...!Κλασσική περίπτωση να βγάλει error κατά την αντιγραφή αρχείων στην εγκατάσταση XP,αυτή των ασύμβατων μεταξύ τους μνημών!

Μάλιστα,αν θυμάμαι καλά,το αρχείο που "χτυπάει" στην περίπτωση αυτή έχει κατάληξη .sys

Αν συμβεί κάτι τέτοιο,πλέον το πρώτο που κάνω είναι να ελέγχω τις μνήμες (μεταξύ τους πρωτίστως) και μετά όλα τ' άλλα...
Eμ, ναι, πλέον το ξέρω κι εγώ. Τη δεύτερη φορά που το είδα στο άλλο πισάκι και ξεκίνησα να ξηλώσω μνήμες ο φίλος μου (πολύ κομπιουτεράκιας ο ίδιος) δεν πίστευε τί έκανα :D Πολύ περίεργο πρόβλημα... και, ναι, νομίζω είναι .sys το αρχείο.
 
Kαμία λύση δε κατάφερα να βρω στο "πρόβλημα" της καλωδιοταινίας...!

Ενώ το PC "διαμαρτύρεται" μόλις ξεκινά,για τ' ότι αυτή δεν είναι 80άρα,με 4 ( !!! ) 80άρες που δοκίμασα,απλά κολλάει στο boot,σε όποιο IDE channel κι αν βάλω τις συσκευές,είτε μαζί,είτε ξεχωριστά !!

Περίεργο πρόβλημα !!
 
Όχι ιδιαίτερα... Αν τα καλώδιά σου είναι σωστά και το (&*$#@^$#@ διαμαρτύρεταια κόμα, δεν σημαίνει ότι απλά τα βλέπει λάθος; Ή στραβά είν' ο γιαλός... Τουτέστιν, μάλλον κάτι καμμένο στη μητρική σου. Κάποιος προβληματικός ελεγκτής...;
 
Πίσω
Μπλουζα