Ιστορίες PCακης τρέλας......

Μου θυμίζει μια πρόμοια κατάσταση με τη δική μου 4600 μάρκας Gigabyte.

Ένας τυπάς την πούλαγε ένα 50άρικο το 2003 επίσης γιατί ήθελε να την αντικαταστήσει με μια 5200 FX!!!!!!!!

Την αγόρασα για 30 διότι δεν ήξερε να την τοποθετήσει στο μηχάνημά του και του την έβαλα εγώ. Ο τύπος ήταν τύφλα πορωμένος με τα DX9 και έλεγε ότι η 5200 σπέρνει!!!!!!!!!

Σιγά μην έχανα την ευκαιρία. Για την ιστορία η κάρτα βρίσκεται ακόμα και σήμερα σε άριστη λειτουργική κατάσταση σε έναν Athlon XP 1700+ τον οποίο χάρισα στην κοπέλα μου πριν ένα χρόνο. Είχα παίξει τά άπειρα παιχνίδια με αυτή. Ακόμα και σήμερα στέκεται ΑΝΕΤΑ σε παλαιότερα παιχνίδια με έναν καλό επεξεργαστή.
 
Χα χα!!Την πάτησε ο τύπος...Δεν θα μιλήσω για την 4600 αλλά θα πάω ποιο πίσω.. Είχα πριν καιρό την 4400 Τi την είχα ανταλλάξει με μια 5200fx που είχα αγοράσει διότι σερνόταν...Η 4400 όχι απλά κουνούσα έσκιζε..Να φανταστείτε πως έπαιζα το farcry 1024768 με όλα τα εφέ ανοιχτά χαλαρά!!!Η δε 5200fx δεν κουνούσε το παιχνίδι ούτε σε 800Χ600 με τα μισά εφέ..Φανταστείτε τι διαφορά και με μια 4600!!!!!

manos426f είπε:
Δουλευει μια χαρα (τουλαχιστον προς το παρον),απλα θελω να τσεκαρω θερμοκρασιες λογω του οτι ο ανεμιστηρας αναγκαστκα αφου καθεται τωρα στο πανω μερος της ψυκτρας,απεχει λιγο παραπανω απο το σωμα αυτης που ακουμπαει στο chipset της καρτας γραφικων,οποτε δε ξερω αν απαγαγει το ιδιο αποτελεσματικα την θερμοτητα απο την καρτα γραφικων....
Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!!
 
Ερωτηση: DVD-RW (συγκεκριμενα TEAC,αν και δεν εχει σημασια) στο PC μας,που ξαφνικα αρχιζει να διαβαζει ΜΟΝΟ αυθεντικα CD/DVD δειχνει οτι μαλλον μας αφηνει χρονους η οτι απλα αυτοβουλως συστρατευεται στον αγωνα κατα της πειρατειας....;; :D :D :D
 
Λοιπον , μια παρόμοια περίπτωση είχα πάθει με το MP3 Player του αυτοκινήτου. Νόμιζα οτι ψόφαγε επειδή διάβαζε μόνο originals, αλλα πατώντας το Reset επανήλθε και έπαιζε και τα νόμιμα αντίγραφα ασφαλείας που έχω κάνει απο τα CD μου( :p ). Κουλό, αλλα συνέβη .

Τώρα με το DVD player, μιας και δεν έχω δει κουμπί ρησέτ ποτέ θα έλεγα πρώτα να δοκιμάσεις ενα καθάρισμα των lens (ίσως και 2-3) και αν αποτύχει βάφτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα :D :D
 
Google το μοντέλο και προχώρησε σε αναβάθμιση firmware.

Την στιγμή που αναβαθμίζεται το firmware η ακτίνα laser καλιμπράρεται από την αρχή και σε ποσοστό 90% και άνω θα συνέλθει και θα λειτουργήσει πάραυτα και καθώς πρέπει!!!!!!!
 
Να το reset που έψαχνα λοιπόν. ;)

Kudos pook :thumbup:
 
Thanks pooky...!!!

Keeper7k,η λυση καθαριστικου CD παντως δεν απεδωσε καρπους....
 
pooky είπε:
Google το μοντέλο και προχώρησε σε αναβάθμιση firmware.
Την στιγμή που αναβαθμίζεται το firmware η ακτίνα laser καλιμπράρεται από την αρχή και σε ποσοστό 90% και άνω θα συνέλθει και θα λειτουργήσει πάραυτα και καθώς πρέπει!!!!!!!
Τα μόνα λεφτά που λυπήθηκα που έδωσα, ήταν για ένα DVD player Hitachi το 2000 (47.000 δρχ !).

Τον επόμενο μήνα έπεσε η τιμή του κατά 20.000 και τρελλάθηκα. :mad:

Μετά κάποιους μήνες, όμως έπαψε να διαβάζει DVD και ξανατρελλάθηκα.:mad::mad:

Ομως το έχω ακόμα , οχι βέβαια σε λειτουργεία και θα δοκιμάσω το κόλπο του Pooky........
 
pooky είπε:
Google το μοντέλο και προχώρησε σε αναβάθμιση firmware.
Την στιγμή που αναβαθμίζεται το firmware η ακτίνα laser καλιμπράρεται από την αρχή και σε ποσοστό 90% και άνω θα συνέλθει και θα λειτουργήσει πάραυτα και καθώς πρέπει!!!!!!!
Ειχες ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο φιλε..!!

Λειτουργει μια χαρα τωρα με το τελευταιο firmware...!

***edit***

Μια και μεσα απο το thread αυτο,δινονται τελικα λυσεις σε διαφορα PCοπροβληματα,θα ηθελα τη βοηθεια σας και στο παρακατω παραδοξο:

Εχουμε λοιπον εναν P4 Prescott @ 3Ghz,512 MB RAM Twinmos,M/B Ashrock,DVD-RW Teac (αυτο που συνηλθε με το firmware),80 GB WD HDD....

Ενω πλεον ΔΕΝ εχουμε προβλημα στην αναγνωση CD και DVD,μολις εισαγουμε ενα image και παμε να τρεξουμε το εκτελεσιμο αρχειο στο virtual drive μας......κανει το μηχανημα restart.!! :eek:

Δοκιμασα να φτιαξω virtual drive με Alcohol 52,Alcohol 120,Daemon Tools αλλα απετυχε και με τα τρια! :icon_cry:

Αλλαξα τη θεση της μνημης,αλλαξα τη μνημη με μια Kingston 512,εβαλα και τις δυο μαζι αλλα τιποτα ξανα..! :icon_cry:

Δε μου εχει ξανατυχει αυτο και πλεον το μονο που υποπτευομαι ειναι μηπως φταιει το οτι το λειτουργικο ειναι Win XP SP1...

Kαμια αλλη ιδεα εχει κανεις...;;
 
Θα μπορούσε να λυθεί με την εγκατασταση του SP2 αλλα για σιγουρα αποτελεσματα... Linuxaki.

παίζει να είναι πρόβλημα σε memory ή χτυπημένα dll (λαλημένα κυκλώματα), επίσης δοκίμασε να αποσυνδέσεις usb συσκευες, ακούγεται κουλο αλλα δεσμευουν κουλές θέσείς στην μνήμη.

Ενας δέκτης υπερήθρων, δεν με αφήνε να τρέξω directX...
 
Saulot είπε:
Θα μπορούσε να λυθεί με την εγκατασταση του SP2 αλλα για σιγουρα αποτελεσματα... Linuxaki.παίζει να είναι πρόβλημα σε memory ή χτυπημένα dll (λαλημένα κυκλώματα), επίσης δοκίμασε να αποσυνδέσεις usb συσκευες, ακούγεται κουλο αλλα δεσμευουν κουλές θέσείς στην μνήμη.

Ενας δέκτης υπερήθρων, δεν με αφήνε να τρέξω directX...
Κοιτα,USB συσκευες δεν υπαρχουν στο μηχανημα...

Memory δοκιμασα κι αλλη οποτε....

Moνο το SP2 μου μενει να δοκιμασω να δω αν θα λυσει το προβλημα...!

Thanks anyway,ομως..! :)
 
Κοίταξε ΚΑΛΑ τους πυκνωτές του motherboard, δυστυχώς οι φτηνές ASROCK τριετίας και λίγο μετά δεν άντεχαν τις παράλογες απαιτήσεις του Presshot σε ρεύμα αλλά και έκληση θερμότητας, με αποτέλεσμα το υγρό μέσα στους πυκνωτές να βράζει και αυτοί να σκάνε.

Αν το μηχάνημα λειτουργούσε πολύ καιρό χωρίς ΚΑΛΗ ψύξη, την έκατσες τη βάρκα. Αν όντως οι πυκνωτές έχουν φουσκώσει ή έχουν τρέξει, το μηχάνημα θα κάνει κολλήματα και restarts σε ανύποπτο χρόνο, κάτι σαν την περίπτωση που περιγράφεις. Μη σκάσεις και πολύ, μια socket 478 mobo μπορεί να αγοραστεί καινούργια για πολύ λίγα ευρώ σήμερα.

Εγώ πήρα μια Asrock για το μηχάνημα που βρήκα στο δρόμο. Και αυτό μια παλιότερη Asrock φόραγε και οι πυκνωτές είχαν γίνει φάλαινες............

Την αγόρασα για τριάκοντα ευράκια, όσο κρατήσει. Πάντως έχω ανοίξει τρύπα στο μέταλλο σε ένα παλιό κουτί δεκαετίας που έχω πάνω από το κύκλωμα τροφοδοσίας και έχω εγκαταστήσει ανεμηστήρα εκεί. Εγώ, όμως, δουλεύω Northwood.......
 
Καλα, κι εγω ασυζητητι υπερ του Northwood ειμαι,τα εχουμε ξαναπει αυτα αλλωστε...

Θα τσεκαρω παντως κι αυτα που λες,αν και απο μια πρωτη προχειρη ματια που ειχα ριξει,δεν ειχα δει κατι ''υποπτο''....!
 
BTW Manos χαίρομαι που βρέθηκε λύση με το drive σου.
 
ekanan tetoia oi palioteres asrock??? ego 3 775ares pou exo einai komple os tora.... mou bghkan poly statheres kai aksiopistes! eidika ena mhxanhma einai anameno 5-6 meres thn ebdomada synexeia sto ergostasio...
 
pooky είπε:
BTW Manos χαίρομαι που βρέθηκε λύση με το drive σου.
Bασικα δεν ειναι δικο μου drive,αλλα ενος καλου φιλου,αλλα αυτο δεν εχει σημασια βεβαια...

Thanks again pook..!
 
keropi είπε:
ekanan tetoia oi palioteres asrock??? ego 3 775ares pou exo einai komple os tora.... mou bghkan poly statheres kai aksiopistes! eidika ena mhxanhma einai anameno 5-6 meres thn ebdomada synexeia sto ergostasio...
Keropi ακολούθησα τη συμβουλή σου για την Asrock και βλέπουμε. Το μηχάνημα που την εγκατέστησα είναι αναμένο 24/7 από προχτές και δεν θα σβήσει παρά μόνο αν χρειαστεί κάποια αλλαγή σε κάτι, για παράδειγμα μόλις πριν 4 ωρίτσες εγκατέστησα 3 αθόρυβους 80άρηδες ανεμιστήρες γιατί αυτοί που είχε πάνω είχαν φθαρεί και έκανε σαν σκούπα!

Πρώτες εντυπώσεις σχετικά καλές. Μου κάνει restart όταν ξεκινάει να διαβάσει το εξωτερικό DVD-R από USB θύρα φυσικά, αλλά άλλαξα θύρα και σε μια - δύο δοκιμές δεν το ξανάκανε.

Όπως σου είπα με τις φτηνές mobo δεν έχω καμία αiσθηση ασφάλειας, ειδικά με τις Asrock. Φυσικά το πρόβλημα με τους πυκνωτές υπήρχε όχι μόνο για την εν λόγω μάρκα, αλλά για πολλούς κατασκευαστές και ήταν στο φόρτε του πριν από 3 με 4 χρόνια. Καινούργιες mobo δεν έχω δει να παρουσιάζουν το πρόβλημα, εκτός από μηχανήματα της Apple, τα οποία δεν τα δουλεύω, δεν τα έχω δει από πρώτο χέρι και δεν έχω προσωπική γνώμη, αλλά ακούω αναφορές από άλλους.

Ο λόγος που προτιμώ laptops για 24/7 είναι ότι οι mobos τους έχουν σφραγισμένους πυκνωτές και όχι ηλετρολυτικούς. Το ίδιο συμβαίνει και με ακριβές mobos (μιλάμε για πάνω από 250 ευρώ έτσι; ) που όμως δεν συμφέρει να τις αγοράσει κανείς.

Είδομεν.
 
ΕΛΕΟΣ....

Τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω με το εξωτερικό uSB DVD-R όχι μόνο συνεχίστηκαν, αλλά άρχισε η 6800 να κάνει νερά και τελικά όποτε άρχιζα κάποιο παιχνίδι (παίζω τώρα εκεί τα παλιότερα που δεν θέλουν dual core CPU) το μηχάνημα ξεκίναγε πάλι......

Λύση: (Αν είναι δυνατόν). Άλλαξα τους drivers της VGA, έβαλα τους παλιότερους και η κάρτα γραφικών επανήλθε μια χαρά.

Το κουφό είναι ότι πιά ΔΕΝ κάνει restart όποτε διαβάζει το DVD-R......

Άγνωσται αι βουλαί του hardware ρε παιδιά..........
 
Αγαπημένα μου PC,αν δε μου βγάλετε την πίστη δε μπορείτε !!! :D :D :D

Λοιπόν,πάω χθες να εγκαταστήσω στο Win98 μηχάνημα την AWE64 Gold ISA που απέκτησα προ ημερών στη θέση της 16 Vibra ISA,παράλληλα με αλλαγή του DVD-RW Lite-on που μεταφέρθηκε σ' άλλο PC με ένα NEC που είχε εκείνο (θα σας αναφέρω πιο κάτω το λόγο της τράμπας...)

Ενώ όλα πηγαίναν ρολόι προ της αλλαγής,όταν άλλαξα το δύο αυτά κομμάτια,αρχίσανε να συμβαίνουν κουλά πράγματα.Τι ;

Eνώ μέχρι εκείνη τη στιγμή όλα ήταν ΟΚ,από εκείνη την ώρα και μετά,τα 98άρια πότε ξεκινάνε και πότε μένουν-κολλάνε στη οθόνη φόρτωση με το logo τους

(εκεί όπου "τρέχει" η γραμμή φόρτωσης στο κάτω κέντρο της οθόνης)

Αν βγάλω την AWE64 πότε ξεκινάνε τα Win98,πότε όχι,αλλά τις περισσότερες φορές τα καταφέρνουν.Αν βγάλω-αποσυνδέσω το NEC,πάλι τα ίδια.Τα ίδια επίσης αν βγάλω τον δεύτερο δίσκο !

Κάποιες φορές όμως φορτώνουν με όλα συνδεδεμένα πάνω !

Εντάξει,σκέφτηκα το τροφοδοτικό ασφαλώς,αλλά έλα που με τα άλλα δύο (την Vibra και το Lite-on) δεν ειχε παρουσιαστεί θέμα !

Άλλαξα ακόμη και την καλωδιοταινία του NEC με νεότερη,αλλά ξανά τα ίδια !!!

Περίεργα πράγματα !

Να φταίει το ότι δε πέρασα drivers της AWE64 ;Δε νομίζω,αλλά μόλις τους βρω,θα τους περάσω κι αυτούς,έτσι,από περιέργεια...

Σκέφτηκα όμως το άλλο:Μήπως,επειδή οι δίσκοι είναι παλιοί,θέλουν οπωσδήποτε παλαιού τύπου καλωδιοταινία,ενώ τους έχω βάλει με νεότερη;

Βέβαια,έτσι ήταν και προ του προβλήματος,οπότε και πάλι δε βγαίνει νόημα !

Εν τω μεταξύ το NEC το άλλαξα με το Lite-On,διότι είχε,στο άλλο PC,δηλαδή αυτό από το οποίο σας γράφω τώρα,σταματήσει να διαβάζει DVD-R δισκάκια,παρόλο που τα έγραφε κανονικότατα,ενώ με τα DVD+R δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Κι ενώ έλεγα ότι τα έφτυσε,διάβασα ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε πάμπολλους χρήστες λίαν προσφάτως,κάτι που δεν είναι λογικό !

Ως εξήγηση λοιπόν δώθηκε το ότι κάποιο security update των XP προκάλεσε το πρόβλημα και χθες είδα ότι πράγματι,στα Win98,το NEC δουλεύει ρολόι !!!

Και το Lite-On όμως,επίσης δουλεύει μια χαρά στο παρόν PC !

(απίστευτα πράγματα ομολογουμένως ! )

Anyway,το θέμα είναι ότι ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω γιατί κάνει τσαλίμια το Win98 μασίνι,και επειδή δε θέλω να του κάνω format ασφαλώς-άλλωστε δε θα λυθεί αν είναι hardware issue,θα το παρακολουθήσω να δω τι διάολο προξενεί το πρόβλημα τελικά...!

Πολλά μπορεί να είναι,πάντως σίγουρα είναι κάτι από αυτά που ανέφερα.Τροφοδοτικό,NEC drive,AWE64,καλωδιοταινίες,κάτι του φταίει,δε μπορεί...!

Καμιά ιδέα κανείς ; :D
 
Περιέργα πράγματα. Καταρχάς, δοκίμασες να δεις αν ξαναβάλεις το αρχικό configuration, με τη 16 Vibra, αν δουλεύει κανονικά; Έχεις απεγκαταστήσει τους drivers της παλιάς κάρτας;
 
Πίσω
Μπλουζα