Ιστορικό τέλος: σταματούν την κυκλοφορία τους τα περιοδικά Disney της Τερζόπουλος :(

mk193 είπε:
Αυτό με τα "ψηφιακά Disney" υπάρχει έξω, αλλά δεν είναι πιο αθώο και υγιεινό το περιοδικό;
Δυστυχώς ή ευτυχώς τα έντυπα σύντομα θα εξαφανιστούν. Η εξέλιξή τους είναι η ψηφιακή μορφή σε συσκευές οι οποίες είναι πλέον εύχρηστες, έχουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας για την δουλειά αυτή και χωράνε πολλά περισσότερα περιοδικά από όσα θα μπορούσε κανείς να κουβαλήσει σε μία μεγάλη και βαριά βαλίτσα αν τα είχε σε έντυπη μορφή.

Οσο για το αν είναι πιο αθώο ή υγιεινό αυτό είναι κάτι που συζητιέται. Τα περιοδικά σε ψηφιακή μορφή είναι ας πούμε πιο οικολογικά μιας και δεν χρησιμοποιούνται ύλες για την παραγωγή τους, είναι μόνο ένα μάτσο από 0 και 1 στην μνήμη μιας κάρτας ή δίσκου. Αυτό που με καίει εμένα όμως δεν είναι ο τρόπος που θα συνεχίζονται να διαβάζονται αυτές οι ιστορίες, το θέμα είναι να διαβάζονται και να μην εξαφανιστούν. Αν ο μόνος τρόπος είναι η ψηφιακή μορφή (γιατί εκτός των άλλων κοστίζει και λιγότερο από το να τυπώνεις τόνους περιοδικών), so be it. Από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αυτό συμφωνώ κι εγώ ότι είναι το κύριο θέμα μας, να μην χαθούν!
 
Παιδιά, μολονότι με βρίσκετε απόλυτα σύμφωνη σε ό,τι λέτε, μια θερμή παράκληση ν' αποφεύγουμε ονομαστικές αναφορές σε γνωστά καταστήματα ή αναφορές σε πρόσωπα, γιατί ουδέν κρυπτόν υπό το internet.... Μια επιπλέον παράκληση, να μην ξεφεύγουμε στην τωρινή κατάσταση της χώρας - σκόπος μας είναι να εντοπίσουμε τις αιτίες που έφτασαν τα Μίκυ Μάους εδώ και όχι να (κατα)κρίνουμε τα σημερινά εισοδήματα των Ελλήνων πολιτών. Άλλωστε, δεν είναι αυτός ο σκοπός του φόρουμ! :)

Όσον αφορά το θέμα, πράγματι είναι τέλος εποχής (με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται). Θα ήθελα να ελπίζω ότι θα τα ξαναδούμε σε έντυπη μορφή - κάποιος καλός άνθρωπος θα βρεθεί να τ' αναστήσει (ελπίζω!).....

Αν όμως κάτι τέτοιο δεν γίνει, τότε ας είναι ψηφιακά... Δε μπορώ να δεχτώ ότι χάνονται έτσι όλες οι αναμνήσεις μας - μια κι έξω....
 
Και έπειτα από όλα αυτά, αν κάνω εγώ παιδιά στην Ελλάδα, σφύρα μου. Όλα τελειώνουν, όλα ισοπεδώνονται.

Ελπίζω όλο αυτό το μαζικό λουκέτο κάποτε να αποδειχθεί προσωρινή διακοπή και μόνο μια δυσάρεστη ανάμνηση.

@Imgema αυτό που λες (εσύ και πάρα πολλοί άλλοι), μου θυμίζει το όταν έλεγαν πως το ραδιόφωνο θα αντικαταστήσει πλήρως τις εφημερίδες, η τηλεόραση το ραδιόφωνο, το βίντεο το σινεμά, κτλ...

Πλήρης αντικατάσταση δε θα γίνει ποτέ, ειδικά στα παιδικά περιοδικά που το παιδί παίρνει μαζί του στις δραστηριότητές του και τα λιώνει κυριολεκτικά και μεταφορικά. Το πρόβλημα είναι Ελληνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με τον slump. Αν κάποιος αγόραζε από τα ηλεκτρονικά καταστήματα θα ήταν κυρίως ενήλικες που θα ντρέπονται να πάνε στα περίπτερα.
 
Dr. SLUMP είπε:
@Imgema αυτό που λες (εσύ και πάρα πολλοί άλλοι), μου θυμίζει το όταν έλεγαν πως το ραδιόφωνο θα αντικαταστήσει πλήρως τις εφημερίδες, η τηλεόραση το ραδιόφωνο, το βίντεο το σινεμά, κτλ...
Βασικά πιστεύω πως αυτό που λέω (ότι δηλαδή τα έντυπα θα σταματήσουν και όλα θα είναι πλέον ψηφιακά) ταιριάζει πιο πολύ με το πως το DVD αντικατέστησε την βιντεοκασέτα. Το ραδιόφωνο δεν αντικατέστησε την τηλεόραση γιατί είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Το βίντεο δεν αντικατέστησε το σινεμά γιατί και πάλι είναι δύο διαφορετικές εμπειρίες παρόλο που και τα δύο είναι η προβολή ταινιών.

Το να διαβάζεις ένα περιοδικό μέσα από μία οθόνη ή από ένα κομμάτι χαρτί δεν είναι και κάτι τόσο διαφορετικό (Τώρα βέβαια θα μου πεις άλλο η μυρωδιά του χαρτιού αλλά αν το δεις από την οπτική γωνία των σημερινών παιδιών δεν ξέρω κατά πόσο σημαντικό είναι αυτό). Στην ουσία κάνεις το ίδιο ακριβώς πράγμα. Διαβάζεις μόνος σου ένα περιοδικό. Και στην περίπτωση του ψηφιακού περιοδικού έχεις πολλές ευκολίες (αποθήκευση χιλιάδων περιοδικών στα οποία έχεις άμεση πρόσβαση χωρίς το έξτρα βάρος και χώρο, δεν υπάρχει φθορά, εύκολη εύρεση συγκεκριμένων άρθρων ή σελίδων ανάμεσα σε χιλιάδες και άλλα πολλά) ενώ αυτός που τα διαθέτει γλιτώνει λεφτά λόγω μικρότερου κόστους παραγωγής (που σημαίνει μικρότερο ρίσκο και μικρότερη τιμή απόκτησης για μας). Και δεν σπαταλάται χαρτί οπότε είναι καλό για τον πλανήτη. Όλοι κερδίζουν στην ουσία.

Δεν ξέρω, πιστεύω ότι το έντυπο είναι πλέον ένα απαρχαιωμένο και ακριβό μέσο το οποίο μπορεί να αντικατασταθεί κατά ένα μεγάλο έστω ποσοστό (τα διαφημιστικά φυλλάδια δεν θα πεθάνουν ποτέ :p ) αυτή είναι η άποψή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ με τον slump. Αν κάποιος αγόραζε από τα ηλεκτρονικά καταστήματα θα ήταν κυρίως ενήλικες που θα ντρέπονται να πάνε στα περίπτερα.

Σχετικά με το χαρτί. Τα μάτια των ανθρώπων δεν μπορούν να διαβάζουν συνεχώς από οθόνες εκπομπής ακτινοβολίας. Και μιλάμε μια εφεύρεση 60 μόλις χρόνων. Μην τα παραβλέπουμε όλα. Καλή η ψηφιακή τεχνολογία αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Ας μην αμελούμε και το θέμα εξάρτηση από το ρεύμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς πρόκειται για τεράστια είδηση, αν και δεν μπορώ να φανταστώ πως δεν θα βρεθεί κάποιος (ίσως άλλη εκδοτική, ίσως άλλος φορέας ;) να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να πάρει τα δικαιώματα κάποια στιγμή στο μέλλον.

Από εκεί και πέρα όμως, βλέπω να αναφέρονται ως αποκλειστικές αιτίες (α) η παρακμή του εντύπου (το οποίο, όντως ευθύνεται σε κάποιο βαθμό) και (β) η κρίση, η οποία δεν μπορώ να φανταστώ ότι έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο, παρά μόνο για ελάχιστες περιπτώσεις, οικογενειών που όντως δεν έχουν να φάνε (και μεταξύ μας, δεν ξέρω και κατά πόσο θα αγόραζαν τα εν λόγω περιοδικά και προ κρίσης). Όπως λέτε άλλωστε, εδώ πολλοί γονείς αγοράζουν για τα παιδιά τους smartphones ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, δεν νομίζω να τσιγγουνευτούν στα 1-2 περιοδικά.

Αυτό λοιπόν που δεν είδα κανέναν να αναφέρει ως αιτία είναι τα ίδια τα παιδιά. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω επαφές στο οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον με παιδιά αυτής της ηλικίας. Όλα τα μικρότερα ξαδέρφια κ.λπ. έχουν ενηλικιωθεί και αντίστοιχα η επόμενη γενιά (παιδιά φίλων, μεγαλύτερων ξαδέρφων κ.λπ.) δεν έχει φτάσει ακόμα στο στάδιο να γνωρίζει ανάγνωση. Όμως δεν νομίζω σε καμία περίπτωση, πως τα κόμικς της Disney (για να μην πω γενικότερα η Disney, πέρα ίσως από τις εκάστοτε ταινίες της Pixar) σημαίνουν για τα σημερινά παιδιά αυτό που σήμαιναν για εμάς. Για εμάς τα κόμικς της Disney ήταν μια σταθερά. Δεν είναι τυχαίο ότι μέχρι και τη γενιά μας η πλειονότητα αποκαλούσε (απαξιωτικά, συνήθως, βέβαια) ΟΛΑ τα κόμικς ως "ΜικυΜάους", δεν πα να ήταν και το "Watchmen" του Alan Moore. Δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι τόσο θέμα οικονομικής κρίσης ή της πτώσης του έντυπου, όσο έλλειψης ενδιαφέροντος από τα σημερινά παιδιά. Και επειδή ξέρω ότι θα ανταπαντήσετε "Φταίνε οι σημερινοί γονείς που δεν τους έδειξαν τα κόμικς της Disney": Συγγνώμη, αλλά προσωπικά είχα αγοράσει τα πρώτα τεύχη και του ΚΟΜΙΞ και του Αλμανάκο κι ήδη από 5 χρονών έπαιρνα τακτικά Μίκυ Μάους και Μεγάλο Μίκυ (σχεδόν κάθε βδομάδα και κάθε μήνα, αντίστοιχα), χωρίς να χρειαστεί να μου το μάθει κανένας ή να μου το δώσει με το ζόρι...
 
Θα συμφωνήσω ότι είναι σύνθετο θέμα με πολλές πτυχές γιατί τα παιδιά δεν διαβάζουν disney. Βέβαια στις σημερινές συνθήκες οξύνονται κάποια προβλήματα του παρελθόντος και γιγαντώνονται παθογένειες. Μια επίσης πτυχή που παρατηρώ τελευταία είναι η γρήγορη ενηλικίωση των παιδιών και η υιοθέτηση πρακτικών ενηλίκων 1-2 χρόνια νωρίτερα από ότι στο παρελθόν. Εχώ μια σκέψη ακόμα την οποία θα γράψω αναλυτικά από τον υπολογιστή.
 
Συμφωνώ κι εγώ ότι υπάρχει θέμα γιατί τα παιδιά δεν διαβάζουν Disney, αλλά προτιμούν υπερηρωικα και φαντεζί κόμικς. Έχει ξεφτίσει παγκοσμίως το θέμα των αθώων ιστοριών της Λιμνουπολης και του Μίκυ Σίτυ. Από τα ίδια τα στούντιο δίνεται πλεον μεγαλύτερο βάρος σε νέους ήρωες και νέα θεματολογία. Εμείς στη γενιά μας, τέλη '80, είχαμε ακόμα από τους γονείς μας την εφεση στις ιστορίες του Μίκυ και της παρέας του. Και στην τηλεόραση έπαιζαν ακόμα τα κλασικά κινούμενα του Disney, με το σχεδόν πάντα διδακτικό περιεχόμενο. Σήμερα λείπουν τέτοιες εικόνες από τα μάτια των παιδιών. Γιατί συμβαίνει αυτό, είναι μια ίσως ρητορική ερώτηση, σε μια κοινωνία όχι πια αθώα...
 
Η Disney σαν εταιρια παγκοσμιως ειναι στα καλυτερα της,μια απο τις μεγαλυτερες στον κοσμο με καναλια ΑBC και Disney themed ,με κινηματογραφικα στουντιο και franchises οπως Star Wars και Μarvel στο ενεργητικο της καθως και παρκα απλωμενα σε ολο τον κοσμο,τα κομικς οντως περνουν μια κριση οπως και ολα τα εντυπα μεσα.


Τωρα για τα δικα μας θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που μεγαλωσα με αυτα και απο εκει και περα θα χαρω αυτα που εχω στις αποθηκες και ειναι γεματα αναμνησεις.



Farewell αλλα στεναχωρια μπααα.....για τους αλλους και τα σημερινα παιδια θα βρεθει συνεχιστης σιγουρα απο καποια αλλη εταιρια δεν τιθεται θεμα.
 
Τωρα διαβασα την ειδηση τυχαια σε αλλο forum. "Σνιφ" , "κλαψ"... Παω να ξεθαψω την κουτα μου με τα περιοδικα...
 
κριμα που σταματήσαν τα περιοδικά ths disney, τα διαβαζα παλιότερα, αλλα τα stamathsa, λογω" επειδη" εχω μεγαλωσει.

mk193: οντως, τα παιδια αντι να διαβάζουν Disney, διαβάζουν monsuno , Ben 10 και αλλοι ηρωες εκτος Disney.
 
Αναμενομενο αποτελεσμα. Μια πληθωρα επαναλαμβανομενων λανθασμενων κινησεων και επιλογων, σε συνδιασμο με την υπαρχουσα οικονομικη κατασταση στην Ελλαδα, ηταν υπεραρκετα για να οδηγησουν στη παυση των κωμιξ της Disney στην χωρα μας. Μεταξυ μας παντως, ο ολος οργανισμος της Disney, δεν ειναι και καμια φιλανθρωπικη εταιρια, και ως μια απο τις πιο πετυχημενες εταιριες στο πλανητη μας, οι οικονομικες απαιτησεις τους ειναι μαλλον ακραιες για να μπορεσει κανεις νομιμα και επισημα να διαθετει στην εγχωρια αγορα ιστοριες τους.

Δεν κρυβω οτι δεν ειμαι και ο μεγαλυτερος υποστηρικτης/αναγνωστης της Disney, ωστοσο εχω μια απορια. Βλεπω πολυ κοσμο να λεει "μα αν ειναι δυνατον, τι θα διαβαζουν τα παιδια τωρα που δεν εχουμε ιστοριες Disney" η "ειναι ντροπη να διαβαζει ενα παιδι την XXX σειρα απο/με τους XXX ηρωες αντι για αυτους της Disney". Η απορια μου λοιπον εδω ειναι η εξεις. Εχετε δοκιμασει να διαβασετε καποια προσφατη ιστορια του Disney; Απο οποιοδηποτε ηρωα σε οποιαδηποτε σειρα. Πανω απο δεκα χρονια τωρα, η Disney ακολουθει πολυ πιστα την εξελιξη που εχουν οι νεοι, και απευθυνεται κυριως σε αυτους. Με λιγα λογια, τα κωμικ Disney εχουν πολυ μεγαλυτερη σχεση με τον υπολοιπο ευρυτερο ανταγωνισμο, και πολυ μικροτερη σχεση με τις ιστοριες και τους χαρακτηρες που θυμομαστε εμεις.

Εχουν πεσει στα χερια μου αρκετα τευχη απο παρα πολλες σειρες τους, και το υφος και το περιεχομενο σε ολες τεινει σε τεραστιο βαθμο προς τα εκει. Οποτε αν και πιθανοτατα εχει καλυτερα κωμικ σε σχεση με τον ανταγωνισμο, δεν ειναι ομως και τοσο ανωτερα. Οχι οπως θυμαται κανεις απο τα παλια η θελει να πιστευει οτι ειναι.
 
Πριν 1.5 μήνα πούλησα μερικά κομμάτια :cry: . Που να το ήξερα :banghead: !!! Ευτυχώς έχω πάρα πολλά στο πατρικό στο πατάρι! Κρίμα πάντως. Μια κλείνει η κρατική τηλεόραση, τώρα κλείνει αυτό, ποιος ξέρει τι μέλει γενέσθαι...
 
Κρίμα, όλο τέτοια άσχημα πράγματα ακούμε (και πόσα άλλα θα ακούσουμε στο μέλλον) λόγω της κρίσης.

Με αυτά μεγαλώσαμε και σίγουρα είναι λυπηρό αυτό το νέο...
 
Getta Robo είπε:
Βλεπω πολυ κοσμο να λεει "μα αν ειναι δυνατον, τι θα διαβαζουν τα παιδια τωρα που δεν εχουμε ιστοριες Disney" η "ειναι ντροπη να διαβαζει ενα παιδι την XXX σειρα απο/με τους XXX ηρωες αντι για αυτους της Disney". Η απορια μου λοιπον εδω ειναι η εξεις. Εχετε δοκιμασει να διαβασετε καποια προσφατη ιστορια του Disney;
Εγώ, που ανήκω σε αυτούς που έγραψαν/πιστεύουν κάτι όπως "μα αν είναι δυνατόν, τι θα διαβάζουν τα παιδιά τώρα που δεν έχουμε ιστορίες Disney", βεβαίως και έχω διαβάσει ιστορίες Disney των τελευταίων ετών, ανελλιπώς αναγνώστης του ΚΟΜΙΞ γαρ. Σε νεώτερες ιστορίες, έχει χαθεί και η αίγλη των παλαιότερων και η αθωότητα, πόσο μάλλον η διάθεση για παροχή ηθικών διδαγμάτων. Όταν παραπονιέμαι (εντάξει, δεν θεωρώ τον εαυτό μου κανέναν μπροστάρη και δάσκαλο για κανέναν :p , απλά καταθέτω την άποψή μου!!!) για την έκλειψη των ιστοριών Disney από την αγορά, επικεντρώνομαι σε παλαιότερες ιστορίες σχεδιαστών Disney πραγματικά ΑΞΙΩΝ, όπως Barks, Scarpa, Rosa, Rota, ακόμα και Cavazzano, Carpi, De Vita, Vicar. Οι ιστορίες αυτών των δημιουργών σαφώς και είναι παραδείγματα διαπαιδαγώγησης και ανάπλασης χαρακτήρων. Και φυσικά και δεν έχει ολοκληρωθεί η δημοσίευση του έργου των περισσότερων από αυτούς στη χώρα μας, αντίθετα έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ακόμα!

Αλήθεια, τι θα γίνει με τα μεγαλεπήβολα έργα που είχε ξεκινήσει η ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ, όπως "Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ" και "ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ GOTTFREDSON"; Μόνο και μόνο για αυτές τις εκδόσεις, πρέπει να βρεθεί σύντομα συνεχιστής των εκδόσεων. Αν μη τι άλλο, στο απώτερο μέλλον, ένα μεγάλο κενό στις ημερομηνίες έκδοσης των τόμων μάλλον κακή εντύπωση θα δημιουργεί στον αναγνώστη. Εντάξει, υπάρχει γενικότερη κρίση στην χώρα μας αυτή την περίοδο, αλλά η κρίση υπήρχε ΚΑΙ όταν ξεκίνησαν οι εκδόσεις αυτές. Και "Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ" μάλλον καλά πήγαινε, αφού έχουμε φτάσει στον τόμο #16, ήτοι 4 χρονάκια.
 
mk193 είπε:
Εγώ, που ανήκω σε αυτούς που έγραψαν/πιστεύουν κάτι όπως "μα αν είναι δυνατόν, τι θα διαβάζουν τα παιδιά τώρα που δεν έχουμε ιστορίες Disney", βεβαίως και έχω διαβάσει ιστορίες Disney των τελευταίων ετών, ανελλιπώς αναγνώστης του ΚΟΜΙΞ γαρ. Σε νεώτερες ιστορίες, έχει χαθεί και η αίγλη των παλαιότερων και η αθωότητα, πόσο μάλλον η διάθεση για παροχή ηθικών διδαγμάτων. Όταν παραπονιέμαι (εντάξει, δεν θεωρώ τον εαυτό μου κανέναν μπροστάρη και δάσκαλο για κανέναν :p , απλά καταθέτω την άποψή μου!!!) για την έκλειψη των ιστοριών Disney από την αγορά, επικεντρώνομαι σε παλαιότερες ιστορίες σχεδιαστών Disney πραγματικά ΑΞΙΩΝ, όπως Barks, Scarpa, Rosa, Rota, ακόμα και Cavazzano, Carpi, De Vita, Vicar. Οι ιστορίες αυτών των δημιουργών σαφώς και είναι παραδείγματα διαπαιδαγώγησης και ανάπλασης χαρακτήρων. Και φυσικά και δεν έχει ολοκληρωθεί η δημοσίευση του έργου των περισσότερων από αυτούς στη χώρα μας, αντίθετα έχουμε ΠΟΛΥ δρόμο μπροστά μας ακόμα!
Θα τονισω το μερος για την πορια των ιστοριων του ΚΟΜΙΞ καθως και της ευρυτερης του Disney στα λοιπα περιοδικα. Φοβεροι και τρομεροι ολοι αυτοι οι κλασικοι εικονογραφοι,μυθιστοριογραφοι και σχεδιαστες, αλλα το εργο τους αν δεν κανω λαθος εχει καλυφθει σχεδον ολο απο ολα τα περιοδικα στα τοσα χρονια. Το προβλημα ειναι οι συγχρονες ιστοριες και το ολο επιπεδο τους. Προσωπικα αγοραζα καποια περιοδικα για το περιεχομενο και το επιπεδο της υλης τους, και οχι για το κυρος του ονοματος τους. Πχ το ΚΟΜΙΞ ειχε παρα πολυ ωραιες ιστοριες και το αγοραζα. Θα μπορουσε να ονομαζοταν και τρακατρουκα, δεν θα με απασχολουσε αυτο. Με προβληματισε οταν απο καποιο σημειο το ΚΟΜΙΞ επεσε παρα πολυ στην υλη του και ετσι σταματησα να το παιρνω. Στηριζα το επιπεδο και το περιεχομενο της υλης του, και οχι το κυρος και το βαρος του ονοματος του.

Οπως και ειπα προηγουμενος, δυστηχως η Disney εχει υοθετησει στο μεγαλυτερο βαθμο τις "αναγκες' και δεδομενα της εποχης, και εχουμε φτασει να διαβαζουμε ιστοριες Mickey Mouse οπου θα μπορουσαν καλλιστα να ηταν και ιστορια πχ το Ben Ten με χαρακτηρες της Disney..

Υπαρχει μια πολυ διαφωτιστικη καταχωρηση σε αλλη κοινοτητα, πανω στην εκδοτικη, στη Disney, και στους Ελληνες αναγνωστες, αλλα δεν γνωριζω αν μπορω να την παραθεσω εδω. Μια αναζητηση παντως με την προταση "Phantom Duck Περιοδικό ΚΟΜΙΞ" ισως βρειτε κατι πολυ διαφωτιστικο..
 
Τον PHANTOM DUCK που αναφέρεις, Getta Robo, τον γνωρίζω προσωπικά και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο forum που λες. Και εκεί έχει ορισμένες πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις!

Για τα όσα λες για το ΚΟΜΙΞ, συμφωνώ και επαυξάνω ότι είχε ρίξει την ποιότητά του αρκετά χρόνια τώρα, αλλά είχε ακόμα Barks, Rota, Van Horn, και με ιστορίες που σίγουρα είχαν ήδη δημοσιευτεί στη χώρα μας, αλλά ήταν διαφορετικό να είναι συγκεντρωμένες σε μία ενιαία έκδοση. Και το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ δημοσίευε τελευταία ορισμένα διαμαντάκια από τη γείτονα Ιταλία.
 
Πίσω
Μπλουζα