Ιστορικό τέλος: σταματούν την κυκλοφορία τους τα περιοδικά Disney της Τερζόπουλος :(

Έχω έναν μικρό ανιψιό λίγο πριν τα 9. Αν ήταν στο 1 ευρώ το μίκυ και ήξερα ότι ο εκδοτικός είχε σοβαρό θέμα, το λέω ντόμπρα, θα του το αγόραζα εγώ.

Και δεν εννοώ να έβγαινε σαν ζητιάνος απλά να περιέγραφε την κατάσταση και την επιθυμία του να μείνει πάση θυσία, άλλα δυστυχώς δεν...
 
foutix είπε:
Πάντως εγώ έχω καταλήξει ότι μετά την εναλλαγή ιδιοκτήτη, ο τελευταίος ήταν αποφασισμένος να φύγει ακριβώς γιατί σκέφτεται εντελώς ως επιχειρηματίας. Αίτιο μην το ξεχνάμε ποτέ. Είτε ελ Γκρέκο λέγεται μια εταιρεία είτε νέα ακτίνα αν το κέρδος δεν είναι σε επιπεδα παλαιότερων ετών πάνε γι άλλα. Δεν χαμπαριαζουν τίποτα.
Και επίσης το ξαναλέω. Αν θέλεις να μείνεις στον χώρο γιατί είσαι και συναισθηματικά δεμένος φέρνεις τα πάνω κάτω για να το πετύχεις. Περιορίζεις αριθμό εκδόσεων, ρίχνεις την ποιότητα χαρτιού και βιβλιοδεσίας, καλείς τον κόσμο που έχεις δεσμούς συναισθηματικούς να σε στηρίξει κτλ κτλ. Είδατε εσείς και τέτοιο να συμβαίνει;
Πολύ σωστές κουβέντες... :thumbup:

Πάντως σέρνεται και μια υποψία στην πιάτσα, οτι υπάρχει περίπτωση οι Τερζόπουλοι να επαναδιαπραγματευτούν τα δικαιώματα της Disney στην Ελλάδα, πάνω σε μια οικονομική βάση, κομμένη και ραμμένη στα μέτρα της χώρας μας.

Με λίγα λόγια, να πληρώνουν πιο φτηνά για τα δικαιώματα.

Ελπίζω και εύχομαι...
 
Μακάρι Ντίνο γρήγορα να αναπληρωθεί το κενό. Η λογική και το σημείωμα του κ. Χρήστου Τερζόπουλου λέει όχι και εξηγούμαι. Αν έιχε μακροχρόνιο συμβόλαιο και το έσπασε, εγώ σαν disney δεν θα τον εμπιστευόμουν να του δώσω ξανά την δουλεία γιατί μπορεί να το ξανακάνει. Διαφορετικά θα του έβαζα σκλήρη ρήτρα σε μονομερή ενέργεια εκ μέρους του. Αν είναι μονοετή-διετή συμβόλαια αυτά σίγουρα επαναδιαπραγματεύονται και καταλήγουν είτε θετικά είτε αρνητικά.

Για μένα είναι δύσκολο τα δικαιώματα της disney να τα ξαναπάρει η νέα ακτίνα στο άμεσο μέλλον.
 
τα παλια τευχη τα μαζευει η εταιρια πισω,για αυτο αμα δειτε καποιο αγοραστε το,εγω απο το κομιξ βρηκα τα:208,216,222,247,266,303 κ ακομα κοιταω μηπως βρω κ απο τα υπολοιπα,παλια θυμαμαι που τα μαζευα ειχα ολοκληρη στοιβα αλλα δεν ξερω αν τα εχουν πεταξει οι δικοι μου...κριμα παντως που κλεινει η εταιρια,μακαρι να τα αναλαβει αλλος εκδοτης....
 
DINO είπε:
Μα και εγώ αυτό ακριβώς είπα:
Το τεύχος του PIXEL, που έβγαινε για δύο μήνες (Ιούλιο-Αύγουστο) δεν είχε διπλή αρίθμηση, όπως και όλα τα περιοδικά που έκαναν break για διακοπές.

Έξυπνη ιδέα η όχι, εγώ δεν συμφωνώ με τη διπλή αρίθμηση και τη βρίσκω ακόμα αλλοκοτη.

Δηλαδή ποιό ήταν το τελευταίο τεύχος του Μίκυ Μάους; Το 2461; Μα και το 2460 είναι το ίδιο!

Δεν μπορεί ένα τεύχος, ακόμα κι αν είναι διπλό ή τριπλό η θα κυκλοφορήσει ξανά σε 3 εβδομάδες να έχει διπλή ή τριπλή αρίθμηση. Καταντάει γελοίο...

Η απάντησή μου δεν έχει να κάνει με σένα ή με το θάνο αγαπητέ mk193, αλλά με την εκδοτική. :)



Χμμμ... Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο από αυτή τη σκοπιά, αγαπητέ DINO. Δηλαδή, με το ερώτημα "ποιο ήταν το τελευταίο τεύχος του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ;". Αλλά, ακόμα πιστεύω ότι η ιδέα με τη διπλή αρίθμηση δεν είναι άτοπη. Και πιστεύω, επίσης, ότι σύντομα, με το καλό, θα συνεχιστεί η έκδοση, τουλάχιστον του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.

Μακάρι, ε; :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Το πιστεύω πραγματικά. Και αυτό, διότι το όνομα Disney είναι ένα από τα δυνατότερα brands παγκοσμίως ΚΑΙ στον εκδοτικό χώρο, βεβαίως! (εντάξει, στην Αμερική τα έντυπα Disney φυτοζωούν, αλλά... εκεί είναι Αμερική!!! :animeek:)
 
Γίνεται λόγος πως δεν θα πρόκειται για αυτόνομες εκδόσεις αλλά για ένθετα εντός της εφημερίδας! Μακάρι να διαψευσθώ και να γίνει ποιοτική δουλειά αλλά δεν το βλέπω...
 
Πίσω
Μπλουζα