Ιταλικά τραγούδια

Clock

RetroN00b
Joined
7 Δεκ 2007
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
7
Επειδή αυτές τις ημέρες αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου για τα ιταλικά τραγούδια (κάθε εποχής αλλά κυρίως 60-70) θα ήθελα από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ να κατάθεσουν τις απόψεις τους για τα δικά τους αγαπημένα τραγούδια και αν γίνεται κάποιο σχολιασμό πάνω σε αυτά.

Ξεκινώ εγώ με 2 και έρχονται κι άλλα

Lucio Battisti-I GIARDINI DI MARZO

απίστευτο τραγούδι από τον Battisti στην Ελλάδα το γνωρίσαμε από τον Παπακωνσταντίνου με τον τίτλο Πριν το τέλος. Είναι από τα τραγούδια που σε κάνει να θες να μάθεις ιταλικά :) και η απόδειξη πως η μουσική πάντα προηγείται του στίχου...


Νόμιζω πως καταλάβατε πάνω κάτω..Όσοι πιστοί προσέλθετε για να φτιάξουμε την απόλυτη συλλογη με ιταλικά τραγούδια..
 
Οποιος έχει ακούσει το παρακάτω κομμάτι και δεν έχει νιώσει να του ξεριζώνουν την καρδιά με την τανάλια, τότε μάλλον είναι κλινικά νεκρός

La canzone dell'amore perduto

Fabrizio De Andre

ακούστε το εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=5-Czqe_kO1c

(καλά δεν είναι και η καλύτερή του εκτέλεση, αλλά προς το παρόν αυτό βρήκα)

το πιο σπαρακτικό ερωτικό τραγούδι που έχω ακούσει,γιατί δεν μιλάει απλά για έναν χωρισμό, μιλάει για το θάνατο του έρωτα.
 
Sara perche ti amo

Βασικά ό,τι έχει τραγουδήσει ο Ricchi Poveri μου θυμίζει πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς 8-10 χρονών που πήγαινα σε πάρτι γενεθλίων στη γειτονιά και όλο τέτοια έπαιζαν
 
A casa d'Irene

Ανατριχιάζω κάθε φορά που το ακούω!
 
Εγώ θυμάμαι 16 χρονων σε πάρτι που το χόρευα με μια τύπισσα που ήταν κάτω από 1.50, κι εγώ σχεδόν 1.90 :D
 
Αμάν!!! :eek:

Τώρα κόμπλαρα! :help:

16 χρονών ήσουν 1.90;;; Δλδ τώρα πόσο ύψος έχεις; :nervous:
 
DINO είπε:
Αμάν!!! :eek:Τώρα κόμπλαρα! :help:

16 χρονών ήσουν 1.90;;; Δλδ τώρα πόσο ύψος έχεις; :nervous:
Ντάξει, το είπα μπας και τρομάξει κανείς :D . Οχι 1.90, γύρω στο 1.82-3 ήμουν. Δεν ψήλωσα πολύ, σταμάτησα στο 1.92. Θωρούμουν ψηλός, τώρα ενα ανηψάκι μου 14 χρονών είναι 1.96 :eek:
 
Εξαιρετικές επιλογές..εχετε μπει στο νόημα :)
 
Rygar είπε:
Εγώ θυμάμαι 16 χρονων σε πάρτι που το χόρευα με μια τύπισσα που ήταν κάτω από 1.50, κι εγώ σχεδόν 1.90 :D
LOL Rygar, το έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό...:biglaugh:
 
από τη γειτονική χώρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO μου, σ ευχαριστώ δάρλινγκ!!

Clock εύγε με το ωραίο θεματάκι σου!

:)
 
Mina e Alberto Luppo - Parole, parole, parole

Υπάρχει και σε Γαλλική Version με Dalida και Alain Dellon.

Bobby Solo (ο Ιταλός Elvis) Una Lacrima sul Visso και Zingara

Mario Tessuto - Liga dagli occhi blu

Peppino di Capri - Melancolia di Septembe και Roberta

Μερικά από τα αγαπημένα μου. Αυτά είνια τα κλασικά. Μετά πάμε σε Ιταλοντίσκο, άλλη κατηγορία... Gloria, feliccita κ.α.
 
Playmolover όμορφες οι επιλογές σου!

Αν θες μπορείς να μας πεις και για ιταλο ντισκο..εδώ δεν κάνουμε διακρίσεις :)

Ήρα σε ευχαριστώ αλλά τα θέματα δεν τα κάνει ένας αλλά όλοι οι συμμετέχοντες.. :) Παρεπιπτόντως για το La canzone dell'amore perduto

είχες τελικά δίκιο..
 
Πίσω
Μπλουζα