ΚΟΜΙΞ

Mπααααα οπως τα'λεγα,ενα διπλο πανηγυρικο τευχος κατα τα αλλα το 300.
 
Ω... ναι...

Μόνο μια αλλαγή στη μακέτα του εξωφύλλου.... :(
 
Δε βαριέστε, αλλαγή είναι κι αυτή. Το θέμα είναι πως η συνήθης τακτική του Τερζό είναι ότι μετά από κάποιο επετειακό τεύχος με τόσες αλλαγές μάλιστα σε μακέτα εξωφύλλου, αύξανε και η τιμή...οψόμεθα και ευελπιστούμε να μην πάει στα 3,5 ευρώ στο #301!!!
 
Η τιμή έχει παραμείνει για πολλά χρόνια η ίδια... Ίσως να αλλάξει...

Υπάρχει περίπτωση και το τεύχος Ιουλίου να είναι επετειακό (Ιούλιος '88 - Ιούλιος '13, 25 χρόνια);

Αν ναι, τότε έχω ακόμα ελπίδες για ανατύπωση του πρώτου τεύχους!!! :D
 
Δυστυχώς, απ'ότι φαίνεται, σήμερα κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος του ιστορικού περιοδικού ΚΟΜΙΞ!

Μιλάμε για το περιοδικό το οποίο πριν από 25 χρόνια μας μύησε στο χώρο των σχεδιαστών και μας έμαθε ποιός είναι ο Καρλ Μπάρκς, ο Ντον Ρόσα και πολλοί άλλοι ταλαντούχοι σχεδιαστές.

Το τεύχος Σεπτεμβρίου, (αυτό που κυκλοφόρησε σήμερα δηλαδή) δεν έχει αναγγελία του επόμενου, όπως είχε όλα τα χρόνια και περιλαμβάνει ένα σημείωμα του εκδότη με τον τίτλο "Επίλογος", όπου λακωνικά δίνονται οι εξής εντυπώσεις:

Ή αποχωρούν οι Τερζόπουλοι από το χώρο, ή αναστέλλει την κυκλοφορία του το Κομιξ, ή αναστέλλονται όλες οι εκδόσεις (αν και το τελευταίο δε το νομίζω)...

Το μέλλον θα δείξει...

Κρίμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα μόλις έριξα το ποστ του Dino. Μην μας κάνει εντύπωση αν κλείσει όλο το συγκρότημα. Η διασκέδαση και η ψυχαγωγία που λέγεται μίκυ Μάους έχει σβήσει για τα σημερινά παιδιά. Φέτος σε μια παράλια που πήγα για λίγες μέρες δεν είδα πουθενά περιοδικό τερζο και μου έκανε τεράστια εντύπωση. Θυμάμαι περί τα τέλη του 80 γινόταν χαμός κάθε Παρασκευή στα παραθεριστικά πρακτορεία. 13:00 που έρχονταν ο τύπος ουρά για μίκυ. 14:00 δεν είχε μείνει λέπι.Πάνε αυτά τα χρόνια, δυστυχώς.
 
Ούτε το Μεγάλο Μίκυ έχει αναγγελία επόμενου τεύχους. Τα υπόλοιπα περιοδικά όμως (Μίκυ Μάους, Ντόναλντ, Αλμανάκο, Κλασικά) δείχνουν όπως κάθε μήνα το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, και μάλιστα με ημερομηνία κυκλοφορίας τέλος Οκτωβρίου. Μήπως θα σταματήσουν απλώς αυτά τα 2; Από την άλλη, υπάρχει πιθανότητα να τα πάρει άλλος εκδότης και να τα συνεχίσει κανονικά. Φαντάζομαι θα βγει μια επίσημη ανακοίνωση για το τι συμβαίνει.
 
Τώρα μόλις έριξα το ποστ του Dino. Μην μας κάνει εντύπωση αν κλείσει όλο το συγκρότημα. Η διασκέδαση και η ψυχαγωγία που λέγεται μίκυ Μάους έχει σβήσει για τα σημερινά παιδιά. Φέτος σε μια παράλια που πήγα για λίγες μέρες δεν είδα πουθενά περιοδικό τερζο και μου έκανε τεράστια εντύπωση. Θυμάμαι περί τα τέλη του 80 γινόταν χαμός κάθε Παρασκευή στα παραθεριστικά πρακτορεία. 13:00 που έρχονταν ο τύπος ουρά για μίκυ. 14:00 δεν είχε μείνει λέπι.Πάνε αυτά τα χρόνια, δυστυχώς.
Έτσι είναι δυστυχώς...

Στην εποχή του Internet, των tablets καθώς και των κινητών τηλεφώνων, φαίνεται πως αυτά τα περιοδικά απευθύνονταν πια στους 30ρηδες και στους 40ρηδες, συλλέκτες, οι οποίοι μεγάλωσαν με αυτά.

Άντε να τα αγόραζε και κανένας πατέρας για το πεντάχρονο παιδί του...

Όμως είναι μεγάλο σφάλμα, να γίνεται ο αποχαιρετισμός έτσι απλά και χωρίς ξεκάθαρες κουβέντες, για ένα περιοδικό το οποίο συγκαταλέγεται στις ναυαρχίδες του εκδοτικού οίκου και το οποίο σήκωσε ψηλά τον πήχη της ποιότητας, στις ιστορίες αλλά και σαν έκδοση γενικότερα (χαρτί - χρώματα), ακόμα και αν πέρασε περιόδους παρακμής.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω οτι αυτοί που το λάτρευαν αλλά και αυτοί που λάτρευαν να το μισούν, στεναχωριούνται με την εξέλιξη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά το ποστ του Dino αναζήτησα το κόμιξ, το οποίο είχα να αγοράσω από κάποιο επετειακό τεύχος του 2000. Τιμή 3 ευρώ. Για την εποχή είναι μεγάλο ποσό. Βέβαια για την ποιότητα που προσφέρει μικρό, αλλά για το διαθέσιμο μεγάλο. Καταλαβαίνω λοιπόν γιατί κλείνει. Επίσης έχοντας χάσει επαφή όλα αυτά τα με τον οίκο τερζο, παρατήρησα ότι βγάζει πολλές εκδόσεις, σχεδόν όλες πάνω από 2 ευρώ. Αντικειμενικά κάποιες θα κλείσουν.
 
Σαφώς και κάποιες εκδόσεις θα κλείσουν (και όχι μόνο, δυστυχώς), με την παρούσα κατάσταση που επικρατεί στη χώρα.

Όμως, το ΚΟΜΙΞ, δεν είναι μια απλή έκδοση... Θα μπορούσαν να κλείσουν λιγότερο σημαντικοί τίτλοι της εταιρίας και όχι αυτό.

Εν τέλει, δεν ξέρουμε ακόμα τι πραγματικά γίνεται...

Στο Internet επικρατεί ένας ψιλοπανικός ανάμεσα στους Έλληνες κομικσόφιλους.

Αποχωρούν οι Τερζόπουλοι από το χώρο;

Σταματάει το ΚΟΜΙΞ;

Σταματάνε όλα τα περιοδικά της εταιρίας;

Δυστυχώς μας άφησαν όλους ξεκρέμαστους με τις κρυπτογραφημένες τους δηλώσεις...

Το μέλλον θα δείξει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω καποια τευχη απο Κομιξ, τα παλιοτερα ειναι το νουμερο 4, 15 και 16. Δεν ξερω πως μπορω να εκτιμησω την τιμη τους σε σχζεση με την κατασταση τους. Υπαρχουν βιβλιοπωλεια που τα αγοραζουν; Εδω δεν μπορω να βαλω αγγελια γιατι δεν εχω τις 50 ουσιωδης δημοσιευσεις.
 
δεν υπαρχουν αγγελιες πωλησης εδω μεσα...
 
Ένα από τα σημαντικά πράγματα, τα οποία επηρεάζουν την τιμή κάποιου τεύχους, είναι η κατάστασή του.

Η κατάσταση, "μετριέται" από το 1 έως το 10:

1 = μαύρο χάλι, λείπουν σελίδες, φύλλο και φτερό

.

.

.

5 = μέτρια κατάσταση, κιτρινισμένο αλλά ολόκληρο, μπορεί να λείπει κάποιο κομματάκι από τις γωνίες

.

.

.

.

10 = καινούργιο, ατσαλάκωτο, στη ζελατίνα του

Πήρες μια ιδέα πιστεύω.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τα πουλήσεις μέσω sites που υπάρχουν γι'αυτό το σκοπό (ricardo, ibid, e-market κλπ.)

Προσοχή μόνο, γιατί τα κάποια sites παίρνουν προμήθεια από τις πωλήσεις σου.

Το καλύτερο θα ήταν, η δημοπρασία σου να συνοδεύεται από μερικές φωτογραφίες των τευχών.

Τώρα, λογικές τιμές της πιάτσας, για τα τεύχη που έχεις, είναι οι παρακάτω:

4 = 50 Ευρώ


15 = 30 Ευρώ



16 = 30 Ευρώ


Μιλάω για καταστάσεις 8-9...

Φυσικά και μπορείς να τα δώσεις όσο εσύ νομίζεις... Οι τιμές που έχω γράψει δεν είναι σε καμία περίπτωση δεσμευτικές...

Ουφ, τα είπα όλα; :sweat:

Μάλλον...
 
orck είπε:
Εχω καποια τευχη απο Κομιξ, τα παλιοτερα ειναι το νουμερο 4, 15 και 16. Δεν ξερω πως μπορω να εκτιμησω την τιμη τους σε σχζεση με την κατασταση τους. Υπαρχουν βιβλιοπωλεια που τα αγοραζουν; Εδω δεν μπορω να βαλω αγγελια γιατι δεν εχω τις 50 ουσιωδης δημοσιευσεις.
Βιβλιοπωλεία υπάρχουν αλλά τις τιμές που λέει ο DINO δεν θα τις δεις ούτε ζωγραφιστές! Θα σου τα πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί κυριολεκτικά! Γνώμη μου είναι να βάλεις μια αγγελία σε κάποια εφημερίδα αγγελιών για να πιάσεις τα λεφτά που αναφέρθηκαν!
 
Ευχαριστω πολυ παιδια. Επειδη δεν βγαζω ακρη με τις αγγελιες, δεν θα τα πουλησω τελικα, θα τα παραδωσω στον γιο μου οταν αυτος φτασει στην εφηβεια. Ισως να καδραρω καποιο τευχος, εαν ειχα καποιο δικο μου χωρο θα ειχα γεμισει τους τοιχους. Νομιζω οτι ειναι ασεβεια προς τον συγγραφεα/σχεδιαστη να μενουν κλεισμενα σε σακουλακια μεσα σε ενα ντουλαπι. Θυμαμαι μου αρεσε παρα πολυ η ιστορια του τευχους 16, ο χρυσος ποταμος.
 
Απ'ότι βλέπω έχει καιρό να κυκλοφορήσει και κανένας τόμος στις σειρές "Βιβλιοθήκη των κώμιξ" και "η βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς" .

Λέτε να φτάσαμε στο (πρόωρο) τέλος ;
 
Φτασαμε εδω καιρο,οπως ειπαμε ,no more Disney στην Ελλαδα.
 
Σημερινο ευρημα σε περιπτερο... :)

Ηταν μεσα σε ζελατινα η οποια ηταν επιεικως μπαχαλο... :precry:

Ειχαν ξεμεινει? Ποιος ξερει...το θεμα ειναι οτι τα τσιμπησα. :D

Τευχη: 197,202 και 203.

attachment.php
 
και πολύ καλά έκανες, το ίδιο κάνω και εγώ σε περίπτερα, πρακτορεία κλπ αλλά έχω καιρό να δω κάτι (μόνο το τελευταίο μίκυ μάους έχω βρει και το Μεγάλο μίκυ).
 
Πίσω
Μπλουζα