• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Κάπου Κάπως Κάποτε (1988)

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
91
Κάπου Κάπως Κάποτε (1988)

Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%85,_%CE%BA%CE%AC%CF%80%CF%89%CF%82,_%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5

Τί ήτανε καλοκαίρι, χιονίας...ίσως χτές ή και προχτές

έτσι ξεκίναγε το τραγούδι των τίτλων μιας παιδικής σειράς με λαικούς μύθους με το κουκλοθέατρο και τις μαριονέτες του Λάκη Αποστολίδη από ερτ-2 το 1987.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.492
το πολυβολο-Dominion συνεχιζει ακαθεκτο!

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
91
Χαχαχα καταρυπάς και μακάρι να μην σταματήσω Wally εσύ τι λες???

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.492
Φιλε mania δεν υπαρχουν κρυφα downloads εδω μεσα...μονο κουβεντα

MamaMyrto

RetroActive
Αντιδράσεις
13
Ήτανε καπου αλλού, ή εδω σ'εμάς

Κάπου καπως κάποτε!

Θα'τανε καλοκαίρι ή χιονιάς?

Κάπου κάπως κάποτε...

Το Κάπου Κάπως Κάποτε είχε έρθει και είχε κάνει παράσταση στο σχολείο μας (4ο Δημοτικό Αγίου Δημητρίου Αττικής)...

Η βασική κούκλα-παρουσιαστής είχε κι ένα όνομα...χμμμ...σαν σύμπτιξη 2 ή 3 ονομάτων μαζί...σπάω το κεφάλι μου...κάτι σαν σπυρογιαννο...κάτι τέτοιο τέλος πάντων...αν το θυμηθεί κάποιος αυτό...πρέπει να τον ορίσουμε ως τον Μεγαλομνήμων του μήνα!!!

Dominion

RetroMasteR
Αντιδράσεις
91
4 επισκέψεις για παραστάσεις είχε δεχτεί το Δημοτικό μας (15ο Πατρών)

1. Λάκη Αποστολίδη γύρω στα 1988 με τις κούκλες του "Κάπου Κάπως Κάποτε"

2. Τον Καραγκιοζοπαίχτη Σπυρόπουλο του.. "Είμαι εγώ ο Καραγκιόζης" στα 1986

3. Τον Ζανό Ντανίας του "Το Καλάθι με τα Λάθη" γύρω στα 1987

4. Τον ηθοποιό Λάκη Γκέκα (ένα μουσάτο μπράβο του Καλογήρου πού έπαιζε στο ο "Αγκαλίτσας" - 1985) γύρω στα 1985-6

tatses

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
kai to onoma autou

χρονια πολλα.το ονομα τις κουκλας ηταν κατσουλινος αν ενδιαφερεστε και εχω αρκετα επεισοδια στο αρχειο μου! :xm:

manos426f

The King of Retro®
Αντιδράσεις
49
Καλώς ήρθες στο GRM.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς μας και διόρθωσε το post σου...

Panagiotis

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
5
Α ρ κατσουλίνο!!!!!!!!!! Νομίζω οτι σε κάποια επεισόδια ρόλο αφηγήτριας είχε η Βάσω Γουλιελμάκη μαζί με τον Κατσουλίνο... Ισχύει?

tzias57

RetroMasteR
Αντιδράσεις
142
Panagiotis είπε:
Α ρ κατσουλίνο!!!!!!!!!! Νομίζω οτι σε κάποια επεισόδια ρόλο αφηγήτριας είχε η Βάσω Γουλιελμάκη μαζί με τον Κατσουλίνο... Ισχύει?
Ναι ισχύει. Στον δεύτερο κύκλο της σειράς. Επίσης το τραγούδι αυτού του κύκλου ερμήνευε ο Νίκος Βαστραδής.

serano915

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
11
Έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πως πήγαινε το τραγουδάκι των τίτλων... Ευτυχώς για μένα και δυστυχώς για το Αλτσχάιμερ, που σιγά σιγά μου χτυπάει την πόρτα, υπάρχει στο youtube! (στα related videos υπάρχει και το υπόλοιπο επεισόδιο!)

[edit]Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]

NorthStar

RetroActive
Αντιδράσεις
38
Στα επεισόδια με τον Κατσουλίνο και τη Βασούλα, το τραγούδι του τίτλου ήταν το εξής:

Κάπου, κάπως, κάποτε,

τότε που το είχανε συνήθεια

να ακούν οι άνθρωποι

και να διηγούνται παραμύρια

Σαν από θαύμα η ζωή

κι ονειρεμένα πλάσματα

ʽδωσαν στα όνειρα πνοή.

Γέμισε ο κόσμος θαύματα

Κάπου, κάπως, κάποτε,

τότε που φυσούσαν οι χιονιάδες,

παραμύθια ταίριαζαν

και τα ιστορούσαν οι γιαγιάδες.

Σαν από θαύμα η ζωή

(κ.λ.π.)

θανος

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
195
ειμαι το παιδι που εχει ενβασει τον βασιλικο οριστε και ενα αλλο που εχω ανεβασει με τον κατσουλινο απο μια βιντεοκασετα

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

WalkerYannis

RetroActive
Αντιδράσεις
5
Λατρεμένη σειρά. Συνέχεια τη θυμάμαι!

bagarg

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
καλα βρε παιδια μην βαρατε αμαν πια με αυτο το φοβητρο....

Μπλουζα