Κάπου Κάπως Κάποτε (1988)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Κάπου Κάπως Κάποτε (1988)


Retrodb:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%85,_%CE%BA%CE%AC%CF%80%CF%89%CF%82,_%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5

Τί ήτανε καλοκαίρι, χιονίας...ίσως χτές ή και προχτές

έτσι ξεκίναγε το τραγούδι των τίτλων μιας παιδικής σειράς με λαικούς μύθους με το κουκλοθέατρο και τις μαριονέτες του Λάκη Αποστολίδη από ερτ-2 το 1987.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το πολυβολο-Dominion συνεχιζει ακαθεκτο!
 
Χαχαχα καταρυπάς και μακάρι να μην σταματήσω Wally εσύ τι λες???
 
Φιλε mania δεν υπαρχουν κρυφα downloads εδω μεσα...μονο κουβεντα
 
Ήτανε καπου αλλού, ή εδω σ'εμάς

Κάπου καπως κάποτε!

Θα'τανε καλοκαίρι ή χιονιάς?

Κάπου κάπως κάποτε...

Το Κάπου Κάπως Κάποτε είχε έρθει και είχε κάνει παράσταση στο σχολείο μας (4ο Δημοτικό Αγίου Δημητρίου Αττικής)...

Η βασική κούκλα-παρουσιαστής είχε κι ένα όνομα...χμμμ...σαν σύμπτιξη 2 ή 3 ονομάτων μαζί...σπάω το κεφάλι μου...κάτι σαν σπυρογιαννο...κάτι τέτοιο τέλος πάντων...αν το θυμηθεί κάποιος αυτό...πρέπει να τον ορίσουμε ως τον Μεγαλομνήμων του μήνα!!!
 
4 επισκέψεις για παραστάσεις είχε δεχτεί το Δημοτικό μας (15ο Πατρών)

1. Λάκη Αποστολίδη γύρω στα 1988 με τις κούκλες του "Κάπου Κάπως Κάποτε"

2. Τον Καραγκιοζοπαίχτη Σπυρόπουλο του.. "Είμαι εγώ ο Καραγκιόζης" στα 1986

3. Τον Ζανό Ντανίας του "Το Καλάθι με τα Λάθη" γύρω στα 1987

4. Τον ηθοποιό Λάκη Γκέκα (ένα μουσάτο μπράβο του Καλογήρου πού έπαιζε στο ο "Αγκαλίτσας" - 1985) γύρω στα 1985-6
 
kai to onoma autou

χρονια πολλα.το ονομα τις κουκλας ηταν κατσουλινος αν ενδιαφερεστε και εχω αρκετα επεισοδια στο αρχειο μου! :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες στο GRM.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς μας και διόρθωσε το post σου...
 
Α ρ κατσουλίνο!!!!!!!!!! Νομίζω οτι σε κάποια επεισόδια ρόλο αφηγήτριας είχε η Βάσω Γουλιελμάκη μαζί με τον Κατσουλίνο... Ισχύει?
 
Panagiotis είπε:
Α ρ κατσουλίνο!!!!!!!!!! Νομίζω οτι σε κάποια επεισόδια ρόλο αφηγήτριας είχε η Βάσω Γουλιελμάκη μαζί με τον Κατσουλίνο... Ισχύει?
Ναι ισχύει. Στον δεύτερο κύκλο της σειράς. Επίσης το τραγούδι αυτού του κύκλου ερμήνευε ο Νίκος Βαστραδής.
 
Έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πως πήγαινε το τραγουδάκι των τίτλων... Ευτυχώς για μένα και δυστυχώς για το Αλτσχάιμερ, που σιγά σιγά μου χτυπάει την πόρτα, υπάρχει στο youtube! (στα related videos υπάρχει και το υπόλοιπο επεισόδιο!)

[edit]Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα επεισόδια με τον Κατσουλίνο και τη Βασούλα, το τραγούδι του τίτλου ήταν το εξής:

Κάπου, κάπως, κάποτε,

τότε που το είχανε συνήθεια

να ακούν οι άνθρωποι

και να διηγούνται παραμύρια

Σαν από θαύμα η ζωή

κι ονειρεμένα πλάσματα

ʽδωσαν στα όνειρα πνοή.

Γέμισε ο κόσμος θαύματα

Κάπου, κάπως, κάποτε,

τότε που φυσούσαν οι χιονιάδες,

παραμύθια ταίριαζαν

και τα ιστορούσαν οι γιαγιάδες.

Σαν από θαύμα η ζωή

(κ.λ.π.)
 
ειμαι το παιδι που εχει ενβασει τον βασιλικο οριστε και ενα αλλο που εχω ανεβασει με τον κατσουλινο απο μια βιντεοκασετα

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λατρεμένη σειρά. Συνέχεια τη θυμάμαι!
 
καλα βρε παιδια μην βαρατε αμαν πια με αυτο το φοβητρο....
 
Πίσω
Μπλουζα