Κάτι δεν πήγε καλά...

Μα τα καλά τέρατα ξέραν την αξία τους και ζητάγανε μεγάλα μιστά για να πρωταγωνιστήσουν στις ταινίες. Οπότε τι να σου κάνουνε και οι παραγωγοί αυτών των Β- (ούτε καν Β) movies? Δεν υπήρχαν και τα σημερινά μέσα να σου φτιάξουν computer generated τέρατα που είναι τερατότερα από τα γνήσια. Προσλαμβάνανε λοιπόν φτηνά τέρατα από τον πάτο του βαρελιού (μερικές φορές στην κυριολεξία).

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί στο συγκεκριμένο. Αφού έτσι ήταν τα brains του πλανήτη Arous, τι ήθελες να κάνουν παραγωγός και σκηνοθέτης? Να φτιάξουν μη ρεαλιστική ταινία, προσλαμβάνοντας π.χ. Αρειανούς (που είναι δοκιμασμένα τέρατα σε πολλές ταινίες) να παίξουν τους Αρουανούς? Και μη σε ξεγελάει η εμφάνιση. Το τερατωδέστερο τέρας μπορεί να μοιάζει αστείο για να ξεγελάει τα θύματά του πιο εύκολα. Αν έβλεπες έναν T-rex στη γειτονιά σου θα φρόντιζες να τον αποφύγεις. Ενώ ένα σκιουράκι σου έρχεται να του κάνεις γούτσου-γούτσου. Αλλά δεν έχω δει ούτε έναν Τ-rex να μου τρώει τις τουλίπες, κι έχω περιγράψει αλλού την τραγική συνάντηση των τουλιποβολβών μου με τα τουλιποφάγα σκιoυράκια, μια ιστορία που θα έκανε μια ωραιότατη ταινία τρόμου, The attack of the killer squirrels
 
Mutilator (1985) Συνήθως στις slasher ταινίες , ο μανιακός έχει κάτι το ιδιαίτερο για να δείχνει τρομακτικός. Πχ φοράει μάσκα, είναι παραμορφωμένος εκ γενετής, έχει κάποια ουλή, κάψιμο κλπ. Όταν όμως απλά θυμίζει μανάβη, το στοιχείο του τρόμου πάει περίπατο....

the-mutilator-7-1024x576.jpg
 
Μα τι πιο τρομακτικό από slasher μανάβη? Πας αθώα-αθώα να ψωνίσεις ραδίκια και καταλήγεις να τα βλέπεις από κάτω ανάποδα.
 
ή από μανάβη που τσιμπάει τις τιμές; θυμάμαι που ο μακαρίτης ο μπαμπάς μου πήγαινε στον μανάβη και έλεγε πχ ένα κιλό μήλα παρακαλώ και ο μανάβης έλεγε, 2 κιλά κύριε Ευριπίδη; πάντα παρίστανε ότι δεν άκουγε καλά και πάντα ανέβαζε τα νούμερα προς τα πάνω! (αν απορείτε για το αρχαιοπρεπές όνομα, ο νονός του μπαμπά μου είχε μανία να δίνει αρχαία ονόματα στα βαφτιστήρια του, είχα μια θεία που την λέγαν Θηρεσία-τώρα μακαρίτισσα κι αυτή). άρα είναι εφιάλτης ελέφαντα γιατί εξαιτίας του μανάβη που περιγράφω, μεταξύ άλλων δεν αποκτήσαμε ποτέ υπολογιστή ή τηλεόραση ή βίντεο ή αυτοκίνητο ή στερεοφωνικό στα '80ς, όλα μας τα λεφτά γίνανε μπον φιλέ, ξιφίες, αυρωνιές και κοτόπουλα (ελπίζω να μην έγινα πολύ δραματικός). και δεν είναι μόνο ότι ο μπαμπάς έπαινε ακριβά τρόφιμα τα οποία δεν "σήκωνε" το πορτοφόλι μας τα πετούσε μετά!! μια φορά πέταξε τη γαλοπούλα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά, εσύ περιγράφεις μαναβικό θρίλλερ υψηλού τρόμου. Νομίζω μάλιστα ότι είναι ακατάλληλο για ένα οικογενειακό φόρουμ που το διαβάζουν και πρακτικά ανήλικοι τριαντάρηδες, διότι θα δημιουργήσει πληγές στην ακόμη ευαίσθητη ψυχούλα τους. Εγώ προσπάθησα να περιορίσω την φρίκη στο δικό μου σενάριο.
 
Σώσε μας? Όχι Σώστε μας? Δεν θα είναι απλώς αγενείς οι μελλοντικοί αλλά και βλάκες, διότι χατήρι ζητατε ρε μπούφοι, γλείψτε λίγο τους σωτήρες σας που τους βγάζετε από τη βολή τους. Καλά που το 1958 δεν υπήρχε survivor, GNTM και άλλα τέτοια, διότι αν μας ζητάγανε οι απόγονοι βοήθεια τώρα, σιγά μην σηκωνόμασταν από τον καναπέ. Κι απ' ότι μου έλεγε η αδερφή μου, γίνεται κατάχρηση στο SMS που λέει ότι πας να βοηθήσεις κάποιον οπότε άντε να πείσεις τον μπάτσο ότι πρέπει να πεταχτείς μέχρι το 5200.

Λέτε να παιδεύονταν με πανδημία Covid-5200?.
 
Είναι φανερό: το μέλλον είναι ελληνικό. Το μέλλον ανήκει στην Ελλάδα αυτό είναι σίγουρο με βάση το σενάριο επιστημονικής φαντασίας της ταινίας που παράθεσε ο Rio. Το θέμα είναι βρε μπας και είναι all greek to them; βρε μπας;
 
ή από μανάβη που τσιμπάει τις τιμές; θυμάμαι που ο μακαρίτης ο μπαμπάς μου πήγαινε στον μανάβη και έλεγε πχ ένα κιλό μήλα παρακαλώ και ο μανάβης έλεγε, 2 κιλά κύριε Ευριπίδη; πάντα παρίστανε ότι δεν άκουγε καλά και πάντα ανέβαζε τα νούμερα προς τα πάνω! (αν απορείτε για το αρχαιοπρεπές όνομα, ο νονός του μπαμπά μου είχε μανία να δίνει αρχαία ονόματα στα βαφτιστήρια του, είχα μια θεία που την λέγαν Θηρεσία-τώρα μακαρίτισσα κι αυτή). άρα είναι εφιάλτης ελέφαντα γιατί εξαιτίας του μανάβη που περιγράφω, μεταξύ άλλων δεν αποκτήσαμε ποτέ υπολογιστή ή τηλεόραση ή βίντεο ή αυτοκίνητο ή στερεοφωνικό στα '80ς, όλα μας τα λεφτά γίνανε μπον φιλέ, ξιφίες, αυρωνιές και κοτόπουλα (ελπίζω να μην έγινα πολύ δραματικός). και δεν είναι μόνο ότι ο μπαμπάς έπαινε ακριβά τρόφιμα τα οποία δεν "σήκωνε" το πορτοφόλι μας τα πετούσε μετά!! μια φορά πέταξε τη γαλοπούλα!!
Τουλάχιστον φάγατε καλά :)!!!! Αυρωνιές γιατί εφόσον τις βρίσκεις in the wild που λένε;
 
Από τους Village People το έσκασε ο Rotoroκακός?

(Βάλτε ν' ακούσετε το YMCA επί τη ευκαιρία)
Κώδικας:
https://www.youtube.com/watch?v=CS9OO0S5w2k
 
Ηθικόν δίδαγμα: Να μην έχετε λίθους τε και πλίνθους και ξύλα και ρόδες κάρων και τσουμπλέκια γενικώς ατάκτως ερριμμένα έξω από το σπίτι σας διότι προσελκύουν τερατώδεις αράχνες. Και μέσα στο σπίτι η ακαταστασία έχει το ίδιο αποτέλεσμα (π.χ. στο γκαράζ μου) αλλά οι αράχνες είναι μικρότερες.
 
Πίσω
Μπλουζα