Καθαρισμός retro πλαστικών...

Έφτιαξα μπόλικο και έβαλα σε επίπεδες πλαστικές λεκάνες ολόκληρα τα πληκτρολόγια (εκτός από τα IBM model M που τα συμπαθώ ιδιαίτερα και έβγαλα μόνο τα πλήκτρα). Τα άφησα το μεσημέρι του Σαββάτου από τις δώδεκα περίπου μέχρι τις πέντε το απόγευμα που τα θυμήθηκα. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό! Καθάρισαν τελείως εκτός από μερικά σημεία όπου υπήρχαν βρωμιές και μάλλον εμπόδισαν την αντίδραση στις επιφάνειες κάτω από αυτές.

Δείτε τις φωτο (στη δεύτερη φαίνεται η διαφορά μιας και το space δεν μπόρεσα να το βγάλω (το ζόρισα αρκετά μέχρι που φοβήθηκα μη το σπάσω) και ξέμεινε με τι κιτρινίλα...

Στο πλαίσιο επίσης στη δεύτερη φωτο, το λογότυπο μάλλον από διαφορετικό υλικό δείχνει να χρειάζεται περισσότερο χρόνο μέσα στο διάλυμα (έχει ακόμα κάμποση κιτρινίλα.

Κρίμα που δεν τα φωτογράφισα πριν το καθάρισμα για να καταλάβετε τη διαφορά...

Φωτό 1:



Φωτό 2 (2ο πληκρολόγιο, δεν μπόρεσα να βγάλω το space):



Άντε και αυτό το ΣΚ εν καλό καιρό... η σειρά των Amiga μου ;)

42109719.jpg Προβολή συνημμένου 65982

12646422.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερωτηση: Αυτο δουλευει μονο σε λευκα (η πρωην λευκα) μηχανηματα, η και, ας πουμε, σε μια ψωμιερα;
 
Υποθέτω και σε ψωμιέρα μιας και η χημική αλλαγή είναι και στις δυο περιπτώσεις η ίδια.
 
Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό και περιμένουμε και το αμιγκικό ξάσπρισμα. Θα μας πεις κάποια στιγμή επακριβώς τα υλικά που χρησιμοποίησες;
 
Δεν μου δόθηκε η ευκαιρία για να βάλω χέρι στις Amiga μου ακόμα. Τα υλικά που χρησιμοποίησα ήταν αυτά της συνταγής εκτός από εκείνο το Xanthan Gum που αφ' ενός μεν δεν το βρήκα πουθενά κοντά μου αφ' ετέρου δε όπως είπε ο gtsamour δεν πωλείται σε μικροποσότητες (αν έκανε τίποτα για αδυνάτισμα θα έπαιρνα κανα βαρέλι για να κάνω χαλάουα...).

Τις αναλογίες τις "έκοψα" με το μάτι χρησιμοποιώντας ένα παλιό ποτήρι από φραπεδιέρα βαθμονομημένο.

Τώρα το μόνο που σκέφτομαι πως να αντιμετωπίσω, είναι τα αυτοκόλλητα κάτω από τις Amiga (θα κάνω "μπάνιο" όλα τα πλαστικά τους).
 
Μάλιστα. Και δε μου λες, οκ, έβγαλες τα πλήκτρα, τα πότισες με το μείγμα, και απλά τα άφησες στον ήλιο. Μετά από Χ ώρες, το μείγμα είχε στεγνώσει, ή το υλικό ήθελε ξέβγαλμα; Υποθέτω φορούσες γάντια και ειδικά γυαλιά μη σου πεταχτεί κάτι στο μάτι. Κάνε μας τη χάρη και βγάλε καμια φωτό των αμιγκακίων πριν και κατά τη διάρκεια της διαδικασίας (εννοώ, με το υλικό επάνω τους). Επίσης, αν θες, ανέβασε τις φωτογραφίες στο αλμπουμ σου. Δεν ξέρω πού τις έχεις τώρα. Δυστυχώς πλέον μας έχουν κόψει πρόσβαση σε πολλά sharing sites. :(

Κάτι μου λέει ότι στο ΕΒΑΥ, τα ρετρά θα πάρουν φωτιά. Εκεί που αγόραζες μια Α500 για 40 ευρά, τώρα ο πωλητής θα λέει "Mint, like new" έχοντας υποβάλλει την Α500 στη διαδικασία του συγκεκριμένου καθαρισμού, και θα σου τη δίνει 70 ευρώ.
 
Χα ! Χα ! Χα ! Μάγος είσαι ? !
 
Στο Βιλαμπαχο εχουν αρχισει το τριψιμο,που ελεγε και μια παλια διαφημιση...
 
Έβγαλα τα πλήκτρα και το πλαστικό πλαίσιο από τα πληκτρολόγια. Στο δεύτερο δεν τα κατάφερα γιατί το space ήθελε πολύ ζόρι για να βγει και φόβου της καταστροφής το άφησα ως είχε βγάζοντας μόνο τα πλήκτρα.

Ετοίμασα το διάλυμα και γέμισα σε βάθος 5-10 εκατοστών περίπου μια λεκάνη όπου τα βύθισα μέσα. Μετά από κανα τετράωρο (όταν θυμήθηκα ότι τα έχω παρατημένα στον ήλιο) τα μάζεψα και τα έβαλα στη μπανιέρα για ένα καλό πλύσιμο.

Τα πλήκτρα του δεύτερου τα είχα σε ένα γυάλινο βαζάκι κι επειδή πολλά εφάπτονταν με άλλα, στις επιφάνειες επαφής δεν έγινε καλή δουλειά και τα έβαλα ξανά τη μεθεπόμενη μέρα.

Δεν πήρα κάποια ιδιαίτερη προστασία αν και το διάλυμα βρωμοκοπούσε.

Α να μην παραλείψετε να βγάλετε πρίν τις βρωμιές γιατί κάτω από αυτές η κιτρινίλα θα μείνει. Δοκίμασα κι ένα παλιό BTC πληκτρολόγιο χωρίς να το πλύνω και έγινε... εμπριμέ...

Να και το άλμπουμ με τις φωτό...

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=355

Την όλη διαδικασία στις Amiga θα την καλύψω φωτογραφικά διεξοδικότατα.
 
Οπωσδήποτε! Πριν και μετά!
 
Xanthan Gum, πάντως, παράγγειλα στο ebay και περιμένω!!! :cool: :cool:
 
Και εμεις περιμενουμε αποτελεσματα και φωτο απο τα κατορθωματα σου :)
 
Wally είπε:
Και εμεις περιμενουμε αποτελεσματα και φωτο απο τα κατορθωματα σου :)
Άντε να δούμε!! Γιατί περιμένω έναν αρχιμηδάκο, κουτάτο, που το μόνο του ελλάτωμα είναι τα κιτρινιασμένα πλήκτρα!!! :D
 
Ποιο μοντέλο, αν επιτρέπεις; Μην ξεχάσεις να τραβήξεις μια πολύ καθαρή φωτό πριν και μετά ε; :)
 
Rygar είπε:
Ποιο μοντέλο, αν επιτρέπεις; Μην ξεχάσεις να τραβήξεις μια πολύ καθαρή φωτό πριν και μετά ε; :)
Τον Α3010!! Το πείραμα θα γίνει σε έναν ST. Μόλις συγκεντρώσω τα υλικά, θα έχει λεπτομερή περιγραφή με φωτος του τι έκανα!!!
 
Εξυπακούεται! Και θα ανοίξεις νέο θρεντ στο section του Atari με τι φωτός για να γουστάρουμε!
 
Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία και έχω βγάλει στον ήλιο ένα κατακίτρινο κουμπί του Acorn. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα, γιατί έχει λίγο ήλιο τώρα. Σήμερα, αν όλα πανε καλά ή αύριο θα σηκώσω φώτος!!!

...και να φανταστείτε, το έβγαλα για μισή ώρα στον ήλιο 19:30 σχεδόν βράδυ δηλαδή και ψιλοείδα αποτελέσματα!! Μπορείτε να καταλάβετε ποιο κουμπί είναι??? :cool:

Αρχίζουμε λοιπόν!!!!

Τα υλικά μαζεμένα:

DSC00721.jpg


Από αριστερά:

1) Vanish oxy action (σουπερ μάρκετ)

2)Γλυκερίνη (φαρμακείο)

3)Οξυζενέ βαφής μαλλιών 40ο (Galerie de Beaute)

4)Xanthan Gum (Ebay)

5)Δοχείο για το μείγμα

6)Πινέλο για να απλωθεί το τζελ πάνω στο πλαστικό

Τα αντικείμενα, που θα δεχτουν το ξεκιτρίνισμα :p :

DSC00722.jpg


DSC00730-1.jpg


Η διαδικασία, που ακολούθησα έχει ως εξής: Στο δοχείο άδειασα 500ml του οξυζενέ και πρόσθεσα 2 γεμάτες κουταλιές της σούπας Xantham gum. Το ανακάτεψα στο μπλένερ για 5-6 δευτερόλεπτα και έγινε ένα άσπρο κολλώδες πράγμα. Πρόσθεσα μια κουταλιά του γλυκού γλυκερίνη και ξαναχτύπησα στο μπλέντερ για άλλα 6-7 δεύτερόλεπτά. Το αποτέλεσμα, που βγαίνει είναι είναι αυτή η αηδία από κάτω!!

DSC00727.jpg


Χρησιμοποίησα ένα κομμάτι αφρολέξ για να στερεώσω τα κουμπιά, ώστε να είναι σε όρθια θέση απέναντι στον ήλιο, αλλά και για να μην μου τα πάρει ο αέρας και τα ψάχνω!!!

DSC00729.jpg


Για σήμερα τελείωσα, μιας και χρειάζεται ο ήλιος. Αύριο θα προσθέσω το oxy action και θα ποστάρω τα αποτελέσματα. Ελπίζω να είναι θεαματικά!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα, αφού πρόσθεσα το Oxy action, πέρασα με πινέλο το μείγμα και άπλωσα τα πλαστικά στην ταράτσα, που έχει συνέχεια ήλιο. Περιμένω τα αποτελέσματα κατα το απογευματάκι, που θα ανέβω να τα μαζέψω!!

DSC00732.jpg


Τα κουμπιά και η "θήκη" τους. Ας ελπίσουμε να μην τα ψάχνω, γιατί φυσάει αρκετά σήμερα!!!

DSC00731.jpg


Το επάνω μέρος του Αρχιμίδη σε άλλη μεριά της ταράτσας

DSC00733.jpg


Προσοχή με το μείγμα. Δημιουργεί "λευκό έγκαυμα" έμένα μου έπεσε στο χέρι και δείτε τα αποτελέσματα. ΠΑΝΤΑ ΓΑΝΤΙΑ στη χρήση του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε εναγωνιως!
 
Μετά από 4 ώρες, το gel έχει στερεοποιηθεί. Απ' ό,τι μπορώ να διακρίνω υπάρχει διαφορά στα κουμπιά σε σχέση με πριν, αλλά η κιτρινίλα δεν έχει υποχωρήσει τελείως. Σε άλλα έχει υποχωρήσει λιγότερο, σε άλλα περισσότερο. Επειδή το gel ενεργεί ακόμα φαντάζομαι, θα περιμένω ως το σούρουπο, που θα έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Πάντως το gel δείχνει να δουλεύει!!! Ο xantham gum τελικά είναι αυτό, που δίνει "στέρεη" μορφή στο μείγμα. Χωρίς αυτό, θα ήταν ρευστό, στην καλύτερη παχύρευστο και, ή θα στέγνωνε γρήγορα, ή θα κυλούσε εύκολα από την επιφάνεια!!!

Και 2 νέες φωτογραφίες. Νομίζω ότι η διαφορά είναι ήδη ορατή στα περισσότερα!! :)

DSC00735.jpg


DSC00736.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα