Καθαρισμός retro πλαστικών...

Πριν

DSC00722.jpg


Μετά

DSC00745.jpg


DSC00746.jpg


DSC00747.jpg


Το βράδυ θα έχω όλο τον υπολογιστή μονταρισμένο!!! Θα έχει κι άλλες φώτος. Πάντως οι φωτογραφίες νομίζω μιλάνε από μόνες τους!! Ακόμα και τα γκρίζα πλήκτρα και τα πράσινα έγιναν σαν καινούρια!!! Όλα είχαν πολύ έντονη κιτρινίλα!!!

Προβολή συνημμένου 65993 Προβολή συνημμένου 65994Προβολή συνημμένου 65995Προβολή συνημμένου 65996

DSC00722.jpg

DSC00745.jpg

DSC00746.jpg

DSC00747.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άψογο! Η διαφορά είναι τεράστια. Μπράβο φίλε :) Με γεια τα καινούργια πλήκτρα ;)
 
Είναι απλά απίστευτο τα λόγια είναι περιττά!
 
Παιδιά, τις φωτό σας στο προφίλ σας πλιιιιιζ. Από το imageshack χάνονται και πολύ δεν τις βλέπουν γιατί οι εταιρίες τούς απαγορεύουν την πρόσβαση σε τέτοια σαιτς.
 
Rygar είπε:
Παιδιά, τις φωτό σας στο προφίλ σας πλιιιιιζ. Από το imageshack χάνονται και πολύ δεν τις βλέπουν γιατί οι εταιρίες τούς απαγορεύουν την πρόσβαση σε τέτοια σαιτς.
Ν' ανοίξω νέο θέμα, που λέγαμε και να τα μαζέψω όλα έκει??
 
Φυσικα!!!! Θα το "κρεμασουμε" και στη "βιτρινα" του RetroManiaX
 
Θαυμασμός!Σαν καινούριο έγινε!!!!
 
Είσαι/είναι υπέροχο... :)
 
σχετικα με το xantham gum μπορειτε να το αντικαταστησετε με

απλο corn flower.

αλλα για να γινει gel το μιγμα με το oξυζενε και το corn flower θα πρεπει να το βαλετε στο φουρνο μικροκυματων για περιπου 1 λεπτο στα 700 με 750 watt ισχυ.

Οσο αφορα το θεμα ηλιου μαλλον θελει πολυ γιατι στο δικο μου πειραμα με συννεφια και εκθεση περιπου 4 ωρες δεν εκανε απολυτος τιποτα στα κιτρινα μερη
 
Μπορεί να φανεί γελοίο αλλά σε ένα tanning room (solarium ντε) μέσα σε 1 ώρα θα είναι τζιτζι :)

Θα το δοκιμάσω με τον τρόπο στο βίντεο πάντως :)
 
Το xantham gum μπορείτε να το παραλείψετε τελείως αν σας δίνεται η δυνατότητα να τα βυθίσετε μέσα στο ρευστό διάλυμα (μειονέκτημα η ανάγκη μεγάλης ποσότητας υλικών).

Επίσης πολύ καλή δουλειά γίνεται αν χρησιμοποιήσετε σκέτο οξυζενέ 15-20%.
 
Πολυ ενδιαφερον το ολο θεμα, εχω ενα παλιο Scramble της TOMY που εχει κιτρινισει μονο στα μερη που δεν ειχαν αυτοκολλητα και φαινεται χαλια τωρα που εχουν βγει κι απο κατω ειναι ασπρο εδω κι εκει...

Εναλλακτικά, μηπως κανει δουλεια (αντι για ηλιο) και μια συστοιχια LED σαν εκεινες που εχουν στα φυτωρια; Εχω μια τετοια για κατι τροπικα φυτα που μενουν μεσα το χειμωνα κι αναρωτιεμαι αν κανει και για ξασπρισμα των πλαστικων. Εκεινο το UV δουλεψε;

Δειτε τετοιες λαμπες εδω

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=LED+hydroponic+lamp
 
Για να λειτουργήσει, χρειάζεται μια ισχυρή πηγή υπεριώδους ακτινοβολίας. Νομίζω πως ο ήλιος είναι ο ιδανικότερος από οποιαδήποτε λάμπα, μιας και χρειάζεται λιγότερη έκθεση απ' ότι τα τεχνητά μέσα.
 
ε τοτε να τη στησω μια μερα με ηλιο και βλεπουμε.
 
Γκρρρρρ ακόμα δεν έχω προλάβει να ασπρίσω τα δικά μου... :(

Ερώτηση: δουλεύει σε κιτρινισμένα πλαστικά άλλου χρώματος; Πχ σε έναν Atari MegaST που είναι ψιλοκαφέ κανονικά;
 
Gryzor είπε:
Γκρρρρρ ακόμα δεν έχω προλάβει να ασπρίσω τα δικά μου... :(
Ερώτηση: δουλεύει σε κιτρινισμένα πλαστικά άλλου χρώματος; Πχ σε έναν Atari MegaST που είναι ψιλοκαφέ κανονικά;
Κανονικότατα!! Δεν έχει να κάνει με το χρώμα όλη η διαδικασία. Αν θέλετε μπορώ να σας εξηγήσω πως λείτουργει!!! ;)
 
Θέλω να υπενθυμίσω για ακόμα μια φορά ότι οι φωτογραφίες απο imageshack,photobucket κλπ κλπ, διαγράφονται μετά από καποιο διάστημα αδράνειας από τα εκεί συστήματα, οποτε καλό ειναι να τις ανεβαζετε εδω για να ειναι παντα διαθεσιμες. Προτροπή ειναι και όχι απαίτηση...
 
Καλώς εχόντων των πραγμάτων (και του καιρού), θα έχουμε άσπρισμα Atari το Σουκου!!!! :cool:

Θέλετε φώτος???

Rygar είπε:
Θέλω να υπενθυμίσω για ακόμα μια φορά ότι οι φωτογραφίες απο imageshack,photobucket κλπ κλπ, διαγράφονται μετά από καποιο διάστημα αδράνειας από τα εκεί συστήματα, οποτε καλό ειναι να τις ανεβαζετε εδω για να ειναι παντα διαθεσιμες. Προτροπή ειναι και όχι απαίτηση...
Μετά τον Atari θα τα μαζέψω σ' ένα καινούριο θέμα, που θα μαζέψω όλη τη δουλειά μου και, αν το έχουν κάνει κι άλλοι και τη δουλειά των άλλων. Ειναι ωραίο να βλέπεις κάτι ταλαιπωρημένο ν' ανασταίνεται!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mια ωραια παρουσιαση απο ρετρομανη απο την ομοιως χρεοκωπημενη Πορτογαλια :)

Ασπρισμα C128
 
Πίσω
Μπλουζα