Καλκίτος

Επίσης διακρίνω βιβλίο της σειράς "Μάθε μόνο σου!" με θέμα το Κολύμπι (προφανώς η σειρά δεν λεγόταν έτσι αλλά ουσιαστικά αυτό ήταν)!
Από τη σειρά αυτή είχα αγοράσει το Ποδόσφαιρο και το Μπάσκετ. Είχε οδηγούς για όλα τα αθλήματα και αν θυμάμαι καλά ήταν γερμανικής προέλευσης. Επίσης ρετρό η φάτσα του βιβλιοπώλη, τηλέφωνο με τάληρο και η σαλοπέτα της πελάτισσας! Μια εικόνα, χίλιες ρετρολεπτομέρειες!
αυτό εννοείς;
IMG_20240523_0001.jpg
όντως είναι γερμανικής προέλευσης, και κάποτε πήγαινα κολυμβητήριο, για να γυμνάσω τους μυς της πλάτης μου, όπου μια ορθοπεδικός στην Γερμανία μου είπε ότι πρέπει να κάνω έτσι, ώστε να βελτιωθεί η στάση μου. Έλα όμως που η Γερμανίδα ορθοπεδικός δεν ήξερε ότι στο μοναδικό κολυμβητήριο του Ηρακλείου γινόταν αποκλειστικά πρωταθλητισμός και αναγκάστηκα να γραφτώ σε σύλλογο όπου με αντιμετώπιζαν σαν ενοχλητικό, γιατί έπιανα μια διαδρομή και την στερούσα από τους "πρωταθλητές" τους!
 
αυτό εννοείς;
Προβολή συνημμένου 277517
όντως είναι γερμανικής προέλευσης, και κάποτε πήγαινα κολυμβητήριο, για να γυμνάσω τους μυς της πλάτης μου, όπου μια ορθοπεδικός στην Γερμανία μου είπε ότι πρέπει να κάνω έτσι, ώστε να βελτιωθεί η στάση μου. Έλα όμως που η Γερμανίδα ορθοπεδικός δεν ήξερε ότι στο μοναδικό κολυμβητήριο του Ηρακλείου γινόταν αποκλειστικά πρωταθλητισμός και αναγκάστηκα να γραφτώ σε σύλλογο όπου με αντιμετώπιζαν σαν ενοχλητικό, γιατί έπιανα μια διαδρομή και την στερούσα από τους "πρωταθλητές" τους!
χαχαχαχαχ αυτή είναι η σειρά!
Όσο αφορά τα κολυμβητήρια, ήταν είδος πολυτελείας στα 80s. Η γνωστή ιστορία με τους "συλλόγους". Νοικιάζουν σχεδόν τσάμπα διαδορμές του κολυμβητηρίου και τις "πουλάνε" σε πολλαπλάσιες τιμές στους συνδρομητές τους. Αν κάποιος αθλητής τους κάνει επίδοση, τρέχουν στους πολιτικάντηδες για χρηματοδότηση. Γιαυτό σε έβλεπαν σαν παρία. Η ίδια κατάσταση υπάρχει και σήμερα. Βέβαια το κόστος λειτουργίας του κολυμβητηρίου το πληρώνουμε όλοι μας κι ας μην πατήσαμε το πόδι μας ή την απλωτή μας!
 
Πίσω
Μπλουζα