Καλλιτέχνες που μιμούνται άλλους

Η λέξη "μίμηση" σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Υπήρξαν κάποιοι ηθοποιοί που είχαν έντονη φυσιογνωμική ομοιότητα με προγενέστερους, αλλά δεν νομίζω ότι τους μιμήθηκαν στο παίξιμο: π.χ. η Μαίρη Χρονοπούλου και η Μπέττυ Αρβανίτη θύμιζαν αρκετά τη Μελίνα Μερκούρη, η Γκέλλυ Μαυροπούλου θύμιζε όντως έντονα την Έλλη Λαμπέτη (δεν είναι τυχαίο ότι η Λαμπέτη είχε προτείνει στη Μαυροπούλου να παίξει την αδερφή της στο θεατρικό "Λεωφορείον ο πόθος"), ο Άλκης Γιαννακάς έμοιαζε στον Κώστα Κακκαβά κ.τ.λ.. Από την άλλη, σε κάποιες περιπτώσεις οι επιδράσεις ήταν και σε επίπεδο ερμηνείας: ο Τάσος Γιαννόπουλος είχε σαφώς επηρεαστεί από τον Κώστα Χατζηχρήστο και η Άννα Φόνσου στο ξεκίνημά της λανσαρίστηκε, μάλλον ανεπιτυχώς, ως η "νέα Αλίκη Βουγιουκλάκη" (η οποία, πράγματι, επιχείρησε να αντιγράψει τη Μπριζίτ Μπαρντό σε κάποια έργα της και δήλωνε συχνά κατά τη δεκαετία του '60 ότι η αγαπημένη της ηθοποιός ήταν η Μπαρντό).
 
Σαφως και η απλη φυσιογνωμικη ομοιοτητα δεν αποτελει μιμηση. Ειναι κατι που απλως συμβαινει ειτε το θελουμε ειτε οχι.

Μοναχα οταν αυτη η ομοιοτητα γινεται αιτια (αναμεσα σε αλλες) να ξεκινησει το φαινομενο της μιμησης, εχει λογο αναφορας στο παρον θεμα.
 
atanasio , αυτό με την Γκέλλυ το είχα παρατηρήσει και εγώ, οτι, δηλ. το παιξιμο της έφερνε στην Λαμπέτη αλλά νόμιζα πως ειναι στην φαντασία μου, αφού όμως το λες και συ... :)
 
Αριάδνη, νομίζω ότι η Μαυροπούλου στα νιάτα της έμοιαζε πολύ στο παρουσιαστικό και στον σωματότυπο στη Λαμπέτη, αλλά στο παίξιμο είχαν διαφορές, ειδικά από το 1960 και μετά: άλλωστε, η Γκέλλυ έπαιξε και σε πολλές κωμωδίες στο σινεμά, ενώ η Έλλη έπαιξε σχεδόν αποκλειστικά σε δράματα.
 
Η Ανουσάκη θυμίζει την Αλίκη, όταν τραγουδούσε το "Πέταξε ένα πουλί" στην ταινία "Μικροί, μεγάλοι εν δράσει". Και η Φόνσου στο ξεκίνημά της θύμιζε Αλίκη. Ο Γιαννόπουλος, πιστό αντίγραφο του Χατζηχρήστου. Η Ελένη Ράντου βρίσκεται ανάμεσα στην Αλίκη και στην Βλαχοπούλου. Το παιχνίδισμα των ματιών σε συνδυασμό με τους εκρηκτικούς χαρακτήρες, θυμίζει το παίξιμο της Ράντου στις δύο αξέχαστες ηθοποιούς.
 
Η Αννα Φονσου στα πρωτα χρονια της καριερας της, οντως θυμιζε Αλικη αλλα συντομα αποτιναξε οτιδηποτε βουγιουκλακικο απο πανω της και απεκτησε εντελως δικο της καλλιτεχνικο υφος.

Η Ελενη Ανουσακη παλι, δε μιμηθηκε ποτε αλλοτε την Αλικη εκτος απο το συγκεκριμενο τραγουδι οπως σωστα λες Αλεξανδρε.

Το ναζι και τα σπασιματα στη φωνη ειναι ξεκαθαρη μιμηση της εθνικης μας σταρ, και το "λαλαλα" του ρεφραιν ακομα περισσοτερο.

http://www.youtube.com/watch?v=MLRXeCZcZ5Y
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Σεφερλής τον Θανάση Βέγγο. Γκριμάτσες, βούτες, ήχοι ( ντόινγκ και τέτοια), τα πάντα...
 
Ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης πουαρ-ίζει σαν Αστυνόμος Μπέκας. Μιμείται αρκετά τον Πουαρό όπως τον έχει παίξει ο Ντέιβιντ Σουσέ και ο Πίτερ Ουστίνοφ, αλλά δεν έχει κρατήσει αριστοκρατικά στοιχεία από αυτόν.
 
Από τότε που η Παπουτσάκη έπαιξε την Αλίκη νομίζω πως έχει επηρεαστεί πολύ! Επίσης ο Θανάσης Τσαλταμπάσης ( από το ευτυχισμένοι μαζί) μου θυμίζει κάτι ανάμεσα σε Βουτσά και Τζενετάκο ...
 
Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες ο τροπος ομιλιας της Κατιας Δανδουλακη μοιαζει αρκετα με αυτον της Ελλης Λαμπετη.

Βεβαια μπορει να ειναι και ιδεα μου... Καποιος αλλο που να το εχει παρατηρησει?
 
Η Βουγιουκλάκη σαφώς έχει μιμηθεί και την Μπαρντό και τη Μονρόε. Υπάρχει μια ταινία της Μπαρντό με τίτλο "Η Παριζιάνα" (1957) που τα σκέρτσα και τα καμώματά της τα έχει αντιγράψει η Αλίκη.

Τη Βουγιουκλάκη νομίζω ότι την αντέγραψε η Φόνσου σε ταινίες όπως το "Αγοροκόριτσο". Και η Νίτσα Μαρούδα τη μιμείται στο μαλλί, στο μακιγιάζ. Σε μια ταινία, νομίζω στην "Ωραία του κουρέα", έχει μια φωτογραφία της Αλίκης σαν Πίπης πάνω από το κρεβάτι της.

Επίσης η Άννα Παναγιωτοπούλου μου δίνει την εντύπωση ότι μιμείται σε ορισμένα σημεία την Καρέζη, ειδικά όταν προσπαθεί να είναι ναζιάρα, μου φέρνει στο νου την ερμηνεία της Καρέζη στο "Δεσποινίς διευθυντής".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kleida08 είπε:
Επίσης η Άννα Παναγιωτοπούλου μου δίνει την εντύπωση ότι μιμείται σε ορισμένα σημεία την Καρέζη, ειδικά όταν προσπαθεί να είναι ναζιάρα, μου φέρνει στο νου την ερμηνεία της Καρέζη στο "Δεσποινίς διευθυντής".
Συμφωνω απολυτα. Το εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες αυτο και νομιζα πως ηταν η ιδεα μου γιατι σε οσους το ειπα παραξενευτηκαν.

Να ομως που εχει καποια βαση!
 
Χμμμ... είχα δει την Παναγιωτοπούλου σε πολλές παραστάσεις του Ελεύθερου Θεάτρου και της Ελεύθερης Σκηνής και δεν μπορώ να πω ότι τότε τα νάζια της μου θύμιζαν ιδιαίτερα Καρέζη. Οπότε μπορεί να είναι μανιέρα που απόκτησε αργότερα.
 
Νομιζω πως ειναι ολοφανερο ποια μεγαλη και διασημη μιμειται εδω η Λιλιαν Μηνιατη.

Οχι μονο στον τροπο που λεει το τραγουδι, αλλα και στις κινησεις και στην εκφραση του προσωπου της.

Στην επομενη ταινια της εγινε και ξανθια.

 
bambinella 100 είπε:
Η Αννα Φονσου στα πρωτα χρονια της καριερας της, οντως θυμιζε Αλικη αλλα συντομα αποτιναξε οτιδηποτε βουγιουκλακικο απο πανω της και απεκτησε εντελως δικο της καλλιτεχνικο υφος.Η Ελενη Ανουσακη παλι, δε μιμηθηκε ποτε αλλοτε την Αλικη εκτος απο το συγκεκριμενο τραγουδι οπως σωστα λες Αλεξανδρε.

Το ναζι και τα σπασιματα στη φωνη ειναι ξεκαθαρη μιμηση της εθνικης μας σταρ, και το "λαλαλα" του ρεφραιν ακομα περισσοτερο.

http://www.youtube.com/watch?v=MLRXeCZcZ5Y
η Ανουσακη σε ολοκληρη την ταινεια αυτη επαιζε σαν τη βουγιουκλακη βεβαια ο ρολος ηταν να παιξει το (σαχλοκουδουνο)
 
Yπάρχει μία Ελληνίδα ηθοποιός μας που μου θυμίζει έντονα μία ξένη, αλλά μπορεί να μην πρόκειται τόσο για μίμηση, ίσως είναι σύμπτωση. Άλλωστε εγώ εκτιμώ πολύ το αυθόρμητο ταλέντο της και μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μιμούταν κάποιον. Είναι η Ρένα Βλαχοπούλου, η οποία μου θύμιζε πάντα έντονα την Angela Lansbury...
 
perlastar είπε:
Yπάρχει μία Ελληνίδα ηθοποιός μας που μου θυμίζει έντονα μία ξένη, αλλά μπορεί να μην πρόκειται τόσο για μίμηση, ίσως είναι σύμπτωση. Άλλωστε εγώ εκτιμώ πολύ το αυθόρμητο ταλέντο της και μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μιμούταν κάποιον. Είναι η Ρένα Βλαχοπούλου, η οποία μου θύμιζε πάντα έντονα την Angela Lansbury...
Εμένα η Βλαχοπούλου μου θύμιζε λίγο την Lucille Ball...
 
Η Παναγιωτοπούλου σε ένα επεισόδιο από την "Ντόλτσε βίτα", θυμίζει στο παίξιμο την Τζένη Καρέζη όπως σωστά σημειώνετε από το "Δεσποινίς διευθυντής"! Το εν λόγω απόσπασμα, όπου η Παναγιωτοπούλου κάνει τη μεθυσμένη σαν την Τζένη στην ταινία:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Δημητρης Παπαμιχαηλ τα πρωτα χρονια της καριερας του εμιμειτο το Θανο Κωτσοπουλο ο οποιος ηταν καθηγητης του Δημητρη στη Δραματικη Σχολη του Εθνικου Θεατρου. Η μιμηση αφορουσε τη βαρια φωνη και τον ενρινο τροπο ομιλιας που ηταν χαρακτηριστικα του Κωτσοπουλου. Σε ολες ανεξαιρετως τις πρωτες ταινιες του Παπαμιχαηλ τον ακουω να μιλα οπως εκεινος.

Οταν ο ηθοποιος εγινε σουπερ σταρ εγκατελειψε τη μιμηση του, ευτυχως, και υιοθετησε ενα στυλ λαϊκο και μαγκικο, δυστυχως.
 
Για να επαναφέρω αυτό το συμπαθητικό θεμα... όλο πάω να γράψω όλο κάτι με διακόπτει..

Ο Ηλιόπουλος στο Θανασάκη τον πολιτευομενο παίζει σαν τον Λογοθετίδη. Ίσως επειδή έκανε πάταγο εκείνη την εποχή, ίσως τον έβαλε ο Σακελλάριος επηρεασμένος κι αυτός απ το μεγάλο κωμικό. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν του έλειψε το ταλέντο. 

Η Γκέλυ Μαυρόπουλου συνήθως επηρεαζόταν απ τη Λαμπέτη, ιδίως στα ξεκινήματα της. Στην κυρία του κυρίου όμως ξεπατικωσε σαφώς Σμαρούλα Γιούλη από παίξιμο μέχρι μαλλί. 

Και τώρα βαστατε τ άρματα!!! Η Αλίκη στα κωμικά νομίζω είχε ελαφρώς επηρεαστεί από τη Σαπφώ Νοταρά. Κυρίως μου τη θυμίζει με γκριμάτσες ως Πίπης κ στη Νεράιδα. 

Θυμηθείτε το " εγώ ρε συ είμαι πιτσιρικάς, άσε να δέσω λίγο να δέσω!!!" 

Ίσως βέβαια να υποφέρω απο υπερβολική φαντασία.,,?
 
Πίσω
Μπλουζα