Καλλιτεχνικές φωτογραφίες ηθοποιών

Στις δύο τελευταίες, ποιοί είναι;
 
Η φωτό του Νικολαϊδη ήταν καλλιτεχνική? Σαν τον Τζόκερ του Μπάτμαν αμακιγιάριστο μοιάζει.
 
Εχω γραψει πολλες φορες στο φορουμ οτι αντιπαθω αφανταστα το μακρυ μαλλι στους αντρες, αλλα τουλαχιστον σημερα οσοι το αφηνουν, το φροντιζουν.
Τοτε απλως το αφηναν κι οπου παει!
 
Ναι ήταν η εποχή που το μακρύ μαλλι στους άντρες θύμιζε κάτι λίγο απο θάμνο γιατί το άφηναν μακρύ μέχρι να αρχίσει να γίνεται κατσαρό. Ένας απο τους ηθοποιούς που του πήγαινε πολύ το μακρύ μαλλί αλλά (το φρόντιζε όμως και δεν το άφηνε έτσι) είναι ο Νίκος Γαλανός.

a1a380c64c345311acaa336e4a6ee4a2.jpg

Πηγή εικόνας : Pinterest

Μιας και αναφέρεσαι γενικά στο μακρύ μαλλί και στην εποχή μας, οι περισσότεροι τώρα πια είναι Γιουλ.. ή σχεδόν Γιουλ όπως άλλωστε και εγώ. :D

Ανέφερα τον Νίκο Γαλανό γιατί είναι ένας απο τους αγαπημένους μου ηθοποιόυς, ωραίος ηθοποιός που πάντα του πήγαινε το μακρύ μαλλί άλλα πέρα απο αυτό είχα ακριβώς το ίδιο στυλ μαλλι όταν ήμουν έφηβος και τα έφτιαχνα έτσι.

Τώρα πια κοιτάω τον καθρέφτη και λέω από μέσα μου αυτό που έλεγε και ο Ζουγανελης "Μπορεί να μην έχω πολύ μαλλι να χτενιζω αλλά τώρα πια έχω πολύ καράφλα να χαϊδεύω" :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Λιλη Παπαγιαννη στα τελη της δεκαετιας του 1950.

Προβολή συνημμένου 215293

Πόσο όμορφη η Λίλη Παπαγιάννη!

Άραγε μόνο εμένα μου θυμίζει ηθοποιό απο κάποια ταινία στο Χόλιγουντ..

lili-papagianni.jpg

Πηγή εικόνας: in.gr

lilli-papagianni-h-pio-finetsati-ithopoios-toy-kinimatografoy-giati-aposyrthike-apo-tin-ypokritiki-5-763x400.jpg

lilli-papagianni-h-pio-finetsati-ithopoios-toy-kinimatografoy-giati-aposyrthike-apo-tin-ypokritiki-5.jpg

Πηγή εικόνας : enimerotiko.gr

Πάντως είχε Χόλιγουντιανη ομορφιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω γραψει πολλες φορες στο φορουμ οτι αντιπαθω αφανταστα το μακρυ μαλλι στους αντρες, αλλα τουλαχιστον σημερα οσοι το αφηνουν, το φροντιζουν.
Τοτε απλως το αφηναν κι οπου παει!
Ο elephadas λόγω κορωνοβίρου αρνείται να κουρευτεί (από τον Μάρτιο) και είναι πια καρηκομόων και θα έπρεπε να αλλάξει το άβατάρ του σε μαμούθ. Οπότε τώρα οι βόστρυχοί μου έχουν φτάσει σε μήκος που μου επιτρέπει επί τέλους να θυμίζω σε κάτι τον Αινστάιν (στο πιο αμούστακο)
1598708075701.png

Δικαιούμαι λοιπόν να υποβάλω ένσταση εν ονόματι όλων των αναρχόμαλλων συνανθρώπων μας. Τι φταίω εγώ που κάθε τρίχα του κεφαλιού μου κάνει του κεφαλιού της? Δεν αρκεί να το φροντίζεις το μαλλί. Πρέπει κι εκείνο να επιδέχεται φροντίδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο elephadas λόγω κορωνοβίρου αρνείται να κουρευτεί (από τον Μάρτιο) και είναι πια καρηκομόων και θα έπρεπε να αλλάξει το άβατάρ του σε μαμούθ. Οπότε τώρα οι βόστρυχοί μου έχουν φτάσει σε μήκος που μου επιτρέπει επί τέλους να θυμίζω σε κάτι τον Αινστάιν (στο πιο αμούστακο)
Δικαιούμαι λοιπόν να υποβάλω ένσταση εν ονόματι όλων των αναρχόμαλλων συνανθρώπων μας. Τι φταίω εγώ που κάθε τρίχα του κεφαλιού μου κάνει του κεφαλιού της? Δεν αρκεί να το φροντίζεις το μαλλί. Πρέπει κι εκείνο να επιδέχεται φροντίδα.
Κουρευτικη μηχανη ανα χειρας και δωστους να καταλαβουν οι ατιμες. Να δουμε αν θα ειναι αλλη φορα τοσο ατιθασες!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχεις δίκιο ελέφαντα.. Και εμένα δεν επιδέχονταν τα μαλλιά μου αυτό που ήθελα σαν χτένισμα και για αυτό χρησιμοποιουσα εκεινα τα ωραία τζελ του 1980.. Τσιμέντο λέμε γινόταν.. Ίδιος ο Ντι Καπριο ήμουν!

Αυτά έκανα και τώρα είμαι ίδιος ο Γιουλ... :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχεις δίκιο ελέφαντα.. Και εμένα δεν επιδέχονταν τα μαλλιά μου αυτό που ήθελα σαν χτένισμα και για αυτό χρησιμοποιουσα εκεινα τα ωραία τζελ του 1980.. Και έμεινα Γιουλ... :fafoutis:
Ναι, αλλα εμενα ουτε ο Γαλανος μου αρεσει με μακρυ μαλλι, ουτε κανενας αντρας ποτε.
Για την ακριβεια, ειναι ο απολυτα ανασταλτικος παραγοντας. Ο ωραιοτερος πανω στη γη να ειναι ενας αντρας, αν δω μακρυ μαλλι κοβω λασπη. Εξαιρεση ουδεμια.
Ο Γκλεν Φορντ μου αρεσε παντα και για αυτον το λογο. Ακομα και σε εποχες που βασιλευε στους αντρες το μακρυ μαλλι, εκεινος ηταν παντα οχι απλως κοντοκουρεμενος, αλλα καλοκουρεμενος. Υπο την εννοια οτι πισω στο σβερκο δεν εβλεπες ιχνος τριχας.
Γιατι πολλοι αντρες εχουν κοντο μαλλι, αλλα ο σβερκος θυμιζει προβατο. :)
Περαν αυτου, εναν αντρα με μακρυ μαλλι αποκλειεται να τον βρω σεξυ. Εναν με καθολου μαλλι ομως, ειναι πολυ πιθανο.
 
Αμάν τώρα πρόσεξα το λάθος μου και το διόρθωσα αλλά το αντίγραφό του στο ποστ της bambinella το έχει απαθανατίσει για τις μελλοντικές γενιές. Είχα αρχικά γράψει "να είναι επιδεκτικό φροντίδας" και μετά το άλλαξα σε "επιδέχεται" αλλά ξέχασα να αλλάξω το "φροντίδας" σε "φροντίδα". Κι όχι τίποτε άλλο αλλά σιχαίνομαι το συνηθισμένο αυτό λάθος, όταν η γενική μετά από επίθετο προκαλεί τη χρήση γενικής μετά από το αντίστοιχο ρήμα όταν το σωστό είναι αιτιατική. Είμαι άξιος λιθοβολισμού με λεμονόκουπες για το λάθος μου, αλλά δεν αξίζω λιθοβολισμού. Αξίζω λιθοβολισμό.

Πάντως καμία από τις προτεινόμενες λύσεις δεν είναι αποδεκτή. Κουρευτική μηχανή χρησιμοποιώ για το γκαζόν μου και τα αξιοθρήνητα αποτελέσματα με έχουν προειδοποιήσει να αποφύγω το αυτοκούρεμα τουλάχιστον μέχρι να γίνει μόδα το χιτζάμπ στους κυρίους. Όσο για τζελ,, αρνούμαι να μετατραπώ σε φρουί ζελέ ακόμη κι αν είναι με ωραίο άρωμα. Κάλλιο Αϊνστάιν παρά Ροντόλφο Ελεφαντίνο.
 
@elephadas Χαχα! Μην ανησυχεις. Το διορθωσα κι ετσι δε θα το δουνε οι μελλοντικες γενιες. Μαλλον τον γλιτωσες το λιθοβολισμο.
Αλλωστε, δεν ηταν λαθος αγνοιας, αλλα λαθος απροσεξιας.
 
Κι εδω η καλλονη Κυβελη Θεοχαρη. Παντα την παρομοιαζα με τη Nancy Kelly, την πρωταγωνιστρια του θριλερ The bad seed (1956).

1598781282857.png
 
Πίσω
Μπλουζα