Καλοκαιρινος Διαγωνισμός - Μάντεψε το παιχνίδι!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Οι φίλτατοι Billy και CPC464 ετοίμασαν έναν ευχάριστο, διασκεδαστικό διαγωνισμό. Οτι πρέπει δηλαδή για το "ντάλα" καλοκαίρι που διανύουμε.

Ο πρώτος επιμελήθηκε τις ερωτήσεις και ο δεύτερος τα δώρα.

Tο θέμα του είναι τα retro video games (βεβαίως βεβαίως). Απο εσάς ζητάμε να στίψετε ελαφρώς τη μνήμη σας και να μας απαντήσετε ποιό όνομα παιχνιδιού αντιστοιχεί σε κάθε screenshot.

Τα screenshots μπορείτε να τα κατεβάσετε ως zip απο εδώ και ως png απο εδω.

Οι απαντήσεις θα πρέπει να έρθουν στο email του retromaniax με τη μορφή: #αριθμός - όνομα παιχνιδιού και φυσικά το nickname σας!

Τα δώρα οπως προ-είπα είναι προσφορά του CPC464 τον οποίο ευχαριστούμε όλοι!

Ειδικότερα:

- To Pixel τεύχος 2 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
-150 δισκέττες. Κάποιες μάλιστα απο αυτες είναι original.

Οι περισσότερες είναι οι "κλασσικές" Double Density της περιόδου, αλλά υπάρχουν και 3-4 High Density.
Καλή διασκέδαση!
 
Ευχαριστούμε CPC464!

Όμως συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά ποιο είναι το email του Retromaniax; Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει το retrodiagonismos{AT}yahoo.gr και το retromaniax{AT}windowslive.com .
 
Great!!!! Real great!!!!! :worship:

Χίλια μπράβο στον CPC464 και στον billy!

Οι δισκέτες για ποιό computer είναι;
 
@alkis21 το δευτερο ;)

@Dino Atari ST
 
Έχω βρει 15 μέχρι στιγμής... το παλεύω για παραπάνω.
 
Τόσα έχω βρει και εγώ...

Χμμμ... Στο σπίτι έχει να πέσει ξεσκόνισμα στα PIXELs....
 
Με εκνευρίζει που ενώ πολλά από αυτά τα έχω παίξει δε μπορώ να συγκρατήσω ονόματα!

Μπράβο στα παιδια :D
 
Μπραβο παιδια και ευχαριστουμε.Τα παιχνιδια πρεπει να τα βρουμε ολα και μετα να στειλουμε mail?
 
Ξέρω ότι οι Atarians περιμένουν ότι θα πατώσω, αλλά κάποτε είχα εγκαταστήσει έναν Atari ST emulator, κυρίως για να παίξω Atari exclusive adventures όμως δοκίμασα και άλλα... οπότε ξέρω περισσότερα από όσα θα περιμένατε! Άσε που ένα το βρήκα χάρη σε ένα παλιό review που θυμόμουν του ChrisTOS. 22 so far.
 
Τα παιχνιδια που εικονιζονται ειναι απο διαφορες πλατφορμες.

Ο καθενας βρισκει οτι μπορει και το στελνει - ενα email.
 
Ακριβώς έτσι !!

Δεν απαιτείται δηλαδή σώνει καλά να βρεθούν όλες οι απαντήσεις, απλά, όσες περισσότερες σωστές στείλετε, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχετε στην "κληρωτίδα" (δηλαδή στην κλήρωση που θα ακολουθήσει, ο αριθμός κλήρων κάθε παίχτη θα είναι ανάλογος των σωστών απαντήσεων που έδωσε). Mε λίγα λόγια, ο παράγοντας "τύχη" παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο.

Οπως είπε ο Wally, οι δισκέττες είναι κυρίως double density (ένα είδος που σπανίζει πλέον) και περιέχουν παιχνίδια & ορισμένα utilities για Αtari ST.

Οσο για το Pixel, τα λόγια περιττεύουν νομίζω !!

Το 2ο τεύχος ήταν ουσιαστικά το πρώτο που κυκλοφόρησε με ύλη που θύμιζε "ολοκληρωμένο" έντυπο για υπολογιστές, και όχι μόνο με listings. Το δε συγκριτικό test (πάλι το πρώτο του Pixel), έχει μείνει στην ιστορία !!

Oπως θα διαπιστώσετε, οι εικόνες είναι απο αρκετά γνωστά και διαδεδομένα παιχνίδια (κάποια τα έχετε πετύχει και στα τεύχη του Pixel), οπότε δώστε του να καταλάβει !! :D

Να συμπληρώσουμε επίσης (για όσους αναρωτιούνται) ότι δεν απαιτείται να μαντέψετε και το μηχάνημα στο οποίο τρέχει το κάθε παιχνίδι. Θέλουμε απλά και μόνο τους τίτλους !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω... Ακόμα δεν το πιστεύω... PIXEL #2 !!!!!!!! Ανατριχίλα!
 
Ελα να βλεπουμε συμμετοχες!

Εχω ηδη τρια email απαντησεων
 
Αν δεν τα βρώ όλα, δε στέλνω απάντηση!!! :D
 
Μου αρεσουν αυτου του είδους οι διαγωνισμοί, αλλά τελευταία είναι πολύ δύσκολοι για εμας τους κονσολάδες βρε αδερφάκι μου....

Toυλαχιστον υπάρχουν και τα arcade ports, κατι ειναι και αυτό :p

Thanks στους δωροθέτες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε παιδιά. Πολύ ωραία ιδέα :)

Ποια είναι η καταληκτική ημερομηνία αποστολής των απαντήσεων;
 
Alucard είπε:
Ευχαριστούμε παιδιά. Πολύ ωραία ιδέα :)
Ποια είναι η καταληκτική ημερομηνία αποστολής των απαντήσεων;
Δεν έχουμε κάποια 100% στάνταρντ. Αρχικά σκεφτόμασταν γύρω στις δύο εβδομάδες, μπορεί όμως να μείνει και παραπάνω (να πιάσει και Αύγουστο δηλαδή).

Θα υπάρξει σχετική ειδοποίηση τουλάχιστον τρείς μέρες πριν την λήξη του διαγωνισμού, σε αυτό εδώ το thread.

Imgema είπε:
Μου αρεσουν αυτου του είδους οι διαγωνισμοί, αλλά τελευταία είναι πολύ δύσκολοι για εμας τους κονσολάδες βρε αδερφάκι μου....
Toυλαχιστον υπάρχουν και τα arcade ports, κατι ειναι και αυτό :p
Σε αυτό δεν έχεις άδικο !! Τα παιχνίδια που παρουσιάζονται είναι απο υπολογιστές - κατά κύριο λόγο για να συμβαδίζουν με το πνεύμα των δώρων, που έχουν να κάνουν και πάλι με υπολογιστές (δισκέττες & περιοδικό για home-micros). :)

To θετικό είναι ότι σε αυτόν τον διαγωνισμό έχουμε να κάνουμε ως επί το πλείστον με πολύ γνωστά παιχνίδια (μετά απο την... γενική κατακραυγή για την δυσκολία του διαγωνισμού του Phoenix :p )

alkis21 είπε:
Ξέρω ότι οι Atarians περιμένουν ότι θα πατώσω, αλλά κάποτε είχα εγκαταστήσει έναν Atari ST emulator, κυρίως για να παίξω Atari exclusive adventures όμως δοκίμασα και άλλα... οπότε ξέρω περισσότερα από όσα θα περιμένατε! Άσε που ένα το βρήκα χάρη σε ένα παλιό review που θυμόμουν του ChrisTOS. 22 so far.
Ωραίος ο Αλκης !! :thumbup:

Aσφαλώς, όσοι ασχολούνται με παιχνίδια σε διάφορους micros και όχι αποκλειστικά σε ένα μηχάνημα μόνο, θα διευκολυνθούν περισσότερο !! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα έστελνα e mail με τις απαντήσεις αλλά δε θέλω να στερήσω από τα άλλα παιδιά τη νίκη... :p
 
Xαχαχα !! :D

Δεν πειράζει βρε, στείλε ό,τι απαντήσεις γνωρίζεις.

Ποτέ δεν ξέρεις...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα