Καλοκαιρινος Διαγωνισμός - Μάντεψε το παιχνίδι!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Άντε και καλή μου επιτυχία :p
 
τα μισά τα ξέρω σίγουρα.

τα άλλα μισά παίζονται.

το τεύχος 2 το έχω σε άριστη κατάσταση, το ίδιο και δισκέτες.

καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες!
 
Κυρίες, κύριοι, και αγαπητά μου παιδιά, η παράσταση ο διαγωνισμός θα λάβει τέλος στις 4 Αυγούστου.

Οσοι σκοπεύετε να στείλετε απαντήσεις και δεν το έχετε κάνει ακόμα, βιαστείτε !!
 
Eστειλα στο λινκ που εδωσε ο Wally.

Ελειφθει ?
 
Ναί, λογικά θα έχει ληφθεί.

Θα ρωτήσω και τον Wally...

---EDIT---

Ο Wally λέει να μην ανησυχείς !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως ρε παιδιά, αν μου έλεγε κάποιος το 1989, οτι το 2010 θα συμμετέχω σε διαγωνισμό για να κερδίσω το 2ο τεύχος του PIXEL καθώς και δισκέτες για ST, θα τον θεωρούσα τουλάχιστον παλαβό!!! :D
 
Πάντως ρε παιδιά, αν μου έλεγε κάποιος το 1989, οτι το 2010 θα συμμετέχω σε διαγωνισμό για να κερδίσω το 2ο τεύχος του PIXEL καθώς και δισκέτες για ST, θα τον θεωρούσα τουλάχιστον παλαβό!!! :D
Πράγματι!! Έχουν οι καιροί γυρίσματα!!!

Καλή επιτυχία σε όλους!!
 
Αντε τωρα που γυριζει -τελευταια μερα του διαγωνισμου

Υ.Γ. (ΑΝ βρω τα 2-3 που μου λειπουν, θα στειλω κι εγω)
 
Οι συμμετεχοντες ειναι οι εξης

Alkis21

vreckman32

imgema

divined

spyros_s

dino

AA+

Alucard

mike

Ριχτε μια ματια μηπως λειπει το ονομα σας.

Αυριο το πρωι κλεινει ο διαγωνισμος (προλαβαινετε και σημερα να στειλετε απαντησεις) και θα ανεβουν τα σκορ και το αποτελεσμα της επιτοπιας κληρωσης (μην περιμενετε τιποτα φαντεζι a la Alkis21 :) )
 
Οι σωστες απαντησεις ηταν οι εξης:

01. Battle Squadron: The Destruction Of The Barrax Empire

02. Renegade

03. Black Crypt

04. F-15 Strike Eagle

05. Mata Hari

06. Wizball

07. Karnov

08. Pinball Dreams

09. MASK

10. Project-X

11. Star Trek - The Rebel Universe

12. Zero-5

13. Sinbad and the Throne of the Falcon

14. Ruff 'n' Tumble

15. Gryzor

16. Shadow Fighter

17. Oids

18. Moonstone

19. International Karate

20. Ikari Warriors

21. Dune

22. Krakout

23. Sundog - Frozen Legacy

24. ATF (Advanced Tactical Fighter)

25. Tai-Pan

26. It came from the desert

27. Karateka

28. Flashback

Το σκορ (των ανελπιστα λιγων!!) συμμετεχοντων:

Αlkis21: 21

Vrekman32: 20

Imgema: 8

Divined: 4

Spyros_s: 19

Dino: 17

AA+: 20

Alucard: 26

Mike: 11

Σε λιγο θα γινει κληρωση. Ο τροπος θα εξαρτηθει απο το αν η κλασικη συναδελφος εχει κανει μανικιουρ...
 
hehe.

Μαύρο χάλι όπως ανέμενα!! Καλή τύχη σε όλους στην κλήρωση!!!
 
Νικητής μετα απο κληρωση ο Alucard!! (που καπου διακοπεύει - και η τυχη του δουλευει)

Δυστυχώς η συνάδελφος δεν είχε νυχι βαμμένο οπότε και η φώτο χάνει ελαφρως σε γκλαμουρια...

summer_comp.jpg


Συγχαρητηρια Alucard. Και τυχερος αλλα και με εξαιρετικη επιδοση!
 
Εύγε. Με 26/28 απαντήσεις, το άξιζε περισσότερο από όλους μας! Είμαι περίεργος να μάθω ποιες του διέφυγαν.
 
Συγχαρητήρια στον Alucard. Το άξιζε και με το παραπάνω! Τόσα reviews μας έχει προσφέρει, να μην πάρει και ένα δωράκι!!
 
Nemo είπε:
Αντε τωρα που γυριζει -τελευταια μερα του διαγωνισμου
Υ.Γ. (ΑΝ βρω τα 2-3 που μου λειπουν, θα στειλω κι εγω)
Συγκεκριμμενα 5 ,12,17 δηλαδη

05. Mata Hari

12. Zero-5

17. Oids

Υ.Γ. Μπραβο Alucard (αξιος)
 
Λοιπόν, να πω ένα ευχαριστώ σε όλους τους συμμετέχοντες (εκτιμώ το ότι συμμετείχαν και "κονσολάδες", όπως ο Imgema :thumbup: ) άσχετα απο το πόσες ερωτήσεις ήξεραν (ή θα μπορούσαν να βρούν ψάχνοντας παραπάνω) ή όχι.

Επίσης ένα ευχαριστώ στον μπάρμπα-Wally (γνωστός στην διαχειριστική ομάδα ως και "Wally ο αμερόληπτος"),

εκτός αν αντιμετωπίζει θέμα με spectrum ή sega, εννοείται !! :D
ο οποίος διεξήγαγε την κλήρωση.

Να πούμε και μερικά πραγματάκια για τις ερωτήσεις:

Σε ορισμένα θέματα ήμουν πιό ελαστικός - σε άλλα όχι. Π.χ. έπιασα ως σωστές, απαντήσεις όπως "Contra" για την εικόνα 15 - έστω και αν οι ευρωπαϊκές home computer εκδόσεις ονομάζονται "Gryzor" - μιά και ουσιαστικά για το ίδιο παιχνίδι πρόκειται.

Επίσης θεωρήθηκαν σωστές κάποιες απαντήσεις που ήταν ανάποδα (π.χ. Karate International αντί Ιnternational Karate), καθώς και μερικές όπου, για χάρη συντομίας, ο τίτλος ήταν πιό μαζεμένος (π.χ. "Star Trek" αντί "Star Trek - The Rebel Universe". Aλλωστε στο συγκεκριμένο παράδειγμα, και το ίδιο το Pixel είχε παρουσιάσει το παιχνίδι απλά ως "Star Trek").

Tώρα, κάποιες άλλες απαντήσεις, δυστυχώς δεν μπορούσαν να μετρήσουν ως σωστές - όπως για παράδειγμα "Dune 2" αντί για "Dune", διότι σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για διαφορετικό παιχνίδι.

(για όσους αναρωτιούνται, oι μόνες ερωτήσεις που "ξέφυγαν" απο τον φίλο Alucard, ήταν οι 13 & 14. ;) )

Στατιστικά μιλώντας, η ερώτηση 13 φαίνεται να ήταν η πιό δύσκολη (ή ίσως και "γρουσούζικη" - λόγω αριθμού :p ), αφού δεν απαντήθηκε (σωστά) απο κανέναν απο όσους επέλεξαν να συμμετάσχουν.

Ενα προσωπικό σχόλιο πάνω στο παιχνίδι της ερώτησης 13: Πολλές φορές έχουν γίνει συγκρίσεις παιχνιδιών μεταξύ Αmiga & ST, όπου, ειδικά στα γραφικά, βγαίνει κερδισμένη η πρώτη - έστω και για "λίγο" (αρκετές φορές και σε τίτλους που έχουν δουλευτεί καλά στον ST - δεδομένων των δυνατοτήτων του).

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που οι SΤ users δεν επιχείρησαν ποτέ στο GRM μία σύγκριση εκδόσεων στο συγκεκριμένο παιχνίδι (μιά και είναι κάτι όπου πραγματικά μπορούμε να δούμε διαφορές), και σίγουρα θα είχε πολύ ενδιαφέρον !! (αυτό βέβαια είναι θέμα άλλου topic...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαίρομαι που ο νικητής είναι ένας καθαρόαιμος...reviewer!
 
8 σωστες απαντήσεις, οχι και άσχημα για κονσολάς θέλω να πιστεύω (Θα σκόραρα καλύτερα αν δεν έβαζα το "2" μετά το Dune, ασε που μπερδεψα το Black Crypt με το dungeon master, πως να τα ξεχωρίσω?) :p

Ωστε "Gryzor" λεγόταν το Contra στα Ευρωπαικά home ε? Δεν ειναι και τόσο χάλια όσο στις Ευρωπαικες κονσόλες που λεγόταν "Probotector" και μάλιστα είχαν αντικαταστήσει τους χαρακτήρες με Cyborgs...

Anyway, Συγχαρητηρια Alucard.

Edit: Παρατηρήστε το σκορ του Alkis21. Τυχαίο? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Edit: Παρατηρήστε το σκορ του Alkis21. Τυχαίο? :p
Χαχαχα !! :D

Τώρα αν απαντήσω "δεν νομίζω", θα με κατηγορήσουν ότι στερούμαι πρωτοτυπίας, κλπ !!
 
:animlaugh: Έπρεπε να φτιάξω έναν δεύτερο λογαριασμό alkis28 πριν συμμετάσχω!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα