Καλωσόρισμα!

.......και τα δικά μας φίλε, καλώς όρισες!!!!!!
 
Με μεγάλη μου χαρά και έκπληξη βρήκα το συγκεκριμένο site, έπειτα από μια αναζήτηση για το moonlighting.

Χωρίς δεύτερη σκέψη έκανα την εγγραφή μας και σας συστήνομαι εδώ.

Ονομάζομαι Αντώνης και θα χαρώ πολύ να μοιράσω τις απόψεις μου μαζί σας.

;-)
 
Κι εμείς μαζί σου Αντώνη. Να ξέρεις ότι οι περισσότεροι βρήκαν αυτό το χώρο ψάχνοντας ο καθένας κάτι διαφορετικό, που του θυμίζει το παρελθόν του. Για να λες Moonlighting να υποθέσω ότι είσαι 30+ τουλάχιστον :D .

Καλώς ήρθες στο χώρο μας. Περνα και μια βόλτα από τους κανονισμούς για να ξέρεις τί επιτρέπεται και τί όχι.
 
Καλησπέρα κι απο μένα με αφορμή αυτά που λέει ο φίλος Αντώνης για την αναζήτηση του moonlighting για τον ίδιο λόγο μπήκα κι εγώ εδώ! :) Αχχχ τι μου θυμήσατε τώρα με όλα αυτά που βρήκα!!! Καλώς σας βρηκα λοιπόν!
 
Καλώς ήρθες!
 
ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρίσκω όλους!
 
Μιας και βλέπω ότι το τόπικ είναι γενικά του καλωσορίσματος, να κάνω κι εγώ δειλά-δειλά την εμφάνισή μου!

Γεννημένη το '80, έχω υπέροχες αναμνήσεις από εκείνα τα χρόνια -χρόνια που δεν πρόκειται να ξανάρθουν- και μακαρίζω την τύχη μου να γεννηθώ τότε!

Θα κάνω ένα τουρ στα άκρως ενδιαφέροντα θέματα & θα επανέρχομαι με σχόλια! Συγχαρητήρια σε δημιουργούς και μέλη για όλο το εγχείρημα!

Καλή συνέχεια! :)
 
Καλως ηλθατε παιδια.. σιγουρα θα βρειτε αρκετο υλικο απο τις περασμενες αγαπημενες μας δεκαετιες (κυριως 80-90) και επειδη γνωριζω τον ογκο που βρισκεται στα threads η συμβουλη μου: με την υσηχια σας, καθως υπαρχουν τονοι υλικου προς ανασκαφη! Κοινως, φτυαρι επ' ωμου και υπομονη! :)

Και φυσικα περιμενουμε και τον εμπλουτισμο του με τις δικες σας εμπειριες, γνωσεις, και μνημες του παρελθοντος.
 
Να καλως ορισω και γω τα νεα μελη στην ρετρο παρεα μας.

Και αφου ο Τεφλον δεν κερναει θα κερασω εγω

picture.php


Μην πεσετε ολοι με τα μουτρα... Για τα νεα μελη ειναι μονο :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Να καλως ορισω και γω τα νεα μελη στην ρετρο παρεα μας. Και αφου ο Τεφλον δεν κερναει θα κερασω εγω

picture.php


Μην πεσετε ολοι με τα μουτρα... Για τα νεα μελη ειναι μονο :tease:
ευχαριστούμε για τα καλούδια σας!!Κύριε πρέσβη μας κακομαθαίνετε χεχεχεχεχ :cool:
 
Kαλώς ήλθατε παιδιά :wave:

Καλά σου Kambia... :sure: εμείς στην απόξω πάντα, ε;;; :precry:
 
Γεια χαρα σε ολους παιδες ελληνων και των κομπιουτερ!

...Αυτη η λεξη "κομπιουτερ" μου εχει μεινει στο μυαλο απο τοτε που διαβαζα (περ. 1984) μια σειρα βιβλιων για παιδια για τους υπολογιστες με τιτλο "Ο Πρωτος μου κομπιουτερ" και επειδη ηταν γραμμενη για ελληνοπουλα την λεξη την εγραφε ετσι ακριβως..."κομπιουτερ". Και απο τοτε μου κολλησε. Η πλακα ομως ειναι οτι σημερα που δουλευω ως software engineer για μεγαλη εταιρια καμια φορα (αν οχι ολες ) την προφερω ακριβως ετσι ελληνικα..."κομπιουτερ" και οχι computer.!!!

Tετοιες μνημες μου ξυπνισε το site σας που τυχαια βρηκα.

Ακομη ενα τελευταιο που θα ενδιαφερει καποιους, εχω γυρω στα 40 τευχη Pixel απο το 1987 - 1993 και γυρω στα 30 τευχη απο mιcromad, Sprite, Amstrad της ιδιας εποχης οποτε αν ενδιαφερεται καποιος ας επικοινωνισει.

Συγχαρητηρια παιδια και καλη τυχη.

Zeppelin
 
Καλώς ήρθες Zeppelin, εμείς μιλήσαμε και στην έκθεση στο amiga hellas περίπτερο... Εδω θα ξηπνήσουν πολλές μνήμες...
 
Καλως ηλθες Zeppelin (Led ετσι?) :)

Ελπιζουμε να μεινεις στην παρεα, μιας και ολοι περασαμε απο αυτες τις λεξεις "κομπιουτερ", οπως και προσωπικα εβλεπα κασσετες γραμμενες να γραφουν επανω Spectrum Combuter απο τους απανταχους φιλους μου που νιαζοντουσαν περισσοτερο για το ιδιο το μηχανημα παρα για την ορθη συνταξη λεξεων!!
 
Καλοσώρισες και επίσημα zeppelin! :)

Καλή διαμονή και καλά πόστς!
 
Ενα ευχαριστω, και καλη συνεχεια!!!

Να στε ολοι καλα παιδια, καλως σας βρηκα.

Ειλικρινα μ'αρεσε και εντυπωσιαστηκα απο το site και την παρεα!!!

Αφου σκεφτομαι να αρχισω να μαζευω και εγω μερικα retro πραγματακια που αγαπω και μου θυμιζουν ωραιες μερες.

Μερες που απλα επαιρνες ενα περιοδικο "Pixel", ενα "Computer για ολους" αντε και ενα "Micromad" ή "Amstard" ή "Amiga" ή "ST" και ησουν μεσα στα πραγματα, μπορουσες να ακολουθησεις τις εξελιξεις σε λογικους ρυθμους και ενιωθες οτι "ξερεις" για τους Υ/Η εστω και αν ησουν μικροτερος ηλικιακα.

Τωρα.....το χαος. Τωρα μπορει να ειμαι μεγαλυτερος και με εμπειρια και μπορει να δουλευω ως software enginner σε μεγαλη εταιρια αλλα σιγουρα τα πραγματα ειναι πολλα περισσοτερα, ισως και καλυτερα, και σιγουρα δεν εχω (και νομιζω κανεις) τον χρονο για να τα δω ολα (μηχανηματα, τεχνολογιες, γλωσσες, web, κτλ........+oo)

Οποτε εγω τουλαχιστον ψηφιζω εκεινες τις παλιες μερες με τον Commodore 64 (ειχα τρελλαθει) , μετα με τον Amstrad 6128 (wow δισκετα) , Amiga (ενταξει, ηταν η καταστροφη μου, παρατησα τον προγραμματισμο που εκανα μεχρι τοτε με τους αλλους και επαιζα πολλα, μα πολλα παιχνιδια). Κριμα ρε γαμωτο που τα πωλησα αυτα τα μηχανακια αλλα τι να εκανα επρεπε να παρω τον επομενο, και δεν ειχα λεφτα.

Πολλα ειπα νομιζω, αλλα με συγκινησατε ρε παιδια (memories)

Χαιρετισμους σε ολους,

zeppelin
 
Μη τρελλένεσαι , όλα δουλεύουν ακόμα με τον γνωστό τρόπο.... 0 & 1
 
Υο αν και απλά συνέχισα να παίζω saturn και dreamcast αυτά πήγαν και έγιναν ρετρο :p Κοινώς καλησπέρα σας, είμαι έδω για το πολύ καλό retro section που έχετε για βιντεοπαιχνίδια [σε συνδιασμό με το mame.gr] Nick από το shenmue [ελά ρε Yu Suzuki βγάλε και τα υπόλοιπα να τα στάξουμε :D ]
 
Καλώς ήρθες φιλάρα !

Κάνε μια βόλτα κι από τους κανονισμούς του forum,να έχεις μια σφαιρική ιδέα για το τι ισχύει εδώ...
 
Πίσω
Μπλουζα