Καλωσόρισμα!

Καλωσήρθες συνονόματε, καλά ποστς. Περνα μια βόλτα και από τους κανονισμούς.
 
:)

Γεια σας και από μένα! Ανακάλυψα το φόρουμ μερικούς μήνες πριν (μάλλον ψάχνοντας τίτλους παλιών κινουμένων σχεδίων), ε μετά από αρκετό 'ξεφύλλισμα' αποφάσισα να γραφτώ. Κι εγώ είμαι παιδί των 80's, α γ α π ώ την εποχή στην οποία μεγάλωσα αλλά και τις λίγο ή πολύ παλαιότερες (εντός 20ου αίωνα βέβαια χαχα) και κάθε μα κάθε μέρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, με ίντερνετ, με μουσική, με DVD, ανατρέχω στο τότε. Χαίρομαι ειλικρινά που βρίσκομαι σ'ένα χώρο που ως στόχο έχει (μόλις έρχομαι απ'τους Κανονισμούς, για να προλάβω και τον Rygar!) τη "διαφύλαξη των ρέτρο μνημών και πληροφοριών". Κατά κάποιο τρόπο αυτό έκανα από μικρή ~ μαζεύοντας, συλλέγοντας, ψάχνοντας. Πάντα αγαπούσα τις αναμνήσεις και δεν έχω καλύτερο απ'το να μοιράζομαι δικές μου και να ακούω αυτές των άλλων. Το username, φόρος τιμής στη σειρά που με σημάδεψε τότε, εννοείται τις "Τρεις Χάριτες".
 
Καλως ηρθες λοιπον στην παρεα μας

Οριστε και το κερασμα :D
Coconut%20Strawberry%20Cake.jpg
 
Μπράβο Κambia μας!!!

Για άλλη μιά φορά μας έβγαλες ασπροπρόσωπους! (από τη βουτιά στην τούρτα, εννοείται... :p )

Δεσποινίς Χαρίτου, καλώς ήλθες στη μεγάλη μας παρέα!!! :flower:

Θα χαρούμε να μοιραστείς τις αναμνήσεις σου μαζί μας!!! :D
 
Καλημέρα.

Καλοσωρίζω με τη σειρά μου τη Δεσποινίς χαρίτου. Αλλα έχω μια ένσταση.

Μας είπες οτι είσε παιδί των 80ς (οπως οι περισσότεροι εδω μέσα)και σαν παιδί των 80ς θα πρεπε να σ αρέσουν οι αναμνήσεις τις εποχής σου. Πως μπορείς να σκεύτεσε χρόνια που ΔΕΝ έζησες όπως πχ 60ς ,70ς, εμένα δεν μου παει ο νους μου εκει , σε εποχές που ΔΕΝ έζησα, δεν τις σκεύτομαι καθόλου(υπερβολικό ισως το βρείς).

Κάποιοι μεγαλήτεροι μου χουν πεί οτι ο κόσμος δεν ξεκινισε το 1980 ,είταν και απο πριν! Για μένα κσεκίνισε το 1980 τι να κάνουμε ,είμαι πεδί τις videoκασσέτας ,του BMX ποδηλατου,του ΚΙΤΣ ντισίματος και γενικά της κουλτουρας των 80ς (και μόνο)
 
video80 είπε:
Καλημέρα.Καλοσωρίζω με τη σειρά μου τη Δεσποινίς χαρίτου. Αλλα έχω μια ένσταση.

Μας είπες οτι είσε παιδί των 80ς (οπως οι περισσότεροι εδω μέσα)και σαν παιδί των 80ς θα πρεπε να σ αρέσουν οι αναμνήσεις τις εποχής σου. Πως μπορείς να σκεύτεσε χρόνια που ΔΕΝ έζησες όπως πχ 60ς ,70ς, εμένα δεν μου παει ο νους μου εκει , σε εποχές που ΔΕΝ έζησα, δεν τις σκεύτομαι καθόλου(υπερβολικό ισως το βρείς).
Ε,είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες,όντως.Δεν υπάρχει "θα 'πρεπε" στις αναμνήσεις και στις προτιμήσεις μας ;)

Υπάρχουν και παιδιά γεννημένα στα '90s που έχουν μια αγάπη στα '80s !

Γενικά ο κάθε άνθρωπος αγαπά κάποιες εποχές που έζησε ή και άλλες,που θα ήθελε να ζήσει,(φυσιο)λογικό είναι αυτό... :) :)
 
Anyway ,εμένα μου αρέσει η εποχή που μεγάλωσα. ετυχε ναι ναι τα 80ς και 90ς.Χέρομαι για αυτο. Σνομπάρω τις προηγούμενες εποχές και δεκαετίες(προσοπικά πάντα),απλά και μόνο γιατι δεν έτυχε να μαι παρόν! Άρα λοιπόν απο το να κάνω υποθέσεις(για το πως θα είταν) προτιμό να σκεύτομαι τις αναμνήσεις που πέρασα και είταν κάτι το χειροποιαστό
 
δεσποινίς χαρίτου είπε:
:) Κατά κάποιο τρόπο αυτό έκανα από μικρή ~ μαζεύοντας, συλλέγοντας, ψάχνοντας.
Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό το συλλέγοντας.

Καλωσήρθες στην παρέα μας.
 
video80 είπε:
Anyway ,εμένα μου αρέσει η εποχή που μεγάλωσα. ετυχε ναι ναι τα 80ς και 90ς.Χέρομαι για αυτο. Σνομπάρω τις προηγούμενες εποχές και δεκαετίες(προσοπικά πάντα),απλά και μόνο γιατι δεν έτυχε να μαι παρόν! Άρα λοιπόν απο το να κάνω υποθέσεις(για το πως θα είταν) προτιμό να σκεύτομαι τις αναμνήσεις που πέρασα και είταν κάτι το χειροποιαστό
Απολύτως δεκτό και σεβαστό κι αυτό ! ;)

(αν και το σνομπάρισμα γενικότερα δεν επιδέχεται σεβασμού φυσικά,αλλά κατάλαβα πώς το λες-εννοείς....)
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! 4:43 αυτή τη στιγμή, έχω κολλήσει εδώ και κανα δίωρο με το φόρουμ... μα "Σοφίτα", "Με το Α και το Β";; Μου φαίνεται απίστευτο! Αναρωτιέμαι αν θυμάται κανείς και τον "Μιχάλη το Σφυρίχτρα", η εικόνα που έχω στο άβαταρ! Κι εδώ θα έρθω στο θέμα που έθιξε ο video80! Ναι ναι, είναι - και μάλιστα πολύ - δυνατό και να σκέφτεσαι και να αγαπάς εποχές που δεν έζησες αλλά με κάποιον, οποιοδήποτε τρόπο, τις 'βρήκες' μπροστά σου. Σαν προσωπικό παράδειγμα φέρνω (ενδεικτικά) το 'Μιχάλη' (παιδικό θέατρο απ'το θίασο της Ξένιας Καλογεροπούλου, του '78 που εγώ δεν είχα καν γεννηθεί, κι όμως υπήρχε το βινύλιο σπίτι και το'χα λιώσει. 'Η ακόμα (με ρίσκο να σας 'κουφάνω') κάτι ακόμη πιο παλιό: το sitcom της Doris Day(ντόινγκ!), "Τhe Doris Day Show", σειρά του '68 με τραγούδι τίτλων το πασίγνωστο "Que sera sera". Παντελώς άλλη εποχή από τη δική μου αλλά λατρεμένη. Τέλος πάντων, περι ορέξεως... ;) Λοιπόν συνεχίζω το διάβασμα, με βλέπω να ξημερώνομαι, δεν υπάρχει περίπτωση...
 
καλως ηρθες Δεσποινις Χαρίτου :)

video80 είπε:
Καλημέρα.
Μας είπες οτι είσε παιδί των 80ς (οπως οι περισσότεροι εδω μέσα)και σαν παιδί των 80ς θα πρεπε να σ αρέσουν οι αναμνήσεις τις εποχής σου. Πως μπορείς να σκεύτεσε χρόνια που ΔΕΝ έζησες όπως πχ 60ς ,70ς, εμένα δεν μου παει ο νους μου εκει , σε εποχές που ΔΕΝ έζησα, δεν τις σκεύτομαι καθόλου(υπερβολικό ισως το βρείς).

Τι να πω και εγω, που μου μου αρεσει η βικτωριανή εποχη. :)

Τοτε που οι γυναικες φορουσαν εκεινα τα πανεμορφα και περιτεχνα φορεματα. Την εποχη που περιέγραψε η Τζεην Ωστεν στα βιβλια της περηφανια και προκαταληψη κτλ.

(ξερω.. το παρατραβηξα.. :p )
 
Παιδιά καλησπέρα σας. Ανακάλυψα τη σελίδα μόλις πριν από τρείς ημέρες και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί. Δυστυχώς εγώ δεν πρόλαβα την εποχή των 80's καθώς γεννήθηκα το 1991, αλλά είναι πολύ ευχάριστο να βλέπω ένα τέτοιο forum και δη ελληνικό που να ασχολείται με όλα τα γεγονότα που υπήρχαν τότε.

Greetings from Xanthi!!!
 
Καλως ηρθες Deneb 716 - Fido Dido :D

Δεν προλαβα το ζαχαροπλαστειο ανοιχτο για τουρτα οποτε οριστε μια παγωμενη 7 up ;)

fido_12.jpg
 
Kambia είπε:
Καλως ηρθες Deneb 716 - Fido Dido :D Δεν προλαβα το ζαχαροπλαστειο ανοιχτο για τουρτα οποτε οριστε μια παγωμενη 7 up ;)

fido_12.jpg
Να 'σαι καλά! Ευτυχώς δηλαδή γιατί είμαι και σε δίαιτα! ;)
 
Καλώς ήρθες και από μένα Deneb 716 και καλή διαμονή εδώ.

(πρέπει να ξέρεις ότι τα κεράσματα της κάμπιας είναι διαίτης)

Κάμπια πως ξεμείναμε έτσι από κεράσματα?
 
Deneb 716 χέρομαι που (παρολο που δεν τα ζησες) σου αρέσει η εποχη των 80ς. Έχει ενδιαφέρον. Μπορείς να ρωτίσεις οτι θέλεις περι αυτού.
 
Καλημέρα από Κύπρο,

Ανακάλυψα την ιστοσελίδα σας εδώ και λίγες ημέρες και θα ήθελα να σας δώσω τα συγχαρητήρια μου. Από τις λίγες κοινότητες που πραγματικά με εντυπωσίασαν και χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που ασχολούνται και με τέτοια θέματα.

Υ.Γ. Επειδή πρόσεξα ότι το καλοσώρισμα των νέων μελών είναι να διαβάσουν τους κανονισμούς :flower: είπα να σας προλάβω και να σας ενημερώσω ότι έχω ήδη διαβάσει τους κανονισμούς
 
Καλώς ήρθες Αλητόγατα :D στην ρετρό παρέα μας

Εκτός βέβαια απο το να παραπέμπουμε τα νέα μέλη να διαβάσουν τους κανονισμούς, τους κερνάμε κιόλας ένα γλυκάκι. Ελπίζω να μην κάνεις δίαιτα (αν και δεν θα πάει χαμένο :D )

cake_cat1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα