Καλωσόρισμα!

Canty μπες στο Γενικα/Λογοτυπο και διαβασε τα post!Εκει μπορεις να γραψεις τις αποριες

σου σχετικα με το λογοτυπο,και να σε διαφωτισει ο ΑΕΟΝ που ειναι ο διαχειριστής του φορουμ!!!
 
Καλωσήλθες Candy. Θερμές ευχαριστίες για τα καλά σου λόγια και για την διάθεσή σου να συνεισφέρεις. Ότι βοήθεια ή διευκρίνηση χρειαστείς, θα είμαστε στην διάθεσή σου!
 
Θελω και εγω ως το νεοτερο (προς το παρον) μελος αυτης της παρεα να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολους εσας που κρατατε τις αναμνησεις μας ΖΩΝΤΑΝΕΣ!Αυτο το forum αποτελει μια ηλεκτρονικη οαση.Χαρηκα πολυ οταν τυχαια ανακαλυψα αυτη τη παρεα.Δεν το πιστευα οτι υπαρχουν και αλλοι "τρελοι" που ασχολουνται με αυτα που τοσο αγαπω.Θα ηθελα και εγω να συνεισφερω οπως μπορω σε ολη αυτη τη προσπαθεια.Δεν χρειαζονται πολλα λογια...keep it retro!
 
Καλως ηρθες Shadowdancer2501...Εδω θα μεινεις!!!!
 
Είμαι κανά 2ώρο τώρα και θέλω να τα διαβάσω όλα! Ομως νομίζω οτι αυτό το post είναι που θα σας πω λίγα πράγματα για μένα.

Καταρχίν χαίρομαι που σας βρήκα ψάχνοντας για το αγαπημένο μου περιοδικό PIXEL και όπως βλέπω και πολλών ακόμα :) . Εχω πάθει τρομερό FlashBack με το Forum. Επίσης επιτέλους 30φεύγα χρήστες !!! :) που έχουν ζήσει την παρθενογέννεση των υπολογιστών στην Ελλάδα.

Πρώτη μου επαφή ήταν τα 2600atari και clones. Πρώτη σοβαρή επαφή πέμπτη δημοτικού με Spectrum, Commodore & Amstrad. Πρώτος δικός μου υπολογιστής Amstrad cpc6128 Green. Τι να σας πω.. πολλές αναμνήσεις ακόμα θυμάμαι το πρώτο game που έτρεξα και το πρώτο .BIN (γιατί το manual έλεγε τα .BAS τρέχουν).

Θα προτειμούσα να τα λέγαμε, αντι να τα γράφω αλλά είδα οτι έχασα την συνάντηση οπότε μέχρι την επόμενη....θα τα λέμε από εδώ.

p.s.

Εχω ακόμα 2 δισκέτες από τον Amstrad με προγράμματα μου και Games που έγραφα.Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με μετατροπές σε .DSK ας μου αφήσει ένα PM..
 
Welcome AA+, εδώ είναι η θέση όλων όσων θέλουν να κρατήσουν τις αναμνήσεις τους ζωντανές. Αυτό σημαίνει πως ότι και αν κάνουμε, είμαστε και θα παραμείνουμε πάντοτε παιδιά.

Βλέπεις εμείς βρήκαμε το ελιξήριο της ζωής, άσε τους άλλους να ψάχνουν!!
 
Γειας σας κύριοι.

Είμαι σίγουρος ότι είστε όλοι τουλάχιστον 30+. Μπαίνω ανελλιπώς στο φορουμ του περιοδικού ΜΟΤΟ, στο οποίο όπως οι περισσότεροι ίσως γνωρίζετε εργάζεται και ο Αντώνης Λεκόπουλος. Το εδώ φορουμ το έμαθα εντελώς τυχαία από ένα ποστάκι ενός συναδέλφου μοτοσυκλετιστή στο εκεί φόρουμ και πρέπει να ομολογήσω ότι τα μάτια μου απέκτησαν μέγεθος αερόστατου. Αμέσως μπήκα, και φυσικά κατέβασα όσα πιξελ είχε σκανάρει ο αγαπητός φίλος, ο οποίος έχει κάνει καταπληκτική δουλειά. Αγόραζα το πιξελ από το 1986. Το 88 αγόρασα έναν 6128 ο οποίος πουλήθηκε το 90 για 50 χιλιάρικα και αντικαταστάθηκε από μία Α500. Το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει ποτέ στον τομέα της πληροφορικής, με την οποία ασχολούμαι επαγγελματικά από το 93 (και πλέον ανήκω στη μηχανογράφηση της ΕΛΒΑΛ, εταιρεία του ομίλου Βιοχάλκο), δεν είναι που καμιά φορά ξεχνάω να αλλάξω ταινίες ή αμελώ κάποια πράγματα. Είναι που δεν κατάφερα να κρατήσω τον 6128 και την Α500. Το λέω από τα βάθης της καρδιάς μου. Γι'αυτό τώρα τελευταία το σκέφτομαι να αγοράσω από UK μία ανακατασκευασμένη Α1200 με διάφορα καλούδια σε κόστη που φτάνουν τα 400+ ευρώ. Θα μου πει κανείς ότι ίσω δε χρειάζεται, κυρίως λόγω Winuae. Μίας και είμαι μοτοσυκλετιστής, μία τέτοια κίνηση θα ήταν για μένα αντίστοιχη μίας αγοράς μιας αντίκας BMW δεκαετίας του 50/60 (καθότι είμαι οπαδός της BMW στο θέμα μοτοσυκλέτα).

Χαίρομαι πολύ που γίνονται τέτοιες κινήσεις. Δυστυχώς και εγώ , αλλά, όπως διάβασα και σε άλλα ποστς, και άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα, δεν κατάφερα να κρατήσω κανένα από αυτά, λόγω αποθηκευτικής... βίας. Για να είμαι και ειλικρινής, σκέφτηκα ότι δε τα χρειαζόμουν ποτέ. Φευ!

Το νικ μου, Rygar, ξέρετε τί σημαίνει. Σκέφτηκα το Karnov, αλλά το Rygar εκτός του ότι μου είχε προκαλέσει εθισμό, είχε και καταπληκτική μουσική.

Καλως σας βρήκα.
 
Rygar είπε:
Γειας σας κύριοι.
Είμαι σίγουρος ότι είστε όλοι τουλάχιστον 30+. Μπαίνω ανελλιπώς στο φορουμ του περιοδικού ΜΟΤΟ, στο οποίο όπως οι περισσότεροι ίσως γνωρίζετε εργάζεται και ο Αντώνης Λεκόπουλος. Το εδώ φορουμ το έμαθα εντελώς τυχαία από ένα ποστάκι ενός συναδέλφου μοτοσυκλετιστή στο εκεί φόρουμ και πρέπει να ομολογήσω ότι τα μάτια μου απέκτησαν μέγεθος αερόστατου. Αμέσως μπήκα, και φυσικά κατέβασα όσα πιξελ είχε σκανάρει ο αγαπητός φίλος, ο οποίος έχει κάνει καταπληκτική δουλειά. Αγόραζα το πιξελ από το 1986. Το 88 αγόρασα έναν 6128 ο οποίος πουλήθηκε το 90 για 50 χιλιάρικα και αντικαταστάθηκε από μία Α500. Το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει ποτέ στον τομέα της πληροφορικής, με την οποία ασχολούμαι επαγγελματικά από το 93 (και πλέον ανήκω στη μηχανογράφηση της ΕΛΒΑΛ, εταιρεία του ομίλου Βιοχάλκο), δεν είναι που καμιά φορά ξεχνάω να αλλάξω ταινίες ή αμελώ κάποια πράγματα. Είναι που δεν κατάφερα να κρατήσω τον 6128 και την Α500. Το λέω από τα βάθης της καρδιάς μου. Γι'αυτό τώρα τελευταία το σκέφτομαι να αγοράσω από UK μία ανακατασκευασμένη Α1200 με διάφορα καλούδια σε κόστη που φτάνουν τα 400+ ευρώ. Θα μου πει κανείς ότι ίσω δε χρειάζεται, κυρίως λόγω Winuae. Μίας και είμαι μοτοσυκλετιστής, μία τέτοια κίνηση θα ήταν για μένα αντίστοιχη μίας αγοράς μιας αντίκας BMW δεκαετίας του 50/60 (καθότι είμαι οπαδός της BMW στο θέμα μοτοσυκλέτα).

Χαίρομαι πολύ που γίνονται τέτοιες κινήσεις. Δυστυχώς και εγώ , αλλά, όπως διάβασα και σε άλλα ποστς, και άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα, δεν κατάφερα να κρατήσω κανένα από αυτά, λόγω αποθηκευτικής... βίας. Για να είμαι και ειλικρινής, σκέφτηκα ότι δε τα χρειαζόμουν ποτέ. Φευ!

Το νικ μου, Rygar, ξέρετε τί σημαίνει. Σκέφτηκα το Karnov, αλλά το Rygar εκτός του ότι μου είχε προκαλέσει εθισμό, είχε και καταπληκτική μουσική.

Καλως σας βρήκα.
Καλωσήρθες !

( μπορούσες να διαλέξεις και το GRYZOR ! )
 
Καλωσήρθες. Όσο για Amiga, μπορείς να βρεις και στην Ελλάδα, δεν ξέρω κατά πόσο για τν 1200, αλλά για 500άρα σίγουρα!!!!!!!!
 
@Rygar

Kαλώς όρισες φίλε (μουσική υπόκρουση) Rygar...

αφού είσαι δικός μας, θα περάσεις καλά εδώ... ;)

rygar_run.gif
 
Χαιρωμαι....καλως ηρθατε παλιουρες στον χωρο...

Σιγα σιγα η παρεα μας μεγαλωνει!!!!!!
 
"Forever Young

(we) want to be Forever Young

Do you really want to live forever?"(Alphaville,1984)

Αφιερωμένο σε όλους τους retro maniacs!!!
 
Αχ candy Forever young τι τραγουδαρα!!!

Σε ενα οικογενειακο video clip που εκανα το εβαλα μεσα....

Τωρα μου θυμισες κατι επισης ποιοτικο!!!

Το shine on your crazy diamond Pink Floyd κορυφη!!!!
 
Καλώς σας βρήκα! Συγχαρητήρια για το site και για την αναβίωση των ηλεκτρονικών retro εποχών. Κάτοχος 2 amstrad cpc 6128 με έγχρωμη και πράσινη οθόνη, amiga 500, 600, 1200 και η συλλογή αυξάνεται.
 
Εγώ ψηφίζω SOUNDS LIKE A MELODY των Alphaville !

( ή για πιο τερλό κέφι, to Mr.Roboto των Styx ! )
 
Maria Magdalena.....

Big in Japan.....

Gazoline......
 
telonio είπε:
Καλώς σας βρήκα! Συγχαρητήρια για το site και για την αναβίωση των ηλεκτρονικών retro εποχών. Κάτοχος 2 amstrad cpc 6128 με έγχρωμη και πράσινη οθόνη, amiga 500, 600, 1200 και η συλλογή αυξάνεται.
Αγαπητέ φίλε telonio καλώς όρισες στην παρέα μας.

Παρατήρησα ότι έχεις το εξής πρόβλημα:

2 amstrad cpc 6128

Ο ένας από ότι βλέπω σου περισσεύει...

ευχαρίστως να σε απαλλάξω από αυτόν...

χε! χε! (beavies & buthead style smiling)
 
ambu_dare είπε:
Αγαπητέ φίλε telonio καλώς όρισες στην παρέα μας.
Παρατήρησα ότι έχεις το εξής πρόβλημα:

2 amstrad cpc 6128

Ο ένας από ότι βλέπω σου περισσεύει...

ευχαρίστως να σε απαλλάξω από αυτόν...

χε! χε! (beavies & buthead style smiling)
Ο δεύτερος αν και δεν είναι σε καλή εμφανισιακή κατάσταση είναι τουλάχιστο λειτουργικός. Τον κρατάω για ανταλλακτικά! ;)
 
@telonio

Εγώ έπρεπε τουλάχιστον να κάνω μία προσπάθεια... ;)
 
Δεν θα πιστεύεται πως απόκτησα τον δεύτερο 6128.. είχα έναν με πράσινη οθόνη που ήταν εμφανισιακά χάλια (σπασμένα πλήκτρα, γρατσουνιές, βαθουλώματα). Εβαλα λοιπόν μια αγγελία ζήτησης σε εφημερίδα ζητώντας amstrad 6128 σε οποιαδήποτε κατάσταση. Με πήρε τηλέφωνο ένας κύριος απο την Πετρούπολη που μου έλεγε πως είχε έναν 6128 για τα σκουπίδια. Πήγα σπίτι του και είδα έναν 6128 σε υπεράριστη κατάσταση με την έγχρωμη οθόνη, joystick και καμιά 20αρια δισκέτες γεμάτες παιχνίδια! Ο άνθρωπος μου λέει πάρτο γιατί ο γιός μου δεν το θέλει πια και θα το πετάξω μου πιάνει χώρο! Στην επιμονή μου να του δώσω τουλάχιστο κάποια χρήματα αρνήθηκε πεισματικά! Με ευχαρίστησε απο πάνω που πήγα σπίτι του να πάρω τα σκουπίδια του!!! Ο amstrad είναι λες και μόλις τον έβγαλες απο το κουτί.

Τέτοια τυχερά δεν σου συμβαίνουν κάθε μέρα. :)

Να ναι καλά ο άνθρωπος!
 
Πίσω
Μπλουζα