Καλύτερη κωμωδία με Πάντζα!

Μια από αυτες τις μέρες , την Παρασκευη η ετ-3 παρουσιαζει αλλη μια αγνωστη παντζοταινία ''ο ακτύπητος χτυπήθηκε'' με Πάντζα και Υψηλάντη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον καμία διότι ο Πάντζας δεν μου κάνει και πολύ ταλαντούχος ηθοποιός.
 
Wally είπε:
Μινι φουστα και Καρατε. Η ταινια ηταν πολυ μπροστα. Εντυπωση μου εκανε οταν εμαθα οτι την σκηνοθετησε ο Σειληνος (βοηθος ο Ομηρος Ευστρατιαδης). Φοβερα ταιριαστοι πρωταγωνιστες, δυνατη μουσικη, ακαταπαυστη "δραση", παραξενο χιουμορ, η Προκοπιου στα πολυ πανω της, η Νοταρα σε διαχρονικες ατακες, ο Γκιωνακης να κανει αυτο που ξερει καλυτερα, Σουγκλακος σε καμεο και ο Παντζας σε ρολο γαντι.

wally, ποσο δικιο εχεις! σημερα την ειδα για πρωτη φορα και πέθανα στα γέλια, οποιος δεν την εχει δει χάνει ;) παντζοταινια με τα όλα της
 
παντζοταινια σημερα από την νεριτ στις 4 και μιση
 
Πράγματι!

Ο Αδερφός Μου Ο Λόρδος, με αυθεντικούς τίτλους αρχής.

Προσέξατε στο τέλος ότι γίνεται έγχρωμη?
 
Άλλη. Ο γαμπρός μου ο προικοθήρας.

Για να μαθαίνουν οι υποψήφιοι γαμπροί.
 
Θα πρωτοτυπήσω και θα πω ότι ο Πάντζας μου άρεσε αρκετά στο κομμάτι της σπονδυλωτής σάτιρας που πρωταγωνιστούσε,στην ταινία "Καθένας με την τρέλα του" (1980).Αξίζει να δείτε αυτό το απόσπασμα γιατί εκεί πράγματι δίνει ρέστα!Δυστυχώς στις ταινίες των 60s και 70s που πρωταγωνιστούσε ήταν αρκετά κρύος για κωμικός ηθοποιός..Ίσως να εφταιγε το σενάριο,γιατί στα νούμερα που έπαιζε στην "Βραδιά Επιθεώρησης" (1980) ήταν σπαρταριστός!
 
johnny19818 είπε:
Μάλλον καμία διότι ο Πάντζας δεν μου κάνει και πολύ ταλαντούχος ηθοποιός.
Μάλλον είμαστε αρκετοί τελικά αυτής της γνώμης να υποθέσω??

Χαχαχα!!
 
Iσως, ο γαμπρος μου ο δικηγορος, τα κανε μαλλια κουβαρια.
 
viking4a είπε:
Μάλλον είμαστε αρκετοί τελικά αυτής της γνώμης να υποθέσω?? Χαχαχα!!
δεν την ασπαζομαι την γνωμη σας παιδια :) :D γελαω παντα με παντζα, εχει κρυο χιουμορ ; ε, ειχε αγγλικο φλεγματώδες χιουμορ :) πως να το κάνουμε! νομιζω πως επειδή ηταν νεος πολύ και ομορφούλης το χιουμορ του ερχότανε σε πολύ δευτερη μοιρα, οι γυναικες του φορουμ μας τι λένε;
 
δεν ειμαι γυναικα αλλα θα απαντησω και εγω,εμενα μου αρεσε ο πανζας σε αλλες ταινιες αρκετα σε αλλες πολυ

περισσοτερο στο "μινι φουστα και καρατε" που ηταν ο πρωταγωνιστης ,μια ταινια μπροστα απο τη εποχη της

και στην σωφερινα που ηταν παρα πολυ καλη ταινια και ηταν πολυ καλος στο συμπρωταγωνιστικο ρολο του

διαφωνω ομως καθετα οτι εχει αγγλικο-φλεγματικο χιουμορ,απο που και ως που;
 
Λοιπόν, ο Πάντζας για μένα είναι των άκρων. Ή είναι πολύ καλός ή είναι πολύ κακός. Υπάρχουν ταινίες του που είναι απαίσιες και δε μου αρέσει κι ο ίδιος καθόλου. Αλλά υπάρχουν κάποιες ταινίες στις οποίες μου αρέσει πολύ. Από τις ταινίες που υπάρχουν εδώ, ψηφίζω το "Μαριχουάνα στοπ". Και η Λάσκαρη και ο Πάντζας είναι στις ομορφιές τους. Οι κωμικές σκηνές τους είναι απίθανες όπως η σκηνή στο αεροπλάνο και η σκηνή στο κέντρο που προσπαθεί (και πετυχαίνει) να την κάνει να ζηλέψει. Στις υπόλοιπες που αναφέρετε εδώ, δε μου αρέσει καθόλου. Ούτε στο "Η Λίζα και η άλλη". Αντίθετα, υπάρχουν δυο ταινίες του που δεν υπάρχουν εδώ και μου αρέσουν. Η μία είναι το "Ξύπνα καϋμένε Περικλή" με τον Σταυρίδη, την Καλογεροπούλου, τη Στυλιανοπούλου, τον Διανέλλο και την Κωνσταντάρα. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ συμπαθητική κωμωδία και έχει και δυο ωραία τραγούδια μέσα. Η δεύτερη είναι "Ο αδελφός μου ο τρελάρας". Πολύ μου αρέσει αυτή η ταινία. Δυστυχώς αν και έχω τις δύο ταινίες σε DVD, η πρώτη είναι καλή κόπια αλλά η δεύτερη είναι ΦΡΙΚΤΗ με όλη τη σημασία της λέξης. Είναι κατακρεουργημένη και της λείπουν σκηνές. Δεν μπορώ να θυμηθώ από πού μου είχε έρθει αυτό το DVD. Φαντάζομαι από κάποια εφημερίδα. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι έτσι η ταινία μέχρι που την είδα στην ΕΤ1 και έπαθα την πλάκα μου. Πολύ καλή κόπια και ολόκληρη. Αν το ήξερα, θα την έγραφα σε βίντεο. Το παραφυλάω όμως. Πού θα μου πάει, θα την ξαναβάλει.
 
Ο παντζας παντα εκανε το ντεμπουτο του σε μια παντζοταινια αγουροξυπνημενος στο κρεβατι με το τηλεφωνο στο χερι να τον ξυπνανε οι φιλεναδες και αυτος να ναι νοκ αουτ απο το χθεσινο γλεντι! Λιγο τεμπελακος,λιγο γλεντζες αλλεργικος στην πολυ δουλεια και ατυχος...ετσι συνηθως εμφανιζοτανε θελοντας να βρει την καλη
 
αν και δεν ειμαι φαν του Πάντζα πιστεύω ήταν καλός αλλά παραγνωρισμένος ηθοποιός.Η ταινία του που μ αρέσει πιο πολύ απ' όλες είναι "ο αδελφός μου ο λόρδος" .Την είχα πρωτοδεί ένα σάββατο βράδυ στην Ετ2 (κάπου στα 1987 χειμώνα ) και όποτε την έχω δεί δεν την βαριέμαι ποτέ.Καλά και ο Γκιωνάκης στο ρόλο του μπάτλερ στην συγκεκριμένη ταινία όλα τα λεφτά.Ωραία ταινία με Πάντζα επίσης και το "Αυτό το κάτι άλλο" το οποίο κατα την γνώμη μου έχει τους πιο καλοντυμένους χαρακτήρες σε ελληνική ταινία  (ένα βρετανικό κάπως στύλ στο ντύσιμο)
 
Θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες πως η καλύτερη ταινία του Πάντζα είναι ο αδερφός μου ο τρελάρας. Είναι απολαυστικός και καταπληκτικός σε κάθε σκηνή με τις γκριμάτσες του και τις ατάκες του και δίνει πραγματικό ρεσιτάλ. Δένει πάρα πολύ με τον αδερφό του τον Καρρά και με την συνδρομή του εκπληκτικού Γκιωνάκη η ταινία τα σπάει.
Πολύ γέλιο όταν ο Πάντζας όταν παθαίνει ηλεκτροπληξία αν και ηλεκτρολόγος!!! και η φιγούρα του ημιλιπόθυμου με στραβωμένη την γραβάτα από το ηλεκτροσόκ τα σπάει! Σουρεάλ σκηνικά που ο και καλά λαικός μπας κλας (σύμφωνα με τα αυθαίρετα στερεότυπα της εποχής) μπογιατζής με το ταπεινό κοντομάνικο πουκαμισάκι του ρίχνει την εφοπλιστίνα, ενώ ο Γιώργαρος με τα σινιέ κοστουμάκια που λανσάριζε ζητώντας μπροστάτζα από το αφεντικό του πήγαινε κουβά!
Και μια χρονική σημειολογία. Ο Πάντζας έγινε για πρώτη φορά βουλευτής τον Μάιο του 2012 και μάλιστα την ίδια μέρα που απεβίωσε ο αδερφός του στην ταινία Καρράς που ήταν και αυτός για ένα διάστημα βουλευτής. Δεν ξέρω πως θα ένιωσε ανθρώπινα μέσα του εκείνη την σημαντική μέρα της ζωής του ο Γιώργος.
 
Ο Γιώργος Πάντζας γενικά δεν είναι από τους πιο αγαπημένους μου ηθοποιούς. Βέβαια υπάρχουν ορισμένες ταινίες που τις παρακολουθώ με εξαιρετική άνεση. Για παράδειγμα στην Σωφερινα έπαιξε με απόλυτη φυσικότητα και έβγαζε πολύ γέλιο. Ίσως επειδή η ταινία δεν ήταν πάνω του ήταν πιο συγκρατημένος. Όσον αφορά την καλύτερη ταινία του θεωρώ ότι είναι το Αυτό το κάτι άλλο. Είναι ιδιαίτερα δυνατός κωμικά και ερμηνευτικά. Επίσης ταιριάζει εξαίσια με την Άννα Φόνσου. Ενώ η ταινία είναι ιδιαίτερη και αρκετά διαφορετική από τις υπόλοιπες κομεντί της εποχής
 
Πίσω
Μπλουζα