Καλύτερο πρόγραμμα video editing?

Gus

Retro Member
Joined
10 Ιαν 2013
Μηνύματα
122
Αντιδράσεις
39
Μετά από μια fail αναβάθμιση του Windows Movie Maker από 11 σε 12, αποφάσισα να ψάξω κάποιο άλλο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να κόβω και να ενώνω parts σε format .ts Αυτό που με καίει είναι να βγαίνουν σε μια αξιοπρεπή ποιότητα και όχι πιξελιασμένα video που υποτίθεται ότι είναι 720x480.

Γνωρίζετε κάποιο; Free κατά προτίμηση...
 
VideoRedo είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

Δουλεύει ακόμα και με ανοικτά transport stream (που γράφονταια ακόμα)

Δεν είναι όμως δωρεάν......
 
Το έχω το videoredo από φίλο μου!Δεν είναι όμως τόσο καλό,μόνο για mpeg και dvd (vob) files κάνει,και όχι για avi,mp4 κλπ.

Για αρχεία με επέκταση .ts κάνει αλλά είναι μόνο 720 X 480.
 
Το χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και 2 χρόνια για να κόβω TS και είναι απίστευτο.

Για την ακρίβεια αρκετές από τις εκπομπές που βλέπεις με αποσπάσματα από προγράμματα άλλων καναλιών χρησιμοποιούν το VideoRedo για rough cut πριν το τελικό μοντάζ.

:)
 
.ts αρχεία δεν έχω πιάσει τα χέρια μου, και δεν ξέρω αν θα σε καλύψουν..

Όμως κάποιο σχετικά καλό δωρεάν πρόγραμμα για επεξεργασία βίντεο, που κάνει και κάτι παραπάνω από τα πάρα πολύ βασικά, για δες το VSDC Free Video Editor.. Αν και θέλει λίγο ψάξιμο μιας και δεν είναι και ότι πιο εύκολο υπάρχει (Πχ δεν είναι ούτε Windows Movie Maker, ούτε PowerDirector.).

Μετά ρίξε μία ματιά στο Format Factory, που αν και είναι βασικά πρόγραμμα μετατροπής αρχείων, κάνει και κάποιες άλλες βασικές δουλειές όπως κόψιμο και ένωση αρχείων..

Και αν σου φανεί "πιξελιασμένο" το τελικό αποτέλεσμα, απλά μπες στις ρυθμίσεις εξαγωγής και ανέβασε το bit rate (Παίξε στην αρχή με μικρά αρχεία για να δεις που θα έχει καλή ποιότητα χωρίς να σου βγάζει και κανένα αρχείο τέρας.), και θα λυθεί το πρόβλημα. ;)

Α! Και για έχε και τον νου σου για κανένα addware, αν και συνήθως δεν είχα πρόβλημα.. :p

Υ.Γ.: Αν θέλεις κάτι μην δωρεάν, και ταυτόχρονα να είναι και "δυνατό" αλλά και υπερβολικά εύκολο, νομίζω ότι το PowerDirector που είπα πιο πάνω είναι η καλύτερη επιλογή.

Και μετά πας σε SONY Vegas (Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου, έχω ακούσει ότι είναι πάρα πολύ καλό.), και μετά το Adobe Premiere, αν και ξεφεύγουμε..

Και κάτι ακόμα δωρεάν και πανίσχυρο, είναι και το Lightworks, όμως ούτε εύκολο θα το έλεγα, και η δωρεάν έκδοση έχει κάποιους περιορισμούς στις επιλογές για εξαγωγή. Και γιαυτό δεν το είπα και στην αρχή.

Και πάντα, και για όλα αυτά, δεν ξέρω τι γίνεται με τα .ts... Αν και με μία μετατροπή με το Format Factory νομίζω θα σου λύσει το πρόβλημα ΑΝ υπάρχει.

Και τέλος για ρίξε και μία ματιά στο κλασικό VirtualDub, δωρεάν, αρκετά καλό, όχι όμως και για πολλά πολλά..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω για "prosumer" καταστάσεις η πλατφόρμα της Adobe είναι η Αρχή και το Τέλος.
 
Gus σε free δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές, μέχρι τι ποσό μπορείς να δώσεις;

Επίσης τι υπολογιστή διαθέτεις; Hardware & OS

Αν πας σε Adobe τα λεφτά είναι πολλά γιατί πλέον νοικιάζει το software της με τον μήνα και ελάχιστη ενοικίαση τον χρόνο. Νομίζω.....
 
Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση! :)

Cloud κατέβασα το VSDC, είδα και ένα tutorial στο Youtube και ως επί το πλείστον είμαι καλυμμένος. Να 'σαι καλά! :D

\ είπε:
Gus σε free δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές, μέχρι τι ποσό μπορείς να δώσεις;
Επίσης τι υπολογιστή διαθέτεις; Hardware & OS

Αν πας σε Adobe τα λεφτά είναι πολλά γιατί πλέον νοικιάζει το software της με τον μήνα και ελάχιστη ενοικίαση τον χρόνο. Νομίζω.....
Shock δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω διαθέσιμα χρήματα για software. Στο μέλλον ίσως μιας και δεν χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα για επαγγελματική χρήση.

Και έχω ένα Lenovo G550 με ... (ό,τι μου έβγαλε το Speccy)

Windows 7 Home Premium 64-bit SP1

CPU: Intel Pentium T4500 @ 2.30GHz Penryn

RAM: 2,00GB Single-Channel DDR3 @ 398MHz

Motherboard: LENOVO NITU1 (U2E1)

Graphics: LP156WH2-TLAA (1366x768@60Hz)

Intel Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (Lenovo)

Storage: 298GB HITACHI HTS545032B9A300 (SATA)

Να προσθέσω ότι είναι απορίας άξιο πως δεν τα έχει φτύσει ακόμα, αφού μου δείχνει κάτι θερμοκρασίες 80 και 140 C.

Ένας φίλος που πάει για τεχνικός δικτύων, μου είπε ότι ένα format και τα Windows 8 θα με σώσουν. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να πάρω ένας εξ. σκληρό κάποια στιγμή, γιατί έχω κάτι video 2 και 3 Gb.

Ελπίζω να με συγχωρήσουν οι mods για το offtopic.
 
Gus είπε:
Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση! :)
Cloud κατέβασα το VSDC, είδα και ένα tutorial στο Youtube και ως επί το πλείστον είμαι καλυμμένος. Να 'σαι καλά! :D .
:)

Gus είπε:
Να προσθέσω ότι είναι απορίας άξιο πως δεν τα έχει φτύσει ακόμα, αφού μου δείχνει κάτι θερμοκρασίες 80 και 140 C.
Έλα!; :eek:

Για έχε τον νου σου, γιατί και εγώ για να μην δώσω 25? για τροφοδοτικό έδωσα 230 για νέο PC!

Gus είπε:
Ένας φίλος που πάει για τεχνικός δικτύων, μου είπε ότι ένα format και τα Windows 8 θα με σώσουν.
Αν ασχολείσαι σοβαρά με βίντεο, θέλεις 4GB RAM τουλάχιστον..

Και σκέψου και λίγο και το ενδεχόμενο να κάνεις και μία εγκατάσταση με Linux..

Νομίζω ότι σε δωρεάν επιλογές, ίσως να έχεις λίγο περισσότερες.. Αν και κάποια δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Και θα έχεις και ένα πολύ πιο ελαφρύ σύστημα.

Και από προγράμματα, τα OpenShot, KDEnlive, Cinelerra, (Αυτά είναι μόνο για Linux αν δεν κάνω λάθος..) και το Lightworks που είπα και πριν είναι αρκετά καλά και δυνατά προγράμματα, και φυσικά τα πάντα δωρεάν!

Εγώ αν και δεν ασχολούμαι σοβαρά μα το βίντεο (Περισσότερο "ερευνητικά" θα έλεγα..), αυτά που χρησιμοποιώ κυρίως είναι το OpenShot και τελευταία το Lightworks.. Και όσο ήμουν στα Windows και για κάτι βίντεο ενός φίλου μου, το VSDC..

Και πιο παλιά για τίποτα κοψίματα, το VirtualDub.

Το Cinelerra το έχω βάλει, όμως το γραφικό του περιβάλλον είναι εντελώς παράλογο, και δεν έχω ασχοληθεί μαζί του σχεδόν καθόλου.. Αν και έχω ακούσει ότι έχει απίστευτες δυνατότητες, και κοιτάζει στα ίσια ακόμα και το Adobe Premiere.

Α! Είναι και το Blender, που αν και είναι βασικά πρόγραμμα για 3D γραφικά, στην πραγματικότητα κάνει πάρα πολλά περισσότερα, και μέσα σε όλα είναι και η επεξεργασία βίντεο... όμως εκεί τα πράγματα είναι τόσο "φευγάτα" που δεν αξίζει καν κάποιος που θέλει απλά να φτιάξει ένα βίντεο να λερώσει τα χέρια του.
 
Δυστυχώς με αυτό το hardware σήμερα δεν πας πουθενά για αυτό που θες να κάνεις.

Από την άλλη, μοντάζ κάναμε ακόμα και με Amiga κάποτε...
 
Gus είπε:
Να προσθέσω ότι είναι απορίας άξιο πως δεν τα έχει φτύσει ακόμα, αφού μου δείχνει κάτι θερμοκρασίες 80 και 140 C.
Οι θερμοκρασιες ειναι σε C και οχι σε F ???? Σιγουρα ?????

Realtemp

http://www.techpowerup.com/realtemp/

Coretemp

http://www.alcpu.com/CoreTemp/

Oι υψηλες θερμοκρασιες σε Laptop αντιμετωπιζονται με ανοιγμα /απσυναρμολογηση ,καθαρισμα σκονης,αλλαγη themal pads με καλης ποιοτητας θερμοαγωγιμη παστα ,αγορα βασης με ανεμιστηρα/κια .

Και κατι μαλλον ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ -just in case-.

Καλυτερα να μην βαζουμε LAPTOP που ανεβαζει θερμοκασια πανω στα ποδια μας οι αρρενες .

Για το ιδιο λογο που π.χ. εχει μεγαλα αυτια ο ελεφαντας ,ωστε να κρυωνει το αιμα στην μεγαλη επιφανεια τους ,μια που ως παχυδερμο εχει θεμα ,υπαρχει λογος που καποια πραγματα εξεχουν απο το σωμα μας και ο λογος ειναι η απαραiτητη "αεροψυξη" ,ωστε να μην ανεβαινει η θερμοκρασια .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
:)



Έλα!; :eek:

Για έχε τον νου σου, γιατί και εγώ για να μην δώσω 25? για τροφοδοτικό έδωσα 230 για νέο PC!

Αν ασχολείσαι σοβαρά με βίντεο, θέλεις 4GB RAM τουλάχιστον..

Και σκέψου και λίγο και το ενδεχόμενο να κάνεις και μία εγκατάσταση με Linux..

Νομίζω ότι σε δωρεάν επιλογές, ίσως να έχεις λίγο περισσότερες.. Αν και κάποια δεν είναι και ότι πιο εύκολο. Και θα έχεις και ένα πολύ πιο ελαφρύ σύστημα.

Και από προγράμματα, τα OpenShot, KDEnlive, Cinelerra, (Αυτά είναι μόνο για Linux αν δεν κάνω λάθος..) και το Lightworks που είπα και πριν είναι αρκετά καλά και δυνατά προγράμματα, και φυσικά τα πάντα δωρεάν!
Αν θέλουμε έναν editor εφάμιλου του MovieMaker το Openshot είναι καλή επιλογή αλλά δεν είναι ακόμα στο ίδιο επίπεδο. Το Lightworks είναι επαγγελματικός editor και ξεφεύγει λίγο, το KDEnlive είναι crashfest (τουλάχιστον σε ubuntu που το δοκίμασα) και το Cinelerra τα πες και μόνος σου...

Πάντως γενικά μιλώντας, σε audio και video editing το linux είναι χιλιόμετρα πίσω από τα windows και το mac. Οπότε δεν το συνιστώ. Καλύτερα να μείνει κάποιος στα Windows.

P.S. Για το θέμα με τις θερμοκρασίες. Προφανώς το λάπτοπ θέλει επισκευή του συστήματος ψύξης. Πάντως με linux αν και το σύστημα είναι ελαφρύτερο δεν είναι σίγουρο ότι το laptop θα συμπεριφερθεί κατάλληλα αν δεν έχει πλήρη υποστήριξη για linux. Για παράδειγμα στο δικό μου, οι θερμοκρασίες είναι ψηλότερες (να μην μιλήσω για την gpu...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo, το Speccy μου βγάζει τις θερμοκρασίες μόνο σε C.

Το RealTemp μου βγάζει υψηλότερη θερμοκρασία 67 C.

Να υποθέσω πως το καθάρισμα πρέπει να γίνει από κάποιο ειδικό, ε;

Όσον αφορά την βάση έχεις δίκιο. Δυστυχώς ούτε απ' αυτήν έχω, παρά μόνο μια πλαστική βάση κοπής :p από την γνωστή αλυσίδα καταστημάτων εκ Σουηδίας. Και να φανταστείτε ότι όταν πήρα το laptop πριν 3 χρόνια, δεν είχα καν βάση :sealed:
 
ChrisTOS είπε:
Αν θέλουμε έναν editor εφάμιλου του MovieMaker το Openshot είναι καλή επιλογή αλλά δεν είναι ακόμα στο ίδιο επίπεδο. Το Lightworks είναι επαγγελματικός editor και ξεφεύγει λίγο, το KDEnlive είναι crashfest (τουλάχιστον σε ubuntu που το δοκίμασα) και το Cinelerra τα πες και μόνος σου...
Πάντως γενικά μιλώντας, σε audio και video editing το linux είναι χιλιόμετρα πίσω από τα windows και το mac. Οπότε δεν το συνιστώ. Καλύτερα να μείνει κάποιος στα Windows.

P.S. Για το θέμα με τις θερμοκρασίες. Προφανώς το λάπτοπ θέλει επισκευή του συστήματος ψύξης. Πάντως με linux αν και το σύστημα είναι ελαφρύτερο δεν είναι σίγουρο ότι το laptop θα συμπεριφερθεί κατάλληλα αν δεν έχει πλήρη υποστήριξη για linux. Για παράδειγμα στο δικό μου, οι θερμοκρασίες είναι ψηλότερες (να μην μιλήσω για την gpu...).
Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το MovieMaker, πιστεύω ότι το Openshot είναι λίγο καλύτερο και με λίγο περισσότερες δυνατότητες.. Και σίγουρα μία χαρά για απλά πράγματα!

Το Lightworks όσο το έχω δουλέψει, μου φαίνεται ότι αν πιάσεις την φιλοσοφία του μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, σχετικά εύκολα και γρήγορα, ακόμα και αν δεν μπορέσεις να το "δαμάσεις" 100%.. Όμως το θέμα είναι να πιάσεις το πως είναι στημένο..

Και ναι, είναι καθαρά επαγγελματικό πρόγραμμα! Και σίγουρα δεν το συνιστώ σε κάποιον αρχάριο ή κάποιον που θέλει απλά να φτιάξει ένα βιντεάκι στα γρήγορα.

Το KDEnlive λίγο που το έχω δει, φαίνεται ίσως το πιο "ισορροπημένο".. Τώρα για προβλήματα, να σου πω δεν το έχω ψάξει και πολύ..

Και το Cinelerra... Αν θέλω να "τιμωρήσω" κάποιον, απλά του το δείχνω.. :p

Και μιας και μιλάμε και για απλή χρήση, νομίζω ότι τα Openshot και KDEnlive ίσως και να είναι και λίγο πιο εύχρηστα για έναν απλό χρήστη ακόμα και σε σχέση με το VSDC.

Και το Linux με αυτά τα προγράμματα ίσως να έχει λίγο καλύτερες επιλογές για τα δωρεάν και σχετικά καλά και απλά.. Όμως σίγουρα τα Windows και οι Mac είναι χιλιόμετρα μπροστά αν μιλάμε γενικά για τέτοια προγράμματα!

Και μιλώντας πάντα για τον απλό χρήστη που θέλει να κάνει κάτι στα γρήγορα, κάτι σχετικά καλό, και χωρίς να στύψει το μυαλό του, απ' όσα έχω δει το PowerDirector πιστεύω ότι είναι η πρώτη του επιλογή, και τα αξίζει 100% τα λεφτά του.

Και τώρα που το θυμήθηκα, "σχεδόν" δωρεάν είναι και το AVS Video Editor. Και αυτό λίγο που το έχω ψάξει, φαίνεται αρκετά καλό, θυμίζει λίγο το PowerDirector, έχει αρκετά εφέ και transitions, και είναι και αρκετά εύκολο στην χρήση.

Το πρόγραμμα αν και εμπορικό, έχει και δωρεάν έκδοση, με τον περιορισμό ότι στο πρώτο λεπτό (Δεν ξέρω αν μετά το επαναλαμβάνει.. όμως αν δεν το επαναλαμβάνει, χρόνο να έχεις, και φεύγει.. ;) ) του βίντεο σου βάζει ένα watermark..

Υ.Γ.: Το Linux δεν το πρότεινα για τις θερμοκρασίες, αλλά γενικά για ένα πιο ελαφρύ σύστημα για την δουλειά που μιλάμε.

Δηλαδή για ένα παλιό σύστημα και με 2GB μνήμη, μόνο και μόνο το να τρέχεις τα Windows, το μηχάνημα έχει γονατίσει! Βάλε τώρα να κάνεις και επεξεργασία βίντεο...

Για την ιστορία, την διαφορά που λέω την είδα στην πράξη με το Blender.. Στον παλιό μου υπολογιστή με Lubuntu 14.04 έτρεχα το Blender άνετα.

Όμως κάποιες φορές που είχα πάει σε κάποιον γνωστό μου που είχαμε πάνω κάτω το ίδιο σύστημα (Η μάλλον το δικό του ήταν λίγο καλύτερο.) και με Windows 7, το Blender δεν δουλευόταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα