Καλύτερο Resident Evil Game!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Aardvark
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Καλύτερο Resident Evil Game!


  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    16
Διάβασα σε παραπάνω ποστ ότι το Gamecube είναι η καλύτερη κονσόλα για RE fans. Δεν θα διαφωνήσω. Απλά να συμπληρώσω ότι καθώς στο ΧΒΟΧ One έχω αγοράσει όλα τα RE και αυτή συγκαταλέγεται ως μία επιπλέον κονσολα με πολλά RE. Δεν ξέρω για το PS4 βέβαια αφού δεν έχω καν.

Συμφωνω. RE και Re0 μου αρεσουν πολυ. Το 4 οχι τοσο.

Δυστυχως επαιξα λιγο αλλα πηγα για Veronica και κατεληξα σε Crazy Taxi 2 :)
Το 4 δεν δείχνει όμορφα στο Gamecube (καλά στο PS2 είναι ακόμη χειρότερο). Παίξε το καλύτερα το Remaster.
 
Αυτο που δεν ειχα τερματισει στο gamecupe ειναι το Resident Evil Zero.Eξαιρετικο παιχνιδι αλλα καπου ειχα κολλησει μεσα στο παιχνιδι το 2003 στο δευτερο mini disk του gamecube και για αρκετους μηνες - χρονια δεν μπορουσα να βρω κατι που ηθελε το παιχνιδι για να προχωρησω.Εψαχνα εκατοστο εκατοστο ολη την περιοχη και οπου μπορουσα να παω αλλα τιποτα.Δεν ειχε βοηθησει σε αυτο ουτε ο οδηγος στρατηγικης...Ειχα παρατησει τις προσπαθειες καπου το 2006 - 07 αφου ειχα βρει ολα τα αντικειμενα και τα παντα αλλα το παιχνιδι δεν προχωρουσε.. Μετα ειχαν σβηστει και τα saves και ολα κομπλε..Δεν μπορουσα να ψαχνω και να ψαχνω για 100 χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνδεσα για λιγο με rca το gamecube σημερα για το residen evil 4 στην led tv απο περιεργεια για τα γραφικα και οντως δειχνει ασχημο στις συγχρονες τηλεορασεις..

Στην crt μου 21" ομως με rca δειχνει φανταστικο :thumbup::thumbup::thumbup:

Καλυτερα για τις συγχρονες τηλεορασεις η τελευταια εκδοση του παιχνιδιου...resident evil 4 remastered για ps4 - xbox one - pc
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρακατω ενα ενδιαφερον βιντεο που με πεταξε τυχαια το youtube με της διαφορες που ειχε η final beta εκδοση του πρωτου Resident Evil με την τελικη εκδοση που κυκλοφορησε δυο μηνες μετα.

 
Θυμάμαι τελη 1996 η αρχες 1997 θα ηταν τον γείτονα μου που δεν είχε καμία σχέση με βιντεοπαιχνίδια όταν είχε δει ένα βράδυ σε τοπικό κανάλι να παίζουν το resident evil 1 από το ps1.Τον άκουσα σε μια συζήτηση την επόμενη μέρα να το αναφέρει σε γνωστό μου στην παρέα οταν η συζήτηση είχε και θέμα για τις ταινίες πως είχε δει χθες ένα παιχνίδι στην τηλεοραση και ήταν σαν να έβλεπε κάποια ταινία.Ειχε πάθει πλάκα όταν κατάλαβε πως αυτό που έβλεπε ήταν παιχνίδι.Δεν του είχα πει όμως τίποτα μιας και είχα δει και εγώ το παιχνίδι στο κανάλι γιατί δεν είχε ιδέα από παιχνίδια.
 
Στην crt μου 21" ομως με rca δειχνει φανταστικο :thumbup::thumbup::thumbup:
Εβαλα παλι το resident evil 4 στο game cupe μιας και ειχα να το βαλω εκει παρα πολυ καιρο και αυτη την φορα μου φανηκε απιστευτα γερασμενο και αρχαιο το παιχνιδι οσον αφορα τα γραφικα σε σχεση με τα φανταστικα γραφικα που μου φαινοταν το 2020.
Και τα frames στο αυθεντικο game cupe αστα να πανε νομιζεις οτι παιζεις με με 3 - 5 frames.Καμια ομαλοτητα στην κινηση.

Μετα στην εκδοση του xbox 360 το παιχνιδι πεφτει αρκετες φορες στα 15 frames που μετρας και εκει τα καρε της κινησης και πεφτουν και πιο χαμηλα σε καποια σημεια αλλα τουλαχιστον ειχε βελτιωση και δεν επαιζε με 5 frames που παιζει στο gamecupe.

Resident evil 4 Xbox 360

 
Τελευταία επεξεργασία:
Και τα frames στο αυθεντικο game cupe αστα να πανε νομιζεις οτι παιζεις με με 3 - 5 frames.Καμια ομαλοτητα στην κινηση.
Περίεργο. Το παιχνίδι τρέχει στα 30fps και είναι πολύ σταθερά στο Gamecube. Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η κονσόλα σου...

Πάντως αν είναι να παίξεις RE4 σήμερα, το HD Project mod στο PC είναι μονόδρομος. To έπαιξα πρόσφατα και με τις βελτιώσεις κρατιέται πολύ καλά οπτικά το 2024.
 
Περίεργο. Το παιχνίδι τρέχει στα 30fps και είναι πολύ σταθερά στο Gamecube. Δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η κονσόλα σου...

Πάντως αν είναι να παίξεις RE4 σήμερα, το HD Project mod στο PC είναι μονόδρομος. To έπαιξα πρόσφατα και με τις βελτιώσεις κρατιέται πολύ καλά οπτικά το 2024.
Ναι και είχα καιρό να το ξαναπαίξω στο Gamecupe και όταν ξεκίνησα το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά όσο έπαιξα είχε αρκετό σπάσιμο η κίνηση. Η έκδοση ntsc απ ότι λένε είναι σταθερή στα 30 fps αλλά η pal που έχω εγώ χάνει τα frames. Αλλα παιχνίδια που έχω στο Gamecupe όπως πχ το fzero gx παίζουν λες και είναι κολλημένα στα 60 fps. Για το hd project ναι το είχα δει και εγώ και έχει κατά πολύ καλύτερη εικόνα απο το αυθεντικο αλλά αφού έχω και το resident evil 4 remake τελικά δεν ασχολήθηκα.
 
Ναι και είχα καιρό να το ξαναπαίξω στο Gamecupe και όταν ξεκίνησα το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά όσο έπαιξα είχε αρκετό σπάσιμο η κίνηση. Η έκδοση ntsc απ ότι λένε είναι σταθερή στα 30 fps αλλά η pal που έχω εγώ χάνει τα frames. Αλλα παιχνίδια που έχω στο Gamecupe όπως πχ το fzero gx παίζουν λες και είναι κολλημένα στα 60 fps.
Ναι σωστά. Τα 30fps παιχνίδια τρέχουν στα 25fps σαν PAL. Και τα αντίστοιχα 60fps τρέχουν στα 50fps.

Οπότε το F-Zero GX τρέχει στα 50fps και το RE4 στα 25fps.

Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα παιχνίδια, όχι μόνο το RE4. Δηλαδή και το Mario Sunshine να βάλεις ή κάποιο Zelda, πάλι στα 25fps θα τρέχουν. Οπότε δεν ξέρω γιατί συγκεκριμένα αυτό σου κολλάει. To έχω κι εγώ το παιχνίδι και δεν μπορώ να πω πως έχει κάποια διαφορά σε αυτό (γενικά, δεν ξέρω σε συγκεκριμένα σημεία).

Το κακό με το RE4 του Gamecube δεν είναι το frame rate αλλά το πολύ μικρό letterbox παράθυρο που με το ζόρι γεμίζει την μισή οθόνη.
 
Ναι σωστά. Τα 30fps παιχνίδια τρέχουν στα 25fps σαν PAL. Και τα αντίστοιχα 60fps τρέχουν στα 50fps.

Οπότε το F-Zero GX τρέχει στα 50fps και το RE4 στα 25fps.

Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα παιχνίδια, όχι μόνο το RE4. Δηλαδή και το Mario Sunshine να βάλεις ή κάποιο Zelda, πάλι στα 25fps θα τρέχουν. Οπότε δεν ξέρω γιατί συγκεκριμένα αυτό σου κολλάει. To έχω κι εγώ το παιχνίδι και δεν μπορώ να πω πως έχει κάποια διαφορά σε αυτό (γενικά, δεν ξέρω σε συγκεκριμένα σημεία).

Το κακό με το RE4 του Gamecube δεν είναι το frame rate αλλά το πολύ μικρό letterbox παράθυρο που με το ζόρι γεμίζει την μισή οθόνη.
Και στην αρχη του παιχνιδιου στο πρωτο σπιτι αν δεις την ομαλοτητα της κινησης γυριζοντας 360 μοιρες την καμερα βλεπεις την πτωση στα frames. Θελει καποια ωρα για να συνηθιζει το 25αρι το ματι ωστε να μην ενοχλει.

Το χειροτερο παντως ναι συμφωνω ειναι που εχει εικονα μονο η μιση οθονη αλλα μαλλον αυτο ηταν μονοδρομος μιας και αυτα τα τοσο εξελιγμενα γραφικα για την εποχη τους για να μπορεσουν να φτασουν τα 30 frames σε ntsc λογικα επρεπε να ριξουν την αναλυση πιο χαμηλα απο 640x480i ntsc κοβοντας στην μεση την οθονη. Το σημα pal στα 50hz εχει μεγαλυτερη αναλυση 576i στην οθονη οποτε αναγκαστικα πεφτουν και τα frames.
 
Πίσω
Μπλουζα