Καλώδιο IDE Amiga+PC drive..

Καλά ντε, μια απλή μεταφορά του σχεδίου στο χαρτί έκανα.

Amigo αν σου περισεύει κανένα τέτοιο καλωδιάκι δώστου μου να το μετατρέψω αύριο και στο δίνω πίσω.
 
φυσικά φίλε no problem ...
 
που θα βρούμε και εμείς κανένα τετοιο καλώδιο?
 
na klepsoume tou amigos !!!!
 
Μπράβο Amigos..Μπράβο telonie...Μπράβο σας παιδιά.Τελονιε μάλλον θα προλάβεις να το φτιάξεις εσύ πρώτος..πες μας εντυπώσεις!!!!!!

+1000 και στους δυο!
 
Ηταν να μη γίνει η αρχή...

Σύντομα προβλέπω τα "εργοστάσια" της Θεσσαλονίκης (akmakas, geoanas), να ξεκινάνε μαζική παραγωγή !! :D
 
Το απογευματάκι θα κάτσω να φτιάξω ένα καλώδιο και το βράδι θα σας ποστάρω φωτογραφίες με το αποτέλεσμα.
 
...για πρώτη φορά μετά απο τόσα χρόνια, διαφαίνεται μία πραγματική ελπίδα να "ανανήψουν" οι αμιγκούλες μου...

...telonio, θα περιμένω με αγωνία τα πρώτα αποτελέσματα...
 
Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος με amiga?

Είναι εύκολο να μεταφέρεις adf σε δισκέτα?

Το καλώδιο που χρειαζόμαστε για τη modα, ένα απλό καλώδιο pc disk drive δεν είναι? Δεν έχει το πλαίσιο τέτοια?

Κανένα περιφεριακό τύπου DivIDE και MMC64 δεν υπάρχει για amiga?
 
an exeis tropo na metafereis eukola to adf sthn amiga, einai paneukolo na to ksanagrapseis se disketa....

an exeis a600/a1200 pou exoun pcmcia port, tote mporeis paneukola na metafereis arxeia me pcmcia->compact flash / mmc adaptor...
 
Το catweasel 4 είναι ένα ακριβό εργαλείο για να κάνεις την δουλεία αυτή(έχει όμως Αρκετές παραπάνω δυνατότητες ειδικά με τους νέους drivers ,αν και το έχω παροπλησμένο μίας και θα το βάλω στο retro PC που ετοιμάζω pooky που είσαι ;;; ;) ,προσωπικά πιστευώ ότι το καλύτερο είναι ο συνδιασμός CFκαι PCMCIA (έχω και το λογισμικό-και τα δυο προγράματα- σε ADF και θα το στείλω οποτέ μπορέσω στο ανάλογο download section του Amigahellas.gr για να το κατεβάσουν όλοι ),προσωπικά προσπαθώ να βάλω ένα IDE σε CF στην Α600Τ που ετοιμάζω (είμαι στην φάση της τοποθέτησεις ,απλά δεν ξέρω ποία CF να πάρω για να παίζει το εργαλείο!!)
 
δηλαδή θα βλέπει την cf σαν κανονικό drive?? και τι...θα παίζει κατευθείαν τα adf??
 
Εγώ πάντως δουλεύω το ADF Blitzer που είναι άψογο !!
 
Δε μας λες και τι χρειάζεται για να δουλέψει?
 
PCMCIA -> CF adapter ,διαβάζει το ADF από την compact flash και το γράφει στη δισκέττα .
 
Έφτιαξα το καλώδιο χτες το βράδυ. Δουλεύει όπως φένεται και στην φωτογραφία που τράβηξα. Είναι η καλωδιοταινία του pc συνδεδεμένη στο pc floopy σε Amiga 500. Απο όσες δισκέτες δοκίμασα, αρκετά παιχνίδια δεν έτρεχαν. Υπάρχει μεγάλη ασυμβατότητα. Λοιπόν πως βλέπω εγώ το θέμα με τα floopy των Amiga. Αν έχει κάποιος χαλασμένο floopy, τότε ας αγοράσει κάποιο απο το ebay. Σε περίπτωση που δεν θέλει να ασχοληθεί με το ebay τότε ας συνδέσει ένα τέτοιο καλώδιο τουλάχιστο να παίζουν μερικές δισκέτες. Η μοντίφα αυτή με την καλωδιοταινία είναι η έσχατη λύση για λειτουργικό floopy σε Amiga.

2003915785120229261_rs.jpg
 
Άρα τζίφος η πατέντα με την καλωδιοταινία και το pc drive....

Και πόσο κάνει το PCMCIA -> CF adapter?

Άρα ο αντάπτορας μπαίνει στην Amiga η οποια τρέχει το ADF Blitzer, σωστά?
 
...κρίμα που δεν την γλυτώνουμε τελικά την ασυμβατότητα (αχ, αυτά τα drives...). Toυλάχιστον η οθόνη του Wings είναι μία κάποια παρηγοριά !! :)

...telonio, σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου και για τις δοκιμές που έκανες.
 
pisteuo oti den paizoun ta games me periergous secotrs kai kolpa....

_isos_ ola ta spasmena apo to tosec na paizoun OK ???
 
και εγώ έτσι νομίζω..δεν είναι πολλά αυτά που δεν παίζουν...
 
Πίσω
Μπλουζα