Καλώδιο IDE Amiga+PC drive..

Μονο ένα interface τύπου MMC64 σας σώζει... απορώ πως και δεν έχει βγεί κάτι τέτοιο γι'αυτό το κάρο με πατάτες :D
 
mouxaxaxaxaxa :p

den einai toso apla ta pramata oso ston c64...
 
gia na doume....

an kai vevaia me to whdload toulaxiston sta games eimetha kalymenoi!
 
Καλό φαίνεται, πότε βγαίνει?

Απ'ότι κατάλαβα όμως το PC πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το καρτίδιο at all times και όχι μόνο για τη μεταφορά των αρχείων adf στην κάρτα. Not good!
 
Υπάρχει on test , stand alone version με SD καρτούλα (χωρίς USB σύνδεση και επικοινωνία με το PC)
 
Εννοείταi ότι αν έπαιρνα θα έπαιρνα την stand alone version. Η έκδοση που χρειάζεται το pc τι ακριβώς πρακτικά εξυπηρετεί δεν έχω καταλάβει. Αν είναι να σέρνεις και ένα pc μαζί για να σου κάνει τη δουλειά..... shit inside
 
Το καλώδιο το έφτιαξα και το δοκίμασα σε μια Amiga 600 του mikez με kickstart 1.3..Δυστυχώς δεν δούλεψε δεν ξέρω γιατί..κάτι δεν έκανα σωστά?

Για την ασυμβατότητα το πρόβλημα πρέπει να συμβαίνει στις non dos δισκέτες.Δηλαδή πέρα από το συγκεκριμένο φορμάτ που είχε η Amiga πολλά παιχνίδια και προγράμματα έτρεχαν με διαφορετικό τρόπο διαβάσματος το non dos το οποίο παρέκαμπτε ας το πούμε και έτσι την αυθεντική σειρά στο διάβασμα των tracks από τα drive της εποχής εκείνης στην Amiga.Αυτό ίσως και να έγινε από τους hackers τότε οπότε καλό θα ήταν να δοκιμάσετε αυθεντικά παιχνίδια που είναι φτιαγμένα σε Amiga dos.Λογικά η συνταγή του Amigos είναι σωστή απλά οι δισκέτες και το κουτσουρεμένο φορμάτ φταίει.
 
Δοκίμασα το καλώδιο που έφτιαξα και εγώ στην Α600 μου αλλά δεν δούλεψε. Στην Α500 όπως φένεται και στην φωτογραφία που έχω δώσει στη σελίδα 3, δουλεύει. Γιατί δεν δουλεύει στις Α600 δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν νομίζω ότι ο controller της Α600 έχει διαφορά με αυτόν τις Α500. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πέρα της Α500, το καλώδιο πρέπει να δουλεύει σε Α1200 και Α4000.
 
tel στην 500αρα δουλευει και στις 79 και στις 81 track formatted δισκεττες?
 
Η 600 και η 1200 4000 όπως ξέρεις έχουν διαφορετικά kickstarts τα tracks διαβάζονται εντελώς διαφορετικά από το kickstart 1,2 και 1,3.Η 600αρα που το δοκίμασα όμως είχε kickstart 1.3 από 500αρα...εκεί μπερδεύτηκα.
 
Ναί και στις δύο απο μερικές που δοκίμασα.
 
Akmaka το πρώτο πράγμα που έκαναν τα παιχνίδια ήταν να κάνουν disable το λειτουργικό. Δεν έχει σημασία αν ήταν 1.3 ή 2.0 όσο σε ποιες addresses έβλεπαν τα CIA και το βασικότερο timing.

Τα tracks φορτώνονται με το χέρι καλώντας απευθείας τις διευθύνεις μνήμης του cia που είναι υπεύθυνο για τα drives. Περιμένεις να συγχρονίσει με το gap της δισκέτας βρίσκοντας το string ΑΑΑΑΑ (αν θυμάμαι καλά) και μετά του λες να διαβάσει τόσα tracks (βασικά είναι αριθμός bytes που ανάλογα με το format της δισκέτας υπολογίζεις σε ποιο track είσαι) με τα κατάλληλα timeouts για να μετακινηθεί η κεφαλή.

Ακόμα πιο απλά αλλά με πιθανότητα bugs

Δηλώνεις το drive και την πλευρά του drive που θα ελέγξεις

Δηλώνεις προς τα που να μετακινηθείς (μπροστά ή πίσω)

Τσεκάρεις αν είσαι στο track 0 (Ο controller δεν έχει ιδέα σε πιο track βρίσκεται εκτός από το 0)

Περιμένεις κάποια ώρα να μετακινηθεί η κεφαλή (ανάθεμα κι αν θυμάμαι πόση ώρα ήταν).

Το τελευταίο αν είσαι μερακλής το βάζεις μέσα σε ένα Vblank IRQ ώστε ο χρόνος να είναι ο ίδιος σε κάθε Amiga. Αν κάνεις ένα απλό ανάποδο loop μέχρι beq αυτό δε θα παίξει από το ένα μοντέλο στο άλλο λόγω διαφορετικού timing.
 
Τότε πως το εξηγείς αυτό που συμβαίνει?
 
Οι γνώσεις μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι ελλιπέστατες. Δεν το κατέχω το άθλημα που λένε και στο χωριό μου απλά υποθέτω ότι η υλοποίηση του disk controller στο hardware είναι διαφορετική από την 500 στην 600.

Just a guess.
 
εγω παιδιά το καλώδιο το έχω στην 1200αρα μου με ένα nec pc floppy και δουλεύει μια χαρά με roms 3.1 είναι να πω κιόλας
 
Αρα shock εγώ έχω δίκιο εσύ έχεις άδικο...εγώ είμαι όμορφος εσύ είσαι άσχημος..και τέλος εγώ τα ξέρω όλα και εσύ δεν ξέρει τιεποτααααα!!!! :D
 
8a kano dokimastika sto kalodiaki ( dream come true)

thanks!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα