Καμπίνες του 80s για παιχνίδια Mame...

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Εδω και καιρο ειναι της μοδας να αγοραζουν οι λατρεις των old games αδειες καμπίνες απο τα θρυλικα ηλεκτρονικα παιχνιδια του 80!!!!!Το ειχα στο νου μου και τωρα το ονειρο θα γινει πραγματικοτητα αφου στο νεο σπιτι που θα μεινω θα εχω ενα ολοδικο μου υπογειο!!!!!Εχω ετοιμο ενα PC με ολα τα mame roms μεσα και ενα Joystick αυτοσχεδιο ακριβως οπως στα ηλεκτρονικα!!!!Μονιτορ υπαρχει για να μπει και αυτο στο κουτι................ Ασφαλως ομως θελω μια βοηθεια γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις επανω στο θεμα.

Οποιος γνωριζει κατι please ας με διαφωτισει Εγω ξερω εναν.....amby dare!!!!!!!!!!
 
Πολύ καλή φάση Akmakas. Από ότι ξέρω υπάρχουν και λεπτομερή σχέδια στο Internet για να φτιάξεις το δικό σου MAME case, αν φυσικά εσύ δεν είσαι ξυλουργός, τα σχέδια είναι έτσι φταγμένα που οποιοσδήποτε επαγγελματίας θα μπορούσε να το κατσκευάσει για σένα. Εσύ θα μπορούσες να επιλέξεις χρώμα που θα βάψεις το case, ή ακόμα και να συναρμολογήσεις τα κομμάτια μόνος σου.
 
Ναι σωστα φιλε μου...Πιστευω ομως πως εχει ποιο πολυ ενδιαφερον να βρεις ενα κουτι απο τοτε Να ειναι αυθεντικο δηλ...ειναι πολυ retro φαση!!!

Εχω μπει στην πριζα να δω τι θα πρωτοκανω χε χε!!!
 
Κατεβάζω ήδη τα σχέδια. Ποτέ δεν ξέρεις!!!!!!!!!
 
Δε νομιζω οτι ειναι δυνατον σημερα καποιος να μπορει να κανει ενα coin-op οπως ηταν στην εποχη του...

Που θα βρει την οθονη??!!
 
Δεν αναφέρομαι, συνονόματε, σε παλιό video game cabinet, αλλά σε MAME cabinet. Χτίζεις το case, βάζεις μέσα ένα pc που να σηκώνει ΜΑΜΕ, και για οθόνη προσαρμόζεις ένα παλιό CRT monitor που μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο. Κάποιοι μπορεί να προσπαθήσουν να τρέξουν και άλλους emulators εκτός από ΜΑΜΕ. Η εν'λόγω καμπίνα έχει το καλό ότι δεν περιορίζεσαι σε ένα μόνο παιχνίδι.

The sky is the limit.!!!!!!

Τσέκαρε το παρακάτω link:

http://arcadecontrols.com/arcade_examples.php#uprights

dump1.jpg


Κανένα σχόλιο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!!!!!!!!!!!!!!!:eek: :eek: :eek: :eek: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οχι ρε Που...τη μου !!!!!!!!!!!!!!!!

Θελω καμπινα......στο mame.gr ειδα ενα τυπο απο θεσσαλονικη που βρηκε

2 ιδιες προς 250 ε την μια...Πολλα δεν ειναι ρε παιδια?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Δεν αναφέρομαι, συνονόματε, σε παλιό video game cabinet, αλλά σε MAME cabinet. Χτίζεις το case, βάζεις μέσα ένα pc που να σηκώνει ΜΑΜΕ, και για οθόνη προσαρμόζεις ένα παλιό CRT monitor που μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένο.
Ε τοτε δε νομιζω οτι αξιζει να κανεις κατι τετοιο.Μενεις και στο pc σου και με την TFT.
 
Έχει απλά να κάνει με το πώς το βλέπει ο καθένας. Άλλος για παράδειγμα αν το αμάξι που οδηγεί ή το ρούχο που φοράει δεν είναι κάποιας μάρκας δεν το θέλει με τίποτε, άλλος δεν νοιάζεται.

Άλλος αγοράζει ένα αυτοκίνητο ή ένα PC και το τρελλαίνει στο modding, άλλος δεν μπορεί να ανεχθεί τίποτε μη εργοστασιακό πάνω του. Αλλά μην νομίζεις, ακόμα και TFT οθόνες μπορείς να προσαρμόσεις πάνω σε ένα cabinet, αρκεί να παίζεις τους emulators στην native ανάλυση της οθόνης σου. Λιγότερο βάρος, λιγότερη θερμότητα, λιγότερες απαιτήσεις ψήξης!!!!

Μόλις τελειώσει το κατέβασμα των σχεδίων και τα δω, θα σου πω και την γνώμη μου αν αξίζει ή όχι.

Akmakas, το διάβασα το post στο mame.gr. Δεν ξέρω σε τι ακριβώς κατάσταση ήταν τελικά τα cabinets που αγόρασε το παλληκάρι, αλλά πιστεύω ότι είναι και καλή φάση να φτιάξεις ένα μόνος σου. Φυσικά δεν πρόκειται να το τελειώσεις σε μια μέρα ή σε μιά εβδομάδα, αλλά μόνο και μόνο η απόλαυση και η εμπειρία που θα αποκομίσεις, μαζί με την πώρωση όταν το δεις τελειωμένο, δεν συγκρίνεται.

Θα σου πω πόσο πολύπλοκα είναι τα σχέδια, και αν μπορεί να φτιαχτεί σχετικά εύκολα μόλις έρθουν. Αλλά και πάλι νομίζω ότι το κόστος των υλικών και του "μάστορα" που θα τα επεξεργαστεί μπορεί να πέσει αρκετά, αν βρεθούν 4 με 5 νοματαίοι που να θέλουν και οι πέντε από ένα cabinet.

Θα δείξει φιλαράκι.

(Θα ήθελες ένα τέτοιο για δώρο στο γάμο σου έτσι δεν είναι ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Έχει απλά να κάνει με το πώς το βλέπει ο καθένας. Άλλος για παράδειγμα αν το αμάξι που οδηγεί ή το ρούχο που φοράει δεν είναι κάποιας μάρκας δεν το θέλει με τίποτε, άλλος δεν νοιάζεται.
Άλλος αγοράζει ένα αυτοκίνητο ή ένα PC και το τρελλαίνει στο modding, άλλος δεν μπορεί να ανεχθεί τίποτε μη εργοστασιακό πάνω του. Αλλά μην νομίζεις, ακόμα και TFT οθόνες μπορείς να προσαρμόσεις πάνω σε ένα cabinet, αρκεί να παίζεις τους emulators στην native ανάλυση της οθόνης σου. Λιγότερο βάρος, λιγότερη θερμότητα, λιγότερες απαιτήσεις ψήξης!!!!

Μόλις τελειώσει το κατέβασμα των σχεδίων και τα δω, θα σου πω και την γνώμη μου αν αξίζει ή όχι.
Δεν σε καταλαβα...κι εσυ modding δε θες να κανεις?
 
Όχι ακριβώς......

Άλλο να πάρεις ένα κουτάκι για PC και να του αλλάξεις τα πετρέλαια, άλλο να χτίσεις ένα κουτάκι από μόνος σου. Η καμπίνα για την οποία μιλάμε έχει μέγεθος τόσο, ώστε να σου επιτρέπει να παίζεις όρθιος.

Για οθόνη, η καλύτερη επιλογή είναι, κατά την γνώμη μου, ένα μόνιτορ 21 ιντζών.
 
φιλε pooky(1) τα σχεδια τα θελω χε χε ασφαλως σε pm!!!

Τωρα υπαρχουν οι ψιλες καμπινες αλλα και οι κοντες που παιζουν με σκαμπο!!

Φιλε giorgos το να παιζεις mame στο σπιτι σου ειναι φυσικα καλη φαση..

Το να παιζεις ομως τα mame σε μια καμπινα με το joystick της εποχης

καθισμενος σε ενα σκαμπο και διπλα το τασακι(αν καπνιζεις)με τις γοπες

και μια παγωμενη μπυρα ειναι αλλη φαση. :D :D ....αλλη φαση σου λεω!!!! :D :D

Με ενδιαφερει...θα το κανω!!!

Ειναι σαν να εχεις ενα pc και να παιζεις το winuae

και απο την αλλη να παιζεις με μια πραγματικη amiga μπροστα σου!!!

Δεν μπορει να ειναι το ιδιο...!! :D :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλά ρε που το φτάσατε σε μία μέρα το thread?

Αkmakas εάν τελικά αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου οι MikeAlex και GeoAnas από το http://www.mame.gr έχουν απείρως περισσότερες γνώσεις από μένα και ο ένας είναι και από τα μέρη σου.

Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω από εδώ είναι... πνευματική βοήθεια, κοίτα το e-mail σου... ;)
 
Φίλε Akmakas τα σχέδια ακόμα κατεβαίνουν. Αλλά, λόγω του ότι τον Αύγουστο θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο, θα μελετήσω τα πάντα και μάλλον θα προχωρήσω. Κάτσε να κατέβουν, να δω από πρώτο χέρι τι γίνεται και τότε προχωράμε.

Ambu, γιατί εμένα δεν με υπολογίζεις; Μόνο στον Akmakas βοήθεια!

EDIT 23:30 Χε χε τσίμπησες!!!!!!!!

Λέτε να χαλάσω το PacMan joystic για την καμπίνα;

Μπαααααααα!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ! Την ευλογία σας Πάτερ!
 
pooky(1) είπε:
Όχι ακριβώς......
Άλλο να πάρεις ένα κουτάκι για PC και να του αλλάξεις τα πετρέλαια, άλλο να χτίσεις ένα κουτάκι από μόνος σου. Η καμπίνα για την οποία μιλάμε έχει μέγεθος τόσο, ώστε να σου επιτρέπει να παίζεις όρθιος.

Για οθόνη, η καλύτερη επιλογή είναι, κατά την γνώμη μου, ένα μόνιτορ 21 ιντζών.
Τι, oρθιος θα παιζεις?? θα σε πιασει η μεση σου!

Οι οθονες θυμαμαι οτι ηταν μακροστενες και ορθιες.

Και ποσο θα σου στοιχισει το ολο επιχειρημα?
 
Για καθε ενδιαφερομενο παντως το βρεταννικο Retro Gamer τοσο στο τευχος 3 οσο και στο Retro gamer anthology παρεχει λεπτομερεστατες οδηγιες και κοστος για κατασκευη καμπινας. Το καλο ειναι οτι συγκεντρωνει σε ενα μονο αρθρο πολλα απο τα σχεδια και τα στοιχεια που μπορει κανεις να βρει στο Ιντερνετ. Αν τα χρειαζεται καποιος ας το πει. Τα εχω και τα δυο τευχη.
 
Η πρώτη μου επαφή με επαγγελματία ξυλουργό πριν από λίγο ήταν άκρως απογοητευτική. Ο άνθρωπος όχι μόνο δεν καταλάβαινε τι του έλεγα, αλλά συνεχώς επαναλλάμβανε τη φράση "Και τι θες να κάνεις με αυτό το κατασκεύασμα".

Μάταιη και η προσπάθειά μου να του εξηγήσω τι θέλω να κάνω, όταν άκουσε για παιχνίδια η στάση του έγινε από αρνητική το λιγότερο ενοχλητική. Μάλιστα μου συνέστησε να σοβαρευτώ, αυτά δεν είναι της ηλικίας μου και να κοιτάξω να βρω καμιά σοβαρή δουλειά.

Εντάξει, δεν περίμενα παραπάνω από έναν άνθρωπο πάνω από τα 65, αλλά ρε παιδιά έλεος, υποτίθεται ότι είσαι επαγγελματίας τι σε νοιάζει τι θα κάνει ο άλλος με αυτό που σου ζητά να φτιάξεις!!!!! Στο κάτω κάτω λεφτά πας να δώσεις, άστον τον άλλο να κάνει ότι του καπνίσει στην τελική. Φυσικά έφυγα και αύριο το πρωί θα πάω σε καταστήματα που αναλαμβάνουν να κατασκευάσουν έπιπλα κατά παραγγελία, κυρίως έπιπλα κουζίνας και μπάνιου. Αυτοί έρχονται και μετράνε το χώρο σου, παίρνουν μέτρα και ανάλογα με το τι θες σου κατασκευάζουν ότι ζητήσεις. Τι στο καλό με τα σχέδια στο χέρι θα πάω. Μπορεί να μην είναι έπιπλο κουζίνας αλλά πόση διαφορά μπορεί να έχιε κατασκευαστικά από ένα πάγκο μπάνιου! Ούτε καν συρτάρια δε διαθέτει!

Σας κρατάω ενήμερους που θα πάει θα βρεθεί λύση. Εν τω μεταξύ αν κάποιος από εσάς έχει κάποια πληροφορία για το που μπορούμε να βρούμε στο εξωτρικό custom κατασκευαστή ας στείλει link. Αν μη τι άλλο να δούμε το πόσο κοστίζει!

Βολιώτη φίλε μου, αν μπορείς δώσε πληροφορίες για το κόστος. Αν μη τι άλλο να έχω ένα μέρτρο σύγκρισης!
 
Από αρκετά έως πολλά...

Στο http://www.mameworld.net/ στην κορυφή έχει ένα σωρό διαφημίσεις από αντίστοιχα online καταστήματα που κατασκευάζουν και εμπορεύονται arcade cabinets... (κάνε μια ηλεκτρονική βολτίτσα, περίοδος εκπτώσεων είναι, μου-χα-χα!!!).

Επίσης για αξεσουάρ (κουμπιά - μοχλούς - κ.λπ.) δες:

http://arcadecontrols.com/arcade.htm

http://www.ultimarc.com/
 
Πίσω
Μπλουζα