Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.295
Αντιδράσεις
3.361
Το θρεντ απευθύνεται προς τους γνωστούς πλιατσικολόγους ;) , αλλά και προς όσους έχουν πάσα ιδέα περί arcade καμπίνας.

Επειδή είμαι σε αναμμένα κάρβουνα (πάει η έκθεση, και μετά το πλιάτσικο, πάνε τα Mac, πάνε όλα :D ), και επειδή είμαι στο τσακ να πείσω το έτερον ήμισυ να ανεβάσω την καμπίνα στο σαλόνι, αρκεί να είναι σε πεντακάθαρη κατάσταση και χωρίς οπτικές φθορές, θέλω να ξεκινήσω τώρα, και μάλιστα όχι απλά τώρα αλλά ΤΩΡΑ, το ρεστορασιόν. Ιδού ποιές είναι οι κινήσεις μου με σειρά προτεραιότητας:

1) Ροδάκια με φρένο, ώστε να μπορώ να την μετακινώ χωρίς ΓΚΣΣΣΧΣΦΣΦΣ στο πάτωμα.

2) Πλήρης αντικατάσταση πλεξούδας Jamma με μία έτοιμη (αν και φτιάχνεται εύκολα, αλλά αφου υπάρχει έτοιμη, γιατί όχι) με μεγάλο μήκος ώστε να φτάνει μέχρι το πάτωμα της καμπίνας. Σκοπός μου είναι μια multijamma πλακέτα που να δέχεται και jamma pcb και MAME στο μέλλον και να αλλάζει με διακόπτη. Η υπάρχουσα πλεξούδα έχει πολλές μετατροπές (βρήκα και ένα καρούλι με καλάι δίπλα στο κουτί με τα κέρματα, φανταστείτε τί χακιά έπεσε), και επίσης βρήκα και εναν, μάλλον, πομποδέκτη για να αλλάζει η λειτουργία της καμπίνας με remote control, σε περίπτωση "ελέγχου" ;) . Τουλάχιστον, δεν μπορώ να φανταστώ σε τί άλλο μπορεί να χρειαζόταν.

3) Πλήρης αντικατάσταση κοντρολς και coin-doors. Ως άμεση λύση, προτείνω τον Στάμο που μας πρότεινε και ο Badge. Αν και υπάρχουν διάφορα Online σαιτς που τα πουλάνε και ίσως σε καλύτερη ποιότητα, αλλά θα μας πάει ο κούκος αηδόνι στα μτφ. Το δικό μου coin-door έχει στην σχισμή του 2 βίδες ώστε να μη μπορείς να βάζεις κέρμα.

4) Αντικατάσταση/συντήρηση του ηχείου. Εγώ προσωπικά θα βάλω και 2ο ηχείο για ήχο στέρεο που υποστηρίζουν τα νεώτερα παιχνίδια. Επίσης θέλω να βάλω ποτενσιόμετρο για τον ήχο.

Αυτά έχω σκεφτεί προς το παρόν. Παρακαλούνται όσοι έχουν κάποια ιδέα, πού μπορούμε να βρούμε διάφορα από τα πιο πάνω υλικά (π.χ. ροδάκια που να αντέχουν 60-70 κιλά), να απαντήσουν.

Επίσης παρακαλείται ο σημερινός εορτάζων, να βάλει την πολύτιμη πινελιά του. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Ροδάκια υπέροχα από άποψη εμφάνισης και μεγέθους - αντοχής, όσο και πάμφθηνα έχει το IKEA και εγώ πρώτα θα πήγαινα από εκεί. Έχει πολυσυσκευασίες ανάλογα το μέγεθος (των δύο ή των τεσσάρων), νομίζω ότι έχει και με φρένα (αν και δεν κρίνονται απαραίτητα αλλά μάλλον προβληματικά). Τίγκα στα ροδάκια είναι και το Θησείο (κοντά στον σταθμό) - πολλά μαγαζιά και επαγγελματικά είδη.

3) Μονόδρομος η πρόταση του Badge, ειδικά αφού είναι δοκιμασμένα από τον ίδιο που ως γνωστόν δεν μένει σε ημίμετρα αλλά επιμένει στην ποιότητα.

4) Ηχεία δεκάδες στην αγορά και στο χύμα. Εάν παίξει μετατροπή σε mame με PC εσωτερικά, προτείνονται τα έτοιμα πακετάκια που έρχονται με subwoofer και ρυθμιστικά (ξεχωριστή μονάδα συνήθως) σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές πολλά από αυτά.

Ώπα... τις θερμότερες ευχές μου στον αγαπητό Γιώργο. Εύχομαι να είσαι πολύχρονος φίλε και πάντα με χαρές στην ζωή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Νεκ. Αυτό για το κοντρολς θα το σκεφτώ πάντως, γιατί πριν λίγο στο http://www.ultimarc.com βρήκα joysticks true 4-way και 8way ταυτόχρονα με την αλλαγή της λειτουργίας αυτής επάνω στο χειριστήριο ώστε να μπορείς να παίζεις π.χ. Pacman (που θες true 4-way) ή κάτι άλλο, π.χ. κάποιο shootem up με την 8way λειτουργία.

Λοιπόν, συζητούσα με εναν φίλο και έμαθα κάτι που για μένα είναι λίγο απίστευτο και δικαιολογεί και τον πομποδέκτη στη δική μου καμπίνα. Στην πόλη που μένει λίγο παραέξω από Χαλκίδα, είχε γνωστούς με μαγαζιά οι οποίοι, τις τελευταίες χρονιές πριν δηλαδή αποσυρθούν εντελώς οι καμπίνες, τα είχαν μετατρέψει σε φρουτάκια αλλά τί έκαναν; Δεν έβαζες κέρμα, εξ ου και οι βίδες στον κερματοδέκτη. Παρά έδινες π.χ. 3 χιλιάρικα (τότε) στον ιδιοκτήτη και αυτός με remote control σου έβαζε ηλεκτρονικές μάρκες κόστους 3 χιλιάδων δρχ. :eek:
 
Εγώ για ροδάκια και λοιπά δεν ξέρω.

Έμαθα για τον Στάμου κάποια πράγματα, έχει πολύ καλές τιμές και είναι "σωστός", αλλά δεν έχει ποικιλία. Είναι μια χαρά για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν μια καμπίνα στα "ελληνικά" πρότυπα και με χαμηλό κόστος.

Όσοι θέλουν κάτι διαφορετικό και φυσικά πιο ακριβό, φωτειζόμενα κουμπιά, καλύτερης ποιότητας και πιο σύγχρονης τεχνολογίας μηχανισμούς, κλπ κλπ ..μονόδρομος είναι τα online καταστήματα.

Για όσους θέλουν mame pc...μονόδρομος είναι η ArcadeVGA και Ipac για τα χειριστήρια.

Για τα χειριστήρια υπάρχει και η λύση που ακούει στο όνομα arc (ιορδάνης)...ο οποίος μπορεί να ενώσει εσωτερικά σε usb όλα τα χειριστήρια/πλήκτρα και να μπαίνουν απευθείας στο pc.

Προσωπικά θα προχωρήσω άμεσα με τη βοήθεια του Ιορδάνη στην λύση ArcadeVGA/usb controls (εκτός απροόπτου Τετάρτη βράδυ θα παίζω....) και μελλοντικά θα κάνω διπλό interface jamma/pc ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και jamma πλακέτες.

Επίσης, μελλοντικά πάλι λόγω κόστους, θα βάλω spinner + trackball...
 
Καταρχήν ευχαριστώ για τις ευχές !!

Θα ήθελα να δω μια φώτο της καμπίνας σας πριν εκφράσω τις απόψεις μου ;-)

Θα επισημάνω την προσοχή σου ιδιαίτερα στο restoration του εξωτερικού look δηλαδή βάψιμο, side art, marquee , λάστιχα , φωτιζόμενα buttons κτλ κτλ...

Βασικός είναι επίσης ο έλεγχος (με πολύμετρο) των τάσεων του μετασχηματιστή JAMMA (+5V,-5V και 12V) και της πλακέτας του monitor.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον έλεγχο των ΓΕΙΩΣΕΩΝ !!!!

Δεν είναι τίποτα δύσκολο...αρκεί λίγο μεράκι και θα δεις να γίνονται θαύματα !!

Καλή επιτυχία και επανέρχομαι με περισσότερες συμβουλές σε λίγο...stay tuned (!) ;-)
 
Βασικά εξωτερικό λουκ ερχεται προς το παρόν δευτερο, αφου το πρώτο, δηλαδή τη σωστή λειτουργία, δεν το έχουμε :D . Χρώμα πέρα από μαύρο, δε νομίζω ότι της ταιριάζει. Αλλα όπως είπες κι εσύ, αμα δεν ποστάρουμε φωτό πρωτα.... Το απόγευμα θα επανέρθω Γεώργιος :D με φωτογραφίες μέσα/εξω.....

Θα πρέπει να επισημάνω ότι οι ερωτήσεις, δεν αφορούν εμένα μόνο αλλά (θέλω να) πιστεύω ότι μας αφορά όλους.
 
Μου άρεσε η ιδέα για τα ροδάκια. Από ΙΚΕΑ έχω χρησιμοποιήσει - καλά και φτηνά. Συνίστανται. Θα πρέπει να προσέξεις ότι το ξύλο του πατώματος της καμπίνας πρέπει να είναι αρκετά χοντρό για να αντέξει τις βίδες.

Ερώτηση περί εξωτερικής εμφάνισης: ξέρει κανείς κανέναν που να κάνει εκτύπωση σε βινύλιο; Σκεφτόμουνα μήπως εκτύπωνα τίποτα σε αυτοκόλλητο για να κάνω την καμπίνα πιο 'ευέλικτη' και εύπεπτη για το έταιρον ήμισυ...
 
λοιπόν.....

το εσωτερικό της δικής μου....όχι τόσο καλή φωτογραφία αλλά κάτι γίνεται..θα βγάλω αύριο καλύτερες...

picture.php


η πλακέτα tetris...που τελικά μόνο tetris δεν ήταν...

picture.php


Το Mortal Kombat 3...το οποίο δυστυχώς χρειάζεται 6 πλήκτρα για να παίξει κανονικά...

picture.php


και τέλος....ένας κουβάς κατοστάρικα....μιλάμε για πολλά λεφτααααα

(όποιος θέλει για χρήση στην καμπίνα του ας μου στείλει ένα πμ..και αφού καθαριστούν θα μοιραστούν...)

picture.php
 
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αφήσαν τόσα λεφτά μέσα. Μυστήριο...

Σχετικά με τα κέρματα: πήρα μερικά από τον Ηλία. Στην αρχή τα έπλυνα με μπόλικο νερό και υγρό πιάτων/επιφανειών για να φύγει η πολλή βρώμα. Μετά τα ψέκασα με ένα από τα ισχυρά, μωβ καθαριστικά.

...καταστροφή! Έγινε κάποια χημική αντίδραση και πήραν το χρώμα του μπρούτζου!!!! Απίστευτο.Τώρα δοκιμάζω κάτι που διάβασα από χομπίστες του χώρου (όχι του δικού μας) κι έχω βάλει δοκιμαστικά 2 σε λαδάκι για λίγες μέρες. Φαίνεται να δουλεύει σε ένα βαθμό... Δοκίμασα και στιλβωτικό, τίποτα.

Το οποίο με κάνει να σκέφτομαι ότι είναι φοβερό που οι πλακέτες είναι άθικτες και τα κέρματα χάλια!
 
Ρε συ τι σκουριά είναι αυτή? Σε νησί ήταν?
 
Plink είπε:
...το οποίο δυστυχώς χρειάζεται 6 πλήκτρα για να παίξει κανονικά...
Ερώτηση:Σε μια τέτοια καμπίνα δε μπορούν άραγε να προσαρμοστούν εξάκουμπα χειριστήρια ;
 
Shock είπε:
Ρε συ τι σκουριά είναι αυτή? Σε νησί ήταν?
Άστα Αντώνη, κάποια είχαν πρασινίσει...μούχλα ή δεν ξέρω τι άλλο!!!

Αυτός ο κουβάς με τα κέρματα δεν είναι από τη δική μου καμπίνα, αλλά από το μεγάλο το pedestal που πήρα...το οποίο και φαίνεται ότι έχει τραβήξει με κάποιο τρόπο υγρασία στο κάτω μέρος του...το ξύλο έχει φουσκώσει και διαβρωθεί σε κάποια σημεία...ωστόσο αυτό δεν δικαιολογεί την κατάσταση των κερμάτων....

Και ακόμα προσπαθώ να φανταστώ για ποιο λόγο άφησαν τόσα χρήματα εκεί μέσα...δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να τα μετρήσω αλλά είναι σίγουρα πολλά χιλιάρικα εκεί μέσα....

manos426f είπε:
Ερώτηση:Σε μια τέτοια καμπίνα δε μπορούν άραγε να προσαρμοστούν εξάκουμπα χειριστήρια ;
Αυτό σκοπεύω να κάνω Μάνο.

Τα πλήκτρα start θα φύγουν από εκεί..και θα μπουν δίπλα στον κερματοδέκτη ή στα πλάγιια για να μείνει παραπάνω χώρος ..και θα μπουν 6 πλήκτρα σε κάθε παίχτη..και μελλοντικά ένα trackball στη μέση....

Οι jamma πλακέτες δεν υποστηρίζουν κανονικά πάνω από 3 πλήκτρα..και τα παιχνίδια όπως το ΜΚ3 ήθελαν ειδική μόντα για τα επιπλέον πλήκτρα τα οποία συνδέονται από όσο έχω καταλάβει απευθείας επάνω στη jamma..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Plink είπε:
Και ακόμα προσπαθώ να φανταστώ για ποιο λόγο άφησαν τόσα χρήματα εκεί μέσα...δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να τα μετρήσω αλλά είναι σίγουρα πολλά χιλιάρικα εκεί μέσα....
Urban mystery !!!! :D :D
 
Εγώ έχω σκεφτεί αποσπώμενα κοντρολς. Δηλαδή όλη η βάση με τα κοντρολς να αποσπάται και να μπαίνει στη θέση της άλλη. Αλλά υπάρχει και ένα αλλο ακόμα πιο βασικό πρόβλημα. Τα Horizontal παιχνίδια δεν παίζουν σε Vertical οθόνη και τούμπαλιν. Η καλύτερη φάση θα ήταν μια οθόνη LCD 24" με 90 μοιρες swivel, αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να αποδώσει στα 15hz.
 
Rygar είπε:
Εγώ έχω σκεφτεί αποσπώμενα κοντρολς. Δηλαδή όλη η βάση με τα κοντρολς να αποσπάται και να μπαίνει στη θέση της άλλη. Αλλά υπάρχει και ένα αλλο ακόμα πιο βασικό πρόβλημα. Τα Horizontal παιχνίδια δεν παίζουν σε Vertical οθόνη και τούμπαλιν. Η καλύτερη φάση θα ήταν μια οθόνη LCD 24" με 90 μοιρες swivel, αλλά δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να αποδώσει στα 15hz.
αν βάλεις LCD τα ξεχνάς τα 15hz εκτός αν πάρεις ArcadeVGA που υποτίθεται ότι μπορεί να ρίξει τα Hz και στα LCD panels....

Αλλά πάλι, αν χάσεις το original arcade monitor τότε κατά τη γνώμη μου χάνεις πολλά από την αίσθηση της καμπίνας...
 
Οχι, δεν το συζητάμε καν να αλλάξω μονιτορ. Εδώ είδαμε και πάθαμε να το κουβαλήσουμε! Ο προβληματισμός μου είναι στο γεγονός ότι εάν δε βάλω ΜΑΜΕ, θα είμαι εγκλωβισμένος σε χρήση παιχνιδιών με Horizontal orientation. Οχι Ms Pacman δηλαδή... :( Εδώ είναι μια πατέντα που εχει κάνει ένας τύπος, έχοντας βάλει το μονιτορ σε ενα στρογγυλό πλαίσιο και με αυτό τη γυρνάει 90 μοίρες όποτε χρησιμοποιεί πλακέτα με Vertical orientation. Πάντως φέρνοντας στο μυαλό μου τις καμπίνες μας, είναι μάλλον πρακτικά αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί έχουμε μεγάλα μονιτορς και οχι 19" που χρησιμοποιεί ο τύπος αυτός. Δείτε κι εδώ τί έχει κάνει ένας άλλος! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Οχι, δεν το συζητάμε καν να αλλάξω μονιτορ. Εδώ είδαμε και πάθαμε να το κουβαλήσουμε! Ο προβληματισμός μου είναι στο γεγονός ότι εάν δε βάλω ΜΑΜΕ, θα είμαι εγκλωβισμένος σε χρήση παιχνιδιών με Horizontal orientation. Οχι Ms Pacman δηλαδή... :( Εδώ είναι μια πατέντα που εχει κάνει ένας τύπος, έχοντας βάλει το μονιτορ σε ενα στρογγυλό πλαίσιο και με αυτό τη γυρνάει 90 μοίρες όποτε χρησιμοποιεί πλακέτα με Vertical orientation. Πάντως φέρνοντας στο μυαλό μου τις καμπίνες μας, είναι μάλλον πρακτικά αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί έχουμε μεγάλα μονιτορς και οχι 19" που χρησιμοποιεί ο τύπος αυτός. Δείτε κι εδώ τί έχει κάνει ένας άλλος! :eek:
Από ότι ξέρω ο Ιορδάνης έχει κάνει μια αντίστοιχη πατέντα στη δικιά του καμπίνα, με αλυσίδα και μοτέρ που περιστρέφει την οθόνη με το πάτημα ενός διακόπτη...

Ωστόσο, όπως είπες Νίκο, στις δικές μας δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό...

Ο ιορδάνης από ότι είδα το έχει κάνει σε πιο ψηλή καμπίνα από τις δικές μας...
 
Αμα το έχει κάνει και δει τις δικές μας και πει ΟΚ, έχει όλο το ελεύθερο να το κάνει και στη δική μου!
 
Αυτό είναι αλήθεια. Δυστυχώς περιστρεφόμενο μόνιτορ θέλει πολλά πράγματα να γίνουν...

Ε, θα παίζουμε PacMan αλλά όχι σε full screen. Όχι ό,τι καλύτερο (σνιφ, σνιφ, shoot-em-ups...), αλλά από το τίποτα... :) Τουλάχιστον έχουμε οθονάρες!
 
Πίσω
Μπλουζα