Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι το ΜΑΜΕ θα τα παίζει όλα, γιατί θα του σπάσω το κεφάλι! ( Ο Plink εξαιρείται γιατί το κουβεντιάσαμε). Τότε δεν υπήρχε ΜΑΜΕ! Eγώ έπαιζα σε καμπίνα με μια πλακέτα ΝΑ με το συμπαθειο, όπως το Ταμπλ Dracon ή το Μπούμπλε του Αντώνη :D :D Και αυτό θέλω να αναβιώσω. Το ΜΑΜΕ θα γίνει κάποια άλλη στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Αμα το έχει κάνει και δει τις δικές μας και πει ΟΚ, έχει όλο το ελεύθερο να το κάνει και στη δική μου!
Οκ Νίκο, θα τον ρωτήσω όταν έρθει αύριο με το καλό σε εμένα...

οι καμπίνες μας είναι σχεδόν ίδιες..οπότε αν μου πει ότι μπορεί θα σε ενημερώσω ;)
 
Rygar είπε:
Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι το ΜΑΜΕ θα τα παίζει όλα, γιατί θα του σπάσω το κεφάλι! Τότε δεν υπήρχε ΜΑΜΕ! Eγώ έπαιζα σε καμπίνα με μια πλακέτα ΝΑ με το συμπαθειο, όπως το Ταμπλ Dracon ή το Μπούμπλε του Αντώνη :D :D Και αυτό θέλω να αναβιώσω. Το ΜΑΜΕ θα γίνει κάποια άλλη στιγμή.
Δηλαδή εσύ θα το κρατήσεις single-game?

Εγώ θέλω να μεγαλώσει η κόρη μου παίζοντας όλα όσα έπαιζα εγώ (κι ακόμη περισσότερα). Και, μέχρι να μετακομίσω στο παλάτι του Σαντάμ Χουσεΐν και να έχω άπειρο χώρο, ΜΑΜΕ και ξερό ψωμί :D
 
Οχι, αλλά θα προτιμούσα για αρχή, να μαζέψω 4-5 πλακέτες με τα παιχνίδια που μου είχαν αδειάσει τις τσέπες στα 80's, δηλαδή Ms Pacman (εδώ πάει αγορά multi-game πλακετα που παίζει όμως vertical, γι'αυτό είμαι προβληματισμένος), Double Dragon, Shinobi και Golden Axe.

Και για να είμαι ξηγημένος ;) , ασφαλώς αναφέρομαι σε πλακέτες που ΘΑ αγοράσω από κανά ΕΒΑΥ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AAAAAAAAAAAAAAAA GOLDEN AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAXE HERE I COOOOOOOOOOOOOME
 
Τώρα είδα μια Shinobi στον Ι Μπέη προς 129 ντάλαρς Buy now!:dribble:

Θέλει πατέντα για να μπει σε jamma, αλλά σχέδια υπάρχουν για να την κάνει κανείς. Ακόμα και έτοιμοι μετατροπείς από sega σε jamma.

(μάλλον έχω πυρετό, δεν νοιώθω καλά γιατρέ μου)
 
Ωχ, αν αρχίσεις να χώνεις ?100 για κάθε παιχνίδι...
 
Με δείκτη σπανιότητας από 1=υπερσπάνιο εως 100=πολύ συνηθισμένο, το Shinobi είναι στο 54. Αυτό αναφέρει και ο πωλητής στη δημοπρασία . Γι'αυτό και το κόστος είναι τέτοιο.

Μπείτε κι εδώ όσοι ενδιαφέρεστε για ένα σκασμό πληροφοριών για δαύτα.

Εδώ υπάρχουν πάρα πολλές εμπεριστατωμένες πληροφορίες και προϊόντα σε λογικές τιμές. Το σαιτ αυτό το έχω δει να αναφέρεται σε πάρα πολλά άλλα HOW-TO sites.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε! χε! κι εγώ για 4 πλακέτες ξεκίνησα και έχω μαζέψει καμιά 50αριά !! Έχω σταματήσει γιατί δεν έχω άλλο χώρο !

Η σπανιότητα στις JAMMA δεν μετράει ! Το λέει άλλωστε και το KLOV (!)

ΠΡΟΣΟΧΗ στις παλιές πλακέτες της SEGA (system A)...προτιμήστε κάποια bootleg ver. ΧΩΡΙΣ SUICIDE BATTERY !!!!

http://www.arcadecollecting.com/dead/dead.html
 
Rygar είπε:
Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι το ΜΑΜΕ θα τα παίζει όλα, γιατί θα του σπάσω το κεφάλι! ( Ο Plink εξαιρείται γιατί το κουβεντιάσαμε). Τότε δεν υπήρχε ΜΑΜΕ! Eγώ έπαιζα σε καμπίνα με μια πλακέτα ΝΑ με το συμπαθειο, όπως το Ταμπλ Dracon ή το Μπούμπλε του Αντώνη :D :D Και αυτό θέλω να αναβιώσω. Το ΜΑΜΕ θα γίνει κάποια άλλη στιγμή.
xaxa το edit σου μου άρεσε...τώρα το πρόσεξα... :D :D

Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν (για να μάθουνε και οι υπόλοιποι τι κουβεντιάσαμε) ...ο όγκος της καμπίνας σε ένα σύγχρονο σαλόνι είναι πολύ μεγάλος και δεν αξίζει να τον χάσεις για 1 μόνο παιχνίδι...

Προσωπικά, θεωρώ μονόδρομο το διπλό interface με μία υποδοχή για jamma και mame pc ..που η αλλαγή να γίνεται με διακόπτη ή τηλεχειρισμό (μαγνητικούς διακόπτες)...

Καθαρά για λόγους κόστους και άμεσης ικανοποίησης της πόρωσης που όλοι έχουμε για τις καμπίνες, αποφάσισα όπως ήδη είπα να γίνει άμεσα η μόντα με την arcadeVGA και το mamePC...και σιγά σιγά να γίνουν σταδιακές αναβαθμίσεις και προσαρμογή αντάπτορα για jamma board.

Στις αναβαθμίσεις περιλαμβάνεται ένα καλό spinner και arkanoid, φωτειζόμενα πλήκτρα για player 1-2 και coin, ίσως κάποια μαρκίζα, αποθηκευτικός χώρος κοινώς ντουλαπάκι για ποτά/ποτήρια, στηρίγματα για τασάκια, κλπ καλούδια...χεχε

Με τον καιρό ελπίζω να μπορέσω να συγκεντρώσω και 4-5 πλακέτες (tetris, snow bros, bubble bobble, pang, arkanoid)....που μου έχουν μείνει απωθημένο από την εποχή που έπαιζα ηλεκτρονικά στον "χλεμπόνα" (έτσι λέγαμε το ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς που λειτουργούσε μέχρι το 1991 περίπου)...
 
πωπω...όταν έρθω σπίτι σου βλέπω μεγάλο πανηγύρι Ηλία! Πάλι θα με πορώσεις ρε φίλε!

Αν είχα χώρο θα έφτιαχνα και εγώ ένα mame cabinet!
 
Plink είπε:
Καθαρά για λόγους κόστους και άμεσης ικανοποίησης της πόρωσης που όλοι έχουμε για τις καμπίνες, αποφάσισα όπως ήδη είπα να γίνει άμεσα η μόντα με την arcadeVGA και το mamePC
Για βοήθα λίγο...Επειδή είχα ρωτήσει στο forum και λύση τελικά δεν κατάφερα να βρω, αν πάρω αυτή την κάρτα μετά πώς την συνδέω στην RGB SCART της τηλεόρασης;
 
spyros_s είπε:
πωπω...όταν έρθω σπίτι σου βλέπω μεγάλο πανηγύρι Ηλία! Πάλι θα με πορώσεις ρε φίλε! Αν είχα χώρο θα έφτιαχνα και εγώ ένα mame cabinet!
Εννοείται Σπύρο...μόλις ετοιμαστεί θα διοργανώσω πάρτι χαχαχα :)

όπως καταλαβαίνεις αυτός (και η δουλειά) είναι ο λόγος που δεν έχουμε επικοινωνήσει αυτές τις ημέρες...κάνε μου λίγη υπομονή και θα έρθει και η σειρά σου ;)

Leon είπε:
Για βοήθα λίγο...Επειδή είχα ρωτήσει στο forum και λύση τελικά δεν κατάφερα να βρω, αν πάρω αυτή την κάρτα μετά πώς την συνδέω στην RGB SCART της τηλεόρασης;
φίλε, αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις τηλεόραση ή vga οθόνη η συγκεκριμένη κάρτα είναι πολυτέλεια, καθώς το μόνο που θα σου προσφέρει είναι ένα "downscale" στις αυθεντικές αναλύσεις...

Αν θέλεις να κάνεις κάτι με απλή τηλεόραση ή οθόνη υπολογιστή οι λύσεις είναι πολλές, εύκολες και χωρίς να απαιτούν εξειδικευμένο hardware..

Η κάρτα μειώνει τα Hz από τα 31+ που βγάζουν οι κάρτες γραφικών σε 15 που δέχονται τα arcade monitors. Ο βασικότερος λόγος που το θέλεις αυτό είναι για να μην κάψεις την οθόνη..καθώς είναι πολύ ευαίσθητα μόνιτορ και υπάρχει κίνδυνος να καταστραφούν από τα παραπάνω Ηz...

Επιπλέον, όλοι οι emulators κάνουν stretch την οθόνη και χρησιμοποιούν διάφορα φίλτρα για να πλησιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο στο αυθεντικό αποτέλεσμα...αυτό όμως εμείς δεν το θέλουμε στο arcade monitor επομένως ακόμα και αν το arcade monitor υποστηρίζει περισσότερα Hz η κάρτα γίνεται απαραίτητη καθώς μειώνει τα Hz και πλησιάζει σε μεγάλο βαθμό χωρίς τη χρήση φίλτρων και stretching την απόδοση της πραγματικής πλακέτας.
 
Plink είπε:
Η κάρτα μειώνει τα Hz από τα 31+ που βγάζουν οι κάρτες γραφικών σε 15 που δέχονται τα arcade monitors. Ο βασικότερος λόγος που το θέλεις αυτό είναι για να μην κάψεις την οθόνη..καθώς είναι πολύ ευαίσθητα μόνιτορ και υπάρχει κίνδυνος να καταστραφούν από τα παραπάνω Ηz...Επιπλέον, όλοι οι emulators κάνουν stretch την οθόνη και χρησιμοποιούν διάφορα φίλτρα για να πλησιάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο στο αυθεντικό αποτέλεσμα...αυτό όμως εμείς δεν το θέλουμε στο arcade monitor επομένως ακόμα και αν το arcade monitor υποστηρίζει περισσότερα Hz η κάρτα γίνεται απαραίτητη καθώς μειώνει τα Hz και πλησιάζει σε μεγάλο βαθμό χωρίς τη χρήση φίλτρων και stretching την απόδοση της πραγματικής πλακέτας.
Οι Ευρωπαικές τηλεοράσεις έχουν ακριβώς την ίδια λειτουργία και ποιότητα με ένα arcade monitor μέσω RGB SCART (το σήμα δεν μετατρέπεται σε PAL), άρα είναι τέλειοι αντικαταστάτες ενός arcade monitor αλλά φυσικά χρειάζονται την κάρτα για να δεχτούν 15Khz σήμα. Το λέει και στο site της Ultimarc.

But there is one way we can use a TV very satisfactorily, which is going in via the RGB pins on a SCART connector (US readers look away at this point, SCART is a European standard!). This actually turns the TV into an arcade monitor because it by-passes all the signal-degrading PAL or NTSC decoder, We can even run native resolutions providing the TV is happy with non-interlaced screens.
To πρόβλημα είναι ότι δεν λέει πώς να κάνεις τη σύνδεση. Υπάρχουν στο internet οδηγίες για να το φτιάξεις μόνο σου, αλλά δεν κατέχω από τέτοια, και ρώτησα μια και σκέφτεσαι να την αγοράσεις αν έχεις στο νου σου καμιά έτοιμη λύση.
 
Leon είπε:
Οι Ευρωπαικές τηλεοράσεις έχουν ακριβώς την ίδια λειτουργία και ποιότητα με ένα arcade monitor μέσω RGB SCART (το σήμα δεν μετατρέπεται σε PAL), άρα είναι τέλειοι αντικαταστάτες ενός arcade monitor αλλά φυσικά χρειάζονται την κάρτα για να δεχτούν 15Khz σήμα. Το λέει και στο site της Ultimarc.
To πρόβλημα είναι ότι δεν λέει πώς να κάνεις τη σύνδεση. Υπάρχουν στο internet οδηγίες για να το φτιάξεις μόνο σου, αλλά δεν κατέχω από τέτοια, και ρώτησα μια και σκέφτεσαι να την αγοράσεις αν έχεις στο νου σου καμιά έτοιμη λύση.
Μάλιστα δεν το είχα προσέξει αυτό...

Υποθέτω ότι θα πρέπει να κατασκευάσεις εσύ τη σύνδεση..

Τα pinout της κάρτας αναφέρονται εδώ

http://www.ultimarc.com/monfaq.html

στην ενότητα Connecting an arcade monitor to a VGA card.

και προφανώς θα χρησιμοποιήσεις τα τυπικά pinout ενός scart καλωδίου για το άλλο άκρο...

Ορίστε..σου βρήκα αυτό...ακριβώς αυτό που έψαχνες ;)

http://homepage.ntlworld.com/callum.henderson/basement_boomera_000009.htm
 
Ηλία δεν βιάζομαι...αφού είναι τόσα που ακόμα δεν έχω προλάβει αν τα δω όλα!

Πάντως το προτζεκτ σου είναι τρελό και γουστάρω να το δω τελειωμένο!!! :)
 
Και εμένα με βασανίζει χρόνια το θέμα, κάποια στιγμή ελπίζω να το καταφέρω. Καλό θα ήταν να δούμε αναλυτική παρουσίαση μετά την ολοκλήρωση !!! (Να πάρουμε και ιδέες)
 
Welcome to the club rygar!!

Η καμπινούλα στο σαλόνι είναι όλα τα λεφτά,αρκεί οπώς είπε ο νικός να καθαριστεί πλήρως και fully restored! Για να τσιμπήσεις πλακετούλες φτηνές πρέπει να λιώσεις στο ebay και να βρίσκεις απο ευρώπη,πράγμα ολίγον δύσκολο αφου όλο το stuff είναι usa! Μία λύση είναι τα arcade forums για αγορές. Επίσης οικονομικά είναι τα bootleg pcbs που κυκλοφορουν για αρκετά διάσημα παιχνίδια.

Μετά έχουμε και την προστασία και αποθήκευση των πλακετών... αντιστατικές σακούλες και μια βιβλιοθήκη! :D

Όπως και να έχει ετοιμάσου για έξοδα, όταν σε πάρει η μπάλα δεν σταματάς!!! :D
 
Σε μένα τα λες μπαρμπα-Γιαννη για τα έξοδα; Η Mac era ολοκληρώθηκε (προς το παρόν), σειρά έχει η arcade era. :D

Και το welcome to the club πάει σε άλλους 7-8 ακόμα ;) .
 
Πίσω
Μπλουζα