Καραμέλες ΙΟΝ (φωτό)

Εχω την εντυπωση οτι η ΙΟΝ ειναι η μονη απο τις μεγαλες εταιρειες ζαχαρωδων που παραμενουν Ελληνικες.
 
Μια παλιά όμορφη έντυπη διαφήμιση!

578995_10150828021324805_5812349804_9514792_1813827065_n.jpg
 
τηλεοπτικες διαφημισεις της ΙΟΝ και περισσοτερες πληροφοριες θα βρειτε εδω
 
Τι γεύση είχαν αυτές με τα μπλε λουλουδάκια επάνω; Ήταν πολύ περίεργη και μοναδική. Αυτές με τα μπλε λουλουδάκια μου άρεσαν περισσότερο λοιπόν και οι μανταρίνι!
 
QueenofHearts είπε:
Τι γεύση είχαν αυτές με τα μπλε λουλουδάκια επάνω; Ήταν πολύ περίεργη και μοναδική. Αυτές με τα μπλε λουλουδάκια μου άρεσαν περισσότερο λοιπόν και οι μανταρίνι!
Ήταν καραμέλες βουτύρου. Οι O-MAMY βουτύρου είναι παρόμοιες και κυκλοφορούν ακόμα.
 
manos311 είπε:
Ήταν καραμέλες βουτύρου. Οι O-MAMY βουτύρου είναι παρόμοιες και κυκλοφορούν ακόμα.
Ευχαριτώ! Θα τις ψάξω αν και οι Ο-ΜΑΜΥ δεν μου θυμίζουν κάτι.
 
Με γευση βουτυρου και ουζο νομιζω ηταν οι ποιο νοστιμες.
 
Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου όταν μας έστελνε να παρουμε πράγματα για το σπίτι, πάντα ήταν μέσα στη "λιστα" και μία φλόκα (έτσι τις έλεγε), και εννοούσε μια τέτοια συσκευασία με καραμέλες ΙΟΝ. Αγαπημένη μου γεύση το λεμόνι και ναι έκανα κι εγώ με τη γλώσσα την τρύπα στη μέση. Κάποια στιγμή είχε βγει και γεύση κακάο νομίζω που δεν μου άρεσε καθόλου.
 
Θυμαμαι οτι παντα προτιμουσα γευση μανταρινι

johnny19818 είπε:
Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου όταν μας έστελνε να παρουμε πράγματα για το σπίτι, πάντα ήταν μέσα στη "λιστα" και μία φλόκα (έτσι τις έλεγε), και εννοούσε μια τέτοια συσκευασία με καραμέλες ΙΟΝ. Αγαπημένη μου γεύση το λεμόνι και ναι έκανα κι εγώ με τη γλώσσα την τρύπα στη μέση. Κάποια στιγμή είχε βγει και γεύση κακάο νομίζω που δεν μου άρεσε καθόλου.
Αυτο με το κακαο κατι μου λεει...αλλα δεν θυμαμαι
 
O mammy έχω πάντα στο ντουλάπι με γεύση φράουλα ακόμα και τώρα.

Λεμόνι ή/και πορτοκάλι έχω είτε στο αμάξι, είτε στο σπίτι.

Δεν θα τις βρείτε εύκολα, προσωπικά τις βρίσκω σε επαρχιακή αλυσίδα SM στην Καλαμάτα μαζί με πλήθος άλλων προϊόντων του παρελθόντος (πχ ξηροί καρποί τέττα με το σκιουράκι) και τον Γαλαξία στην Αττική.
 
Μακράν οι πιο αγαπημένες ήταν και είναι οι καραμέλες βουτύρου! Έτρωγα με το κιλό τις καραμέλες βουτύρου ΙΟΝ με τα λουλουδάκια ενώ τώρα παίρνω O-mammy όπου βρίσκω!!!
 
εδω γραφει : "Φλόκα=μαστιχωτής υφής καραμέλα (ε ;) με γεύση βουτύρου" , μηπως ο παππους σου εννοουσε τις καραμελες βουτυρου που μοιαζουν μ αυτη τη γνωστη με την αγελαδιτσα στο περιτυλιγμα; νομιζω ΚΟΚΟΣ τη λεγανε

ή μηπως κατι σαν αυτες που βλεπουμε στη φωτο;

SYSKEYASIA KARAMELES.jpg πηγη
 
Συμφωνα παντως με το site της ΙΟΝ οι Υγειας, Πορτοκαλι, Λεμονι κυκλοφορουν ακομα - μηπως να τις ψαξουμε ?

Πέτυχα ΙΟΝ Υγείας σε παλιό παντοπωλείο στην επαρχία και δεν πίστευα στα μάτια μου. Αν έβρισκα σε διαφορετική γεύση θα έπαιρνα, αλλά οι Υγειας δεν μου άρεσαν ποτέ.
 
Ζωντανεύω το θέμα για να κάνω μια διευκρίνηση για την καραμέλα υγείας. Περι3χει γλυκόριζα και ευκαλυπτο μεταξύ άλλων. Εξού και το σκούρο καφέ χρώμα (λόγω γλυκόριζας). Υγείας λεγόταν γιατί αν πήγαινες να καπνισεις αφού την είχες φάει είχες μια γλυφή γεύση και γενικά σε απωθεί το κάπνισμα με την κατανάλωσή της.
 
Πίσω
Μπλουζα