Κασσετόφωνα

[quote=tsalk;222974

Aπό κάτω είναι ο ψηφιακός δέκτης της philips της σειράς 900 που αναφέρθηκε πιό πάνω?

Ναι είναι το FT930 της Philips με Rds.(κυκλοφορουσε την ιδια χρονια και ενα αλλο μοντελο της ιδιας σειρας χωρις Rds.Νομιζω FT900 ή FT920).
 
teo214 είπε:
Ναι είναι το FT930 της Philips με Rds.(κυκλοφορουσε την ιδια χρονια και ενα αλλο μοντελο της ιδιας σειρας χωρις Rds.Νομιζω FT900 ή FT920).

Philips FT 930. Toν ίδιο δέκτη έχουμε. Εξαιρετικό μηχάνημα και για την εποχή του, αλλά ακόμα και σήμερα. Τον έχω από το 1993 (αυτός και αν εχεί παίξει ώρες και ώρες)

Ο FT 920 ήταν χωρίς RDS.
 
tsalk είπε:
Philips FT 930. Toν ίδιο δέκτη έχουμε. Εξαιρετικό μηχάνημα και για την εποχή του, αλλά ακόμα και σήμερα. Τον έχω από το 1993 (αυτός και αν εχεί παίξει ώρες και ώρες)
Ο FT 920 ήταν χωρίς RDS.
Την ιδια χρονια το αγορασα και εγω και δεν το αλλαζω με τιποτα. Αν και εχει τοσα χρονια στην πλατη του, εχει καλυτερη ληψη απο πολλα σημερινα ραδ/να και ραδ/τες.
 
toshiba-wx-1.jpg


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=10421

Εμένα πάλι τα αγαπημένα μου ήταν τα ΤOSHIBA!
 
teo214 είπε:
Την ιδια χρονια το αγορασα και εγω και δεν το αλλαζω με τιποτα. Αν και εχει τοσα χρονια στην πλατη του, εχει καλυτερη ληψη απο πολλα σημερινα ραδ/να και ραδ/τες.
η σειρά 9 της philips ήταν επιπεδου high end...έχω τόσο τα κορυφαία μοντέλα της δεκαετίας του 80 όσο και του 90 σε αυτή την σειρά...απροβλημάτιστα ακόμα! :cool:
 
CS-702DII της Akai. Το αγόρασε ένας φίλος μου που κατοικεί στη Μόρφου από τον Καναδά το 1978 και μου το χάρισε πριν από 2 δεκαετίες. Συλλεκτική αντίκα που άντεξε την φθορά του χρόνου (πέρασε κάμποσες φορές από service συντήρησης) και παίζει ακόμα.

Το συγκεκριμένο κασετόφωνο ήταν επίσης διαθέσιμο σε μαύρο (CS-702DII/BL).

tn_CS-702DIIc.JPG

tn_CS-702DIIa.JPG


tn_CS-702DII.jpg


tn_CS-702DIIb.JPG


tn_CS-702DIId.JPG


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μηχάνημα βλέπω είναι σε εξαιρετική κατάσταση ακόμα και σήμερα. Μπράβο!
 
Toshiba RT-2140S made in Korea.

Μας το είχε στείλει ο παππούς μου απο την Αυστραλία. Όπως και όλα τα πράγματα που ξέθαψα, θέλει ένα καθαρισματάκι και πιστεύω θα δουλεύει ακόμα.

DSC01722.jpg


DSC01720.jpg


DSC01719.jpg


DSC01718.jpg


DSC01717.jpg


DSC01733.jpg


DSC01730.jpg


DSC01728.jpg


DSC01726.jpg


DSC01724.jpg


DSC01723.jpg
 
Pioneer CT-F850. Το βρήκε ένας ξάδερφός μου που κατοικεί στο Λουτράκι ψάχνοντας ορισμένα παλιά στερεοφωνικά-αντίκες σε μια αποθήκη στο διαμέρισμα των γονέων του στο Πολύγωνο.

pioneerctf8501.jpg




Το συγκεκριμένο κασετόφωνο το αγόρασε η ξαδέλφη μου από το Βέλγιο στα τέλη της δεκαετίας του 1970. Μια ακόμα ρετρό αντίκα με μεγάλη συλλεκτική αξία.
 
tsalk είπε:
Iδού και ένα κασσετόφωνο από την δική μου συλλογή.Είναι ένα AIWA 950 μοντέλο του 1981 όπως βλέπεται σε εξαιρετική κατάσταση οπτικά όσο και λειτουργικά (ειδικά μετά το τελευταίο service που έκανα)

Το χρησιμοποιώ ως δεύτερο κασσετόφωνο (και όχι μόνο ως κασσετόφωνο) μιας και έχει όπως βλέπεται την δυνατότητα να συνδέσεις πανω του πικάπ, μικρόφωνο και οποιαδήποτε άλλη πηγή (cd, minidisc κλτ)

picture.php


ΑΙWA STEREO RADIO CASSETTE RECORDER 950
Kαι αυτό είναι το πρώτο κασσετόφωνο το οποίο βρίσκεται στο σαλόνι μαζί με τα υπόλοιπα μηχανήματα εικόνας και ήχου που έχω εκεί.

Είναι ένα ΑIWA AD-S 950 (σύμπτωση 950 είναι ο κωδικός και στα 2 κασσετόφωνα που έχω) μοντέλο του 1996.

picture.php


ΑIWA AD-S 950

Kαι εδώ ο μεγάλος μου καημόςτα τελευταία 25 περίπου χρόνια!!!

picture.php


Nakamichi Dragon

ελπίζω κάποια στιγμή να το αποκτήσω
 
Στο σπίτι ανέκαθεν υπήρχε ένα Sony CFS-5L. Είναι σε λειτουργική κατάσταση, ωστόσο έχει κάποια ψιλοπροβληματάκια.

Επίσης υπάρχει και ένα Pioneer CT-300

Pioneer_CT-300_Cassette_Deck_Web.jpg


Η brushed metal πρόσοψη σε συνδυασμό με το μπλέ ντεσιμπελόμετρο (χαρακτηριστικό όλων των Pioneer της εποχής) με στοιχειώνει!

Ωστόσο χρήζει συντήρησης καθότι δεν δουλεύει.

Το κασσετόφωνο όμως που έχει χαρακτεί στην μνήμη μου είναι αυτό

!Bsmzl!QBGk~%24%28KGrHqQOKk!EvPnWIPp%2BBL4iyB!!C!~%20%20~_3.JPG


Είναι ένα Casio KX-101 που βρίσκεται στην κατοχή του θείου μου. Όπως είδατε έχει ενσωματωμένο synth! Απίστευτο πραγματικά!!


Και τα 3 τους υπάρχουν μέχρι και σήμερα, ενώ απότελούν και κομμάτι των παιδικών μου αναμνήσεων
 
sparklingeagle είπε:
CS-702DII της Akai. Το αγόρασε ένας φίλος μου που κατοικεί στη Μόρφου από τον Καναδά το 1978 και μου το χάρισε πριν από 2 δεκαετίες. Συλλεκτική αντίκα που άντεξε την φθορά του χρόνου (πέρασε κάμποσες φορές από service συντήρησης) και παίζει ακόμα.
Το συγκεκριμένο κασετόφωνο ήταν επίσης διαθέσιμο σε μαύρο (CS-702DII/BL).

tn_CS-702DIIc.JPG

tn_CS-702DIIa.JPG


tn_CS-702DII.jpg


tn_CS-702DIIb.JPG


tn_CS-702DIId.JPG


Φοβερά κασετόφωνα τα ΑΚΑΙ. Από το 704 και μετά έβαλαν τις GX κεφαλές που ήταν ότι καλύτερο υπήρχε από άποψη αντοχής. Το πιο καλό δε της σειράς εκείνης ήταν το 715 που αντί για τα κλασσικά πλήκτρα είχε φωτιζόμενα κουμπάκια (κόκκινο για το rec, πορτοκαλί για το pause κλπ). Άλλες εποχές τότε...
 
Αντε να βαλω και εγω μερικα απο τα κασσετοφωνα-μπομπινοφωνα μου.....

1)GRUNDIG ΤΚ-6 ΦΟΡΗΤΟ ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΟ-

ΤΟΥ 1962 ΡΕΥΜΑΤΟΣ-ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ.

TK6-1.jpg


TK6-2.jpg


TK6-3.jpg


2)SANYO ΦΟΡΗΤΟ Μ-2100-Χ ΤΟΥ 1969

SANYO2100.jpg


3)ΙΤΤ-SHAUB LORENZ SL-52 ΦΟΡΗΤΟ ΤΟΥ 1970

SCHAUBLORENZ.jpg


4)STANDARD-MARANTZ SRT-112E ΦΟΡΗΤΟ ΤΟΥ 1966

STANDARD-MARANTZ.jpg


ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ....

ΜΑΚΗΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικό μου κασσετόφωνο-ντεκ, το Denon DR-M20, το αγόρασα πέρσι, για να συμπληρώσω το παιδικό όνειρο-απωθημένο μου. Ήταν μεγάλη τύχη που βρέθηκε, γιατί αυτή η τεχνολογία καταργήθηκε, φυσικά, είναι μοντέλο του '86 (έτσι έγραφε στο μοτέρ του-ένα από τα τρία-είναι με τρία μοτέρ και τρεις κεφαλές, δηλ. ακούς αυτό που έγραψες ενώ ταυτοχρόνως συνεχίζεις να γράφεις). Ότι καλύτερο μπορούσα να ονειρευτώ. Μου είπε αοτύς που μου το πούλησε, ότι είχε ένα μικρό προβληματάκι, που τελικά ήταν μια μαγνητισμένη κεφαλή. Για καλή μου τύχη, είχα κρατήσει ένα απομαγνητιστή, και την απομαγνήτισα. Τα υπόλοιπα κομμάτια του στερεοφωνικού μου ήταν όλα καινούρια. Ηχεία->Mordaunt-short avant 904i, ενισχυτής-> CA (Cambridge audio) 340 A SE, cd-> CA 340 C, tuner-> CA 340 T, προενισχυτής πικάπ-> CA 540 P, πικάπ-> Pro-ject Debut III. A, και ΑΚΑΙ στα γιαπωνέζικα θα πεί "κόκκινο" (το χρώμα). 赤い(γράφεται στα γιαπωνέζικα).Προβολή συνημμένου 33171

stereoret.jpg
 
Ωραίο κομμάτι Uskoke. Καλές ακροάσεις εύχομαι. Το βρήκες απ το e-bay ή από κάπου αλλού?
 
Akai CS-34D - 1978

Χαιρετώ όλους τους φίλους του φόρουμ!

Στην αποθήκη του αδελφού μου, εντοπίστηκε το παρακάτω κασετόφωνο. Ψάχνοντας λίγο επιβεβαίωσα ότι πρόκειται για το Akai CS-34D του 1978.

Πριν το φωτογραφίσω το ξεσκόνισα λίγο γιατί ήταν μαύρο από την σκόνη. Δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό, έστω μερικώς. Κατ' αρχήν θα το καθαρίσω πολύ προσεκτικά και αφού το δοκιμάσω θα αναζητήσω τεχνίτη στην Αττική για τις αναγκαίες διορθώσεις.

Μήπως έχει κάποιος καμία επιπλέον πληροφορία για το μοντέλο αυτό; Έτσι και αλλιώς θα μελετήσω ότι σχετική πληροφορία υπάρχει στο net αλλά μου αρέσει να έχω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ για τα ρετρό αντικείμενα μου.

DSC00059.jpg

DSC00057.jpg

DSC00056.jpg

DSC00055.jpg

DSC00058.jpg
 
Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης, επισυνάπτω και κάποιες άλλες φωτογραφίες:

DSC00063.jpg

DSC00060.jpg

DSC00061.jpg

DSC00062.jpg
 
tsalk είπε:
Ωραίο κομμάτι Uskoke. Καλές ακροάσεις εύχομαι. Το βρήκες απ το e-bay ή από κάπου αλλού?
Ευχαριστώ, tsalk. Όχι, το πήρα από κανονικό μαγαζί με στερεοφωνικά, και είναι new-old stock, δηλ. είναι μεν καινούριο, δηλ. αχρησιμοποίητο, αλλά είναι παραγωγής του 1986. Δηλ. πραγματικό κελεπούρι! Το πήρα 300 ευρώ μόνο, μαζί με 2 καλώδια CA Atlantic.
 
Πίσω
Μπλουζα