Κατασκευή νέου περιφερειακού ROAM Board (ROM & RAM Board) - Ζητείται βοήθεια.

Μόλις παρέλαβα !!! Θα δοκιμαστεί το συντομότερο δυνατό...Ευχαριστώ Δημήτρη !
 
Σήμερα βρήκα το χρόνο να το δοκιμάσω και πολύ - πολύ γρήγορα να "τραβήξω" κι ένα μικρό video....


Δημήτρη συγχαρητήρια ξανά και ξανά...το περιφερειακό σου, έδωσε στους CPC μου, νέα ζωή !!! :D
 
Ωραίο βιντεάκι!! Έπρεπε να έχεις και κάνα παιχνιδάκι να τρέχει από ROM αλλά... λεπτομέρειες :)

ΥΓ1 Έχεις περάσει με λάκα τον CPC? Σαν πολύ γυαλίζει;;

ΥΓ2 τί πείραζε το παιδάκι στο τέλος; :D
 
Αυτά είναι! Έχεις έναν 464 και αυτομάτως τον κάνεις 6128 και βάλε! :D

Γλυκάθηκα κι εγώ τώρα!
 
@Gryzor

- Φοβερό περιφερειακό ! Μόλις το είδα εν δράση, άρπαξα την μηχανή για να τραβήξω !!!

- Μετά από σχολαστική καθαριότητα ( https://iamretro.gr/forum/threads/Συντηρώντας-έναν-amstrad-cpc-464.6635/ , https://iamretro.gr/forum/threads/Αποκατάσταση-Επεμβάσεις-σε-cpc-6128.6656/ , https://iamretro.gr/forum/threads/Τεμαχίζοντας-ένα-gt65.6644/ ) τα ρίχνω κι ένα στρώμα WD40 για να γυαλίζουν ;-)

- Τα παιδάκια προσπαθούσαν να παλέψουν με ένα Virtual Boy :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΣΤΟ VIRTUAL BOY ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΗΣΤΕΙΣΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΑΚΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣ; :D

Αααα γουστάρω, πάω να διαβάσω το θρεντ :)

[edit] Α, ειναι το περσινό, το έχω διαβάσει, θυμάμαι αυτό για την "ακαθόριστη ουσία"!
 
Παρελαβα και εγω το rom board και εχω να πω μονο τα καλυτερα. Η δημιουργια του Δημητρη κανει σκονη αλλες αντιστοιχες κυκλοφοριες που υπαρχουν στο εμποριο και ειναι μονοδρομος για καποιον που θελει υψηλης ποιοτητα κατασκευη στη καλυτερη τιμη.

Οσοι δεν προλαβαν την πρωτη φουρνια περιμεντε να βγαλει ο φιλτατος d_kef την δευτερη!
 
@Gryzor

:rofl:

Αυτή τη στιγμή έχω 5 παιδούδια (2ας-3ης δημοτικού) που τρέχουν αφηνιασμένα πάνω - κάτω και έχω βάλει το 120 κιλών σώμα μου μπροστά στο δωμάτιο των ηλεκτρονικών - φυσικό εμπόδιο για να εμποδίσω τους εισβολείς !!!
 
Τι έγινε ρε παιδιά? Ζω στο σκοτάδι?

Θέλω και εγώ ένα κομπλέ με τη καλώδα για τον απλό 6128 μουουουου ου.
 
Να πω ότι η πλακέτα του συμφορουμίτη μας είναι όντως υπέροχης ποιότητας κατασκευής και, μιλώντας μαζί του εκτίμησα ιδιαίτερα την προσπάθεια για ποιότητα και λειτουργικότητα - και βέβαια είναι η λύση που έχω αυτή τη στιγμή στον CPC μου. Αλλά δεν νομίζω ότι αι οι άλλες λύσεις που έχουμε "στην αγορά" είναι χειρότερης ποιότητας ή ακριβές!

Στη σκηνή του Amstrad δεν έχουμε πολλά, δυστυχως, αλλά ό,τι έχουμε είναι και καλό και φτηνό, ας είναι καλά όλα τα παλικάρια που το προσπαθούνε!

@geoanas : το μαστίγιο γρήγορα! Μην πω το φλογοβόλο...
 
Gryzor είπε:
Να πω ότι η πλακέτα του συμφορουμίτη μας είναι όντως υπέροχης ποιότητας κατασκευής και, μιλώντας μαζί του εκτίμησα ιδιαίτερα την προσπάθεια για ποιότητα και λειτουργικότητα - και βέβαια είναι η λύση που έχω αυτή τη στιγμή στον CPC μου. Αλλά δεν νομίζω ότι αι οι άλλες λύσεις που έχουμε "στην αγορά" είναι χειρότερης ποιότητας ή ακριβές!
Στη σκηνή του Amstrad δεν έχουμε πολλά, δυστυχως, αλλά ό,τι έχουμε είναι και καλό και φτηνό, ας είναι καλά όλα τα παλικάρια που το προσπαθούνε!
Φιλτατε Gryzor σεβομαι πληρως την προσφορα σου και αφοσιωση σου στην σκηνη του CPC, αλλα περι τιμων θα διαφωνησω. Εχω δει σαφως λιγοτερο ποιοτικα DIY αντιστοιχες προσπαθειες για μεγαλυτερη τιμη. Και δεδομενου οτι κατι παραπανω απο αρκετοι τις πουλουσανε (οσο υπηρχανε στη παραγωγη) προς πανω απο 100?, η προταση του d_kef ειναι απλα η ανωτερη. Και αυτο δεν εχει να κανει αποκλειστικα με την εξαιρετικη δημιουργια του, αλλα πρωτιστως με το οτι ο ιδιος ο Δημητρης ειναι εξαισιος ανθρωπος. Μακαρι να βγαλει και την δευτερη παρτιδα για να προλαβουν αυτη τη φορα και οι υπολοιποι.
 
??? Ποια αντίστοιχη πλακέτα είχε τιμή πάνω από ?100; Έχω χάσει κάποια;;; Μόνο ο Bryce και το Tot0 έχουν βγάλει απ'ό,τι θυμάμαι, γύρω στο τριαντάρι, και υπάρχουν και κάνα-δυο κόπιες από τα schematics τους που δεν είναι τόσο καλή η ποιότητα απ'όσο έχω συζητήσει, αλλά με αντίστοιχη τιμή...

Για το Δημήτρη προσωπικά, ένα τεράστιο respect, όντως ο άνθρωπος είναι διαμάντι.
 
Συμφωνώ 100% !

Δημήτρη, ακούς ? ετοίμασε την 2η φουρνιά !!

! FULL RESPECT !
 
Gryzor είπε:
??? Ποια αντίστοιχη πλακέτα είχε τιμή πάνω από ?100; Έχω χάσει κάποια;;; Μόνο ο Bryce και το Tot0 έχουν βγάλει απ'ό,τι θυμάμαι, γύρω στο τριαντάρι, και υπάρχουν και κάνα-δυο κόπιες από τα schematics τους που δεν είναι τόσο καλή η ποιότητα απ'όσο έχω συζητήσει, αλλά με αντίστοιχη τιμή...
Για το Δημήτρη προσωπικά, ένα τεράστιο respect, όντως ο άνθρωπος είναι διαμάντι.
Καταρχας να πω οτι εχω διαβασει μπολικο υλικο απο το cpcwiki και φυσικα το πολυ καλο θεμα που ανοιξες. Καπου στο 2008 ειχα κοιταξει τι υφισταται στην αγορα απο boards για cpc και ειχα βρει μια παραγωγη ενος Γερμανου η Πολωνου οπου τα εδινε προς περιπου 100?. Συγκεκριμενα κατι παραπανω με μεταφορικα, και κατι λιγοτερο αν εκανες εσυ τις κολησεις κτλ. Η ποιοτητα δεν φαινοτανε καλη, η τιμη ηταν απανθρωπα υψηλη και δεν ασχοληθηκα παραπανω. Εχω διαβασει για τις προτασεις του Bryce και του Tot0 και φαινοντε επισης πολυ καλες.

Περι ποιοτητας, ηλπιζα να εχω καλυτερες φωτογραφιες, εβγαλα ομως προχειρες αυτες τις δυο:

IMG_20140914_222122.jpg

IMG_20140914_222210.jpg
 
Ειλικρινά ούτε που θυμάμαι τί είχε βγει το '08 :D Τί έκανε εκείνο;
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.


Πραγματικά δεν περίμενα το προτζεκτάκι μου να έχει τέτοια ανταπόκριση.

 


Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής απλά αντικατοπτρίζει το μεράκι ενός χομπίστα και όσοι ασχολούνται με κατασκευές ξέρουν για τι πράγμα μιλάω. Επίσης από τη στιγμή μου διατίθεται προς πώληση, ακόμη και αν είναι σε τιμή κόστους, αυτός που δίνει τα ωραία του ευρουλάκια έχει και την απαίτηση να υπάρχει μια στοιχειώδης ποιότητα. Και αφού με τους περισσότερους από εσάς που αγοράσατε την κατασκευή μου είχα τη χαρά να βρεθούμε και να τα πούμε από κοντά θα ήθελα να μπορώ να σας ξαναμιλήσω χωρίς να φοβάμαι μήπως σκέφτεστε "κοίτα τι μου πούλησε ο καραγκιόζης".

 


Όσον αφορά το κόστος της κατασκευής, το κόστος των υλικών για το board ήταν περίπου 24 και κάτι ψιλά ευρώ ανά board. Το κόστος των υλικών για το καλώδιο είναι περίπου 4,50 ευρώ για centronics και 10 και κάτι ψιλά ευρώ για edge connector.


Άρα στην πράξη την χρηματοδότησα την κατασκευή αφού αποφάσισα αφενός να μην λάβω υπόψιν έξοδα για την κόλληση,το ρεύμα κλπ. και αφετέρου να χαρίσω ένα από τα boards σε αυτόν που προσφέρθηκε να βοηθήσει.


Επίσης δεν κοστολόγησα τον χρόνο που διέθεσα για την συναρμολόγηση των boards.


Είναι λοιπόν λογικό τα αντίστοιχα interfaces που πωλούνται κατά καιρούς στα ιντερνετικά ρετρομάγαζα να κοστίζουν περισσότερο ακόμα και αν δεν είναι εφάμιλλων χαρακτηριστικών και ποιότητας. Για να μην αναφερθώ σε κάτι που στα αγγλικά λέγεται V.A.T.:shtup:και όταν πουλάς επαγγελματικά δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 


Πιστεύω ότι άν το ROAM board έβγαινε προς πώληση σε ένα από αυτά τα μαγαζιά θα έπρεπε να παραχθεί σε ποσότητες άνω των 50 κομματιών για να έχει μια τελική τιμή 50 - 55 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά.

 


Φυσικά δεν θα είχα αντίρρηση να ετοιμάσω μια δεύτερη παρτίδα αν υπάρχει ενδιαφέρον. Άσε που έχω και ένα άλλο προτζεκτάκι (λέγε με symbiface compatible usb mouse, compact flash card, rtc).


Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη χρόνου (αν δείτε την ημερομηνία του πρώτου ποστ θα καταλάβετε), ο οποίος θα είναι από Οκτώβριο ακόμη λιγότερος, οπότε κάθε πρόταση για βοήθεια είναι δεκτή και πολύ επιθυμητή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με πολυ ενδιαφερον διαβασα για την πλακετα που φτιαχνεις. Θέλω πολυ να βοηθησω.
 
Πίσω
Μπλουζα