Κατασκευή νέου περιφερειακού ROAM Board (ROM & RAM Board) - Ζητείται βοήθεια.

Ευχαρίστησή μου αγαπητέ, και με τιμάς :)

Δεν ξέρω αν μπορώ να δεχτώ μία ROAM ώς δώρο, θα ήθελα όμως -ΑΝ περισέψει- να έχω και μία δεύτερη...

Ευχαριστούμε και για το update, φοβερό μηχανάκι!
 
Α δε μπαίζω!!! Αν περισσέψει, θα μου την κάνει εμένα δώρο αφου αν έμενα Αθήνα θα του είχα δώσει εγώ το δικό μου CPC:p.
 

 

 

 

 

 





Συγχαρητηρια στον d_kef

για το ολο εγχειρημα


,και στον



Gryzor

για την ενεργη συμμετοχη στα Cpc τεκταινομενα ειδικοτερα και γενικοτερα .

 




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητηρια στον d_kef για το ολο εγχειρημα.

(Αλλα και στον Gryzor για την συνεχη ενεργη συμμετοχη στα Cpc τεκταινομενα εν προκειμενω αλλα και γενικοτερα) .

Υ.γ. Το μονο αλλο σχετικα προσφατο ελληνικο CPC hardware Project για το οποιο ετυχε να διαβασω ηταν το

CPC Booster(+) του Antitec
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, για να μην παρεξηγηθώ, ζήτησα να *αγοράσω* και δεύτερη, ε; :D

Θα γίνω πλούσιος στο eBay!! Yay!
 
Gryzor είπε:
Ε, για να μην παρεξηγηθώ, ζήτησα να *αγοράσω* και δεύτερη, ε; :D
Θα γίνω πλούσιος στο eBay!! Yay!
Δεν θα παρεξηγηθείς.... Απλά δεν έχω ακόμα κάνει έρευνα αγοράς για όλα τα υλικά. Πάντως σίγουρα δεν θα ξεπεραστέι το όριο των ~30,00Ευρώ ανά board.

Σε κάθε περίπτωση μόλις λάβω τις πλακέττες και συναρμολογίσω μια για να δω ότι όλα λειτουγούν όπως πρέπει θα κάνω μια παραγγελία για όλα τα υλικά επί 10, οπότε θα ξέρω και το κόστος με ακρίβεια. Και όσοι πιστοί προσέλθετε. ;)
 
First!

(stupid 10 char limit)
 
Rygar είπε:
Α δε μπαίζω!!! Αν περισσέψει, θα μου την κάνει εμένα δώρο αφου αν έμενα Αθήνα θα του είχα δώσει εγώ το δικό μου CPC:p.
Αν κερνάς ουζάκι στη Χαλκίδα κάτι μπορούμε να κάνουμε.... :D
 
Βεβαίως! Μην έρχεστε μόνο για μπανάκι εσείς οι Αθηναίοι, να κάνετε και καμια δουλειά ερχόμενοι! :D
 
Επιτέλους μετά από μια στιγμή “Εύρηκα” (κατά το ελληνικόν eureka moment) που είχα εχθές το βράδυ κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με τη λειτουργία της επέκτασης RAM στον 464. Πλέον όλα τα παιχνίδια που απαιτουν 128ΚΒ ή φορτώνουν όλα τα levels με τη μία στον 6128 λειτουργούν θαυμάσια και με έναν 464 με ROAM Board. Αναφέρω ενδεικτικά -Gryzor, Arkanoid II, Star Sabre 128K, Batman The Movie, Death Sword. Επίσης το SYMBOS και το Parados δουλεύουν όπως και στον 6128 κάνοντας χρήση του συνόλου των 576ΚΒ RAM.

Συγχρόνως παρέλαβα και τις πλακέτες για τα ROAM Boards.

boards.jpg

Το επόμενο βήμα είναι να συναρμολογήσω ένα για να δω ότι όλα είναι εντάξει.

Έχω βρει ήδη τα περισσότερα εξαρτήματα και θα κάνω μια παραγγελία για όλα x 10.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο φίλε μου!! Πάντως το όλο εγχείρημά σου δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να το πουλήσεις σαν DIY KIT! Ένα σακουλάκι με τα εξαρτήματα, το διάγραμμα και τις οδηγίες! Να μπορεί ο άλλος να το συναρμολογήσει, όπως τότε με τους θρυλικούς ZX80!

Θα γλιτώσεις και την ταλαιπωρία!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Μπράβο βρε άνθρωπε, μπράβο!!!

Οπότε τώρα, τί δεν δουλεύει σε 464?

Θα χαρώ πολύ να έχω ελληνικό expansion στον CPC μου!! :)
 
gremlinakos είπε:
Μπράβο φίλε μου!! Πάντως το όλο εγχείρημά σου δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα να το πουλήσεις σαν DIY KIT! Ένα σακουλάκι με τα εξαρτήματα, το διάγραμμα και τις οδηγίες! Να μπορεί ο άλλος να το συναρμολογήσει, όπως τότε με τους θρυλικούς ZX80!Θα γλιτώσεις και την ταλαιπωρία!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
Δεν είναι κακή ιδέα. Τη σημειώνω...

Gryzor είπε:
Μπράβο βρε άνθρωπε, μπράβο!!!
Οπότε τώρα, τί δεν δουλεύει σε 464?

Θα χαρώ πολύ να έχω ελληνικό expansion στον CPC μου!! :)
1. Δεν δουλεύει ότι απαιτεί την lower ROM του 6128. π.χ. QuickCMD. Άν αντικατασταθεί η lower ROM και στο ROAM Board φορτώσεις στην ROM0 την BASIC του 6128 και στην ROM7 το AMSDOS τότε λύνεις το πρόβλημα.

2. Δεν δουλεύει ότι απαιτεί C3 RAM mode. Το μόνο που γνωρίζω να κάνει χρήση του συγκεκριμένου mode είναι το Future OS. Για να λειτουργήσει το συγκεκριμένο mode θα έπρεπε ή να γίνει μετατροπή στη μητρική του 464 ή το ROAM Board να βραχυκυκλώνει στιγμιαία τις γραμμές Α14 και /MEMRQ του Ζ80 ώστε να "κοροϊδεύει" το gate array. Τη δεύτερη τεχνική χρησιμοποίησε η DK'Tronics το '80-'90 αλλά και κάποια νεότερα interfaces. Το πρόβλημα είναι ότι η τεχνική δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλέψει με όλους τους τύπους Ζ80 και φυσικά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να "ψήσεις" τον Ζ80 (αν και απειροελάχιστη). Συνεπώς με δεδομένο ότι υπάρχουν ελλάχιστα προγράμματα που κάνουν χρήση αυτού του mode λειτουργίας αποφάσισα ότι δεν θα το υλοποιήσω στο ROAM Board.
 
Και εκτος των φοβερων που κανεις βλεπω οτι εισαι και εσυ ZX Certified :) ...μπραβο!
 
Πρόσφέρομαι για Beta testing της πρώτης συναρμολογημένης board :)
 
Gryzor είπε:
Πρόσφέρομαι για Beta testing της πρώτης συναρμολογημένης board :)
Θες δε θες θα είσαι beta tester!!! :p

Wally είπε:
Και εκτος των φοβερων που κανεις βλεπω οτι εισαι και εσυ ZX Certified :) ...μπραβο!
Οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω κι εγώ μία, όχι για beta, αλλα για κανονική χρήση (όποτε έχω χρόνο και διάθεση :D ). Και επίσης προσφέρω καφέ/μπύρα στα μέρη μου.
 
Ένα μεγάλο μπράβο στον d_kef και απο εμένα. Αξιζουν προσοχή και επιβράβευση τετοιες προσπάθειες ...
 
Εγώ θα ήθελα να τον παρακαλέσω, όταν ευκαιρήσει, να γράψει μία μικρή σύνοψη για την πλακέτα. Νομίζω αξίζει να στήσω ένα άρθρο στο cpcwiki! :)

PS Rygar, σταμάτα να προσπαθείς να δωροδωκείς κόσμο με μπύρα για να ξενιτευτεί κι έλα κεντρικά να τα πούμε από κοντά!
 
Gryzor είπε:
PS Rygar, σταμάτα να προσπαθείς να δωροδωκείς κόσμο με μπύρα για να ξενιτευτεί κι έλα κεντρικά να τα πούμε από κοντά!
Εγώ; Να δείξω ότι θέλω να δωροδοκήσω ενώ διαβάζουν εκατο χιλιάδες άτομα; Ποτέ!

Να κεράσω μπυρίτσα και θα τα βρούμε :D
 
Πίσω
Μπλουζα