Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Καλησπέρα !! βλέπω πέσαμε λίγο στο topic ..για ρίξτε μια ματιά....

picture.php


picture.php


picture.php


ο τυχερός είναι ο φίλος ntsmrtz ...καλό παίξιμο!! ..περιμένω εντυπώσεις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως πεσαμε λιγο..χεχε

Να το χαιρετε το καμπινακι ο φιλος που εχει πιο περιεργο ονομα απο το δικο μου....

Εχω μια ερωτηση...στις φωτο η οθονη τι δειχνει ?? Ειναι καποιο wallpaper ή ειναι καποιο frontend. Επισης πιο frontend προτιμας. Εγω εχω το maximus αλλα υπαρχει και το hyperspin το οποιο ειναι ΚΟΡΥΦΗ το οποιο θα το βαλω στην επομενη καμπινα που θα φτιαξω.

Το artwork παντως ειναι λιγο busy(οπως λεν κι ξενοι) για τα γουστα μου.
 
Είναι skin για το maximus arcade.. το οποίο παρεμπιπτόντως μπορεί να μην είναι δωρεάν αλλά κατά την γνώμη μου είναι το καλύτερο .. απλό.. εύκολο..και γρήγορο.. καλό και το hyperspin.. αλλά μου φαίνεται πιο δύστροπο και πολύπλοκο.
 
Γειά χαρά παιδιά.

Είμαι απο Θεσσαλονίκη και θέλω να ρωτήσω να υπάρχει κάποιος που μπορεί να κατασκευάσει για εμένα μια μίνι arcade και να μου πεί πόσο θα μου κοστισει κάτι τέτοιο. Σημειωτέον δεν έχω τον χρόνο ούτε το μεράκι να κατασκευάσω μόνος μου.

Επίσης να αναφέρω ότι έχω βρεί δύο διαφορετικά είδη απο καμπίνες κανονικού μεγέθους. Η μία είναι παλαιού τύπου ( ξύλινη, η οθόνη είναι διαγώνια τοποθετημένη και έχει προστατευτικό τζάμι) ενώ η άλλη πιό σύγχρονη (μεταλική, η οθόνη κάθετα τοποθετημένη). Καί οι 2 καμπίνες έχουν έναν μοχλό στα αριστερά και τρία πλήκτρα στα δεξια)

Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής σε mame, όπως και η τοποθέτηση 2 χειριστηρίων με τον μοχλό στα δεξιά και 6 κουμπιά άνα παίκτη, και πόσο κοστίζει;

Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα ώστε να ακούσω τις απόψεις σας αν με συμφέρει να αγοράσω μια μίνι καμπίνα η να τροποποιήσω κανονική καπίνα σε mame.

Aνυπομονώ να ακούσω προτάσεις.
 
θελουμε φωτο ΤΩΡΑ!!!!!Αν οιι καμπινες ειναι σε καλη κατασταση τοτε κρατα τες και κανε την μετατροπη σε ΜΑΜΕ...δεν ειναι δυσκολο και υπαρχουν παιδια που μπορουν να σου λυσουν την καθε απορια. Αν οι καμπινες ειναι χαλι μαυρο και χρειαζεται να γινει και δουλεια στην ξυλινη κατασκευη....τοτε αν δεν πιανουν τα χερια σου ή δεν εχεις τα καταλληλα εργαλεια ζητα απομ καποιον να σου την φτιαξει για σενα ή ζητα ενα μινι καμπινετ το οποιο ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Ο pelo αν δεν κανω λαθος φτιαχνει μινι καμπινες και μαλιστα πολυ καλες.

ΠΑρε ενα δειγμα απο την δουλεια του. http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=2138

Επισης ο Ιορδανης ειναι παρα πολυ καλος και φτιαχνει all time classic καμπινες

μπορεις να δεις εδω ---> http://www.arcade-joystick.gr/home.html
 
Προβολή συνημμένου 4908

Προβολή συνημμένου 4909

Προβολή συνημμένου 4910

Προβολή συνημμένου 4911

Aυτή είναι η δεύτερη καμπίνα, ε'ιναι προφανώς πιο παλία.

Παρ όλη την σκόνη, όταν το βάλαμε στην πρίζα, άναψε κανονικά,αλλά για κάποιο λόγο δεν είχε ήχο.

Επίσης δεν υπάρχει κλειδί για το πορτάκι που ανοίγει για τα κέρματα.

Τι μου προτείνετε, μια μινι καμπίνα, την πιο πάνω ( πιο καινούργια) η αυτήν εδώ ( πιο παλιά ).

Όπως προείπα, με ενδιαφέρεινα την κάνω mame, + το γεγονός ότι θέλω χειρ/ριο με 6 κουμπιά.

Πέρα απο τα κλασικά mames θα ήθελα να βάλω μελοντικά και άλλου τύπου παιχνίδια ( π.χ. tekken, killer instinct, sf4 κτλ..)

Ακούω τις προτάσεις σας. :cool:
 
Ο Pelo ξαναχτύπησε αλλη μια φορά.. Το έχω ξαναπεί πολλές φορές σε σημείο που να φάινομαι υπερβολικός αλλά παιδιά οι photos δεν μπορούν να απεικονίσουν στο ελάχιστο την τελειότητα που διακρίνει τα καλιτεχνικά δημιουργήματα του. Νοιώθω πραγματικά τυχερός που είδα και αυτή τη δημιουργία του από κοντά και είχα όλο το χρόνο να θαυμάσω την αρτιότητα της κατασκευής... Τί να πει κανείς..το ταλέντο περισεύει σε αυτή την περίπτωση..

PS Dkprs οσον αφορά τον Maximus Arcade ρίξε μια ματιά εδώ http://www.youtube.com/spacegoogie . Ο τύπος έχει κάνει παπάδες με skins για τον Maximus σε σημείο που πλέον να δείχνει πιο εμφανίσιμος από το Hyperspin !!
 
Οντως εχει ασχοληθει με το skin αλλα δεν μπορω να συμφωνησω οτι ειναι πιο εμφανισιμο απο το hyperspin το οποιο θεωρω οτι ειναι μια ολοκληρωμενη υπερπαραγωγη στο θεμα frontend + MAME.

 
Συμφωνώ με τον dkssprs ότι το artwork παραείναι "φορτωμένο". Ίσως έπρεπε να έχει πιό "καθαρά" θέματα...
 
ultra είπε:
Προβολή συνημμένου 4906
Προβολή συνημμένου 4907

Αυτή είναι η μία, η πιό σύγχρονη.

Σε λίγο θα ανεβάσω φωτογραφία και απο την πιο παλία.
Σπάω το κεφάλι μου.... :xm:

Παίρνω όρκο ότι κάτι μου θυμίζουν αυτές οι φωτογραφίες. Δεν μπορεί, κάπου τις έχω ξαναδεί........ :xm:

Anyway...... :)
 
Η καμπινα τυπου "γονδολα" εχει ανεβει και στο ΜΑΜΕ.gr

για την αλλη δεν γνωριζω κατι...
 
Βρε δεν ξεχνάω, ούτε σειριακό αριθμό χαρτονομίσματος! Ψάχνω να βρω που τις είδα και είμαι σίγουρος ότι παλιότερα είχαν παίξει και κάπου εδώ μέσα......... Θυμάμαι χαρακτηριστικά το background. Θα πάρω σβάρνα όλα τα topics και τα posts, μουλάρωσα τώρα!!!!!!!!!

Πω πω θα σκάσω αν δεν το βρω.....

Καλά θα μου έρθει φλασιά, θέμα χρόνου είναι!!!!!!!
 
Καμία πρόταση και στα ερωτήματα μου θα ήταν ευπρόσδεκτη παιδία...
 
καλημέρα! δυο λόγια και από μένα που τυγχάνω πλέον ιδιοκτήτης του ανωτέρου retro mini cab του pelo13.

αρχικά η επικοινωνία ήταν λίγο ανορθόδοξη (μέσω τρίτου). έπειτα καθορίστηκε το θέμα του minicab και το τι θα περιέχει από παιχνίδια (που τα περιέχει σχεδόν όλα)

στο δια ταύτα τώρα. η δουλειά του pelo13 είναι εξαιρετική! το πολυθεματικό artwork ήταν μονόδρομος, αφού κοιτάζοντάς το ήθελα να υπήρχε μία άμεση παραπομπή σε κλασικά games που έπαιζα μικρός, αποδίδοντας και το αντίστοιχο feelling.

το τελικό αποτέλεσμα είναι απίστευτο, πέραν κάθε προσδοκίας μου, το οποίο δεν μπορεί να απεικονιστεί πλήρως στη φώτο.

ουσιαστικά πρόκειται για έπιπλο που κοσμεί την μία γωνία του γραφείου μου.

αυτά... πάω για gamming! :)
 
pooky(1) είπε:
Βρε δεν ξεχνάω, ούτε σειριακό αριθμό χαρτονομίσματος! Ψάχνω να βρω που τις είδα και είμαι σίγουρος ότι παλιότερα είχαν παίξει και κάπου εδώ μέσα......... Θυμάμαι χαρακτηριστικά το background. Θα πάρω σβάρνα όλα τα topics και τα posts, μουλάρωσα τώρα!!!!!!!!!
Πω πω θα σκάσω αν δεν το βρω.....

Καλά θα μου έρθει φλασιά, θέμα χρόνου είναι!!!!!!!
αν θυμάμαι καλά στο παλιό το φόρουμ κάποιος την είχε βάλει για πούλημα...
 
dkssprs είπε:
Οντως εχει ασχοληθει με το skin αλλα δεν μπορω να συμφωνησω οτι ειναι πιο εμφανισιμο απο το hyperspin το οποιο θεωρω οτι ειναι μια ολοκληρωμενη υπερπαραγωγη στο θεμα frontend + MAME.
To hyperspin δεν παιζεται στο θεμα εμφανιση,αλλα μονο σ'αυτο.Εχει πολλες ελλειψεις σαν software,προβλημα συμβατοτητας με μερικα emulators και ειναι αρκετα ''βαρυ'' προγραμμα.Το pc που θα το τρεξει θα πρεπει να ειναι συγχρονο και αρκετα δυνατο (σε μενα με διπλοπυρηνο celeron 2,0ghz και 1gbyte ram κολλουσε αφανταστα) ενω το maximus τρεχει καλα και σε παλια pc,οπως και στο παλιο μου λαπτοπ που ειναι στα 266mhzo_O και 192mbyte ramo_O.
 
ntsmrtz είπε:
καλημέρα! δυο λόγια και από μένα που τυγχάνω πλέον ιδιοκτήτης του ανωτέρου retro mini cab του pelo13.αρχικά η επικοινωνία ήταν λίγο ανορθόδοξη (μέσω τρίτου). έπειτα καθορίστηκε το θέμα του minicab και το τι θα περιέχει από παιχνίδια (που τα περιέχει σχεδόν όλα)

στο δια ταύτα τώρα. η δουλειά του pelo13 είναι εξαιρετική! το πολυθεματικό artwork ήταν μονόδρομος, αφού κοιτάζοντάς το ήθελα να υπήρχε μία άμεση παραπομπή σε κλασικά games που έπαιζα μικρός, αποδίδοντας και το αντίστοιχο feelling.

το τελικό αποτέλεσμα είναι απίστευτο, πέραν κάθε προσδοκίας μου, το οποίο δεν μπορεί να απεικονιστεί πλήρως στη φώτο.

ουσιαστικά πρόκειται για έπιπλο που κοσμεί την μία γωνία του γραφείου μου.

αυτά... πάω για gamming! :)
Να είσαι καλά φίλε μου για τα καλά σου λόγια!!!
 
hyperspin

Έχει κατεβάσει κανένας το HYPERSPIN;

Αν ναι, απο πού και επίσης τι άλλο χρειάζεται για να λειτουργήσει ( παιχνίδια mame, roms απο κονσόλες, τι επιδόσεις η/υ ;)
 
Πίσω
Μπλουζα