Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Thanks και πάλι Σπύρο,

πάντως παιδιά, (εχοντας διαβασει προηγουμενα ποστ που το αναφέρατε), θεωρώ πιο δυσκολο το κοματι με τις συνδεσεις hardware, μονταρισματα, περασμα software κλπ, απο΄τι το κοματι της κατασκευης της καμπινας (ξυλο, βαψιμο, διαστασεις κλπ).

@masbass ,Πολυ καλή λύση αυτό που αναφέρεις, δεν το είχα σκεφτεί. Πολυ πιθανό να το δοκιμάσω με αυτόν τον τρόπο.
 
pooky(1) είπε:
Εξαρτάται.
Πρώτον είναι το θέμα της οθόνης. Ξεχνάς τις arcade CRT. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Δεύτερον, από αντοχή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το πολύ - πολύ ξεβιδώνεις το κάσωμα του φορητού και ενισχύεις το σύστημα ψύξης καταργώντας δια παντός τα ανεμιστήρια.

Αλλά γιατί να μπεις σε τέτοια διαδικασία; Μια micro ATX mobo με ένα διπύρηνο πάμφθηνο επεξεργαστή που θα του κάνεις undervolt και underclock για να μη καταλαβαίνει τίποτε και ξεμπέρδεψες.
Δεν πολυσυμφωνω και θα σου πω γιατι

Μερικα MAME παιχνιδια θελουν δυνατη cpu, οποτε καλυτερα το εξης

Βρισκεις εναν φτηνο διπυρηνο με καλο steeping ωστε να κλοκαρετε αρκετα. Του βαζεις μια γομαροψυχτρα και ενα silent 120 ή 250mm ανεμιστηρι σε πολυ χαμηλες στροφες να βαραει την ψυχτρα (δεν ακουγεται καθολου - ασε που τη σημασια να δωσεις οταν θα βαρας τα κουμπια και το joystick με μανια) Τον κλοκαρεις λιγο και οχι οσο παει ωστε να εισαι safe. Καλυτερα να του ανεβασεις το FSB , ωστε να επικοινωνει πιο γρηγορα με τις μνημες

Αυτα τα ολιγα ;)
 
Αγορασα απο το arcadeshop.de διαφορα καλουδια εδω και λίγο καιρό.

Έστειλα mail να ρωτησω ποτε θα σταλούν και αν παιζει να μου δωσει tracking number, αλλα δεν εχει απαντησει.
 
Με το arcadeshop ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εχεις το οποιοδηποτε προβλημα.
 
Εφ΄όσον η παραγγελία σου έγινε δεκτή σε μια δυο μέρες το πολύ σου στέλνουν mail με το tracking number. Μήπως το e-mail σου ήρθε σαν junk?
 
Αν θυμαμαι καλα η δικη μου παραγγελια απο το συγκεκριμενο καταστημα ειχε ερθει σε 10 -12 εργασιμες.
 
Η δικιά μου 13 μέρες :D . Και να φανταστείς οτι απο Αθήνα όποτε περιμένω δέμα κάνει μια βδομάδα (και γρήγορα είναι!)

Εγώ έχω πρόβλημα με το πού θα πάω να κάνω μεταλλική επιφάνεια. Είναι κανείς απο Θεσσαλονίκη που να ξέρει? (pm me please :) )
 
..και εγω το ψαχνω αυτό καμπια.

Απο Θεσνικη είμαι.

Μίλησα με ένα άτομο που μου είπε μπορει να βρει ένα μηχανουργείο-κατι τετοιο που ήξερε.

Ακόμα περιμένω :)

Αμα μαθω θα σου πώ.
 
Μπορειτε να το παραγγειλετε απο Αθηνα και να σας το στειλουν με δικα σας εξοδα.

Αν σας ενδιαφερει πειτε μου.
 
dkssprs είπε:
Μπορειτε να το παραγγειλετε απο Αθηνα και να σας το στειλουν με δικα σας εξοδα.Αν σας ενδιαφερει πειτε μου.
Καθόλου άσχημη ιδέα.

Woodstock μου είπα για κάποιον σήμερα προς τα νεκροταφεία της Θέρμης. Την άλλη βδομάδα θα πάω να δω.
 
Παιδιά έχω όλα τα hardware κομάτια στην κατοχή μου.

Μου λείπει η καμπίνα και οτι εχει να κανει σχεση με software.

Ελπίζω να την παλέψω με τις ρυθμίσεις software κλπ και να μην το σπάσω στο τέλος :D

Απλά εχω μια πολύ σημαντική έλλειψη και θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Δεν έχω τα καλώδια για τις συνδέσεις πχ. σαν και αυτά http://www.arcadeshop.de/Connectors-Wire-Set-33x1_768.html

Υπαρχει πείπτωση να τα βρώ αυτά σε κάποιο μαγαζί εδώ Θεσ/νίκη-Ελλάδα?

και πως τα ζητάω?

(μην μου προτεινεται απο ιντερνετ διότι αυτην την περίοδο δεν έχω τπτ απο πιστωτικες, χρεωστικές κλπ -αγορες ιντερνετ τελος απο μένα-)

Αυτά και ευχαριστώ.
 
Κάνε μια βόλτα απο τα καταστήματα Γεωργιάδη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απλα καλωδια ειναι ρε συ, παιρνεις ενα σακουλακι με βυσματα, μια πενσα και τα φτιαχνεις εσυ...

Τα βυσματα τα βρισκεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα, παρε 2 διαφορετικου χρωματος για να ξεχωριζεις μετα την καλωδιωση (και 2 χρωματα καλωδιο για τον ιδιο λογο):

img0157p.jpg


καθως παει σε σειρα η συνδεση, καλυτερα καθαρισε λιγο απ το περιβλημα του καλωδιου χωρις να το κοβεις, μετα το τσακιζεις και το περνας μεσα στο βυσμα:

img0161hi.jpg


και μετα τα περνας στα διακοπτακια

img0158bb.jpg
 
Μπραβο Masbass παρα πολυ χρησιμη η περιγραφη της διαδικασιας και οι εικονες που ανεβασες.
 
Παρε μαζι σου κι ενα διακοπτακι οταν πας για τα βυσματα, υπαρχουν μερικα μεγεθη και καλο ειναι να εχεις μαζι σου διακοπτακι να δεις πιο κανει καλυτερα.
 
dkssprs HELP!

Να ρωτήσω το plexiglass γύρω από την οθόνη το έχει βάψει κανονικά ή έχεις βάλει μαύρη μεμβράνη; Το ρωτάω αυτό διότι όλοι που είπαν ότι με το σπρέυ θα κάνει νερά και δεν θα γίνει καλό.
 
To εχω κανει με σπρει και δεν εχει καθολου νερα.

Απλα χρειαζεται να το περασεις 2-3 χερια και το αποτελεσμα θα ειναι perfect....

Εννοειτε οτι το βαφεις απο την μεσα πλευρα και το σπρει σε μεση αποσταση...ουτε πολυ κοντα ουτε πολυ μακρια.
 
Ναι από μέσα θα το βάψω :D

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 
Καλησπέρα Σπύρο (αν δε κάνω λάθος).

Eπειδή θα παραγγείλω σε λίγο ipac, βλέπω στο σχεδιαγραμμά του (ipac) ότι έχει coin 1, coin 2, start 1, start 2. Δηλ. θέλει 4 κουμπιά για αυτές τις λειτουργίες; Στο δικό απ' ότι βλέπω υπάρχουν Player 1 player 2, το κάτω μεσαίο ή πάνω μεσαίο πρέπει να είναι το pause. Το άλλο;
 
αν πας δυο σελιδες πριν, στο post #318 λεει πως τα εχει στημενα κι απο κατω προσθετω οτι μπορεις να τα ενωσεις και να χρησιμοποιεις ενα κουμπι για 2 ενεργειες ταυτοχρονα (πχ ενα button βαζει κερματα και στα 2 slots ταυτοχρονα). Καλο ειναι να κρατησεις τα Player 1 και Player 2 ξεχωριστα κι αν ειναι να κανεις μονο τα Coin 1 και 2 ενα μοναδικο button.
 
Πίσω
Μπλουζα