Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Καλα κουραγια fisherman
 
Φίλε johnktgr αν στρογγυλέψεις τις άκρες (με ρούτερ) θα είναι πολύ ποιο όμορφο,

όσο για την λάκα που λες να περάσεις με το χέρι, η λάκα περνιέται μόνο με πιστόλι...
 
bastef2 είπε:
Φίλε johnktgr αν στρογγυλέψεις τις άκρες (με ρούτερ) θα είναι πολύ ποιο όμορφο,όσο για την λάκα που λες να περάσεις με το χέρι, η λάκα περνιέται μόνο με πιστόλι...
thanks φιλαρακο

οπότε με το χέρι αν το περασω θα εχει υφή "εργοστασιου" ή οχι και αν ναι μηπως ξερεις τι ασταρια και χρωματα ειναι ειδικα για τα mdf ?
 
johnktgr είπε:
thanks φιλαρακοοπότε με το χέρι αν το περασω θα εχει υφή "εργοστασιου" ή οχι και αν ναι μηπως ξερεις τι ασταρια και χρωματα ειναι ειδικα για τα mdf ?
Βαφτο με σπρευ αν θες,γυαλιστερο ή ματ
 
Φίλε johnktgr γνώμη μου είναι επειδή με το χέρι η λάκα γίνετε χάλια, και το σπρέι δεν είναι και η ποιο κατάλληλη λύση για να βάψεις το καμπινάκι σου γιατί το βάψιμο είναι το Α και το Ω, προτείνω να πας σε κάποιον λουστραδόρο και να το κάνεις να είναι κουκλί, έτσι και αλλιώς δεν είναι και τόσο μεγάλο το κόστος του βαψίματος, δεν ξέρω σε πια περιοχή είσαι για αν θες να σε στείλω σε κάποιον που είναι πάρα πολύ καλός και φτηνός...
 
bastef2 είπε:
Φίλε johnktgr γνώμη μου είναι επειδή με το χέρι η λάκα γίνετε χάλια, και το σπρέι δεν είναι και η ποιο κατάλληλη λύση για να βάψεις το καμπινάκι σου γιατί το βάψιμο είναι το Α και το Ω, προτείνω να πας σε κάποιον λουστραδόρο και να το κάνεις να είναι κουκλί, έτσι και αλλιώς δεν είναι και τόσο μεγάλο το κόστος του βαψίματος, δεν ξέρω σε πια περιοχή είσαι για αν θες να σε στείλω σε κάποιον που είναι πάρα πολύ καλός και φτηνός...

ευχαριστώ .... ναι δεν χανω τιποτα να μου πει το κόστος .... εγω μένω Βριλησσια οποτε αν θες στειλε μου με pm το τηλεφωνο του.

Γιαυτο μου αρεσει το forum αυτό .... ειμαστε ολοι μια παρέα , ζητας και δίνεις βοηθεια οπου μπορεις , χωρις καν να γνωριζόμαστε.

thanks και παλι
 
+ 1.000.000 Συμφωνω απολυτα...το βαψιμο ειναι το Α και το Ω

Αξιζει 100% να το πας σε λουστραδορο
 
Εγω λογο τις δουλειας μου το εκανα μονος μου βγηκε πολυ καλο αποτελεσμα πιστευω
 
εγω επιμενω να το κανεις με σπρευ,γυρω στα 4 ευρω εχει το μπουκαλι 400ml.

δε θα βγεις χαμενος σε ποιοτητα και θα γλυτωσεις λεφτα
 
κατι τελευταιο για να παω να κοψω το πατρον .....

μπορεί να φανεί γελίο αλλα να ειμαι σιγουρος .....

οι διαστάσεις για το weecade που κατεβασα είναι προφανός σε ίντσες ε ?

αν ναι ... πρεπει να κανω και την μετατροπή .... εχω επισης μια 17 LG tft πιστευω σε μεγεθος θα είμαι οκ !
 
Αν τις κατέβασες από δω http://www.koenigs.dk/mame/eng/drawweecade.htm οι διαστάσεις είναι σε χιλιοστά. Πρίν τα κόψεις τα ξύλα καλό είναι να μετρήσεις διαστάσεις οθόνης και των υπολοίπων hardware που θα βάλεις γιατί "παίζεις" με μικροδιαφορές εκατοστών και μπορεί να μην σου χωράνε...
 
Kambia είπε:
Αν τις κατέβασες από δω http://www.koenigs.dk/mame/eng/drawweecade.htm οι διαστάσεις είναι σε χιλιοστά. Πρίν τα κόψεις τα ξύλα καλό είναι να μετρήσεις διαστάσεις οθόνης και των υπολοίπων hardware που θα βάλεις γιατί "παίζεις" με μικροδιαφορές εκατοστών και μπορεί να μην σου χωράνε...

Σε ευχαριστώ Kampia ... ναι απο εδω τα κατεβασα.... ωραια .... οσο αφορα για το hardware πιστευω δεν θα ειναι και δυσκολο αν φαρδύνω αναλογικά τις 2 πλευρες προς τα πισω 6-7 εκατοστά ... οπως και την βαση και τα αλλα κομματια.
 
γεια σας και πάλι, η καμπίνα αρχιζει σιγα σιγα και παιρνει μορφή, έχω κολήσει τα mdf έχω περάσει και τις βύδες, όταν θα έχω φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο θα σας δείξω και photos, αυτή την στιγμή θέλω λιγη βοήθεια όμως :p

ειδικά από τους κατόχους weecade.

1) το plexi glass μπροστά στην οθόνη πως το κάνατε μαύρο? με μπογιά? σπρει?

και βάψατε μόνο το γυρω γύρω? κάνατε τίποτα άλλο για να δείχνει πιο classic?

2) εκτός από λάκα για να βάψουμε την καμπίνα περνάμε τιποτα άλλο (πχ. βερνικι)?

3) τα ηχεία τι κάλυμμα να βάλω μπροστά, που μπορώ να βρω καλύμματα?

ότι φτηνή λύση ευπρόσδεκτη!

4) σκέφτομαι να έχει σαν θέμα indiana jones, jurrasic park, γενικά κάτι σε πράσινο,κόκκινο,κίτρινο πού μπορώ να βρώ art ξέρει κανείς κάποιο σιτε που να έχει μεγάλη συλλογή?

ευχαριστώ και περιμένω τα φώτα σας!
 
a)με σπρευ μαυρο γυαλιστερο ,η μεμαυρη αντηλιακη ζελατινη 3 στρωσεις

2?ασταρι σιγουρα πριν την λακα

3)τσιμπα ηχεια εχπανδερ σονυ
 
Και εγω πιστευω πως το σπευ ειναι η καλυτερη λυση..!
 
εδω θα βρεις καλλυματα για τα ηχεια

http://www.arcadeshop.de/Accessories-Guard-iron-112-mm_418.html

το πλεξι γυρω απο την οθονη με σπρει αφου πρωτα κεντραρεις με ενα χαρτόνι την επιφάνεια που δεν θες να βαψεις.Προσοχη το σπρει να το κρατας σε αποσταση 40εκατοστα απο την επιφανεια που βαφεις και να περνας γρηγορα για να μην σου σταξει. Θελει 3 χερια.

πριν την λακα βάζεις σουρφασερ....στεγνωνει.....τριβεις .....σουρφασερ ....στεγνωνει τριβεις και μετα λακα. Ολα αυτα ενοειτε ΜΟΝΟ με πιστολι.

για θεμα δωσε μου λιγο χρονο να σου βρω... :)
 
Για θεμα εχω καταληξει στο mortal Kombat αν βρεθει κατι αλλο καλο γιατι οχι dkssprs
 
Καλησπερα και απο εμενα.

Ειμαι της γνωμης οτι το πλεξιγκλας δεν ειναι και πολυ καλη επιλογη.Με μια μικρη απροσεξια στο καθαρισμα της οθονης θα δημιουργηθουν γρατσουνιες,και δεν μιλαμε για καθαριστικο σπρει που μπορει να το κανει και μουντο.Κατα τη γνωμη μου η καλυτερη λυση ειναι το τζαμι.

Καλυματα για τα ηχεια μπορεις να χρησιμοποιησεις απο ηχεια αυτοκινητου (εγω αυτο εκανα).

ΥΓ:Ζητω συγνωμη στα ατομα που δεν απαντησα στα mail που μου εστειλαν,λογω φορτου εργασιας αμεληθηκαν.

ΥΓ2:Πριν λιγες μερες παρελαβα 2 καμπινες ψηλες (φρουτακια) οι οποιες να μετατραπουν σε mame.Οταν θα εχω χρονο θα σας δειξω φωτο.
 
τζαμι ψυφηζω κγω καλυτερο κ οικονομικη λυση!
 
Πίσω
Μπλουζα