Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

εμεινα με το στομα ανοιχτο οταν την ειδα
 
Το μονο που θελω να πω προς όσους παραγγέλνουν joysticks είναι να τα παίρνουν 8/4 way switchable ON-TOP! Δηλαδή να μη χρειάζεται να ανοίξεις το χειριστήριο για να γυρίσεις το διακόπτη σε 8way(ή το αντίστροφο). Παράδειγμα, εγώ εχω αγοράσει το j-stik απο Ultimarc. Ειναι μεν 4/8 way, αλλα πρεπει να ανοίξω το χειριστήριο και να γυρίσω ενα αρκετά δύσκαμπτο γρανάζι. Υπαρχει και ενα αλλο που εχει διακόπτη και γυρνάει πιο ευκολα, αλλα και παλι, θελει ανοιγμα. Το Mag-stik plus όμως γυρνάει απλώς ανασηκώνοντας και στρίβοντας το μοχλό. Δείτε εδώ. Ειναι λίγα ευρά παραπάνω αλλα αξίζει.
 
παρηγγειλα και 2 aimtrak απο ultimarc +spinner usb
 
Rygar είπε:
Το μονο που θελω να πω προς όσους παραγγέλνουν joysticks είναι να τα παίρνουν 8/4 way switchable ON-TOP! Δηλαδή να μη χρειάζεται να ανοίξεις το χειριστήριο για να γυρίσεις το διακόπτη σε 8way(ή το αντίστροφο). Παράδειγμα, εγώ εχω αγοράσει το j-stik απο Ultimarc. Ειναι μεν 4/8 way, αλλα πρεπει να ανοίξω το χειριστήριο και να γυρίσω ενα αρκετά δύσκαμπτο γρανάζι. Υπαρχει και ενα αλλο που εχει διακόπτη και γυρνάει πιο ευκολα, αλλα και παλι, θελει ανοιγμα. Το Mag-stik plus όμως γυρνάει απλώς ανασηκώνοντας και στρίβοντας το μοχλό. Δείτε εδώ. Ειναι λίγα ευρά παραπάνω αλλα αξίζει.
σωστα τα λες αλλα τα magstiks δεν ειναι οτι καλυτερο σε joysticks γενικα και ειναι ακριβα.

ποιοτικα arcade ανταλλακτικα δε βρισκονται μονο στο ultimarc και στο arcadeshop.de αλλα και αλλου(το λεω αυτο γιατι παρατηρω οτι οι περισσοτεροι ψωνιζετε απο αυτα τα 2)

το καλυτερο απολα που μπορει να κανει κανεις ειναι να εχει ενα ξεχωριστο 4way joystick μαζι με το/τα 8 way του

και αυτο μονο για οσους παιζουν mr/ms/jrpacman,ladybug και φιδακι,σε ολα τα υπολοιπα παιχνιδια το 4way ειναι περιττο.

ολα αυτα ειναι αποψη μου και οχι κανονας φυσικα
 
εχω 2 χειρηστηρια 4 οδων αλλα δεν τα κοτσαρα επανω λογω χωρου

αν ειδες ο φιλος απο πανω με το πλεξι εχει αγορασει και i-limiter

το οποιο διαλεγεις ηλεκτρονικα τι περναει και τι οχι

εσυ chahn δωδε κανα λινκ
 
Chahn είπε:
σωστα τα λες αλλα τα magstiks δεν ειναι οτι καλυτερο σε joysticks γενικα και ειναι ακριβα.ποιοτικα arcade ανταλλακτικα δε βρισκονται μονο στο ultimarc και στο arcadeshop.de αλλα και αλλου(το λεω αυτο γιατι παρατηρω οτι οι περισσοτεροι ψωνιζετε απο αυτα τα 2)

το καλυτερο απολα που μπορει να κανει κανεις ειναι να εχει ενα ξεχωριστο 4way joystick μαζι με το/τα 8 way του

και αυτο μονο για οσους παιζουν mr/ms/jrpacman,ladybug και φιδακι,σε ολα τα υπολοιπα παιχνιδια το 4way ειναι περιττο.

ολα αυτα ειναι αποψη μου και οχι κανονας φυσικα
Ναι βασικά δεν εχω δοκιμασει αλλα joystick για να μιλήσω περί ποιότητας. Φαινεσαι εμπειρος και δε μπορώ να αντιπαραθέσω. Απλως ανέφερα τη δική μου περίπτωση που παίζω πολύ όλα τα πακμανοειδή (pacman/amidar/crush roller και τα συναφή) που θελουν αποκλειστικά 4way, και ότι τα δικά μου στικς ειναι αρκετά δύσκολα οσον αφορά αυτή τη "διευκόλυνση" που παρεχουν (την εναλλαγή 4 σε 8 με γρανάζι). Σιγουρα παω για αλλαγή με αυτά που αναφέρω, αλλα δε θα πω όχι σε οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση για αντίστοιχα 4/8 με αλλαγή απο πανω. Αλλωστε το κοστος ενός ζευγαριου με τα μεταφορικά και το ΦΠΑ ειναι 78 ευρώ απο ultimarc και σίγουρα κατι φθηνότερο θα το προτιμήσω.
 
Rygar είπε:
Ναι βασικά δεν εχω δοκιμασει αλλα joystick για να μιλήσω περί ποιότητας. Φαινεσαι εμπειρος και δε μπορώ να αντιπαραθέσω. Απλως ανέφερα τη δική μου περίπτωση που παίζω πολύ όλα τα πακμανοειδή (pacman/amidar/crush roller και τα συναφή) που θελουν αποκλειστικά 4way, και ότι τα δικά μου στικς ειναι αρκετά δύσκολα οσον αφορά αυτή τη "διευκόλυνση" που παρεχουν (την εναλλαγή 4 σε 8 με γρανάζι). Σιγουρα παω για αλλαγή με αυτά που αναφέρω, αλλα δε θα πω όχι σε οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση για αντίστοιχα 4/8 με αλλαγή απο πανω. Αλλωστε το κοστος ενός ζευγαριου με τα μεταφορικά και το ΦΠΑ ειναι 78 ευρώ απο ultimarc και σίγουρα κατι φθηνότερο θα το προτιμήσω.
η αληθεια ειναι οτι τα magstiks ειναι απο τα πολυ ελαχιστα joysticks που εχουν αυτη τη διευκοληνση(μαζι με το omnistik απο το groovygamegear).

http://groovygamegear.com/webstore/index.php?main_page=product_info&cPath=65&products_id=195

στη θεση σου ομως θα κρατουσα ενα απο τα 2 υπαρχοντα σου sticks μονιμα σε 4 way και θα το τοποθετουσα καπου στη μεση του πανελ(τα 4way παιχνιδια παιζουν συνηθως μονα)

απο κει και περα θα επαιρνα ενα ζευγαρι καλα 8 way sticks οπως happ,sanwa,seimitsu ή κλονους τους και θα ημουν κομπλε σε ολα τα 2-4-8 way παιχνιδια
 
Καλα τα λες μονο που η δική μου ειναι "νανάκι" ελληνικής κατασκευής 20ετίας και δεν εχει αλλο χώρο για τρυπες και κυρίως δε θελω να την πειράξω, τη θελω ως εχει, ορίτζιναλ. Οταν καποια στιγμή ασχοληθω με μια καμπινα from-scratch, τότε θα βαλω και trackball και spinner και ο,τι υπαρχει :D .
 
καλως τοτε,τα magstiks σε περιμενουν :)
 
φτιαξαμε και το bezel με μαυρο posterboard και ψιλοφιμε τζαμι 30122010294.jpg

30122010300.jpg

30122010295.jpg

30122010296.jpg
 
τελειο,μπραβο ρε φιλε
 
σ ευχαριστω χανν μια ερωτηση σκαμπαζεις καθολου απο ηλεκτρονικα?

μκου7 εφτασε η πλακετα απο μονιτορ πολο 2
 
hantarex και εσυ,χαχα

η πλακετα μονο ηρθε?το monitor?
 
πλακετα πηρα καθοδικους σωληνα εχω αρκετους πολο 2
 
μαλιστα

και δε ξερεις πως να τη συνδεσεις τωρα?
 
μια αντισταση θελει αλλαγη για να βαλω 28 αρι σωληνα
 
λοιπον το μονιτορ λειτουργει στα 15/25κηζ svga υποστηριζει εως 21 ιντσες

ενω στα 15 κηζ μεχρι 33 ιντσες
 
Πίσω
Μπλουζα