Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

ωραια,εσυ θες τα 15khz
 
ναι ναι βασικα και η τηλεοραση που εχω βαλει καλη ειναι αλλα απλως θελω να πειραματιστω.

προσοχη το κυκλωμα εχει υπερυψηλη ταση μην το δοκιμασετε αν δεν εχετε εμπειρια
 
ακριβως ετσι ειναι,θελει πολυ προσοχη αυτα σκοτωνουν

εγω λεω να μη σπας το κεφαλι σου αλλο,βαλτα στην ακρη και χρησιμοποιησε τα οταν καποτε σου καει η tv

εχεις ηδη arcade monitor τωρα με τη τροποποιημενη tv,99% αυθεντικοτητα
 
θα το παρω σε εναν ηλεκτρονικο να το φτιαξει οπως πρεπει και θα το φυλαξω οπως λες
 
Καλημερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε!!!

Απ'οτι ειδα τον τελευταιο καιρο βρισκονται σε εξελιξη καταπληκτικα project και αρχισα να ζηλεβω και γω.......

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα "αδελφακι" διπλα στην weecade καμπινα που εχω ηδη.Θα ειναι και αυτο του ιδιου τυπου αλλα με crt οθονη.

Επισης πριν 2 μερες τροποποιησα καπως την μαρκιζα της καμπινας,τωρα πιστευω δειχνει καλυτερη.

Πριν
p1010080510.jpg


Τωρα με τον φωτισμο κλειστο
p1110010111.jpg


Και με τον φωτισμο ανοιχτο
p1111010111.jpg
 
Coin-Op.jpg Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Να κάνω μια ερώτηση που είμαι σίγουρος πως θα χρίζει απάντησης πολύ εύκολα από κάποιους εδω μέσα. Στην καμπίνα που έχω φτιάξει, πάνω από το arcade monitor μου έχω βάλει δυο ηχειάκια δεξιά και αριστέρα. Το αριστερό μου "μαγνητίζει" την οθόνη με αποτέλεσμα να μου αλοιώνει το χρώμα. Αν κλείσω το μηχάνημα επανέρχεται στο αρχικό σωστό χρώμα αλλά μετά από λίγη ώρα λειτουργίας αφού την έχω ανοίξει και παίζω ξανά, πάλι μια από τα ίδια. Υπάρχει κάποιος τρόπος λοιπόν ώστε να "θωρακίσω" το αριστερό ηχείο που μου δημιουργεί το πρόβλημα ώστε να μη έχω αυτή την παρεμβολή;
 
καλη χρονια φιλε,το θυμαμαι το bartop σου απο το youtube,υπεροχο.

για τo νεο σου bartop προτεινω να βρεις μια 14αρα crt tv,καρτα ati και custom καλωδιο vga-rgb scart με το προγραμμα soft15khz για να εχεις τις κανονικες αναλυσεις αυτη τη φορα

Fred Madison είπε:
Προβολή συνημμένου 27260 Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Να κάνω μια ερώτηση που είμαι σίγουρος πως θα χρίζει απάντησης πολύ εύκολα από κάποιους εδω μέσα. Στην καμπίνα που έχω φτιάξει, πάνω από το arcade monitor μου έχω βάλει δυο ηχειάκια δεξιά και αριστέρα. Το αριστερό μου "μαγνητίζει" την οθόνη με αποτέλεσμα να μου αλοιώνει το χρώμα. Αν κλείσω το μηχάνημα επανέρχεται στο αρχικό σωστό χρώμα αλλά μετά από λίγη ώρα λειτουργίας αφού την έχω ανοίξει και παίζω ξανά, πάλι μια από τα ίδια. Υπάρχει κάποιος τρόπος λοιπόν ώστε να "θωρακίσω" το αριστερό ηχείο που μου δημιουργεί το πρόβλημα ώστε να μη έχω αυτή την παρεμβολή;
υπαρχει οδηγος εδω,δεν το εχω κανει προσωπικα:

http://www.clothedandy.com/Voight%20Pipes/shielding.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Chahn είπε:
καλη χρονια φιλε,το θυμαμαι το bartop σου απο το youtube,υπεροχο.για τo νεο σου bartop προτεινω να βρεις μια 14αρα crt tv,καρτα ati και custom καλωδιο vga-rgb scart με το προγραμμα soft15khz για να εχεις τις κανονικες αναλυσεις αυτη τη φορα
Το πιο πιθανο ειναι να χρησημοποιησω 17" crt monitor απο pc γιατι εχω πολλα και δεν τα χρησιμοποιω.
 
crt monitor pc...μπλιαχ :)

δε θα το εκανα ποτε αυτο στη θεση σου
 
Εγω παλι ειμαι υπερ του crt αρκει να μπουν οι σωστες αναλυσεις!!
 
τι σωστες αναλυσεις να μπουν σε ctr PC monitor?μακρια...
 
Ναι γιατι οχι?ειναι πολυ καλυτερο σε φυσικα χρωματα κ δεν υπαρχει θολουρα δεν ειναι δυσκολο να βρεις την καταλληλη αναλυση
 
μαλλον μπερδευτηκες,μιλαμε για pc crt οχι arcade crt
 
Δεν μπερδευτικα για Pc λεω κγω
 
oκ λοιπον

τα arcade παιχνιδια δειχνουν μαπα σε crt pc monitor.ουτε στα tft ειναι τοσο καλα,αλλα τα tft εχουν τα πλεονεκτηματα που εχουν και εκει κανεις θυσιες.

απο κει και περα υπαρχουν οι παλιες crt τηλεορασεις που κανουν θαυματα

τα crt pc monitor μονο μειονεκτηματα εχουν πλεον για τη δουλεια αυτη(πλην του οτι τα βρισκεις τζαμπα)
 
καλημερα φιλε σχετικα με τον μαγνητισμο της οθονης υπαρχουν 2 λυσεις η μεταφερεις το ηχειο σε αλλη θεση ηθα ψαξεις ναβρεις πηνειο απομαγνητησης το χρησημοποιουσα παλια οταν εφτιαχνα καμπινες για ουφακια.
 
nikosmimosa είπε:
καλημερα φιλε σχετικα με τον μαγνητισμο της οθονης υπαρχουν 2 λυσεις η μεταφερεις το ηχειο σε αλλη θεση ηθα ψαξεις ναβρεις πηνειο απομαγνητησης το χρησημοποιουσα παλια οταν εφτιαχνα καμπινες για ουφακια.
Γειά σου και σένα φίλε. Το να μεταφέρω το ηχείο το είχα σκεφτεί αλλά δε θέλω να αφήσω δυο τρύπες που κάπως θα πρέπει να τις κλείσω μετά κλπ κλπ.Θα είναι άσχημο πιστεύω. Αν θες να με βοηθήσεις σχετικά με το πηνείο απομαγνήτησης, τι είναι αυτό, που το βρίσκω, πως λειτουργεί κλπ καθώς με ηλεκτρονικά δε το έχω καθόλου. Με τα κατασκευαστικά (κόψε-ράψε-κόλλα) μια χαρά, με ηλεκτρονικά, σκράπας. Ευχαριστώ.
 
Fred Madison είπε:
Γειά σου και σένα φίλε. Το να μεταφέρω το ηχείο το είχα σκεφτεί αλλά δε θέλω να αφήσω δυο τρύπες που κάπως θα πρέπει να τις κλείσω μετά κλπ κλπ.Θα είναι άσχημο πιστεύω. Αν θες να με βοηθήσεις σχετικά με το πηνείο απομαγνήτησης, τι είναι αυτό, που το βρίσκω, πως λειτουργεί κλπ καθώς με ηλεκτρονικά δε το έχω καθόλου. Με τα κατασκευαστικά (κόψε-ράψε-κόλλα) μια χαρά, με ηλεκτρονικά, σκράπας. Ευχαριστώ.
o οδηγος που σου εστειλα δε σε βοηθησε?
 
Chahn είπε:
o οδηγος που σου εστειλα δε σε βοηθησε?
Καλημέρα. Με βοήθησε απλά ακόμη δε το έχω εφαρμόσει (δεν έχω βρει ακόμη χρόνο) και μιας και τσεκάρω το νήμα τακτικά και είδα πως και ο φίλος πιο πάνω πρότεινε κάτι άλλο ρωτάω για να μάθω και να δω τι είναι αυτό που θα μου κάνει τη δουλειά μου πιο σωστά.
 
Πίσω
Μπλουζα