Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Thanks φίλοι μου. Όταν λέω ατέλειες στο plexy glass εννοώ τα πολύ μικρά κομματάκια που έχουν φύγει από τις άκρες (λόγω του τροχού). Δεν είναι κάτι σπουδαίο απλά ήθελα τη γνώμη των παλιότερων για αυτό. Ωστόσο θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Kambia, τρίψιμο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο.

Όσον αφορά τα αυτοκόλλητα θα το παλέψω να τα φτιάξω μόνος μου. Αν δε καταφέρω κάτι θα ψάξω να βρω κάποιο έτοιμο θέμα.
 
Παιδιά θα ήθελα να χωθώ και γώ λίγο σ'αυτό το post, μιάς και εχω σχεδόν τελειώσει και γώ την καμπίνα μου (οχι bartop, κλασσική) και έχω κολλήσει στο θέμα της οθόνης, δέν θα ήθελα να βάλω LCD αλλα κλασσική arcade CRT (όχι απλή τηλεόραση ούτε οθόνη pc) και δέν βρίσκω κατι προς το παρόν, έχει μήπως πέσει στην αντίληψη σας κάποιο μαγαζί που να πουλάει τετοιες οθόνες?
 
Εχω πει επανελλημενα οτι μια τηλεοραση crt με ειδικο καλωδιο vga-scart και το προγραμμα soft15khz ή με την arcadevga,λειτουργει ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ενα arcade monitor,μη ψαχνεις μακρια αν θες τη γνωμη μου.
 
Kambia είπε:
Γιατί να βάλεις προστατευτικό? Πάρε ένα λεπτό υαλόχαρτο 230 νούμερο και πάνω και τρίψε τις άκρες. Μετά αν θέλεις βάλε αυτοκόλλητο και είσαι οκ.2) Όταν λές μόνος σου? Καλύτερα βρες το θέμα που σε ενδιαφέρει και τύπωσέ το αυτοκόλλητο βινυλίου σε φωτοτυπάδικο
Αν είναι ΟΚ, μπορείτε να μου πείτε κάποιο φοτοτυπάδικο που να εκτυπώνει σε αυτοκόλλητο βινυλίου (Αθήνα);
 
mitsakos οταν λες εχεις την καμπινα πρεπει να ξερεις τι μεγεθος φορα εαν ξερεις ακριβως στειλε με πμ διαστασεις καιο κατι θα βρεθει νικος ευχαριστω
 
nikosmimosa είπε:
mitsakos οταν λες εχεις την καμπινα πρεπει να ξερεις τι μεγεθος φορα εαν ξερεις ακριβως στειλε με πμ διαστασεις καιο κατι θα βρεθει νικος ευχαριστω
Φίλε Νίκο η καμπίνα είναι custom φτιαγμένη απο μένα, χωράει έως και 27 ιντσες (αλλα θα δείχνει λίγο μεγάλη).

πιστεύω μία 25αρα θα δείξει τέλεια αλλα και 20 ιντσες καλή θα είναι.

Συγκεκριμένα ψάχνω arcade monitor σε καλή κατάσταση, έχω PCB μετατροπής 31ΚΗΖ σε 15 απλά θέλω να σηκώνει και 800x600.
 
mitsakos καλημερα παρε με στο2610 226847 να τα πουμε αναλυτικα απο τωρα μεχρι1.30 μεσημερι η το βραδυ μετα τις 8.30 το βραδυ νικος ευχαριστω
 
chrismc είπε:
Αν είναι ΟΚ, μπορείτε να μου πείτε κάποιο φοτοτυπάδικο που να εκτυπώνει σε αυτοκόλλητο βινυλίου (Αθήνα);
Στην πλατεία του Γερακα έχει καταστημα που εκτυπώνει. .....
 
09022011330.jpg φωτο απο τελειωμενη την καμπινα

εδω ο αδερφος με ενα φιλαρακι εν ωρα δρασης(2η μερα χριστουγεννων τα αντερα μας ειχαμε πιει)υγ¨ο κινεζικος κερματοδεκτης λειτουργει αψογα επειδη ομως το σημα ειναι 12 ωολτ κι εμεις θελουμε 5 χρησιμοποιησα 1 διοδο ζενερ και 1 αντισταση 100 ωμ οποιος θελει πληροφοριες για την συνδεσμολογια πμ06012011313.jpg

09022011329.jpg

09022011332.jpg

09022011326.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν ειναι το σωστο post αλλα δειτε αυτο http://arcadeheroes.com/ Συγκεκριμενα το εβδομο (7) βιντεακι!!Κριμα..
 
καλημερα ποιος ολογος αυτης της καταστροφης μπορω να μαθω το γιατι στα αληθεια περιμενα τετοια αντιδραση μονον στο αφγανισταν δεν καταλαβαινω την γλωσα κατα τα αλλα πρεπει αυτο το αισχος να εγινε σε πολιτισμενη χωρα θα με φαει η περιεργεια θελω τα φωτα σας σχετικα με το αισχος αυτο.νικος ευχαριστω
 
Αμερικάνοι είναι (τι άλλο; ) και αν κατάλαβα καλά είναι εταιρεία που πουλάει μηχανήματα. Αυτά που θεωρεί οτι δεν αξίζουν τον κόπο λοιπόν, τα καταστρέφει και καλά για να δείξει ότι κρατάνε μόνο διαμάντια... Αυτό κατάλαβα εγω τουλάχιστον... Απλά κρετίνοι... Εδω ισχύει αυτό που λένε πως τα σκουπίδια του ενός είναι θησαυρός για κάποιον άλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι. Εδώ παλεύουμε να αναστήσουμε αυτά που έχουμε και αυτοί απλά τα πετάνε!

Δεν έχουν ιδέα (ή μάλλον δε τους νοιάζει) πόσο κοστίζουν αυτά που καταστρέφουν.
 
Καποιος να τους πεταξει απο κατω...εμεινα με το στομα ανοιχτο...
 
Δυστιχως παιδια εβαλα αυτο το βιντεο για να δειτε που φτανει το μυαλο του ανθρωπου.κ μεις παλευουμε μηνες ολοκληρους να φτιαξουμε ενα καμπινακη εκτος τα λεφτα που δεινουμε χαλαλη ομως το κανουμε γιατι το γουσταρουμε.
 
Στον subzero79:

Δε χρειαζονταν διοδος ζενερ και αντιστασεις,το κοκκινο καλωδιο απο το τροφοδοτικο του pc σου(εκει που συνδεεις το σκληρο δισκο ή το dvd),σου δινει απευθειας 5volt,τσαμπα ταλαιπωρηθηκες.

Οσο για τις καταστροφες των καμπινων οι αμερικανοι δεν εχουν προβλημα,εχουν ακομα απειρες και εχουν την ευχερεια να τις καταστρεφουν κιολα,αλλοιμονο στους ελληνες που τις μισες τις διαλυσανε και τις αλλες μισες τις μοιρασανε σε αλβανια,βουλγαρια και σκοπια.Αναγκαστικα θα πειτε οι πιο πολλοι,οκ.

Ευτυχως ομως που υπαρχουν μερικοι ανθρωποι σα τον nikosmimosa και διατηρουν ζωντανο το θεμα.
 
coinmech_setup.jpgτο ipac θελει 5 βολτ σημα

ο παλμος που στελνει ο κερματοδεκτης ειναι στα 12 βολτ

]γι αυτο βαζεις ζενερ + αντισταση

Coin Mech setup steps:

Set the slot height plate to the correct coin size. Note that for larger coins, this plate is best removed to avoid bearing against the coin door.

Clip the correct sample coin into the spring-loaded clip, in place of the dummy plastic coin.

Leave the switches unchanged for most applications

Connections are as follows (see diagram above):

Pin 1 connects to a 12 volt supply. This can be from a JAMMA power supply or a PC disk drive connector (yellow wire).

Pin 2 connects to the I-PAC coin 1 input.

Pin 3 connects to GND on the I-PAC

The Zener diode connects between pins 2 and 3 on the coin mech plug. It is possible to push the wire ends of the diode into the plug connector housing.Note the "line" end of the diode must go to pin 2.

The coin signal is normally a 12 volt signal. If using with devices which expect a 5 volt signal it is VITAL to connect the supplied Zener Diode as shown otherwise the device you are connecting to will be damaged.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Arcademonitor μου εμφάνιζε κάποια μικρή αλλοίωση χρωμάτων κυρίως στην κάτω δεξιά γωνία. Βρήκα στο Ebay ένα πηνίο απομαγνητισμού CRTοθόνης σε πολύ χαμηλή τιμή και το πήρα μια και είναι χρήσιμο εργαλείο γενικότερα. Έκανα την διαδικασία όπως δείχνει ένας στο youtube(κυκλικά από το κέντρο και όσο απομακρύνεται το πηνίο ανοίγει και το μέγεθος της κυκλικής κίνησης) το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό και η οθόνη έδειξε πιο φωτεινή παντού ακόμα κ εκεί που δεν είχε πρόβλημα, όμως αν μείνει κλειστό για αρκετές ώρες όταν το ανοίξω κάτω δεξιά που ήταν και η πιο έντονα μαγνητισμένη περιοχή κάνει πάλι το ίδιο που έκανε και πριν. Αν ξαναπεράσω το πηνίο φτιάχνει πάλι και ου το καθ εξής. Γενικότερα δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό και έπαιζα ανενόχλητα. Πιστεύετε ότι θα καταφέρω τίποτα αν συνεχίσω να το παλεύω η να το αφήσω έτσι αφού δεν είναι και τόσο τραγικό?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα