Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Θα το κοιταξω κ αμα εχω νεοτερα θα σου πω

dkssprs είπε:
Ευχαριστω για την απαντηση.θα προτιμουσα καποιο ετοιμο πακετο να κατεβασω γιατι ενα - ενα θα μου παρει καιρό.

Αν εχει καποιος καποιο πακετο και μπορει να το ανεβασει πχ στο mediafire θα μου εκανε μεγαλη χαρη.
 
Ευχαριστω πολυ chahn αλλα απ'οτι καταλαβα για να γραφτεις πρέπει να πληρώσεις.
 
Οχι εχει δωρεαν 250mb download την μερα χωρις να γραφτεις. Απο την αλλη, γραφεσαι για ενα μηνα, κατεβαζεις τα παντα και εισαι βασιλιας. Δεν ειναι να πεις οτι ειναι και ακριβα.

Τελος οποιος ενδιαφερεται να αγορασει το gameex εχει εκπτωση στο emumovies.
 
Γεια σας παιδιά και από εμένα, μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγο δουλειάς, χαίρομαι πολύ πού βλέπω πώς υπάρχουν και άλλα παιδιά με μεράκι και κάνουν και αυτά τις δικές τους καμπίνες, καλό παιχνίδι σε όλους...
 
Καλημερα φιλε bastef2 ελπιζω ολα καλα οπως βλεπεις εχω κολισει ακομα στο πανελ

bastef2 είπε:
Γεια σας παιδιά και από εμένα, μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγο δουλειάς, χαίρομαι πολύ πού βλέπω πώς υπάρχουν και άλλα παιδιά με μεράκι και κάνουν και αυτά τις δικές τους καμπίνες, καλό παιχνίδι σε όλους...
 
bastef2 είπε:
Γεια σας παιδιά και από εμένα, μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγο δουλειάς, χαίρομαι πολύ πού βλέπω πώς υπάρχουν και άλλα παιδιά με μεράκι και κάνουν και αυτά τις δικές τους καμπίνες, καλό παιχνίδι σε όλους...
Γειά σου bastef! :)
 
καλημέρα από μένα!

Διάβασα όλο το thread (και τις 80 σελίδες) και ομολογώ οτι έχω πορωθεί με το όλο θέμα και θέλω να φτιάξω και γω... Είμαι gamer πολλά χρόνια και ο πατέρας μου είχε μαγαζί που είχε ηλεκτρονικά στους Αγίους Αποστόλους και μεγάλωσα με Galaga και Moon Cresta (που να το ξερα τότε να κρατήσουμε καμιά καμπινούλα...)

Επειδή δεν έχω ιδέα απο ξυλουργικά βαψίματα και όλα τα σχετικά το μόνο που μπορώ να κάνω περί του θέματος είναι το στήσιμο του pc (τεχνικός Η/Υ είμαι) μπορεί κάποιος από εσάς που έφτιαξε καμπίνα να κάνει μια συγκεντρωτική σε σχέδια , προμήθειες , συνδεσμολογίες και όλα τα σχετικά ώστε να μπορεί κάποιος άσχετος να ξεκινήσει να φτιάχνει (αν ζητάω πολλά πείτε μου)

dkssprs ψήνομαι για Back To The Future καμπίνα είμαι απ τους πορωμένους με την ταινία... αν μπορείς help!!!!! :)
 
Γεια σου φίλε cutlaroc και καλοσήρθες στο club μας.

Προσωπιπκά με βοήθησε απίστευτα να βλέπω τις εικόνες που έχουμε οι περισσότεροι στα profile μας.

Προσωπικά έχω βάλει σχεδόν όλη την ιστορικότητα της κατασκευής.

Αν χρειαστεί κάτι... εδώ είμαστε.
 
Φιλε cutlaroc καλως ορισες.

Λιστα με τα υλικα που θα χρειαστεις υπαρχει στην πρωτη σελιδα.

Σχεδια για το weecade http://www.koenigs.dk/mame/eng/drawweecade.htm

Οτι αλλο θες μη δυστασεις να ρωτήσεις.

Καλή αρχή.
 
cutlaroc δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο αν το κάνεις μόνο σου από το μηδεν.

Υγ. Προς όσους έχουν φτιάξει ΜΟΝΟΙ τους την καμπίνα τους παρακαλώ να μου στείλετε ένα πμ. Σκεφτόμαστε να ετοιμάσουμε κάτι και θέλω τη συμμετοχή σας.
 
Ευχαριστώ παιδιά , απλά μου φαίνεται κάπως δύσκολο το να συνδέσω ας πούμε τα κουμπιά με τις κινήσεις και τον controller η να μοντάρω το joypad η τους φωτισμούς, τέτοια πράγματα εννοώ με τις συνδεσμολογίες , το να φτιάξω το pc είναι το πιο εύκολο για μένα... όσο για τα ξύλα θα δούμε... :)
 
Η συνδεσμολογία για τους διακοπτες των πλήκτρων και του joystick

Ο ένας ακροδέκτης του διακόπτη ( πλήκτρου είτε χειριστηρίου) πάει σε μια είσοδο του encoder και ολοι οι αλλοι ακροδέκτες ενονονται μεταξύ τους και καταήγουν σε κοινή εισοδο στον encoder (κατι σαν ουδέτερος)

Ο encoder συνδεεται με usb στον υπολογιστη.

wiring.jpg

Τώρα για φωτισμο θα χρησιμοποιησεις pc case lights που συνδεονται με molex στο τροφοδοτικο.Ετσι απλα!!

EDIT : My name is.....LUKE.....LUCKY LUKE!!

Luckyluke.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα καλώδιο είναι που καταλήγει στην πλακέτα. Μία υποδοχή υπάρχει για την κάθε λειτουργία και αναγράφεται πάνω στην πλακέτα. Μετά με usb στην ΜΒ και τελείωσες! Ούτε μισή ώρα δουλειά

(απλά θα έχεις ένα μπάχαλο καλώδια να συμμαζέψεις :p )
Ο φωτισμός είναι usb με τροφοδοσία από το τροφοδοτικό και ξεχωριστό διακόπτη.

Η επιλογή δική σου :)

EDIT

Ο dkssprs είναι πιό γρήγορος :D
 
πω πω ευχαριστώ όλους σας , πολύ μεγάλη βοήθεια τώρα μου φαίνονται όλα πολύ πιο εύκολα...

Μόλις πληρωθώ ξεκινάω!!!! :)

θα σας ενημερώνω για την πρόοδο μου :)

θα έχω κι άλλες ερωτήσεις σίγουρα αλλά στην πορεία :)
 
Ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα αν δουλεύω το μόνιτορ ενώ έχω αποσυνδέσει το πηνίο που έχει γύρω του. Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι ανακάλυψα πως αν κάνω χειροκίνητο απομαγνητισμό και έχω το πηνίο βγαλμένο από το σασί τότε ακόμα και αν κλείσω για ώρες το μόνιτορ και το ανοίξω δεν επανέρχεται το πρόβλημα ενώ αν είναι συνδεδεμένο το πηνίο γύρω από το μόνιτορ τότε στο ξεκίνημα με το πεδίο που παράγει επαναφέρει το πρόβλημα γιαυτό και το έχω εκτός τώρα…
 
Καλησπερα παιδια μετα απο παρα πολυ καιρο το καμπινακι μου ετοιμο επιτελους μπορειτε να δειτε φωτο εδω¨- http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1159 Θα με ενδιεφαιρε η γνωμη σας.
 
Φωτιά το καμπινάκι :) Kαλόπαιχτο
 
Πίσω
Μπλουζα