Καταστήματα παιχνιδιών που έκλεισαν

didie είπε:
Εκεί που βρίσκοταν το Virgin στην Σταδίου γιατί έκλεισε και αυτό υπήρχαν δύο μαγαζία με παιχνίδια.Το ένα λεγόταν Εργάνη και είχε παιχνίδια και τουριστικά και το δεύτερο λεγόταν Πανελλήνιος και είχε αθλητικά είδη αλλά και παιχνίδια.

Ο ιδιοκτήτης της Πανελληνίου ήταν για πολλά χρόνια πρόεδρος των εμπορουπαλλήλων.

Και τα δύο τα μαγαζιά αγοράστηκαν από το Virgin.

Πανελλήνιος Αγορά... Είχε την αποκλειστικότητα του Subbuteo τέλη 70-αρχές 80, και στην συνέχεια (για εμπορικούς λόγους ίσως) διοργάνωσε πανελλήνια πρωταθλήματα. Εκεί να δεις "καταθέσεις" που γίνονταν, καθ' ότι όλα τα του Subbuteo ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ (μην κοιτάτε τώρα).

Αν στα παινίδια εντάσσονται και τα ποδήλατα, ο Χρήστος Τσιρίκος, στην Κηφισίας, κάπου κοντά στο Φάρο Ψυχικού δεν έχει κλείσει τώρα; Ήταν ένα καταπληκτικό ποδηλατάδικο, σε ένα επίσης πολύ ωραίου design κτήριο. Μου είχαν πάρει από εκεί ποδήλατο cross King's Boy...
 
Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τελικά δεν ήταν King's Boy. Τέτοιο είχε το παιδί απέναντι, το ζήλεψα, το ζήλεψα, το ζήλεψα, αλλά όταν πήγαμε στον Τσιρίκο που πήραν ένα επίσης cross κίτρινο-μαύρο, μάρκας Cricket.

Οι βασικές του διαφορές, αν και cross, από το King's Boy ήταν :

- Διπλά αμορτισέρ εκατέρωθεν του πίσω τροχού, αντί του μονού μεσαίου που είχαν τα Κ.Β.

- Μικρότερα σε πλάτος ταμπούρα : του Κ.Β. το ταμπούρο ήταν κύλινδρος και πήγαινε από ακτίνες σε ακτίνες. Το δικό μου μετά από το πλάτος των σιαγόνων "μάζευε" περίπου σαν κώνος, με αποτέλεσμα οι ακτίνες της μιας μεριάς να είναι μεγαλύτερες σε μήκος από αυτές της άλλης. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό, το γεγονός ότι ποτέ δεν είχα τα φρένα του Κ.Β., που κάναν και το χαρακτηριστικό "τρίξιμο" (σαν τη διαφήμιση Τρύλετ) όταν ζόριζες το ποδήλατο με πατημένα φρένα.

- Υπήρχε μια οριζόντια μπάρα στο τιμόνι, από "κέρατο" σε "κέρατο", καλυμμένη με κυλινδρικό αφρώδες υλικό, στο στυλ των μηχανών cross. Δεν είμαι σίγουρος ότι το K.B. την είχε.

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν, 3 ταχύτητες (αυτό νομίζω ήταν κοινό), ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ (ο αδερφός μου με το αγωνιστικό MERCIER μου έριχνε στ΄αυτιά για πλάκα), ωραίο λεβιεδάκι (βίδωνε σε δύο μικρές μπάρες στη μέση, ανάμεσα στα γόνατα, το K.B. πρέπει να είχε μονό σωλήνα), σέλλα σαν "ξαπλωτό Γ"...
 
Στον Τσιρίκο (αν λέμε το ίδιο μαγαζί κοντά στο φάρο) μου ράγισαν την καρδιά λέγοντάς μου πως πέταξαν το παλιό τους στοκ. :(
 
καλημέρα κ απο μένα.εγώ θα σας μεταφέρω στη Λάρισα τη δεκαετία 80'-90'.λοιπόν.να ξεκινήσω με ένα πανέμορφο παραδοσιακό κατάστημα παιχνιδιών του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα αλλα ήταν τεράστιο κ στεγαζόταν σε ένα πανέμορφο νεοκλασικό απέναντι απο το αρχαίο θέατρο τησ πόλης επι της οδού βενιζελου.να μπορούσα μόνο να σας μεταφέρω τις εικόνες με το στοκ των παιχνιδιών που είχε...όλες οι κατηγορίες σε τεράστιες ποσότητες.ήταν ο πειρασμός του κάθε παιδιού κ ο μπελάς του κάθε γονιού.το 1985 χαρακτηριστικά θυμαμαι εμένα ,τον αδερφό μου κ τα δύο μας ξαδέρφια να τις τρώμε απο τους δικούς μας γιατι δεν ξεκολούσαμε απο τις τεράστιες πολύχρωμες βιτρίνες.αχχχ.βρισκόμαστε ακόμα στην δεκαετία του 1980 κ το αντιπαλο δεος του προαναφερθέντος καταστήματος είναι το κατάστημα παιχνιδιών "χατζηδημουλης" επι της οδου ρουσβελτ απέναντι απο το πολυκατάστημα του κλαουδατου...χριστούγεννα κ πάσχα καταλαβαινετε τι γινότανε σε εκείνο το πέρασμα..αλλα ρε παιδιά ενα πραγμα θα σας πώ ...το τι playmobil είχε εκει μέσα δε λεγετε...ίσως κ να ήταμε απο τους μεγαλυτερους διακινητές πανελληνίος.με το γιο του κυρίου που είχε το μαγαζί είμαστε πολύ φίλοι κ σε κουβέντες που έχουμε κάνει μου έχει πει οτι όλο αυτο το στοκ παιχνιδιών πουλήθηκε μόλις έκλεισε το κατάστημα στα μέσα τον 90΄ς.επείσεις ο κλαουδάτος κ ο λαμπρόπουλος...ο κλαουδάτος πιο νωρίς απο τα 80΄ς κ ο λαμπρόπουλος στα 90΄ς...για τον κλαουδάτο λοιγο πολυ οτι γινόταν σε όλα τα καταστήματα του σε όλη την ελλαδα γινότανε κ στα δυο καταστηματα στη λαρισα.ο λαμπρόπουλος ανοιξε το 91 πρεπει να ηταν..εκείεγινε η ηλεκτρονική επανασταση..ολοι η σειρα της sega ήταν στις βιτρίνες του εξαόροφου καταστήματος που εκτος απο παιχνίδια είχε κ ειδη ρουχισμου κ διάφορα αλλα.ατελείωτες ώρες να παιζουμε δωρεάν sonic στης ελεύθερες κονσολες του μαγαζιου..α ρε χρόνια ανεμελα ξένιαστα κ αθώα...αυτά απο μένα συγνώμη αν σας κούρασα .
 
noobsaibot είπε:
Εγω θυμαμαι στου ζωγραφου τον σκλαβο 7 οροφοι παιχνιδια!μια πολυκατοικια δικια του!Sτην παπαγου κοντα στο ηρωων οποιος ξερει απο εκει και τι δεν ειχα παρει απο εκει θυμαμαι χαρακτηριστικα εν ετη 1984 οταν τελειωσα την τρiτη δημοτικου με α με τονο ειχα παρει το πρωτο handheld lcd ηλεκτρονικο ενα tom kai jerry. τωρα εχει αλλαξει χρηση κριμα
Γεια σου ρε γείτονα !!! :flower:

:flower: :flower: .....

Ο "Σκλάβος" βρισκόταν στη λεωφόρο Παπάγου, στο σημείο που αναφέρει ο συμφορουμίτης !!! Όχι μόνο είχε 7 ορόφους παιχνίδια, αλλά ... σε κάθε είδος παιχνιδιών είχε απίστευτη ποικιλία !!! Π.χ. από playmobil, από bibi - bo έβρισκες .... πράγματα που δεν τα φανταζόσουν !!! Αλλά για μένα και τον αδελφό μου, το πιο αγαπημένο ράφι ήταν αυτό με τις ομάδες Subbuteo !!! Είχε πολλές, πάρα πάρα πολλές ... Είχε ομάδες που δεν τις έβρισκες σε άλλα καταστήματα παιχνιδιών !!! Δυστυχώς , ο "Σκλάβος" έκλεισε πολύ ξαφνικά, αφήνοντάς μας, όμως, τις ωραιότερες αναμνήσεις από τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια ...... Αναμνήσεις όχι μόνο από την αγορά παιχνιδιών, αλλά και από το "χάζεμά" τους .... Μόνο να πηγαίνεις να βλέπεις τα κουτιά με τα playmobil ή τις ομάδες Subbuteo ... ένιωθες πολύ "γεμάτος" ως παιδάκι ....
 
Από καταστήματα επαρχίας,στο Νομό Ηλείας ξέρω το supermarket Safaris,το οποίο πουλούσε και παιχνίδια,αλλά είχε και ένα δεύτερο κατάστημα απέναντι,το οποίο ήταν αποκλειστικά με παιχνίδια.Είχε πολλά sets LYRA NEW και σπάνιους κωδικούς με L,και τα καλοκαίρια που πήγαινα στο χωριό διακοπές,δεν έχανα ευκαιρία,πήγαινα 2 φορές την εβδομάδα και έπαιρνα μικρά κουτάκια.Το παιχνιδάδικο έχει δεκαετία που έκλεισε.Το supermarket πρέπει να συνεχίζει να υπάρχει,χωρίς παιχνίδια.Επίσης στην Αμαλιάδα,το κατάστημα Παιχνιδούπολη έχει κλείσει ή έχει μεταφερθεί.Ήταν σε κεντρικό σημείο και τώρα έχει κλείσει,αν δεν κάνω λάθος!
 
Δεν πρέπει να είναι πάνω από δύο εβδομάδες που έκλεισε ένα από τα πιο γνωστά καταστήματα βιντεοπαιχνιδιών της δεκαετίας 90, το Teleclub στη Βασιλέως Γεωργίου στη Θεσσαλονίκη. Έχει προηγηθεί το "Μαγικός Κόσμος" (αν θυμάμαι καλά) που ήταν κοντά στην περιοχή. Αλήθεια έχει μείνει κανένα από τα καταστήματα εκείνης της περιόδου ανοικτό όπως Console Club (Ίσως στο Ηράκλειο Αττικής μόνο), Infoworld, Paff & Puff, Gamester (υπήρχε ένα στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης αλλά έκλεισε πριν κάποια χρόνια).
 
Είχα μια μετακόμισει το σ/κ και βρήκα μια τσάντα από ένα κατάστημα παιχνιδιών στην περιοχή της ηλιούπολης με το όνομα μπουρμπουλήθρες. Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα;

ΥΓ: Μια γρήγορη αναζήση στο google που έδειξε τελευταία σημάδια ζωής το 2009
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη Θεσσαλονίκη που λέτε υπήρχαν δύο μεγάλα παιχνιδάδικα που δεν υπάρχουν πια. Ο "Νίκος" στην Πλ. Αγίας Σοφίας απέναντι από την εκκλησία, ( στην οδό Αγ. Σοφίας για να μαι πιο ακριβής) και ο "Αρώνης" ένα μικρό μαγαζί γωνία Φράγκων με Ερμού, που γινόταν και στα δύο "το σώσε" τέτοιες μέρες. Επίσης, ένα από τα πρώτα πολυκαταστήματα στην Ίωνος Δραγούμη, που δεν υπάρχει πλέον σαν μαγαζί, και σαν τίποτα γενικώς, αφού και ο Ράδιο Κορασίδης που ήταν εκεί, έκλεισε, ήταν ο " Πανίδης" που επίσης γινότανε λαικό προσκύνημα. Φώτα παντού, χαρά, κέφι. Τώρα; " Ενοικιάζεται" και "Πωλείται" ακόμα και στην Τσιμισκή...
 
foutix είπε:
Είχα μια μετακόμισει το σ/κ και βρήκα μια τσάντα από ένα κατάστημα παιχνιδιών στην περιοχή της ηλιούπολης με το όνομα μπουρμπουλήθρες. Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα;
ΥΓ: Μια γρήγορη αναζήση στο google που έδειξε τελευταία σημάδια ζωής το 2009
Υπάρχει ακόμα. Το κατάστημα κοντά στο δημαρχείο δεν θυμάμαι αν λειτουργεί ακόμα αλλά το άλλο κατάστημα λειτουργεί ακόμα αν δεν κάνω λάθος. Πολύ παλιά ήταν στις δόξες του (την δεκαετία του '80 και τις αρχές του '90). Τώρα φυτοζωεί κατά κάποιο τρόπο κι απορώ πως δεν έχει κλείσει ακόμα, ειδικά από την στιγμή που ουκ ολίγα μαγαζιά έχουν βάλει λουκέτο στην Ηλιούπολη. Παλιά (μεταξύ 1996-1997) θυμάμαι όταν είχα περάσει από εκεί μ' έναν φίλο μου κι είχε ακόμα το Asterix για SNES στις 30.00 δραχμές (τότε το SNES είχε σταματήσει να βγάζει παιχνίδια) ενώ το 1995 η μέγιστη τιμή για μια SNES κασσέτα στα περισσότερα καταστήματα (όπως το Jumbo) ήταν 25.000 δραχμές.

Τουλάχιστον υπάρχουν κι άλλα, καλύτερα παιχνιδάδικα στην Ηλιούπολη όπως το Γκούφυ Σταρ που και μεγάλο είναι και ποικιλία έχει και καλές τιμές.

Λέγοντας για Jumbo θυμάμαι που στο δημοτικό πουλούσαν παλιές σειρές παιχνιδιών (όπως φιγούρες G.I. Joe Street Fighter) σε τιμές-χάρισμα. Τώρα σπάνια να βρεις εκεί παλιά παιχνίδια (εκτός κι αν κάνω λάθος).
 
Δείτε Τι Φώτο Βρήκα

nikos.jpg

ΝΙΚΟ το καλυτερο παιχνιδαδικο της Θεσσαλονικης στα 80ς!!!
 
κατα καιρους ψαχνω για φωτογραφιες παλαιων κτηριων της Θεσσαλονικης και την ιστορια πισω απο αυτα, οποτε επεσε στα χερια μου και αυτο...οπως θα δειτε δεν εστιαζει στον ΝΙΚΟ αλλα στο κοκκινο κτηριο διπλα απο αυτο...αλλα μαζι με τα χλωρα...:) μεγαλη αναμνηση μα πολυ μεγαλη αναμνηση ειχε και ενα μικρο παρκαρισμα εκει μπροστα για οποιους θυμουνται!!!
 
Καλό είναι να γράφετε την πηγή της φωτογραφίας. Η φωτογραφία αυτή με το κατάστημα Νίκος έχει αναρτηθεί στο γκρουπ του Facebook Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης. http://www.facebook.com/groups/oldthessaloniki/members/
 
Μήπως γνωρίζουμε χρονολογία της φωτογραφίας; Το κατάστημα πότε έκλεισε και τι απέγινε;
 
To κατάστημα έκλεισε αρχές δεκαετίας 90.
 
Κατά τον trecool είχε στη βιτρίνα το Atari Jaguar, οπότε σίγουρα δεν έκλεισε μέχρι αρχές 1995 όταν ήρθε η κονσόλα στην ελληνική αγορά.
 
IMG_4648.jpg

Σήμερα το πρωί στην πλατεία Αριστοτέλους!!! Βλέποντας την δεν μπορούσα να μην την μοιραστώ μαζί σας. Να σημειώσω ότι το κατάστημα ήταν ανοιχτό τουλάχιστον μέχρι το 1998 (μπορεί και πιο μετά) και αργότερα μεταφέρθηκε σε κοντινό πεζόδρομο για λίγο ακόμη καιρό. Θυμάμαι και εγώ το κουτί με το Atari Jaguar και το τρίγωνο αυτοκολλητάκι με το Cybermorph. Ήταν ακριβό για την εποχή του ενώ στα τελειώματα του καταστήματος, το "έσπρωχναν" 9.000δρχ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα