Καταστήματα παιχνιδιών που έκλεισαν

Αυτές τις μέρες βρηκα μια σακουλα που μου θυμισε αλλοτινες εποχες. Στο ύψος της Κολιάτσου, προς κυψελη μερια, υπήρχε σε έναν μεγαλο ημιυπογειο χωρο η αποθηκη παιχνιδιων και αλλων ειδων, του Νταβου. Στο ενα τμημα της ειχε ολα τα παιχνιδια της σεζον σε ανεξαντλητες ποσοτητες και 15-20% πιο φτηνα απο οποιδηποτε αλλο μαγαζι. Τι να θυμηθω; τα αγριμια, τα επιτραπεζια της mb, τους gogoυς; Τετοιες μερες γινονταν το αδιαχωρητο. Και φυσικα ερχονταν και κοσμος απο αλλες γειτονιες λογω τιμων. Μεχρι το 2000 λειτουργουσε αλλα μαλλον σαν γενικη αποθηκη. Καποια στιγμη καπου εκει εκλεισε, μεταφερθηκε; ποιος ξερει;
 
εφόσον είναι active ακόμα το thread αυτό, να αναφέρω κι εγώ με τη σειρά μου το (κατ' εμέ...) θρυλικό TOYLAND, μεγάλο ξεχωριστό κτίσμα πάνω στη λεωφόρο Ειρήνης στο Μαρούσι/Πεύκη. Πρώτη επαφή (με αδιάκοπη...συνέχεια!!!) μέσα με τέλη του '80 με Playmobli (το πειρατικό καράβι αγορά, μεγάλη ψύχωση!) αλλά το μεγάλο μικρόβιο που μου κόλλησε ήταν τα αξέχαστα GI Joe... Έχουμε καθόλου πληροφορίες για την εταιρία αυτή???

επίσης, η συνέχεια του GI JOE μικροβίου σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία και λόγω μετακόμισης δεκαετία του '90 στο ΦΑΣΜΑ στη Νέα Ερυθραία επί του κεντρικού δρόμου με αρκετά μεγάλη ποικιλία σε φιγούρες και...micromachines. θυμάμαι όμως και τιμές...5.000δρχ για μία μόνο φιγούρα!!! οπότε λίγες αγορές από κει...

να αναφέρω και τη τρέλα με το κολλητό μου πιτσιρικάδες που...θάψαμε τις συλλογές μας GI JOE σε σακούλα δίπλα στο σπίτι του φίλου σε δάσος..με την υπόσχεση να τα ξεθάψουμε χρόνια μετά!!! μετά από χρόνια χτίστηκε σπίτι στο σημείο εκείνο!!!! Μυαλά τότε...
 
Για εμένα ο 7ος όροφος του Mινιόν ήταν ο παράδεισός μου, για πολλά χρόνια.
Και μη ξεχνάμε, μετά τη ζάλη από το πολύ ορθοστασίδι περιμένοντας στήνει ουρά για να παίξουμε SEGA ή Nintendo, υπήρχε και η καφετέρια στον 8ο για φαγητό, καφέ και γενικά χαλάρωση!
 
Κατάστημα παιχνιδιών TSAMOS στο πεζόδρομο χαλανδρίου.Εκεί έπαιξα για πρώτη φορά σε κονσόλα το θρυλικό Street Fighter.
 
Και η Λαμία είχε αρκετά καταστήματα με παιχνίδια,τα πιο πολλά δυστυχώς άρχισαν να κλείνουν εκεί αρχές 90 . Θυμάμαι όταν ήρθαμε από Αθήνα το 1983 είχε σίγουρα 5-6 (ίσως και περισσότερα), άλλα πιο μικρά αλλά πιο μεγάλα μαγαζιά. Η ουσία είναι πως υπήρχαν παιχνιδάδικα. Πάντα ένα κουτί Playmobil θα το "χτυπάγαμε",όταν μας πήγαινε ο πατέρας μας βόλτα στο κέντρο της πόλης. Ωραίες αναμνήσεις!
 
Και η Λαμία είχε αρκετά καταστήματα με παιχνίδια,τα πιο πολλά δυστυχώς άρχισαν να κλείνουν εκεί αρχές 90 . Θυμάμαι όταν ήρθαμε από Αθήνα το 1983 είχε σίγουρα 5-6 (ίσως και περισσότερα), άλλα πιο μικρά αλλά πιο μεγάλα μαγαζιά. Η ουσία είναι πως υπήρχαν παιχνιδάδικα. Πάντα ένα κουτί Playmobil θα το "χτυπάγαμε",όταν μας πήγαινε ο πατέρας μας βόλτα στο κέντρο της πόλης. Ωραίες αναμνήσεις!

Από τα πρώτα GI Joe και Κάστρα και πολιορκητές που πήρα, ήταν από παιχνιδάδικο της Λαμίας.
 
Από τα πρώτα GI Joe και Κάστρα και πολιορκητές που πήρα, ήταν από παιχνιδάδικο της Λαμίας.
Α ναι; μήπως θυμάσαι από ποιο κατάστημα τα είχες αγοράσει; είχε αρκετά τα οποία και μένα αν με ρωτήσεις θα φάω σκάλωμα καθότι πάνε αρκετά χρόνια. Όμως εντελώς θολά θυμάμαι ένα στην Λεωνίδου απέναντι απ' το τωρινό ΚΕΠ, κάποιο στην Βύρωνος (το θυμάμαι γιατί ήταν στην ίδια ευθεία με τον παιδίατρο και οπότε με πήγαιναν στον γιατρό και είχε αναρρωτική άδεια απ' το σχολείο μετά είχε και μια τσάρκα σε ένα εκεί κοντά. Και υπήρχε και μια αποθήκη παιχνιδιών (όπως την έλεγαν τότε χαρακτηριστικά) που ήταν χρυσωρυχείο από παιχνίδια.
 
Α ναι; μήπως θυμάσαι από ποιο κατάστημα τα είχες αγοράσει; είχε αρκετά τα οποία και μένα αν με ρωτήσεις θα φάω σκάλωμα καθότι πάνε αρκετά χρόνια. Όμως εντελώς θολά θυμάμαι ένα στην Λεωνίδου απέναντι απ' το τωρινό ΚΕΠ, κάποιο στην Βύρωνος (το θυμάμαι γιατί ήταν στην ίδια ευθεία με τον παιδίατρο και οπότε με πήγαιναν στον γιατρό και είχε αναρρωτική άδεια απ' το σχολείο μετά είχε και μια τσάρκα σε ένα εκεί κοντά. Και υπήρχε και μια αποθήκη παιχνιδιών (όπως την έλεγαν τότε χαρακτηριστικά) που ήταν χρυσωρυχείο από παιχνίδια.
Χμμμ... ήμουν πολύ μικρός αλλά θυμάμαι ότι ήταν σε κάποιον παράπλευρο δρόμο που οδηγούσε στην πλατεία Ελευθερίας.
 
Πίσω
Μπλουζα