Καταστήματα πώλησης Η/Υ 20 χρόνια πριν

Πωωωωω πω! Πού είναι να πάω να κατεβάσω την φωτεινή;;;;
 
Θέλω μια Νεον επιγραφή Amiga στο χωλ ΤΩΡΑ!!
 
Nemo είπε:
picture.php

( Καταστήματα πώλησης Η/Υ 20 χρόνια πριν ... )




και 8)8)σήμερα 8)8)


Gryzor είπε:
Πωωωωω πω! Πού είναι να πάω να κατεβάσω την φωτεινή;;;;

retroshopb.jpg
 
picture.php


η παραπάνω οικία με την πινακίδα atari computers (αν και δεν είναι κατάστημα ακριβώς βάζω τη φωτογραφία εδώ) βρίσκεται στην οδό κεφαλληνίας στο κάτω χαλάνδρι,απ' ότι μου έχει πει η μάνα μου μάλλον πρέπει να ήταν επίσημο κέντρο επισκευών για home της atari,μήπως έχετε περισσότερες πληροφορίες? υπήρχαν και άλλες τέτοιες τοποθεσίες σε άλλα μέρη της Αθήνας?
 
Gryzor είπε:
Πωωωωω πω! Πού είναι να πάω να κατεβάσω την φωτεινή;;;;
Να μας πεις τι τσιγάρα καπνίζεις, αν δεν καπνίζεις καιρός να αρχίσεις γιατί θα πρέπει να έχουμε λόγο να σε επισκεφτούμε στην φυλακή.:Ρ
 
Gryzor είπε:
Μicroκίνηση, Ιφικράτους, Παγκράτι...
Πόσα Σάββατα πρωί δεν ανέβαινα με το τρόλλεϋ 2 με μία 3άρα δισκέττα στην τσέπη κι ένα πεντακοσάρικο (όταν πήρα τον 6128. Πιο πριν έγραφε στις κασέττες που ήταν ημιδιάφανες και μέσα είχαν μπομπινούλες) και χάζευα τα παιχνίδια. Όταν διάλεγα, και περιμένοντας την αντιγραφή, χάζευα τον c128 και την Α500 που είχαν εκεί.

Σνιφ...
Τι μου θύμησες!

Πρωινά Σαββάτου με το ποδήλατο από Ιλίσια (κολυμβητήριο) μέσω πανεπιστημιούπολης με τρελή αγωνιά για το αν θα βρω κάποιο καινούργιο παιχνίδι. Πριν ένα χρόνο μάζεψα τον 464 μου και τις κασέτες (αυτές τις ημιδιαφανές με την μπομπίνα) με τα παιχνίδια από το πατάρι της μητέρας μου. Δουλεύει μια χαρά (λίγο flickering στην οθόνη αλλά τέλος πάντων). Φόρτωσα και το Elite (άπειρες ώρες επενδυμένες).

Μια από τις τελευταίες φορές που πήγα εκεί ότι είχε φτιάξει μια BBS βάση (στο πατάρι) και σου έδινε πρόσβαση με το ανάλογο αντίτιμο.

Μπας και θυμάται/γνωρίζει κανείς πως λεγόταν το κατάστημα που βρισκόταν στον πρώτο όροφο κτηρίου επί της οδού Νίκης (κάθετος τη Μητροπόλεως). Από εκεί είχα αγοράσει τον Amstrad 464 σε προσφορά μαζί με το θρυλικό modulator/de-modulator για σύνδεση με TV και ένα joystick της Amsoft (νομίζω).

Αν θυμάμαι καλά η τιμή ήταν 110 χιλ. δραχμές το καλοκαίρι του ʽ86.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Αύγουστο για λίγες μέρες πήγα στην Αλεξανδρούπολη για να δω τους δικούς μου μια και διαμένω εδώ και 3 χρόνια στην Αθήνα και ένα βράδυ ενώ περπατούσα στην οδό Μοσχονησιων εντόπισα ένα από τα παλιότερα computer shop που υπήρχαν στην πόλη (από το 1984) και που λειτουργεί ακόμη.

Από το μαγαζί αυτό είχα αγοράσει τον πρώτο μου spectrum . Εκεί μέσα καθημερινά περνούσα τουλάχιστον ένα 3ωρο παίζοντας και δοκιμάζοντας ότι καινούργιο μηχάνημα ερχόταν την περίοδο 1984-87 .

Από εκεί αγόραζα τα Pixel και διάφορα αλλά περιοδικά για micro και μιας και διατηρώ ακόμη άψογες σχέσεις με τον ιδιοκτήτη πέρασα την επομένη για να πιω ένα καφέ μαζί του και να τον δω. Σήμερα βέβαια το μαγαζί ασχολείται κυρίως με επισκευή και πώληση Pc αλλά κάνοντας μια κουβέντα μαζί του ανακάλυψα ότι είχε σφραγιστές δισκέτες 5,25” και δισκετοθηκες από 3,5 και αγόρασα κάποια κομμάτια σε εξευτελιστική τιμή.

Όπως βλέπετε από την Φώτο που τράβηξα με το κινητό μου φαίνεται η φωτεινή ταμπέλα Amstrad που κατά κάποιο τρόπο δηλώνει το ένδοξο παρελθόν του.

picture.php
 
όμορφα πράγματα... καρά ρετρό το μαγαζί λέμε
 
Αυτά είναι, teo τέλεια!!!!!!!!!!!!

Κάτι τέτοιοι μαγαζάτορες ξέρουν να επιβιώνουν και θα είναι παρόντες όταν και κολοσσοί θα έχουν βουλιάξει!!!!!!!!!!

Δεν τον ρώτησες μήπως του είχε ξεμείνει κανένα micro;
 
[EDITED] "ευαισθητο" θεμα[/EDITED]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Ξέρει κανείς ο παππούς της "Γραμμής Computers" τι απέγινε; Και ο ιδιοκτήτης της Thomas Soft;;;;; Αυτές ήταν εποχές.......
Ο πρώτος προφανώς έχει συνταξιοδοτηθεί, τον έχω δει κάποιες φορές στη γειτονιά, στη Δάφνη (αν λέμε τον ίδιο).

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που πήγα και του ζήτησα ένα ATAPI CD reader ώστε να κάνω rip τραγούδια από audio CDs αλλά επέμενε ότι δεν ήταν δυνατόν και δεν πήρα (γιατί μέχρι πρότινος, τότε, απαιτούνταν SCSI σύνδεση).
 
Καπου εκει διπλα απο το Micropolis στη Στουρναρα ηταν και η επισημη αντιπροσωπεια της Amstrad Hellas. Απο το πρωτο ειχα παρει τον 6128 μου και διπλα ακριβως τον ειχα παει καποτε για επισκευη του οδηγου δισκετας. Αλλες εποχες τοτε, μηχανηματα που τα αγαπουσες σαν ανθρωπους.
 
Διάβασα όλο το post και μου φαίνεται περίεργο που κανείς δεν έχει αναφέρει ένα μαγαζάκι στα κάτω πατησιά πέντε λεπτά με τα πόδια από την κάτω μεριά του ηλεκτρικού... όποτε πήγαινα (πριν 17 χρόνια περίπου) γινότανε χαμός .. ο τύπος είχε μεγάλη ποικιλία και ότι δεν είχε στο έβρισκε..ήμουν τόσο καλός πελάτη που πλέον τον έπαιρνα τηλέφωνο του έλεγα τι ήθελα μου το ετοίμαζε και πήγαινα και το έπαιρνα . ::)

iakovos είπε:
Καπου εκει διπλα απο το Micropolis στη Στουρναρα ηταν και η επισημη αντιπροσωπεια της Amstrad Hellas. Απο το πρωτο ειχα παρει τον 6128 μου και διπλα ακριβως τον ειχα παει καποτε για επισκευη του οδηγου δισκετας. Αλλες εποχες τοτε, μηχανηματα που τα αγαπουσες σαν ανθρωπους.
από εκεί είχα πάρει το πρώτο μου PC 'CONCORD 286 (μπορεί να ήταν και 8086 δεν θυμάμαι) στα 12 Mhz' τα έφερνε ο αντιπρόσωπος της amstrad ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dony οταν βρεθηκαμε να μου δωσεις το Drive για την 1200 δεν μου ειπες οτι εισουνα θαμωνας στην κα. αθηνα, εγω μονο που δεν κοιμομουν εκει μεσα, το μαγαζι απο τοτε που το εκλεισε ειναι ακομα ξενικιαστο (ο ιδιοκτητης ειναι περιπτωσαρας) εχεις κανενα νεο της κας. αθηνας? την βασω την πετυχα πριν απο καιρο στην φιλολαου αλλα ειμουνα με τη μηχανη και δεν προλαβα να της μιλησω, αχ ποσο πισω με πηγατε μπαγασες.
 
pooky(1) είπε:
Αυτά είναι, teo τέλεια!!!!!!!!!!!!
Κάτι τέτοιοι μαγαζάτορες ξέρουν να επιβιώνουν και θα είναι παρόντες όταν και κολοσσοί θα έχουν βουλιάξει!!!!!!!!!!

Δεν τον ρώτησες μήπως του είχε ξεμείνει κανένα micro;

Φυσικα και τον ρωτησα αλλα δυστυχως δεν του εχει μεινει τιποτα.
 
παιδια στην Αλεξανδρειας λιγο πριν την Πετρου Συνδικα υπηρχε θυμαμαι ενα μαγαζι που στα τζαμια εγραφε "info 2000" και μεσα ειχε υπολογιστες οπου παιδια παιζανε Counter Strike κλπ ...Πριν καμια 6-7 χρονια παντα

Αυτος που το ειχε ηταν γνωστος ως Λευτερης

Εχει καμια σχεση με τα Ιnfo 2000 της γειτονιας ???
 
antonis_vet είπε:
παιδια στην Αλεξανδρειας λιγο πριν την Πετρου Συνδικα υπηρχε θυμαμαι ενα μαγαζι που στα τζαμια εγραφε "info 2000" και μεσα ειχε υπολογιστες οπου παιδια παιζανε Counter Strike κλπ ...Πριν καμια 6-7 χρονια παντα
Αυτος που το ειχε ηταν γνωστος ως Λευτερης

Εχει καμια σχεση με τα Ιnfo 2000 της γειτονιας ???
Κάτι θυμάμαι για ένα μικρό μαγάζι κοντά στην Γρηγορίου Ξενοπούλου. Πάνε πολλά χρόνια όμως, που ήμουν Θεσσαλονίκη. Δεν είχα μπει καθήσει ποτέ όμως. Μόλις είχα πάρει την DSL μου, οπότε δεν υπήρχε λόγος!!
 
στο atari club(computer market 1) απεναντι απο το thomas soft γινοτανε ο χαμος....με τον thomas soft ειχα τσακωθει μια φορα χαχαχαχα....νομιζω οτι διπλα απο τον thomas ειχε και ενα fastfood το Wammie εντελως παρακμιακο...
 
Το Σπέκτρουμ μου το είχα αγοράσει απο το ACC. Νομίζω ήταν το πρώτο κατάστημα πώλησης υπολογιστών
 
Gryzor είπε:
Aχχχ κάθε Σάββατο πρωί με το φίλο μου το Θανάση, ένα πεντακοσάρικο το παιχνιδάκι (με δικιά σου δισκέττα) δυά του δύο μόνο 250 δραχμούλες και μετά το αντιγράφαμε σπίτι... Κάποια στιγμή έφερε και κάτι πάμφθηνες 3άρες δισκέττες και αγοράζαμε και μία!

Ήταν ο άντρας της τύπισσας. Υποθέτω ότι εκείνη 'έτρεχε' το μαγαζί και εκείνος ήταν στη 'διοίκηση' :D . Επίσης συχνά-πυκνά ήταν εκεί και η κόρη (; ) τους.

Μμμμφ που ήθελες να παίξεις και σε spectrum Wonderboy ;p . Μου είχε τύχει κι εμένα μία φορά, κι επειδή δεν είχε άλλο παιχνίδι που να μου αρέσει και να μην το έχω ήδη μου έδωσε στην ίδια τιμή (500δρχ) μία κασσέττα γεμάτη παιχνίδια (μεταξύ των οποίων το Fruity Frank και το Ping Pong της Konami, τα θυμάμαι ακόμα...). :)

Ηρωικές εποχές...

Παρεμπιπτόντως, νομίζω η Μικροκίνηση είχε κάνει διαφήμιση σε οπισθόφυλλο Pixel Junior?
Eγω θυμαμαι οτι η Μικροκινηση οποτε επαιρνα αντεγραμενα 5 στα 10 ειχαν κολλημα, εντωμεταξυ στο παταρι η κορη της κυριας που ηταν εκει αντεγραφε με λυσσα σε 2 amiga. Οπως θυμαμαι υπομονετικα που περιμεναμε να γινουν οι αντιγραφες με τα τετραγωνακια του αντιγραφικου της amiga να γεμισουν ......παντως ηταν απο λιγα συνοικιακα που πηγαινες καθημερινες και κοντα ,γιατι η στουρναρη για εμας τοτε ηταν μονο για Σαββατο (εκδρομη)
 
Πίσω
Μπλουζα